Sve za skuter!! MS Trgovina - Akcija

Autor Tema: Ljetne vs. all season vs zimske gume na ledu  (Posjeta: 23746 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline ivanm

  • Tržnica : (+14)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 17243
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
Odg: Ljetne vs. all season vs zimske gume na ledu
« Odgovori #20 : 18 Prosinac, 2010, 12:16:18 »
ljetne gume su i po suhom a hladnom ubojstvo... a rijetko je po zimi cesta baš suha, nekad je i ljigava od magle itd.

Offline 3alfa3

  • moderator mini
  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 15006
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: ZG
Odg: Ljetne vs. all season vs zimske gume na ledu
« Odgovori #21 : 18 Prosinac, 2010, 12:20:37 »
ljetne gume su i po suhom a hladnom ubojstvo... a rijetko je po zimi cesta baš suha, nekad je i ljigava od magle itd.

Ne imat zimske gume po zimi je kao vozit auto bez farova, vrata itd. zato jer nemas novaca da ih kupis/popravis. Jednostavno - nema novaca za zimske - nema voznje po zimi.


Druga varijanta je stvarat guzve u prometu, riskirat da nekog i sebe razbijes itd.

Nece jos dugo i bit ce ko u SLO - zimske gume obavezne od 15.11. - 15.04. ili ljetne sa lancima, ali u slucaju da zbog ljetnih (pa makar i s lancima) napravis usprenje ili prekid prometa, dobivas suludo visoku kaznu od kojih novaca mozes kupit vise kompleta zimskih guma.


Znam da ljudi nemaju novaca, ali stedit na tome je neopravdano. RAdje onda ne vozit

Offline ivanm

  • Tržnica : (+14)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 17243
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
Odg: Ljetne vs. all season vs zimske gume na ledu
« Odgovori #22 : 18 Prosinac, 2010, 12:22:00 »
do 15.4? pa oni nisu normalni..

Offline 3alfa3

  • moderator mini
  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 15006
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: ZG
Odg: Ljetne vs. all season vs zimske gume na ledu
« Odgovori #23 : 18 Prosinac, 2010, 12:23:01 »
do 15.4? pa oni nisu normalni..

Alpska zemlja. Snijega ima uredno do tada

Offline ivanm

  • Tržnica : (+14)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 17243
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
Odg: Ljetne vs. all season vs zimske gume na ledu
« Odgovori #24 : 18 Prosinac, 2010, 12:23:58 »
ipak nisu normalni :icon_biggrin:

Offline 3alfa3

  • moderator mini
  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 15006
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: ZG
Odg: Ljetne vs. all season vs zimske gume na ledu
« Odgovori #25 : 18 Prosinac, 2010, 12:25:48 »
ipak nisu normalni :icon_biggrin:

Sjecam se ja snijegova i za prvi maj u ZG - istina da se nije primio, al je znao padat  ;D

Ja bi odredio 01.04. kao zadnji datum. JEdino bi trebalo uvest razlicite datume ovisno o zupaniji, jer ovima na jugu definitivno ne treba nametat takve mjere

Offline ivanm

  • Tržnica : (+14)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 17243
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
Odg: Ljetne vs. all season vs zimske gume na ledu
« Odgovori #26 : 18 Prosinac, 2010, 12:30:30 »
kak ne, zakon je za sve isti!!

Offline 3alfa3

  • moderator mini
  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 15006
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: ZG
Odg: Ljetne vs. all season vs zimske gume na ledu
« Odgovori #27 : 18 Prosinac, 2010, 12:33:57 »
kak ne, zakon je za sve isti!!

Nije. Recimo, kad napada snijeg u Lici, onda tamo moras koristit zimsku opremu, ali tamo gdje ga nema ne moras.

Sto ce oni u Dubrovniku sa zimskim gumama sredinom 3. mjeseca? Ali u ZG ih je itekako pametno imat

Offline ivanm

  • Tržnica : (+14)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 17243
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
Odg: Ljetne vs. all season vs zimske gume na ledu
« Odgovori #28 : 18 Prosinac, 2010, 12:37:53 »
ljetne + lanci..za svaki slučaj, to je ok... al da se vozamo po gradu sa zimskima... zna bit i 25°C u 4. mj..

Offline 3alfa3

  • moderator mini
  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 15006
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: ZG
Odg: Ljetne vs. all season vs zimske gume na ledu
« Odgovori #29 : 18 Prosinac, 2010, 12:44:47 »
ljetne + lanci..za svaki slučaj, to je ok... al da se vozamo po gradu sa zimskima... zna bit i 25°C u 4. mj..

Istina, zato bi taj datum trebalo malo skratit u slucaju Hrvatske. Recimo, 15.03. pod obavezno, a iza toga po potrebi.


Nego, kak ti izguras u ono svoje brdo po snijegu? JEl ide to?

Offline ivanm

  • Tržnica : (+14)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 17243
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
Odg: Ljetne vs. all season vs zimske gume na ledu
« Odgovori #30 : 18 Prosinac, 2010, 12:47:00 »
ovisi kako kad, najčešće sam tvrdoglav pa dođem gore kako god.. a sad, prošla je ralica 2x, jednom u noći i sad oko 9h i sve je čisto.. ja sam počistio pred garažom i ok je...

Offline funkyzg26

  • Tržnica : (+5)
  • forumski skuteraš
  • ****
  • Postova: 740
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
Odg: Ljetne vs. all season vs zimske gume na ledu
« Odgovori #31 : 18 Prosinac, 2010, 12:47:15 »
ma uzmeš M+S gume i to je to kakve zimske ljetne hahahaha  :icon_thumright:

Offline vale_vx

  • Tržnica : (0)
  • forumski biciklist
  • ***
  • Postova: 362
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Rab
  • Moj Skuter: Piaggio Beverly 300 I.E.
Odg: Ljetne vs. all season vs zimske gume na ledu
« Odgovori #32 : 18 Prosinac, 2010, 17:07:01 »
ma uzmeš M+S gume i to je to kakve zimske ljetne hahahaha  :icon_thumright:
a što je m+s nego zimska guma lol, mud+snow

edit: evo jučer se napadalo u rijeci, i bilo je puno optimista s ljetnima koji su uzrokovali takve gužve da je to strašno, svako malo netko na sred ceste i ne mrda, nesreća hrpa itd
u slučaju snijega stvarno se nema šta radit bez zimske opreme, ljudi su sve zakrčili da ni ralice nisu mogle proć tako da je sve to bilo još gore
« Zadnja izmjena: 18 Prosinac, 2010, 17:23:12 vale_vx »
rab

Offline gozz

  • admin MS
  • Tržnica : (+1)
  • forumski skuteraš
  • ****
  • Postova: 725
  • Spol: Muški
  • Ultimate "fix-it" tool
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
    • /
  • Mjesto: Zg
  • Moj Skuter: bio, više ne.
  • MojSetup: a u Bila
Odg: Ljetne vs. all season vs zimske gume na ledu
« Odgovori #33 : 18 Prosinac, 2010, 17:42:14 »
Dečki, sada ste načeli temu zbog koje se već zatvaralo desetke threadova na forum.hr/autimobili.

Ajmo redom:

Ono čime nas danas šopaju je marketing, marketing i još jednom, marketing. Da bi zaradili, izmislit će bilo što samo da prodaju još više i još više zarade.

Malo o meni: Bavio sam se podosta teorijom i praksom sustava za nadzor trakcije (ABS, ASR, TCS) pa sam bio prisiljen pokupiti podosta materije o gumama...

Teorija koju prodaju:

Ispod 7 stupnjeva, ljetne gume gube učinkovitost!
Zimska guma jamči sigurnost i nepobjedivost na cesti.
Ako nemate zimske gume, onda ste luzer!!!

Ajmo sada realne činjenice:

1:

7 stupnjeva kao temperaturna granica ljetnih guma je NOTORNA GLUPOST.
Uzmite zdrave nove ljetne gume, i provozajte se po suhom asfaltu na -20C i kočit će jako dobro, dapače izvrsno. Štoviše, puno je opasniji vrući ljetni na suncu ugrijani asfalt koji je klizav kao led, zbog izbacivanja masnoća iz katrana pod utjecajem topline.
Isto tako, zdrava ljetna guma će na +2 stupnja na mokrom asfaltu jednako tako zadovoljavajuće držati podlogu.

2:

Zimska guma zbog svojih materijala i konstrukcije drži bolje od ljetne, i to isključivo po snijegu. Fore da zimska po ledu drži bolje, ne piju vodu, jer nema tog gumenog materijala koji bi povećao trenje na ledu. Ovdje govorim o čistom ledu, "ogledalu"na cesti. Na takvoj podlogi (ledena kiša i sl) nema te zimske gume koja će vaz održati na cesti....

3:

Zaklinjati se u svemogućnost zimskih guma je smiješno, jer je razlika osjetna, ali ne i pre velika. od 60 do 130%. Osim toga, moraju se znati dvije stvari: Nije svaka ljetna goma jednaka, niti je svaka zimska guma jednaka. Iliti: Razlika u kočionom putu dobre i loše zimske gume može biti jako velika, VEĆA od razlike dobre ljetne gume i loše zimske. To kažem radi komentara " ma da i pol metra bolje koči, to može spasiti život", to je točno, ali razlika između zimske i zimske gume može biti i po 5 metara....

Uz to, dimenzije guma igraju veliku ulogu: jedna zimska 225/55 r17 će držati puno lošije od jedne zimske 155/65 r13.

Dakle, ako živite u gorskom kotaru gdje je snijeg 2 ili 3mjeseca u govini, zimske gume su obaveza. Zagreb, gdje imamo 3,45 dana snijega, ljetne gume mogu proći, pa makar se ta 3,45 dana ne vozili.

Po zimskim uvjetima se treba znati voziti, i mnogi "maheri" koji se kunu da su majstori, zapravo nemaju pojma o vožnji zimi...
I još nešto:
Starost gume, je veliki faktor u hvatanju podloge. Pod UV zrakama, prašinom i tlakom iznutra, iz gume se izbacuju silika, antioksidansi i aditivi, pa guma postale ili krta (mekana ko spužva ali ne drži cestu) ili plastična, pa opet ne drži cestu.


Cijelogodišnje gume cu zapravo MODIFICIRANE zimske gume, kojima se lamele (threadovi zazori) smanje/približe jedino i isključivo radi smanjenja buke.

Tada ona radi 10-20% lošije od zimske, no skoro 100% jednako ljetnoj gumi, ako govorimo o gumi opće namjene (ne o niskoprofilnim performance gumama). No kako je materijal mekši, one se i do 30% brže troše.

Eto, a sad, oni među vama koji maju 30 ili više godina, nek se prisjete kako su se 80 ih godina vozili po zimi, tj kakve su zimske gume imali... :toothy3:

Offline ivanm

  • Tržnica : (+14)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 17243
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
Odg: Ljetne vs. all season vs zimske gume na ledu
« Odgovori #34 : 18 Prosinac, 2010, 17:49:00 »
imale su ripne ko traktorske i bile tvrde ko kamen... :icon_biggrin:
ovo s novim gumama je istina... prije par godina kupio sam nove pirelli p3000 i po snijegu vozio ko sa zimskima, ali druge zime bile su koma..

Offline zL!Ko

  • Tržnica : (+1)
  • forumski skuteraš
  • ****
  • Postova: 558
  • Spol: Muški
  • volim ritam roka i turbofolka
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Crikvenica
  • Moj Skuter: DT 125
  • Moja Kaciga: bez vizira
  • MojSetup: /
  • MojSpuh: ser.
Odg: Ljetne vs. all season vs zimske gume na ledu
« Odgovori #35 : 18 Prosinac, 2010, 18:21:51 »
iako zivim u ck cjele godine imam zimske, svaki vikend sam u gorskom kotru a preko ljeta jedva da se napravi preko parsto km, guzve i to tad se motorin voza

Offline 3alfa3

  • moderator mini
  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 15006
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: ZG
Odg: Ljetne vs. all season vs zimske gume na ledu
« Odgovori #36 : 18 Prosinac, 2010, 19:20:19 »
Prije par godina sam sudjelovao u voznji spretnosti (slalom izmedju chunjeva) po zaledjenoj i zasnijezenoj podlozi. Staza duga mozda 300 metara. Moj Punto sa 60 konja je sa zimskim gumama za par sekundi "oderao" Subaru Imprezu sa 4x4 pogonom, ali sa ljetnim gumama

Offline Rossi

  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 2380
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Tuzla
  • Moj Skuter: Gilera Runner ST 200
Odg: Ljetne vs. all season vs zimske gume na ledu
« Odgovori #37 : 18 Prosinac, 2010, 19:38:54 »
ja znam da na Continental Sport Contact 3 gumama na alfi sam ulijeto u krivine i nikad me nije bacilo niti sta ..ali samo po suhom znaci...i po mokrom extra drze ...dok po snijegu sa tim gumama prakticno nemozes krenut kako treba..najmanju uzbrdicu nemozes savladat ...a kocnici da ne pricam..nemas je ..ne postoji ..auto klize kao na skijama ...dok sa Continenal neznam sad koji model istih dimenzija samo su zimske ...dosta bolje drze po ovakvom vremenu tj snijeg/led..znaci sa ljetnim ako stanes na led nemozes ni krenut ..stojis u mjesto i tockovi se okrecu ..dok sa zimskim i ako proklizu ..opet auto krene i upravljivost je extra...i jedne i druge gume su stare god dana i istih dimenzija ...Tako da definitivno ima razlike ljetna i zimska...i nije djabe ljetna zimska...sto se tice onoga da na npr 6-7stepeni guma ljetna gubi svojstva ima istine ...jer svaka ljetna guma bolje drzi za cestu kada se predhodno zagrije ....tako da ako nije zagrijana ,logicno je da ce slabije da drzi...
Valentino Rossi 46!!!!!

Offline gozz

  • admin MS
  • Tržnica : (+1)
  • forumski skuteraš
  • ****
  • Postova: 725
  • Spol: Muški
  • Ultimate "fix-it" tool
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
    • /
  • Mjesto: Zg
  • Moj Skuter: bio, više ne.
  • MojSetup: a u Bila
Odg: Ljetne vs. all season vs zimske gume na ledu
« Odgovori #38 : 18 Prosinac, 2010, 19:44:33 »
Gledajte,nemojte shvatiti 7 stupnjeva kao barijeru. Ljeti po 25 stupnjeva po suhoj cesti će put kočenja biti recimo 30 metara.
Ako padne kiša po istih 25 stupnjeva, put kočenja će biti 50 metara. NO, nećete se voziti ko po suhom jer znadete sa je pala kiša.

Po zimi na -20 i suhoj cesti će put kočenja biti 40 metara. I tada se nećete voziti ko munje jer ste svjesni uvjeta na cesti...

Offline 3alfa3

  • moderator mini
  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 15006
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: ZG
Odg: Ljetne vs. all season vs zimske gume na ledu
« Odgovori #39 : 18 Prosinac, 2010, 19:49:58 »
Gledajte,nemojte shvatiti 7 stupnjeva kao barijeru. Ljeti po 25 stupnjeva po suhoj cesti će put kočenja biti recimo 30 metara.
Ako padne kiša po istih 25 stupnjeva, put kočenja će biti 50 metara. NO, nećete se voziti ko po suhom jer znadete sa je pala kiša.

Po zimi na -20 i suhoj cesti će put kočenja biti 40 metara. I tada se nećete voziti ko munje jer ste svjesni uvjeta na cesti...


Slazem se.
Samo, po zimi je cesta situacija da je cesta mokra, a temperatura oko nule (gore dole par stupnejva). Zimska je tu ipak bolja (iako ne kao sto bi bila na snijegu.)


Ako nista drugo, udobnije se vozit sa zimskima. Pogotovo ako su ljetne niskoprofilne, a zimske "balonke"