Sve za skuter!! MS Trgovina - Akcija

Autor Tema: nija na dva kotača, ali je putopis-sort of- Sahara  (Posjeta: 2334 )

0 Članova i 2 Gostiju pregledava ovu temu.

Offline gozz

  • admin MS
  • Tržnica : (+1)
  • forumski skuteraš
  • ****
  • Postova: 725
  • Spol: Muški
  • Ultimate "fix-it" tool
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
    • /
  • Mjesto: Zg
  • Moj Skuter: bio, više ne.
  • MojSetup: a u Bila
nija na dva kotača, ali je putopis-sort of- Sahara
« : 02 Kolovoz, 2011, 10:34:52 »
Daklem,

prelistavajući staaaaari hard disk, naletih na jedan folder sa slikama, pa se prisjetio starih dana, reko da podjelim slikice...

O čemu se radi:

Nakon diplome, malo se otisnuh u svijet, trbuhom za kruhom, pa sam se tako našao u naftnom biznisu, i jedno vrijeme bijah gurnut u dubinu Saharske pustinje, kao inženjer održavanja wireline sustava, ili ukratko: Naftna kompanija, (INA, AGIP, SHELL, bla trać ser kenj) hoće bušit i crpit naftu negdje. N o ni ne znaju ima li tamo nafte. E, da bi se to saznalo, buše pokusnu bušotinu, i plate firmu (moja tadašnja firma) da oni gurnu mjerne instrumente u bušotinu i provjere da li ima nafte... E, te instrumente mora neko održavat, servisirat i upgradeat, pa je to bil moj posel... Tako, baza -> 200 sa 200 metara podignut zid, unutar kojeg se nalazi mini gradić, radione, servisi, uredi,, kučiće za odmor... u sred Sahare. od tamo se odašilje ekipa kamionima na teren - bušotine, i ide se u mjerenje.

ok, super, ali mjerenja se rade sa puno radioaktivnih stvarčica, a bušenje se radi i pomoću eksploziva, pa kako Alžir nije baš zemlja poznata po prijateljski nastrojenim teroristima koji hoće exploziv i radioaktivne supostance, tako je naša baza bila ograđena visokim zidom, i čuvana od strane Alžirske vojske, a izaći van iz baze, nisi mogao baš kako si htio... Ne samo naša baza, već općenito.... svaka baza koja je tamo bila...

Dakle, slikice:
Ovako izgleda Sahara iz zraka:
Ovako izgleda lokalni doček:
A lokalno selo u sred ničega:
I dokaz da si doslovno usred ničega:




[privitak je izbrisao admin, stariji od 4godine]
« Zadnja izmjena: 02 Kolovoz, 2011, 11:24:35 gozz »

Offline JogFromYamaha

  • moderator
  • Tržnica : (+10)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 17034
  • Spol: Muški
  • how you ride not what you ride
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Varazdin
  • Moj Skuter: XEvo 400
  • Moja Kaciga: schuberth sr1
  • MojSpuh: original inox
Odg: nija na dva kotača, ali je putopis-sort of- Sahara
« Odgovori #1 : 02 Kolovoz, 2011, 10:46:55 »
i like deva

Offline gozz

  • admin MS
  • Tržnica : (+1)
  • forumski skuteraš
  • ****
  • Postova: 725
  • Spol: Muški
  • Ultimate "fix-it" tool
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
    • /
  • Mjesto: Zg
  • Moj Skuter: bio, više ne.
  • MojSetup: a u Bila
Odg: nija na dva kotača, ali je putopis-sort of- Sahara
« Odgovori #2 : 02 Kolovoz, 2011, 10:47:16 »
E sad, u sred ničega je i naša baza, koja je imala radione, garaže, skladišta urede, ali kako se unutar tih 200 x 200 metara provodi po 6 tjedana, da čovjek ne poludi, mora se naći i mjesta za razonodu, pa tako ima bazen, teren za tenis, odbojku na pijesku, teretanu, hacijendu...

Van baze, ničega, prva bušotina na par km, i evo je prikazane na slici...

Jedna zanimljiva činjenica... Sahara ima vode da zadovolji cijeli svijet... Samo je jedan problem: Voda je na dubini od cca 2 kilometra... Pa to baš nije praktično za kopanje bunara, jel...

Osim toga, ispod te vode, nalazi se nafta...

Jedna od rijetkih lokacija u svijetu di je nafta pod pritiskom, pa ne treba onih famoznih pumpi kaj se vrte i idu gore dolje, nego samo "zapikneš cijev u zemlju" i uživaš!!!!

Pa ta nafta pod tlakom može sama izlazit na površinu, pri tome gurajući vodu iznad sebe, te stvarajući jezera vode u sred Sahare... naravno, voda koja ima sve arome nafte... hehe, doslovno možeš skut vozit na ovu vodu!!!


[privitak je izbrisao admin, stariji od 4godine]

Offline gozz

  • admin MS
  • Tržnica : (+1)
  • forumski skuteraš
  • ****
  • Postova: 725
  • Spol: Muški
  • Ultimate "fix-it" tool
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
    • /
  • Mjesto: Zg
  • Moj Skuter: bio, više ne.
  • MojSetup: a u Bila
Odg: nija na dva kotača, ali je putopis-sort of- Sahara
« Odgovori #3 : 02 Kolovoz, 2011, 10:52:24 »
Zanimljivo, Alžir, ko muslimanska zemlja, ne dopušta svojim građanima piti alkohol... Ok, no dozvoljavaju strancima koji tamo rade, da piju što ih volja, te za njih u alžiru rae i pivo... Poznato TANGO pivo... nije loše, ali nije niti premija!!!

I to u povećim količinama:

e sad, kad zapuše vjetar, onda nije dobro, jer se tada dešava pješčana oluja, te ako zaboravite zatvorirti prozor svoje sobe, onda vam se ovo desi:



[privitak je izbrisao admin, stariji od 4godine]

Offline gozz

  • admin MS
  • Tržnica : (+1)
  • forumski skuteraš
  • ****
  • Postova: 725
  • Spol: Muški
  • Ultimate "fix-it" tool
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
    • /
  • Mjesto: Zg
  • Moj Skuter: bio, više ne.
  • MojSetup: a u Bila
Odg: nija na dva kotača, ali je putopis-sort of- Sahara
« Odgovori #4 : 02 Kolovoz, 2011, 11:03:33 »
E sad, Sahara je jedno čudno mjesto...

Po noći, temerature znaju pasti ispod nule, i zna biti čak i mraza, dok po danu, pogotovo ljeti, temperature znaju ići iznad 50C. Rekord 2005 godine je bio +56 C... da, dobro sam napisao... Fora je što nema vlage u zraku (kojih 15 %) pa se da izdržati...
Inače, ako tada na suncu ostavite gedoru ili viljuškasti ključ, i primite gsa u ruku, ne ginu vam opekline 2. stupnja... (isprobano na vlastitoj koži, - doslovno)!!!  :toothy12:

I onda je zanimljivo vidit lokalce - Alžirce, koji su naviknuti na vrućinu, pa već na 15C oblače vunene kape i rukavice i jakne, dok Kanađani na +5 ujutro izlaze u kratkim majcama, i kratkim hlačama, a popodne skapavaju u klimatizirnim uredima... recimo na slici obratite pažnju na odjeću, Alžirac i Kanađani, badnjak - Božić, vani ( i unutra) cca +15C

Dalje, malo pješačenja po pustinji, naime nije baš pametno, lako se dezorijetira, i izgubi...

Doduše, postoji i taxi  :toothy9:


[privitak je izbrisao admin, stariji od 4godine]
« Zadnja izmjena: 02 Kolovoz, 2011, 11:27:24 gozz »

Offline luna500rr

  • Tržnica : (+9)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 5526
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Zmijavci
Odg: nija na dva kotača, ali je putopis-sort of- Sahara
« Odgovori #5 : 02 Kolovoz, 2011, 11:08:09 »
2km :o
ja mislio 50-100m da treba kopat, a i dobar je to pritisak kad odozdo izbaciva bez pumpe naftu na povrsinu, bar 150 bari :drunken_smilie:
imas li sliku opreme, jel zeznuto radit tamo :icon_biggrin:

Offline gozz

  • admin MS
  • Tržnica : (+1)
  • forumski skuteraš
  • ****
  • Postova: 725
  • Spol: Muški
  • Ultimate "fix-it" tool
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
    • /
  • Mjesto: Zg
  • Moj Skuter: bio, više ne.
  • MojSetup: a u Bila
Odg: nija na dva kotača, ali je putopis-sort of- Sahara
« Odgovori #6 : 02 Kolovoz, 2011, 11:13:13 »
I sada, ono što me se najviše dojmilo, u cijeloj priči mojeg 3 mjesečnog boravka tamo, su takozvane "pustinjske baklje" ili desert torches!!!

Kako sam već rekao, tamo nafta ( pa i plinovi, metan i ostala plinarija) pod pritiskom sami znaju izmigoljit na površinu. Tako i ti plinovi, na nekim mjestima u sred pustinje, sami non-stop izlaze na površinu, u velikim količinama... E kako je Metan i ostatak ekipe jako loš za atmosferu, onda su ljudi odlučili zapaliti taj plin, jer je CO2 koji se dobije izgaranjem, manje zlo, i manje opasan za okolinu... Pa tako, u sred pustinje, nigdje ničeg, imate baklje, iliti plamen, koji gori desecima godina, bez prestanka... Ne trebam niti pričati kako to sablasno izgleda, pogotovo noću...

Ponekad, znaju zabiti par metara cijevi u zemlju di taj plin izlazi, pa da plamen ne gori po podu, da gori iz cijevi... ali nije bitno... slijedi par slika, po danu i po noći, i velim, oko toga nigdje ničeg!!!



[privitak je izbrisao admin, stariji od 4godine]

Offline gozz

  • admin MS
  • Tržnica : (+1)
  • forumski skuteraš
  • ****
  • Postova: 725
  • Spol: Muški
  • Ultimate "fix-it" tool
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
    • /
  • Mjesto: Zg
  • Moj Skuter: bio, više ne.
  • MojSetup: a u Bila
Odg: nija na dva kotača, ali je putopis-sort of- Sahara
« Odgovori #7 : 02 Kolovoz, 2011, 11:19:24 »
Okolina noću ne izgleda na zemaljsku, nego više na površinu mjeseca...
Naravno, kad imaš fotić, veliku vatru, onda simuliraš i "grah za večeru"

Još jedno jezerce:




[privitak je izbrisao admin, stariji od 4godine]

Offline gozz

  • admin MS
  • Tržnica : (+1)
  • forumski skuteraš
  • ****
  • Postova: 725
  • Spol: Muški
  • Ultimate "fix-it" tool
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
    • /
  • Mjesto: Zg
  • Moj Skuter: bio, više ne.
  • MojSetup: a u Bila
Odg: nija na dva kotača, ali je putopis-sort of- Sahara
« Odgovori #8 : 02 Kolovoz, 2011, 11:23:26 »
I za kraj, par slikica samih dina, moje malenkosti na njima, uz cuganje hmelja...  :laughing11:


[privitak je izbrisao admin, stariji od 4godine]

Offline gozz

  • admin MS
  • Tržnica : (+1)
  • forumski skuteraš
  • ****
  • Postova: 725
  • Spol: Muški
  • Ultimate "fix-it" tool
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
    • /
  • Mjesto: Zg
  • Moj Skuter: bio, više ne.
  • MojSetup: a u Bila
Odg: nija na dva kotača, ali je putopis-sort of- Sahara
« Odgovori #9 : 02 Kolovoz, 2011, 11:37:44 »
2km :o
ja mislio 50-100m da treba kopat, a i dobar je to pritisak kad odozdo izbaciva bez pumpe naftu na povrsinu, bar 150 bari :drunken_smilie:
imas li sliku opreme, jel zeznuto radit tamo :icon_biggrin:

Veliš slike alata...

hm, svi alati, kako moraju bir ugurani u bušotinu promjera 10 cm, moraju izgledat isti, valjkasti i dugački Slika1
ali kako se radi o velikim temperaturama i tlakovima, moraju biti od titana i specijalne elektronike.


Pitaš dal je teško radit? Pa je i nije... Teško je jer i ko u zatvoru 6 tjedana, pa 3 tjedna doma, pa opet 6 tjedana, a lova nije neka bajna... zato sam ja i odustal... a zajebancija je vrhunska, jer jedino tako nećeš prošvikat...  :laughing7:

Inače, tam u Alžiru najviše pvercaju cigarete i alkohol (razumljivo, ne), pa trebaju terence - đipove za vožnju po dinama, da ne voze po cesti da izbjegnu policijske patrole...

Pa đipove otimaju firmama koje ih imaju na lizing... pa eto dogodovštine mog kolege dok se vraćao u bazu:

Vozi toyotu landcruiser, i pred njega - OPA, dva "terorista" s kalašnjikovima.
-Stani!
on stane.
-Da li je to tvoj đip?
- Nije, od firme je!
-Ok, uzimamo ga!!!

-Da li je to tvoj laptop na sicu?
-Je!
-Onda ti ga nećemo uzeti!

_imaš li mobitel?
_imam!

-Uzmu mu bateriju da nemre zvat muriju, i DAJU MU 20 DOLARA DA SI KUPI NOVU!!!!!

Vele, hodaj u ovom smjeru 3 km, i doći ćeš do malog sela, di ćeš se snać za dalje!!!

Eto, neki pošteni lopovi...

Inače, valuta im je alžirski dinar, i da, litra benzina im je 1 KUNU!!!

Mislite da je to malo?

U Saudijskoj Arabiji je benga besplatna za stanovnike SA.

[privitak je izbrisao admin, stariji od 4godine]

Offline SPecial

  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 2193
  • Spol: Muški
  • NE VOZI BRZE NEGO STO IDE
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: RI
  • Moj Skuter: SP
  • Moja Kaciga: suomi vandal
  • MojSetup: biturbo
  • MojSpuh: original
Odg: nija na dva kotača, ali je putopis-sort of- Sahara
« Odgovori #10 : 02 Kolovoz, 2011, 11:53:24 »
Reci mi da se salis za gorivo zbog toga sto mi nikada nismo bili ondje.
Pa bokte hebes pive,trebao si gorivo dovuci.
Citat @Igor    "jeb.. tebe i tvoju logiku"  hahaahhah

tko se nije vozio bez vozačke nek prvi baci feder kontrasta  :laughing7:

Offline gozz

  • admin MS
  • Tržnica : (+1)
  • forumski skuteraš
  • ****
  • Postova: 725
  • Spol: Muški
  • Ultimate "fix-it" tool
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
    • /
  • Mjesto: Zg
  • Moj Skuter: bio, više ne.
  • MojSetup: a u Bila
Odg: nija na dva kotača, ali je putopis-sort of- Sahara
« Odgovori #11 : 02 Kolovoz, 2011, 12:50:32 »
Reci mi da se salis za gorivo zbog toga sto mi nikada nismo bili ondje.
Pa bokte hebes pive,trebao si gorivo dovuci.

http://www.sahara-overland.com/country/algeria.htm

February 2011 trip report


Algerian dinar exchange rates - basically 100 dinars to a euro.
Price of fuel
Petrol (essence) 23 d/litre; Super 30+ d/litre where available (unleaded available in the north); diesel 13.7 d/litre.

Costs
Fuel is cheap. Meals from 200d, camping from 400d, hotels/rooms from 1000. Despite news of 'food price' riots up north, prices seemed the same as previous years in 2011.