Sve za skuter!! MS Trgovina - Akcija

Autor Tema: Aprilia SR-1 Pyrotherm team  (Posjeta: 145439 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline aeroxtuning

  • OPREZ na tržnici
  • Tržnica : (-1)
  • maxi forumaš
  • *
  • Postova: 2988
  • Spol: Muški
  • ..:::K T M:::..
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Dubrovnik
  • Moj Skuter: AEROX,KTM 660 SMC
  • Moja Kaciga: Shark RSI Lavilla
Odg: Aprilia SR-1 Pyrotherm team
« Odgovori #40 : 12 Rujan, 2009, 11:38:34 »
ne znači, ja vozim fabrički ako nije 13/52 - 12/44, nisam brojao, samo me iritira to češanje o poklopac, mislim ako bude menjan prenos tada remen neće ulaziti do kraja, mada se tada gubi na startu dosta,.. a ko zna možda na max brzini i sa drugim prenosom isto uleti remen do kraja u centar..

@aerox  kakava je kod tebe situacija, piše li kod tebe overrange po poklopcu ? imaš li neki spacer ispod cele remenice-torque na osovini primara ?
nemam nista,odnosno blokovi mi nisu tu,kod haca su na slaganje...e sad,ja sam mu reko da pobrusi tamo di treba zbog or-a i nadam se da nece grebat....meni je primar stage6 oko 17 posto duzi..... a sta ti imas neku distancu ili?

Offline mmario73

  • MS počasni član
  • Tržnica : (0)
  • forumski skuteraš
  • ****
  • Postova: 529
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Čoka
Odg: Aprilia SR-1 Pyrotherm team
« Odgovori #41 : 12 Rujan, 2009, 23:49:02 »
Danas reših da probam ovu kombinaciju što sam juče odradio, i ajde malo na otvoren put..  nisam hteo da žongliram na zadnjem točku sa jednom rukom na volanu, pa nije ovo baš neko agresivno kretanje, sat laže oko +7 Km/h



isto kao što je i bilo preko 100 Km/h počinje da se čuje kako češe remenica, isti slučaj , malo drugačiji zvuk, oseti se u sedištu da trese skut od vibracija... Na prekidu snimka motor počinje da gubi snagu, i dobro skinem gas, okrenem se i malo dodam gas, kad počinje neko cvilenje... opet malo gas, nešto ga  koči, odmah pustim gas, i ugasi se..

Gurao sam do kuće jedno 3km, bio sam besan najstrašnije, umislio sam da mi se zalepio klip u cilindru, nisam ni pomišljao da ga upalim, da ne bude šteta još veća.. Spominjao sam i Valvoline full sintetičko ulje koje je 3,3% unutra, i Liqui Moli Octane plus koji sam zamešao da dodam još 4 oktana, i ovo naše gorivo 95 koje sam sipao jer mi je ponestalo Shell-a...

Sreća pa mi se glava ohladila do kuće, i ajde skinem prvo deklu , ulja na sve strane SAE 90 iz prenosa, skinem kvačilo i remen, kad imam šta da vidim.. Odvrnuo se šraf od poklopca prenosa ispod remenice i strugao po unutrašnjoj strani, to je cvilelo.. Usput nađem da su se svi šrafovi popustili i da ni jedan ili možda samo jedan ostao pritegnut, ostale sam rukom povadio..

Evo ga ovaj koji se ostrugao.. pao mi je kamen sa srca samo kad nije klip zalepio.. 



Da ih ne hvalimo previše, imao sam posla i sa torque driverom na kymco motoru, jednostavno ne mogu da verujem da malossi daje ovakav kvalitet.

Radi se o tome da je zadnja remenica elipsa.. ja sve mislim da je krivo navarena na osovinu i da udara oko 1mm po ivici kada se vrti.. Postaje sve jasnije, od tih eksetričnih udaraca poklopac se popustio, ma koliko ja to stegao, ovo kao da je vibracionim pištoljem sve popušteno, sreća pa sam gurao do kuće..

Nema druge, u strug , kosi nož pa polako, nekoliko puta sam popustio i ponovo uhvatio celu osovinu, čak sam i torque razmotirao ne bi li veću površinu uhvatio da budem siguran da li je i dalje ekscentrično.. Naredne slike pokazuju da sam skinuo sa obe ose taman toliko da krug bude pravilan, i ako je cela remenica ostala malo u ekscentru, ivice su sada pristojne, dok je drugi remenik odnosno torque sasvim OK



Ovde se vidi koliko je nož nosio na kom mestu, sada bih vam rekao da Malossi fušerira, ali ne smem, možda je samo moj primerak ovakav, koje sam ja sreće, ovaj overrange ima cenu paprenu... zašto se uvija toliko kada remen dođe u centar ? i zašto je baš moj primerak u ekscentru navaren ?



Ovde sam posumnjao da original montiran SKF ležaj nije dovoljno unutra, pa reko možda je osovina primara kraća zbog njega, učinilo mi se kućište ležaja po ivici suviše izvan poklopca, počinje mi sve biti relativno, ugrejao površinu i probao sa kucanjem, ali to je to ležaj je već bio do kraja u poklopcu...



Ovoliko odstojanje imam sada u mirnoj fazi, to je oko 1mm do 1,5mm od poklopca, nadam se rezultatu



Probao sam ovaj spacer koji sam dobio za odstojanje zvona kvačila, sa unutrašnje strane da stavim i da proverim odstojanje



Razlika je očigledna, ne celih 3mm ima do poklopca, samo je problem pošto treba i zvono kvačila još jednim 2mm spacerom odlepiti, i tada ostaje jedva navoja na osovini primara... pokušao sam i to, matica taman dođe u ravan sa osovinom primara, kada je preko neke tanke platne zvono pritegnuto, a znamo da na osovini primara zadnjih 1mm do 2mm nisu narezani.. tako da to baš i nije neka siguracija..

Međutim rezultata nema jer dekla pritisne zvono i blokira celo kvačilo, treba brusiti deklu frezerom sa unutrašnje strane..  to nisam danas hteo da radim



Probao je Danijel danas onako sa spacerom kako u knjizi piše i posle ovih operacija, remenica i dalje čese, on kaže da se čuje na brzinama preko 100.. to je to..  Za sada mi je drago da je motor ispravan, ovoj remenici i poklopcu moram posvetiti još pažnje....
« Zadnja izmjena: 19 Veljača, 2011, 13:12:41 mmario73 »

Offline mmario73

  • MS počasni član
  • Tržnica : (0)
  • forumski skuteraš
  • ****
  • Postova: 529
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Čoka
Odg: Aprilia SR-1 Pyrotherm team
« Odgovori #42 : 24 Rujan, 2009, 10:30:08 »
Još jedna veoma bitna situacija je da sam pogrešio u vezi Malossi remenice.. Dakle nije ona u ekscentru već glava od našeg struga, proverio sam još dve remenice jednu od novije piaggio mašine i originalnu od minereli-ja i sve se vrte u ekscentru...

Na kraju pošto sam se uverio da ja to ne mogu da ubacim u strug da se vrti u nuli, morao sam se posavetovati sa starijim i iskusnijij strugarom koji ovo radi preko 30god.. Čovek mi reče da se ne nadam mnogo čemu jer su sve glave koje imamo za strug pomalo trošne i da je suludo očekivati da će glava biti u 100% centru posle 20-ak godina upotebe..

Dakle nema mi druge, ono što sam ja na Malossi remenici popravljao, zapravo sam samo pokvario, sreća pa nisam skinuo više od 0,5mm, a definitivno su posle te moje tzv. popravke vibracije još više porasle.. svi šrafovi na poklopcu prenosa su se popustili i pored lepka, od samo jednog punog gasa, iscurelo mi je ulje na putu i ponovo sam došlepao skut u garažu...

Zamolio sam majstora da mi pogleda šta ovde može da se uradi odnosno popravi pre nego se oprostim od ove Malossi remenice.. Čovek je uradio čauru od mesinga koju je uhvatio u glavu tj čeljusti struga a sa unutrašnje strane izstrugao rupu da ova osovina kvačila sa remenicom tesno ulazi, na kraju je čauru presekao na jednom mestu da može stegnuti preko nje materijal i ponovo doradio rupu...

Evo slike čaure, evidentno je da više nije u ekscentru jer čaura prati ekscentrično kretanje glave struga, a rupa na njoj tek izbušena je na nuli..




Sada je Malossi remenica 127mm umesto 128mm kako je fabrički bila, videćemo koji su rezultati, usput skratili smo još jednu od novije piaggio mašine koja je 134mm, isto na 128mm..
« Zadnja izmjena: 19 Veljača, 2011, 13:13:31 mmario73 »

Offline vktr

  • Tržnica : (+5)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 2426
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
Odg: Aprilia SR-1 Pyrotherm team
« Odgovori #43 : 24 Rujan, 2009, 10:49:06 »
Opet moram reć svaka čast, znaš znanje, iako te jebe taj prastari tokarski stroj,
samo mi nije jasno ono ubrzanje jel to filmić ne štima ili cajger ili  kak tak od 60 do 100 potegne u roku od par sekundi a do 60 se vuče polako cajger  :o
možda se cajger želi maknut od ove crne naljepnice gore što prije da ga se vidi  :laughing9:
« Zadnja izmjena: 24 Rujan, 2009, 10:51:05 vktr »

Offline mmario73

  • MS počasni član
  • Tržnica : (0)
  • forumski skuteraš
  • ****
  • Postova: 529
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Čoka
Odg: Aprilia SR-1 Pyrotherm team
« Odgovori #44 : 24 Rujan, 2009, 12:25:04 »
Opet moram reć svaka čast, znaš znanje, iako te jebe taj prastari tokarski stroj,
samo mi nije jasno ono ubrzanje jel to filmić ne štima ili cajger ili  kak tak od 60 do 100 potegne u roku od par sekundi a do 60 se vuče polako cajger  :o
možda se cajger želi maknut od ove crne naljepnice gore što prije da ga se vidi  :laughing9:

nisam smeo da dam pun gas u početku, pisao sam da mi ne zamerite, držim mobitel u ruci, a ovako sa serijskom getribom baca na zadnji, btw sat laže 7-10kmh u plus, nalepnica je za obrtomer, samo sam ga baš tada posudio PitiNS da pošteluje svoga Jet-a

evo gde jer bacio ulje



bratić ne zna ni da psuje kako valja, kad adrenalin udar :) a ima busu u dvorištu kući....
« Zadnja izmjena: 24 Rujan, 2009, 12:33:33 mmario73 »

Offline AEROX_KKT

  • Tržnica : (0)
  • forumski pješak
  • *
  • Postova: 22
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • MojSpuh: ROOST
Odg: Aprilia SR-1 Pyrotherm team
« Odgovori #45 : 25 Rujan, 2009, 14:06:19 »
POzz imao sam identičnih problema kao ti sarafi dekla su se otpustali ulje je curilo vibracije preko 90 100.. problem je bio u kuplung zvonu tvornicki malossi mhr je bilo spigano tj izbaceno iz centra problemi su se rjesili tek kada sam kupio polini evo 2 zvono..

Offline dino_sk

  • Tržnica : (+3)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 4159
  • Spol: Muški
  • 099 /672-1765
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Petrinja
Odg: Aprilia SR-1 Pyrotherm team
« Odgovori #46 : 25 Rujan, 2009, 21:50:27 »
jeblo majku svoju nenormalnu   :headbang: :headbang: :headbang:

Offline mmario73

  • MS počasni član
  • Tržnica : (0)
  • forumski skuteraš
  • ****
  • Postova: 529
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Čoka
Odg: Aprilia SR-1 Pyrotherm team
« Odgovori #47 : 27 Rujan, 2009, 22:32:24 »
Danas sam montirao Stage6 R/T deklu prenosa. Pošto sam ubacio osovinu primara, htedoh da se uverim koliko je odstojanje remenice od dekle i zadovoljno poslikam da i vi vidite koliko su ovde mesta ostavili za eventiualne oscilacije...



Nakon toga sledi detaljno pranje šrafova, prvo bezninom pa nekim odmašćivačem da bi se lepak za šrafove dobro uhvatio



I ispiranje ležišta šarafa u bloku isto odmašćivačem



Pa lepljenje šarafa, prvo sam ih uvrnuo na suvo i deklu pritegao blago i simterično, i nakon toga vadio šrafove i nanosio lepka, pa zatim ponovo stegao




Odlično radi, ali nažalost još uvek vibrira, preostaje mi da izmenjam kvačilo i zvono, kod mene je ovde Motoforce evolution kvačilo i Stage6 R/T zvono.. Sreća pa se šrafovi nisu odvrnuli jer su ulepljeni i stegnuti, pisanje remenice po dekli više nema.. 

Dakle problem nije ovde, već na nekom drugom delu, možda je serijska dekla mogla da odradi posao, opet nije mi žao, ova je sa tri ležaja, od kojeg su dva torrington rolnasta slična onom torrington-u što je u osovini kvačila i torqua, i jedan SKF 6203 C3, u fabričkoj je isto bio SKF bez oznake za toleranciju..
« Zadnja izmjena: 19 Veljača, 2011, 13:14:05 mmario73 »

Offline aeroxtuning

  • OPREZ na tržnici
  • Tržnica : (-1)
  • maxi forumaš
  • *
  • Postova: 2988
  • Spol: Muški
  • ..:::K T M:::..
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Dubrovnik
  • Moj Skuter: AEROX,KTM 660 SMC
  • Moja Kaciga: Shark RSI Lavilla
Odg: Aprilia SR-1 Pyrotherm team
« Odgovori #48 : 27 Rujan, 2009, 22:37:11 »
samo se nadam da ce meni mhr wingbell biti ok :) trebao bih i ja kupiti taj s6 poklopac,vidim prava je stvar :) a nista mario,probaj kupiti polini ili malossi kuplung i polini zvono.....

Offline mmario73

  • MS počasni član
  • Tržnica : (0)
  • forumski skuteraš
  • ****
  • Postova: 529
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Čoka
Odg: Aprilia SR-1 Pyrotherm team
« Odgovori #49 : 27 Rujan, 2009, 22:55:27 »
Ove sezone verovatno neću kupovati ništa, ima još da se radi na karoseriji i ovjesu, pa ću ovaj detalj raditi sledeće godine... kako god mislim da nije normalno da imam sa maksimalno otvorenim prenosom overrange-a koji je 1:5 odnos u maksimalno izbačenom stadiju remena 14000 x5 = 70000 okretaja na zadnjoj remenici torque-u kvačilu i zvonu.. Logično je posumnjati u teže delove, i biti svestan da se na 70k svaka sitnica javlja kao ogroman problem..

Danas smo premerili krajnju 128Kmh po GPS-u i to je bezveze je motor ima snage da pretera rezonancu 13800 na krajnjem prenosu, i razmišljam ako bi ipak produžio prenos za neki procenat ne previše pa da se umanji ovaj odnos na overrange-u tek toliko da osovina primara ne prelazi 50000 okretaja...

I moram kupiti kvalitetnije kvačilo i zvono ...

Offline MaXoVaC

  • Tržnica : (0)
  • forumski skuteraš
  • ****
  • Postova: 869
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Banjaluka!
  • Moj Skuter: sprint max
Odg: Aprilia SR-1 Pyrotherm team
« Odgovori #50 : 28 Rujan, 2009, 00:23:22 »
 :sign188:

Offline mmario73

  • MS počasni član
  • Tržnica : (0)
  • forumski skuteraš
  • ****
  • Postova: 529
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Čoka
Odg: Aprilia SR-1 Pyrotherm team
« Odgovori #51 : 07 Prosinac, 2009, 01:27:31 »
Vreme je za UP mog topic-a.. Neke komponente se menjaju koje su i bile u planu.. Prodao sam  TM24 i na red je došao karb. koji bi trebao da oplemeni ovaj MHR onako kako valja..

Posle veoma pozitivnih iskustava sa Mikuni odnosno Stage6 koji je kopija Mikuni karburatora, odlučih se za Mikuni i ponovo TM tip karburatora.. Dilema je bila da li da kupim TM28 ili TMX30 karburator... i odluka je pala na TMX30...

Ler dizna 40, Glavna dizna 195, Igla 5EL68, Klipić 4, prihvat na prirubnici spoljna mera 34mm

evo i slike popularnog daljinskog upravljača kako ga je Pita krstio :)



i jedna uporedna sa Mikuni 16 karbom, .... od same pomisli kako ovo montirati



stigla su i dva pakovanja dizni za njega do 230




iiii

Polini EVO 2 107mm zvono i Polini EVO 2G 107mm kvačilo..  Ovde ulažem iskrene nade da će izdržati ono što očekujem i da neće biti neželjenih efekata.. Uz kvačilo je stigla još jedna garnitura oprugica, patent je da se ovde oprugice izvlače paknama u najdaljoj tački i da se opiru silom sabijanja, a njihova predsabijenost se podešava



Zvono je vrhunske izrade, slike sve govore, testovi na proleće će reći svoje..

« Zadnja izmjena: 19 Veljača, 2011, 13:22:41 mmario73 »

Offline MaXoVaC

  • Tržnica : (0)
  • forumski skuteraš
  • ****
  • Postova: 869
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Banjaluka!
  • Moj Skuter: sprint max
Odg: Aprilia SR-1 Pyrotherm team
« Odgovori #52 : 07 Prosinac, 2009, 10:03:08 »
prava je bomba.....samo koliko to trosi? :icon_scratch:

Offline wonderkid

  • Tržnica : (+2)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 3756
  • Spol: Ženski
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Moja Kaciga: !
Odg: Aprilia SR-1 Pyrotherm team
« Odgovori #53 : 07 Prosinac, 2009, 14:29:22 »
prava je bomba.....samo koliko to trosi? :icon_scratch:
mislis kolko ce trositi kad stavi ovaj karb ;D sigurno 10l  :icon_biggrin: :icon_biggrin: :icon_biggrin:

Offline giannelli

  • OPREZ na tržnici
  • Tržnica : (+3)
  • maxi forumaš
  • *
  • Banned!
  • Postova: 3272
  • Spol: Muški
  • Warn a brother (WB)
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: DBK
  • Moj Skuter: SR50R
Odg: Aprilia SR-1 Pyrotherm team
« Odgovori #54 : 07 Prosinac, 2009, 14:58:05 »
ovo zvoni se cini dosta lakse od wingbella, bas me zanimaju iskustva sa ovim kuplungom, mislim si ga kasnije takodjer uzet.

a karb je gromada doslovno.
Serijski phva ima taj 209ha atomizer što mu je i mana ed ima 211fa atomizer koji je puno pogođeniji zanemarimo klipič 40 i a7 iglu,ler diznu 34

Offline Pupo

  • MS počasni član
  • Tržnica : (+1)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 2865
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: ZG/Pž
  • Moj Skuter: Area 51
Odg: Aprilia SR-1 Pyrotherm team
« Odgovori #55 : 07 Prosinac, 2009, 15:05:24 »
Čitao sam dosta, da ljudi nisu baš zadovoljni s G2 kuplungom jer se ima naviku raspasti nakon nekog vremena. Je mu plus što nema federa, sam dotežeš koliko ti treba što daje milion kombinacija samo i u tome leži caka ako obadvije ferode nisu jednako poštelane, nejednako se troše a zbog toga vjerojatno i dolazi do toga da se kuplung raspadne. Mislim dabi delta bila bolji izbor.

Što se tiče zvona, ekstra je. Nema potrebe ništa više reći!

Offline igor.sb

  • igoriiinaaa
  • moderator
  • Tržnica : (+16)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: Ja sam geek!!
  • Spol: Muški
  • Aj si nemoj zamislit... Nisi? OK!
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Moj Skuter: JEDE gorivo
  • MojSetup: VRAG U MOTORU
  • MojSpuh: golly k....
Odg: Aprilia SR-1 Pyrotherm team
« Odgovori #56 : 07 Prosinac, 2009, 15:13:44 »
imas federe na njemu i jos jedne dobijes, plave eno ih u kutiji stoje   :laughing6: :laughing6:

sr je  :headbang: :headbang: :hail: :hail:
It is time for the Beast... the MUSTANG...... Coming soon on your screens ...

Offline neer

  • OPREZ na tržnici
  • Tržnica : (-1)
  • maxi forumaš
  • *
  • Postova: 4468
  • Spol: Ženski
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
    • jizzhut
  • Mjesto: šmićanci
  • Moj Skuter: Tvojskuter
Odg: Aprilia SR-1 Pyrotherm team
« Odgovori #57 : 07 Prosinac, 2009, 15:26:55 »
mićo (mikuni) je gromada možeš jest s njega de ja bi ga u kuinju stavio  :icon_thumright:

Offline R@kija

  • Tržnica : (+23)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 7964
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
Odg: Aprilia SR-1 Pyrotherm team
« Odgovori #58 : 07 Prosinac, 2009, 15:33:31 »
Čitao sam dosta, da ljudi nisu baš zadovoljni s G2 kuplungom jer se ima naviku raspasti nakon nekog vremena. Je mu plus što nema federa, sam dotežeš koliko ti treba što daje milion kombinacija samo i u tome leži caka ako obadvije ferode nisu jednako poštelane, nejednako se troše a zbog toga vjerojatno i dolazi do toga da se kuplung raspadne. Mislim dabi delta bila bolji izbor.

Što se tiče zvona, ekstra je. Nema potrebe ništa više reći!

ja sam zadovoljan..mora jednomjerno stegnuti federi da bude dobro...

ne kuzim kak usije nekima puknut

Offline mmario73

  • MS počasni član
  • Tržnica : (0)
  • forumski skuteraš
  • ****
  • Postova: 529
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Čoka
Odg: Aprilia SR-1 Pyrotherm team
« Odgovori #59 : 09 Prosinac, 2009, 00:43:30 »
Rasklopili smo ovaj Mikuni TMX30... Ovo je novo čudo od karb-a za nas...
TM serije su poznate po tome da su im klipići pravougaoni odnosno ravne površine, umesto valjkastih, cilindričnih kao kod većine karburatora.. za razliku od TM-a TMX serija ima radijalno ravni klipić, ali nije to i jedina odlika.. TMX serija se preporučuje za Motocross, Dirtbike, ATV i slične aplikacije u kojima je neophodno obezbediti gorivo u ekstemnim uglovima motora odnosno karburatora.. Proizvode se u više dimenzija i u dve varijante .. sa i bez Powerjet diznom i atomizerom...

Powerjet je inače kako sam čitao Mikuni još davno patentirao i prodaje se kao set dizna, koja se ugrađuje u dno poklopca plovka, njen priključak na crevo i atomizer diznom odnosno raspršivačem koji se ugrađuje u telo venturija prema filteru odnosno usisu... Navodno se može ugraditi u sve tipove VM i TM karburatora i postoje više veličina powerjet dizni koje se mogu dokupiti... Zadatak ovoj powerjet garniruri je da obezbedi ekstra gorivo pri odvrtanju ručice od 1/2 prema FULL gasu, i da obezbedi ekstra gorivo i atomizaciju u još jednoj tački mimo glavne atomizer dizne, kada je gorivo najpotrebnije i time doprinese bržem odzivu mašine i umanji nagli pad nivoa goriva kod velikih difuzora kada je u pitanju 2T mašina sa velikim pod pritiskom, pa se za te svrhe posebno i prodaje kao kit...

Ovaj model TMX-a je sa Powerjet diznom, na slici vidimo crevo koje povezuje powerjet diznu i njen atomizer




Smetalo mi je što odlivak izgleda veoma neobrađeno , mada na njemu stoji ... made in japan.. 




Izvadio se poklopac klipića i klipić





Za razliku od TM-a ovde igla stoji jedino plastičnim krajem sa opruge pritisnuta, te se može veoma brzo štelovati... kod TM-a je bilo dodatnih šrafića na veoma nepristupačnom mestu...
 



Igla 5EL68, još nisam iskopao koja je varijanta, u mome katalogu su stari tipovi...




Ovde se vidi da je u vođici klipića umetnut uložak... verovatno postoji drugi klipić sa drugim radijusom, pa su karakteristike izmenjive, drugu logiku nisam uvideo, imajući u vidu da ovo nije univerzalni odlivak jer veći difuzor od 30mm ovaj odlivak svakako ne bi mogao poneti, negde sam gore rekao da je prihvat 34mm za prirubnicu, pa je tako debljina zida u ovom slučaju svega 2mm, u svim ostalim slučajevima mi ovo deluje neizvodljivo, znajmo da je odlivak od aluminijuma..






Šrafove smo morali sekačem i čekićem da se polužimo da bi popustili... bravo za onog koji je setovao mašinu za moment zavrtanja ovih M5-ica




Crevo powerjet-a se mora skinuti




Poklopac plovka je dole, za primetiti kako je rešena čašica koja treba da sačuva nešto goriva za glavnu diznu u ekstremnim uglovima..




Postoji mesto u poklopcu gde ulazi plastična posudica








Ovako izgleda kada je sastavljen






Na redu su ležište ventila, glavna dizna, ler dizna




Otvor na ležištu igličastog ventila je 2,5 dakle ovaj karb ukupno ne može raditi sa zbirom dizni većim od 250, ili treba menjati otvor na ležištu...




Glavna dizna 195, proizvodnje BGM... sve komponente unutar karburatora su BGM... koje su ovo kombinacije Mikuni-BGM .. ne znam...




Pilot dizna 40




Odvrtanjem glavne dizne izlazi i atomizer sa druge strane karburatora




Evo ih na broju, sa sve crevima..




Poskidao sam i ostale delove kao što su šraf za ler, odnosno nivo klipića, ručni choke odnosno saug, i šrafić za podešavanje ekstra vazduha u smeši...








Ovde se nalazi powerjet atomizer




a evo je i powerjet dizna






veličina 80... nju je potrebno sinhronizovati sa glavnom diznom za puni otklon ručice... biće veselo




globalno uverio sam se u dosta stvari, da je ovo mikuni sa diznama proizvedenim u kini.. što ne znači da su loše, naprotiv sve dizne meni veoma kvalitetno deluju, što nije slučaj sa odlivkom koji je ostao neobrađen... Kako će raditi videćemo, nadam se dobrim... odnosno boljim rezultatima nego sa Stage6 TM24 koji sam vozio do sada..

« Zadnja izmjena: 19 Veljača, 2011, 13:20:55 mmario73 »