alfa ti previše citiraš članke u novinama. novinari nisu sveci nego lešinari.
novinari su u ovom slučaju plaćeni da napišu ono što proizvođači žele. da proizvođač kaže novinaru da napiše je bolje kupiti gumu čim novijeg datuma, nitko nebi kupovao one stare godinu dana.. oni prošire vijest da su gume iste i sad i za godinu dana inače bi propali.
kod svakog proizvoda je bitno da bude čim noviji, a guma nastaje procesom vulkanizacije, a to je grijanje mješavine danas umjetnog kaučuka i punila, slično kao kad se krpa guma. vuklanizer zakrpa gumu, zagrije ju i proces je gotov, nikakvo sušenje, lijepljenje ili bože oprosti na izrazu "dozrijevanje gume". pa nije guma naranča koja dozrijeva u inkubatoru.
auto guma kao i svaki drugi proizvod te vrste čim izađe iz tvornice mora biti spreman za ugradnju, inače bi ih tvornica deponirala i čuvala neko vrijeme dok ne dozriju. možda čak to i rade, dakle proizvedu gumu u 10.12 i na nju štampaju dot iz 2013. jer je upravo tad spremna za montažu.. nijedna normalna tvornica nebi isporučila robu trgovini uz opasku da je bolje da gume odleže na skladištu 3 mjeseca.. radim u trgovini i znam da je to nemoguće. trgovcu je cilj da čim prije robu raspakira iz skladišta i plasira.
evo kad već citiraš budem ja citirao proizvodni proces (dio dostupan javnosti) od strane GY
Izrada gume
Od miješanja mješavine do kontrole
Miješanje mješavine
Sirovine koje uključuju pigmente, kemikalije i do 30 različitih vrsta kaučuka, na izuzetno visokoj temperaturi i pod izuzetno visokim tlakom miješaju se u golemim miješalicama koje se zovu Banbury. Svi sastojci tu se pomiješaju u crnu, ljepljivu mješavinu koju potom treba još i gnječiti.
Kalandriranje
Ohlađena guma zatim se vuče u ploče koje se transportiraju do sljedećeg stroja. Tamo se pripremaju mješavine, koje se potom razrežu u odgovarajuće trake npr. za bokove, gazni sloj i druge dijelove gume. Druge vrste gume namijenjene su za gumiranje tkanina koje se upotrebljavaju za proizvodnju konstrukcije autogume. Tkanine mogu biti vrlo različite: poliester, rejon ili najlon.
Stopa gume
Sljedeći je sastavni dio u obliku obruča i zove se stopa. Stopa mora prilijegati uz naplatak automobilskoga kotača.
Umetak
Slijede dva sloja tkanine, tzv. tekstilni kord. Zatim se doda par zaštitnih traka koje sprječavaju da se stopa ošteti za vrijeme montaže gume na naplatak.
Gazni sloj
Konfekcionar sada dodaje čelične trake koje sprječavaju bušenje i gazni sloj drže čvrsto na cesti. Gazni sloj sastavni je dio koji se dodaje na samom kraju. Automatski valjci zatim čvrsto stišću sve dijelove i guma je spremna za vulkanizaciju i kontrolu.
Vulkanizacija
Za vrijeme vulkanizacije guma dobiva svoj konačan oblik i dezen ili šaru gaznoga sloja. Guma se oblikuje i vulkanizira u vrućim kalupima. Kalup sadrži dezen gaznoga sloja i oznake na boku koje određuje proizvođač i koje su propisane zakonom. Gume se 12 do 25 minuta vulkaniziraju na temperaturi višoj od 300stupnjeva, ovisno o dimenziji.
Kontrola
Ako guma ima bilo koji nedostatak, odnosno ako se samo sumnja da bi mogla imati neki nedostatak, guma se odbacuje, čak i ako je nedostatak tako nevažan. Neke nedostatke utvrdit će iskusne oči kontrolora, a druge će se otkriti na specijalnim strojevima. Kontrola međutim ne završava na površini. Neke se gume izdvajaju iz proizvodnje linije i rendgenski pregledaju, gdje se mogu pokazati eventualne skrivene mane ili pogreške u unutrašnjosti. Osim toga inženjeri za kakvoću redovito proizvoljno odabiru određeni broj guma i onda kod njih proučavaju svaki detalj konstrukcije koji utječe na izdržljivost, vozne značajke i sigurnost.