Suhi ples po kiši
Grom, iz vedra neba. Trenutak potom pljusak! Vozač automobila tek će slegnuti ramenima u znak prihvaćanja iznenađenja i jednostavno uključiti brisače. Potom će možda malo smiriti doživljaj brzine te vožnju prilagoditi mokru i klizavu kolniku, na kojem gume znatno slabije drže u zavojima, a zaustavni putevi postaju zamjetno duži nego na suhom. I to je sve. Međutim, već ubrzo nakon prvih kapljica kiše, korisnici dvokotača bit će mokri kao, recimo, miševi. Ili možda mačkice, odnosno pussy, kako to kažu Englezi! Naravno, ako nemaju odgovarajuću kišnu opremu.
Vožnja dvokotačem po kiši ne mora biti bauk. Tko ne nosi tek simboličnu, plitku tutu, bez vizira i bočne zaštite, kakva koristi isključivo za puko zadovoljavanja propisa, a osim toga ne služi gotovo ničemu, već posjeduje kvalitetnu jet ili integralnu kacigu, ostat će i na najvećem pljusku potpuno suhe glave. Doduše, po kiši dolazi do smanjenja vidljivosti zbog zadržavanja kapljica vode na vanjskoj strani vizira te pojačanog zamagljivanja na unutarnjoj, osobito na integralnim modelima. Magljenje je najizraženije tijekom stajanja i polaganije vožnje, dok uz odgovarajuće podešavanje ventilacije unutar kacige gotovo potpuno nestaje već nakon neznatnijeg povećanja brzine. Uglavnom je tijekom stajanja dostatno odignuti vizir tek za centimetar, da bi se spriječila potpuna obnevidjelost. Vrlo su korisni i specijalizirani sprejevi protiv zamagljivanja, kao i dodaci koji unutar integralke fizički sprečavaju usmjeravanje toplog izdaha prema viziru. Naravno, treba računati s bitnim smanjenjem vidljivosti i tome prilagoditi vožnju. Uostalom, opreza po mokrom kolniku, na dvokotaču nikad dovoljno.
Ostatak tijela može od kiše učinkovito zaštititi odgovarajuća jednodjelna ili dvodijelna motociklistička odjeća te obuća. Suvremeni kombinezoni ili jakne i hlače te rukavice od kompozitnih materijala, uz optimalnu zaštitu od vjetra, većinom pružaju i stopostotnu zaštitu od kiše, što je u pravilu navedeno na njihovim proizvodnim deklaracijama. To znači da doista neće promočiti i tijekom višesatne vožnje po olujnom nevremenu. Tehnologija materijala i izrade, u tom području doista grabi krupnim koracima. Pažnju treba obratiti tek na sadržaj džepova, ako ne raspolažu vodonepropusnim zatvaračima. Također, vodonepropusna odjeća bez podstave, zbog hlađenja vanjske površine ne pruža podjednaku toplinsku zaštitu, kao po suhom vremenu, a i vanjska temperatura je obično niža . Stoga je za vožnje po kiši i tijekom ljetnih mjeseci ispod nje uputno nositi toplije rublje i odjeću ili privremeno postaviti originalnu podstavu.
Česta kombinacije motociklističke jakne i običnih hlača te sve vrste kožne i suknene odjeće zahtijevaju drukčiji pristup. Uz nepromočivu jaknu, nužne su samo plastične hlače za kišu. Jednostavno se navlače preko onih promočivih, a dobro prekrivaju i gornje dijelove obuče. I uz najzatvoreniji oklop dvokotača, bez njih će na kiši ubrzo stradati bedra, a i stražnjica, uslijed slijevanja vode niz leđa na sjedalo. Neodgovarajuće zaštićeni gornji dio tijela upućuje i na korištenje plastične kišne kabanice. Prostrane hlače i kabanica ili jednodijelno kišno odijelo pružaju doista izvrsnu, potpunu zaštitu od kiše. Složeni i spremljeni u prtljažnik ili torbu, zauzimaju tek simboličan prostor pa ih je uputno imati stalno pri ruci. Tijekom njihova korištenja, također je nužna dovoljno topla odjeća.
Osobitu pažnju treba obratiti pri odabiru motociklističkih rukavica. Mnogi prozračni, ljetni modeli te oni izrađeni od kože, ne pružaju odgovarajuću zaštitu i od prodora vode. Isto je i s motociklističkom obućom, od kojih, primjerice, natjecateljske čizme, jamče i potpuno suha stopala. Na svaki način, pomnim i ciljanim odabirom odgovarajuće univerzalne i specijalizirane motociklističke opreme, vožnja dvokotačem po kiši može se pretvoriti u istinsko uživanje. Na vama je da to i osjetite!
Osjetljiva koža
Kožni odjevni predmeti definitivno su neprikladni za kišu, bez obzira kako ih prethodno zaštitili. Pokisnu li, potrebno ih je što prije pomno obraditi odgovarajućim sredstvima, jer nakon sušenja bitno gube na prvotnim svojstvima, a osobito na elastičnosti. Dobro namazana obuća odolijevat će duže vrijeme, no najuputnije ju je zaštititi odgovarajućim galošama. Za silu, mogu koristiti i obične plastične vrećice.
Ostala oprema
Optimalnu zaštitu donjih dijelova tijela od kiše pružaju i pokrovi za noge, kakve su sve omiljenije među skuterašima. Odgovarajuću pažnju treba posvetiti i torbama za prtljagu. Pri nabavci, uz njihovu funkcionalnost, svakako treba obratiti pažnju i na vodootpornost. Za kožne bisage uputno je nabaviti odgovarajuće prekrivače za kišu. Sama prtljaga se od kvašenja može zaštititi i umetanjem u plastične vrećice.