Sve za skuter!! MS Trgovina - Akcija

Autor Tema: kako ispitat dal puni aku  (Posjeta: 3077 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Caky644

  • Tržnica : (0)
  • forumski skuteraš
  • ****
  • Postova: 781
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Zadar
  • Moj Skuter: Gilera vx 200
  • Moja Kaciga: Nolan
  • MojSetup: komplet 200
  • MojSpuh: serijalovic
kako ispitat dal puni aku
« : 28 Veljača, 2013, 19:00:37 »
Mislin da mi motor ne puni akumulator a da bi ispita treba skinut aku i na + i - stavis voltmetar il? Koliko treba pokazat? Radi se o yamahi tzr 50

Offline kkihalic

  • Tržnica : (+1)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 1134
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Zagreb
  • Moj Skuter: Baotian Rocky
  • Moja Kaciga: AGV Strada
  • MojSetup: 82ccm
  • MojSpuh: poliran :D
Odg: kako ispitat dal puni aku
« Odgovori #1 : 28 Veljača, 2013, 19:05:30 »
na punom gasu oko 14V možda manje neznam točno..

Offline duje87

  • Tržnica : (+18)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 1828
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Split
Odg: kako ispitat dal puni aku
« Odgovori #2 : 28 Veljača, 2013, 19:16:01 »
ne mora bit pun gas,dovoljno je i malo gAsa, mora bi pokazat izmedu 13-14.5

Offline 3alfa3

  • moderator mini
  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 15006
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: ZG
Odg: kako ispitat dal puni aku
« Odgovori #3 : 28 Veljača, 2013, 19:26:35 »
14,4-14,5V ako je sve ispravno i to na povisenom gasu. Ne full, ali recimo na pola okretaja

Offline duje87

  • Tržnica : (+18)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 1828
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Split
Odg: kako ispitat dal puni aku
« Odgovori #4 : 28 Veljača, 2013, 19:55:23 »
ne mora znacit, pricas o idealnom naponu s kojima rade ispravljaci/punjaci baterija, a to je nekih 14,4

reglerima dosta oscilira napon i sve priko 13 volti sta regler salje na bateriju je puni.

Offline daRio

  • Tržnica : (0)
  • forumski skuteraš
  • ****
  • Postova: 912
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
Odg: kako ispitat dal puni aku
« Odgovori #5 : 28 Veljača, 2013, 20:01:36 »
ne mora znacit, pricas o idealnom naponu s kojima rade ispravljaci/punjaci baterija, a to je nekih 14,4

reglerima dosta oscilira napon i sve priko 13 volti sta regler salje na bateriju je puni.

Složio bi se sa 3alfa3 jer sam nebrojeno pura čuo da na 2T motorima sve ispod 14V nije baš dovoljno za kvalitetno punjenje.

Offline duje87

  • Tržnica : (+18)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 1828
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Split
Odg: kako ispitat dal puni aku
« Odgovori #6 : 28 Veljača, 2013, 20:11:47 »
ne mora znacit, pricas o idealnom naponu s kojima rade ispravljaci/punjaci baterija, a to je nekih 14,4

reglerima dosta oscilira napon i sve priko 13 volti sta regler salje na bateriju je puni.

Složio bi se sa 3alfa3 jer sam nebrojeno pura čuo da na 2T motorima sve ispod 14V nije baš dovoljno za kvalitetno punjenje.

sta ti znaci kvalitetno punjenje? na koliko si  2t motora ispita punjenje?

Offline daRio

  • Tržnica : (0)
  • forumski skuteraš
  • ****
  • Postova: 912
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
Odg: kako ispitat dal puni aku
« Odgovori #7 : 28 Veljača, 2013, 20:20:14 »


sta ti znaci kvalitetno punjenje? na koliko si  2t motora ispita punjenje?

Mogu ti samo reći šta sam doživio.
Krepao mi je kineski aku na potpuno novom skuteru nakon 6 mj i 5 dana a gar je 6 mj i probao sam ga ipak reklamirati u ovl Piaggio servisu.
Nisu mi uvažili ali su mi provjerili punjenje jer ako ono nije u redu onda će mi priznati reklamaciju. izmjerio je 14.2-14.3 na osrednjem gasu i rekao mi da ispod 14 ne smatraju dobrim .
Otišao sam kupiti novi accu u Beren trgovinu,specijaliziranu za akumulatore i prodavač mi je također rekao da će provjeriti punjenje da mu sutra ne dođem sa pričom da accu ne valja. Rezultat isti kao u ovl seevisu,oko 14.3V i isto je rekao da ako padne ispod 14V da to nije dovoljno.
Ako mi lažu onda i ja lažem tebi.

Offline duje87

  • Tržnica : (+18)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 1828
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Split
Odg: kako ispitat dal puni aku
« Odgovori #8 : 28 Veljača, 2013, 20:56:18 »


sta ti znaci kvalitetno punjenje? na koliko si  2t motora ispita punjenje?

Mogu ti samo reći šta sam doživio.
Krepao mi je kineski aku na potpuno novom skuteru nakon 6 mj i 5 dana a gar je 6 mj i probao sam ga ipak reklamirati u ovl Piaggio servisu.
Nisu mi uvažili ali su mi provjerili punjenje jer ako ono nije u redu onda će mi priznati reklamaciju. izmjerio je 14.2-14.3 na osrednjem gasu i rekao mi da ispod 14 ne smatraju dobrim .
Otišao sam kupiti novi accu u Beren trgovinu,specijaliziranu za akumulatore i prodavač mi je također rekao da će provjeriti punjenje da mu sutra ne dođem sa pričom da accu ne valja. Rezultat isti kao u ovl seevisu,oko 14.3V i isto je rekao da ako padne ispod 14V da to nije dovoljno.
Ako mi lažu onda i ja lažem tebi.

iskreno nisan nikad ima problema s takvim stvarima, ima san problema sa prejakin punjenjem 18,19v i preslabin punjenjem 8,9,10v. svaki put kad je bilo izmedu 13 i 14,5 je u redu, pogotovo zato sta napon oscilira. ociti primjer je i zadnji fxr koji puni ispod 14, a stara baterija je trajala nekoliko godina.

baterija ima svoju odredenu garanciju i njihov problem nije kakavje tvoj punjac i koliko puni, kod prepunjavanja baterije moze doc do krivljenja celija unutar iste, sta nikako nemoze proc pod garanciju, takoder i baterija bez elektrolita ili baterija koja duze vremena stoji ispod 12 volti napona jer baterija ka padne na 12 v je na 0posto svog kapaciteta. sve pricam o baterija s kiselinom, s gel baterija nemam nikakva iskustva.

Offline 3alfa3

  • moderator mini
  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 15006
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: ZG
Re: kako ispitat dal puni aku
« Odgovori #9 : 28 Veljača, 2013, 20:59:04 »
Aku ima 6 celija. Najbolje se puni sa 2,4V po celiji. 2,35V po celiji je isto OK, ali 2,3V i manje nije iako ce i to punit aku, ali to nije onako kako je zamisljeno . Sad samo treba te brojke pomnozit sa brojem celija :)

Sent from my HTC One X

Offline 3alfa3

  • moderator mini
  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 15006
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: ZG
Re: Odg: kako ispitat dal puni aku
« Odgovori #10 : 28 Veljača, 2013, 21:02:04 »
sve pricam o baterija s kiselinom, s gel baterija nemam nikakva iskustva.

Kiselina, gel - svejedno. Radi se o olovnoj bateriji samo je medij u njoj drugaciji, ali princip rada i punjenja je isti

Sent from my HTC One X


Offline 3alfa3

  • moderator mini
  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 15006
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: ZG
Odg: kako ispitat dal puni aku
« Odgovori #11 : 28 Veljača, 2013, 21:06:35 »
evo

[privitak je izbrisao admin, stariji od 4godine]

Offline duje87

  • Tržnica : (+18)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 1828
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Split
Odg: Re: kako ispitat dal puni aku
« Odgovori #12 : 28 Veljača, 2013, 21:30:05 »
Aku ima 6 celija. Najbolje se puni sa 2,4V po celiji. 2,35V po celiji je isto OK, ali 2,3V i manje nije iako ce i to punit aku, ali to nije onako kako je zamisljeno . Sad samo treba te brojke pomnozit sa brojem celija :)

Sent from my HTC One X

ti i dalje govoris o idealnin uvjetima punjenja baterija, a ja  i dalje tvrdim da se baterija puni na svaki napon preko 13 volti. sad kakve to posljedice za bateriju moze imat u to necu ulazit, ja osobno ih nisan ima. uostalom ako mu je izmedu one granice koju san ja napisa najvjerojatnije je sve ispravno, puno cesci su slucajevi da je napon prevelik ili premalen ako je nesto neispravno.

Offline daRio

  • Tržnica : (0)
  • forumski skuteraš
  • ****
  • Postova: 912
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
Odg: kako ispitat dal puni aku
« Odgovori #13 : 28 Veljača, 2013, 21:36:56 »


baterija ima svoju odredenu garanciju i njihov problem nije kakavje tvoj punjac 

Itekako ih se tiče.
Napisao sam ti da je skuter nov i ima 2 god garancije i ukoliko je preslabo ili prejako punjenje sje... akumulator dužni su otkloniti kvar i promijeniti akumulator na trošak jamstva.
Pokazalo se da je sa punjenjen sve u redu i bilo je krivo kinesko smeće od skumulatora.
Nadam se da je sada jasno šta sam ti želio reći.
Btw,u debelom smo ofu i bilo bi dobro da na ovome ostane.

Offline duje87

  • Tržnica : (+18)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 1828
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Split
Odg: kako ispitat dal puni aku
« Odgovori #14 : 28 Veljača, 2013, 21:43:27 »
evo

stvarno mi nisi jasan. ka da me pokusavas uvjerit da je idealna smjesa zraka i goriva 14.7:1, i dalje znan da je idealna, al motor ce nomalno vozit i ako je npr 14.5:1, mizda ce trosit dec vise goriva i nece trajat 100000 nego 95000, isto tako se baterija puni i s manjin naponom od navedenog.

isto tako si nedavno napisa da bateriju najbolje drzat na temp od 0 stupnjeva, to je glupost. ostavi bateriju dva dana na sobnoj temperaturi i ostavi je dva dana na 0stupnjeva pa izmjeri napon, mislin da ce ti sve bit jasno.

Offline duje87

  • Tržnica : (+18)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 1828
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Split
Odg: kako ispitat dal puni aku
« Odgovori #15 : 28 Veljača, 2013, 21:50:17 »


baterija ima svoju odredenu garanciju i njihov problem nije kakavje tvoj punjac 

Itekako ih se tiče.
Napisao sam ti da je skuter nov i ima 2 god garancije i ukoliko je preslabo ili prejako punjenje sje... akumulator dužni su otkloniti kvar i promijeniti akumulator na trošak jamstva.
Pokazalo se da je sa punjenjen sve u redu i bilo je krivo kinesko smeće od skumulatora.
Nadam se da je sada jasno šta sam ti želio reći.
Btw,u debelom smo ofu i bilo bi dobro da na ovome ostane.

nismo u debelom offu, sve dok je rasprava konstruktivna.

i dalje tvrdin da njihov problem nije kako tebi punjac puni nego u kojem stanju si ti dovea bateriju, ne smije bit bez elektrolita, ne smije bit "spaljena"od prevelikog napona, i ne smije duze vremena bit ostavljena ispod 12v duze vrijeme, a ovo da tebi punjac puni 13,6 ili 14,4 ne da nemogu otkrit, nego su smijesni ako se uopce trude, samo je pitanje oces ti dopustit da prave budalu od tebe.

Offline 3alfa3

  • moderator mini
  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 15006
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: ZG
Re: Odg: kako ispitat dal puni aku
« Odgovori #16 : 28 Veljača, 2013, 21:51:02 »
evo

stvarno mi nisi jasan. ka da me pokusavas uvjerit da je idealna smjesa zraka i goriva 14.7:1, i dalje znan da je idealna, al motor ce nomalno vozit i ako je npr 14.5:1, mizda ce trosit dec vise goriva i nece trajat 100000 nego 95000, isto tako se baterija puni i s manjin naponom od navedenog.

isto tako si nedavno napisa da bateriju najbolje drzat na temp od 0 stupnjeva, to je glupost. ostavi bateriju dva dana na sobnoj temperaturi i ostavi je dva dana na 0stupnjeva pa izmjeri napon, mislin da ce ti sve bit jasno.

Tu bateriju sa 0C stavi u sobu na par sati pa joj onda mjeri napon. Ja sam pricao o skladistenju baterije, a ne da je ona jaca na hladnom.


Btw, punjenjem sa 13V dolazi do preslabog punjenja, propadanja kapaciteta, sulfatizacije.... Ukratko, kraci vijek

Sent from my HTC One X


Offline duje87

  • Tržnica : (+18)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 1828
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Split
Odg: Re: Odg: kako ispitat dal puni aku
« Odgovori #17 : 28 Veljača, 2013, 21:52:31 »
evo

stvarno mi nisi jasan. ka da me pokusavas uvjerit da je idealna smjesa zraka i goriva 14.7:1, i dalje znan da je idealna, al motor ce nomalno vozit i ako je npr 14.5:1, mizda ce trosit dec vise goriva i nece trajat 100000 nego 95000, isto tako se baterija puni i s manjin naponom od navedenog.

isto tako si nedavno napisa da bateriju najbolje drzat na temp od 0 stupnjeva, to je glupost. ostavi bateriju dva dana na sobnoj temperaturi i ostavi je dva dana na 0stupnjeva pa izmjeri napon, mislin da ce ti sve bit jasno.

Tu bateriju sa 0C stavi u sobu na par sati pa joj onda mjeri napon. Ja sam pricao o skladistenju baterije, a ne da je ona jaca na hladnom.


Btw, punjenjem sa 13V dolazi do preslabog punjenja, propadanja kapaciteta, sulfatizacije.... Ukratko, kraci vijek

Sent from my HTC One X

jel se baterija puni na 13v naponu?

Offline 3alfa3

  • moderator mini
  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 15006
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: ZG
Re: Odg: Re: Odg: kako ispitat dal puni aku
« Odgovori #18 : 28 Veljača, 2013, 21:53:32 »
stvarno mi nisi jasan. ka da me pokusavas uvjerit da je idealna smjesa zraka i goriva 14.7:1, i dalje znan da je idealna, al motor ce nomalno vozit i ako je npr 14.5:1, mizda ce trosit dec vise goriva i nece trajat 100000 nego 95000, isto tako se baterija puni i s manjin naponom od navedenog.

isto tako si nedavno napisa da bateriju najbolje drzat na temp od 0 stupnjeva, to je glupost. ostavi bateriju dva dana na sobnoj temperaturi i ostavi je dva dana na 0stupnjeva pa izmjeri napon, mislin da ce ti sve bit jasno.

Tu bateriju sa 0C stavi u sobu na par sati pa joj onda mjeri napon. Ja sam pricao o skladistenju baterije, a ne da je ona jaca na hladnom.

Ni ti hladan na -20 neces bit u formi, al kad se zagrijes i razgibas - bit ces. To bi bila neka analogija tome sto sam napisao


Btw, punjenjem sa 13V dolazi do preslabog punjenja, propadanja kapaciteta, sulfatizacije.... Ukratko, kraci vijek

Sent from my HTC One X

Offline duje87

  • Tržnica : (+18)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 1828
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Split
Odg: Re: Odg: Re: Odg: kako ispitat dal puni aku
« Odgovori #19 : 28 Veljača, 2013, 22:06:18 »
stvarno mi nisi jasan. ka da me pokusavas uvjerit da je idealna smjesa zraka i goriva 14.7:1, i dalje znan da je idealna, al motor ce nomalno vozit i ako je npr 14.5:1, mizda ce trosit dec vise goriva i nece trajat 100000 nego 95000, isto tako se baterija puni i s manjin naponom od navedenog.

isto tako si nedavno napisa da bateriju najbolje drzat na temp od 0 stupnjeva, to je glupost. ostavi bateriju dva dana na sobnoj temperaturi i ostavi je dva dana na 0stupnjeva pa izmjeri napon, mislin da ce ti sve bit jasno.

Tu bateriju sa 0C stavi u sobu na par sati pa joj onda mjeri napon. Ja sam pricao o skladistenju baterije, a ne da je ona jaca na hladnom.

Ni ti hladan na -20 neces bit u formi, al kad se zagrijes i razgibas - bit ces. To bi bila neka analogija tome sto sam napisao


Btw, punjenjem sa 13V dolazi do preslabog punjenja, propadanja kapaciteta, sulfatizacije.... Ukratko, kraci vijek

Sent from my HTC One X
nisi mi odg na zadnje pitanje. da li se baterija puni do svog punog kapaciteta i na 13v+ naponu?