Molim da se Procita do kraja
U prosincu 1997 godine Vaši izvjestitelji testirali su u nekoliko navrata Alfa Romeo 156 1.8 16V, 156 2.0 16V te 2.4 turbo diesel u concessionarii CARVAT Oberdank s.p.a. Uz vremenski razmak od godine dana, prenosimo Vam neke dojmove o ovom i dalje vrlo aktualnom automobilu.
Na samom pocetku, nekoliko osobnih impresija. Alfa Romeo je, kao što znate, odabran za evropski Automobil godine i Automobil godine u Njemackoj, Francuskoj, Španjolskoj, Danskoj, Velikoj Britaniji i Italiji. Ocito je da se Alfa Romeo vraca korijenima kreirajuci odlican automobil koji je povezan sa klasicnom tradicijom te velike tvrtke u terminima dizajna, mehanike i karizme.
Prva impresija koja se namece nekome tko prvi put prilazi Alfa Romeu 156 jeste da je automobil manji nego na slikama. Medutim, ingenioznost talijanskih dizajnera dosegla je vrhunac u obliku Alfe 156... gotovo sve izgleda savršeno! Korišteni materijali su vrlo kvalitetni, dizajn karoserije je fluentan i blag, ali ujedno i strogo naglašen. Automobil izgleda vrlo agresivno, baš kao što jedan Alfa Romeo i treba izgledati. Prednja strana automobila je tako naglašena da automobil izgleda gotovo "ljut"; veliki mrezasti usisi zraka za hladenje prednjih diskova samo još više pridonose ovom dojmu. Grb Alfa Romea inkorporiran je u kromirani trokut na prednjoj haubi. Automobil slijedi moderne trendove u designu, no oblik karoserije je i dalje klasicni, alfaromeovski, klinast. Mnogi su detalji koji ovaj automobil cine drugacijim od bilo cega drugog na cesti: Alfa Romeo kaze da je ovo "berlina sportiva" ili sportska limuzina. To su rijeci koje zaista dobro opisuju novu Alfu 156. Automobil ima coupeovsku liniju pošto su brave zadnjih vrata sakrivene u okvirima. Za Alfu 156 dizajnirane su nove aluminijske felge sa pet vecih ili šest manjih rupa koje izgledaju gotovo savršeno. Takoder postoji mogucnost nadogradnje automobila sa tri sportska paketa opreme u ponudi.
Interijer automobila je vrlo pazljivo ureden sa puno naznaka retro designa. Postoje nebrojene kombinacije u ponudi pomocu kojih se unutrašnjost moze prilagoditi specificnim vozacevim potrebama i zeljama, te je to glavni razlog zašto svaka Alfa 156 unutra izgleda drugacije. Naše test vozilo bilo je opremljeno sa drvenim interijerom, automatskom klimom, dva zracna jastuka, ABSom, širokim felgama i 205/50/15 gumama. Kokpit automobila je u potpunosti napravljen u retro stilu, a sastoji se od klasicnog Alfa Romeo "dalekozora" u koji su smješteni brojac okretaja i brzinomjer, dok su nevazni instrumenti u analognom obliku smješteni u centralnu konzolu. Izmedu vozaca i ceste ne nalazi se ništa, samo kilometar sat i brojac okretaja. Automobil kao da Vam sam nudi zabavu u svom nepatvorenom obliku.
Vozacka pozicija je savršena pošto se sjedala mogu podešavati u svim smjerovima. Sa ergonomijom nema nikakvih problema. Ferrarijevski difuzori za zrak pruzaju vozacu i putniku dodatnu dimenziju udobnosti u voznji, a nalaze se gotovo posvuda: dva su sa svake strane cockpita, dva u vratima, u glavnoj konzoli, te dva na podu za putnike ne straznjoj klupi, a otvori za odmagljivanje nalaze se cak i ispod zadnjeg prozora te u konstrukciji "B" nosaca.
Dakle, vrijeme je da se krene, kao što kaze pjesma garaznih rockera... Ovaj put osvrnut cemo se na automobil sa dvolitrenim Twin Spark motorom pošto je ispod casti svakom pravom Alfisti pricati o diesel motorima, iako i tu Alfa Romeo drzi korak s konkurencijom sa common rail tehnologijom ubrizgavanja o kojoj mnogi pricaju, a Alfa je koristi. Volan automobila je vrlo direktan i ima 2.2 kruga od punog lijevog do punog desnog okreta. Ova karakteristika kombinirana sa savrsenim malim drvenim kolom volana omogucuje savršenu i preciznu kontrolu nad automobilom u svim uvjetima, pa cak i najkriticnijim. Prednji samoventilirajuci diskovi adekvatno obavljaju svoj posao. ABS sistem je jedan od najtiših koji smo ikada imali na testu. Automobil je takoder opremljen i sa EBD (Electronic Brake Distribution, tj. elektronska raspodjela kocione sile po kotacima). Automobil jednostavno koci, bez obzira na brzinu.
Ovjes je definitivno jedna od stvari zbog kojih ovaj automobil treba voziti. U jednom dijelu svog hoda, amortizeri imaju notu udobnosti, no onda se automobil zaustavlja i drzi cestu kao da je grize. Ne postoje znakovi understeera niti oversteera, u prvim fazama proklizivanja cuje se samo škripa guma i to je sve. Poznata je izreka da onaj tko natjera Alfu GTV u understeer u sljedecem trenutku vjerojatno udara u drvo,pošto je granica vrlo daleko. Jasno je da su konstruktori Alfa Romea sva svoja iskustva sa Alfe GTV ugradili i u novu ljepoticu srednje klase.
Motor je pravo malo cudo. Mercedes je morao odustati od jednog ventila po cilindru i jedne bregaste osovine kako bi mogao u svoje nove motore staviti sistem paljenja sa dvije svjecice. Alfin 2.0 Twin Spark motor ima cetiri ventila po cilindru, dvije bregaste osovine, varijabilnu ventilsku tehniku (ekvivalent BMWovog Vanosa ili Hondinog V-Teca), balansirajucu osovinu za mirniji rad motora i dvije svjecice po cilindru. Motor je vrlo tih sve do 5000 okretaja u minuti. Pravi Alfin zvuk se cuje tek kada se otvore prozori a kazaljka brojaca okretaja krene u crveno podrucje. Motor se vrti do besvijesti, limiter je na 7400 okretaja,no motor niti onda ne pokazuje znakove umora. Jasno je da se limiter tu nalazi prvenstveno zbog trajnosti motora i ekoloških razloga. Mjenjac je savršen i odlicno sinhroniziran. Automobil u prvoj brzini ide oko 60 km-h, u drugoj 115, trecoj 160 km/h. Posve je moguce lagano krstariti uzbrdo po gradskoj zaobilaznici pri 170 km/h sa potpuno natovarenim automobilom. Kada se ubrzava u drugoj, trecoj i cetvrtoj brzini, ima se dojam da automobil ne moze stati ubrzavati sve dok postoje više brzine u koje se moze mijenjati. Potrošnja u ekstremnim test uvjetima na otvorenoj cesti bila je zapanjujuce niska: oko 10 l na 100 km.
Na testu smo bili pod dojmom da su Alfa 156 i njen vozac pod strogom paskom svih ljudi koji ih ugledaju.
Alfa 156 nakon dugo vremena pravi je rasni Alfa Romeo srednje klase. Gdje je konkurencija?