Sve za skuter!! MS Trgovina - Akcija

Autor Tema: vađenje katalizatora iz serijskog spuha  (Posjeta: 5608 )

0 Članova i 2 Gostiju pregledava ovu temu.

Offline bruno kocijan

  • Tržnica : (0)
  • forumski skejter
  • **
  • Postova: 87
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Moj Skuter: gilera runner sp50
vađenje katalizatora iz serijskog spuha
« : 12 Ožujak, 2014, 18:49:07 »
Evo pošto sam kupil tt-a i sad imam serijski novi spuh kod kuće koi mi netreba,zanima me dal bi dobil šta vađenjem katalizatora iz njega..zanima me dal ima tko iskustva s tim i dal je probal?spuh je od nove gilere runner..

Offline mališan

  • Tržnica : (0)
  • forumski skejter
  • **
  • Postova: 105
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Mjestimično
  • Moj Skuter: Peugeot Looxor
  • Moja Kaciga: HJC
  • MojSpuh: Leo Vince ZX
Odg: vađenje katalizatora iz serijskog spuha
« Odgovori #1 : 12 Ožujak, 2014, 22:53:05 »
Evo pošto sam kupil tt-a i sad imam serijski novi spuh kod kuće koi mi netreba,zanima me dal bi dobil šta vađenjem katalizatora iz njega..zanima me dal ima tko iskustva s tim i dal je probal?spuh je od nove gilere runner..

Katalizator u novom auspuhu nije problematičan jer se nije stigao začepiti i ometati protočnost.
Ali ako su ti mrski takvi dijelovi možeš raskrojiti auspuh i vidjeti kako to sve izgleda pa sve poslije baciti.
Ako imaš volje možeš to logično analizirati i na pravom mjestu sjeći pa doći do katalizatora i fizički ga amputirati sa cijevi.
Ali možeš operaciju izvršiti i "laparaskopski" bez da vidiš gdje je što.
E pazi sad, idemo redom, grana ulazi u lonac, ali ne završava na početku lonca. Kužiš?
Cijev se proteže u dubinu lonca, otprilike jednu trećinu, gdje se nalazi kraj prve komore.
druga komora te ne zanima pa se ne uvlačimo tamo...
Tu pred zidom (gdje završava prva komora) je kraj i te cijevi koja je zapravo grana. Kužiš?
E sad kontaj ovako, na kraju te cijevi se nalazi navaren komad zasebne cijevi koji je zapravo katalizator. Taj "komad" je ispunjen velikim mnoštvom kapilara od tankog lima, odnosno žice. Sistem katalizatora je u tome da čestice koje ne sagore pri detonaciji  goriva u cilindru, dođu do te pozicije koja se iznimno zagrijala...  pošto te čestice "zapinju" i usporavaju, usput sagorjevaju u toj užarenoj gužvi kapilarnih kanalića... i ekologija sva sretna. S vremenom će se i na njima uhvatiti garež pa će to protjecanje biti usporenije, a motor se pomalo gušiti.
Znači sve si razumio. Idemo sad operirati katalizator.
Predlažem "laparaskopiju", a ako baš hoćeš "rezanje" objasnit ću naknadno...
Dakle, uzmeš "kirner"... Znaš što je kirner? Ma uzmi onda ekser za beton i s njim obilježi mjesto gdje ćeš bušiti lonac. Kirnerovanje odradiš manjim čekićom tako što ga lupiš samo toliko da ostavi trag na limu (da ti borer ne šeta)
A to mjesto gdje ćeš bušiti trebaš odrediti samouvjereno kao vrsni kirurg koji ionako ne odgovara ako sve završi na smeću. A da ne bi završilo u smeću, to mjesto je nekoliko centimetara iza ulaza u lonac, jer tu je još uvijek suženjelonca što znači da ti standardni borer može probiti tri stjenke lima. Kontaš?
Prva stjenka je lonac! Druga stjenka je cijev grane, a onda borer propada 3-4 cm do treće stjenke a to je naravno, što? Pa druga strana cijevi!
Eto sve je savršeno jasno, pa se pomakni jednu četvrtinu kruga i kirneruj za drugu rupu. Kad izbušiš i na toj poziciji praktično si napravio četiri rupe na cijevi grane, a na loncu su samo dvije. To je dobro, jer želimo što više ispušnih čestica istjerati iz grane prije katalizatora, a sa četiri rupe to je puno lakše nego sa dvije. U isto vrijeme na loncu imamo samo dvije rupe koje treba zatvoriti (zavariti), što je daleko lakše nego da su četiri rupe   :laughing9:

E sad da olakšaš zahvat i povećaš uspješnost operacije za probijanje ozbiljnog lima kreni sa manjim profilom borera, a kad uspiješ probušiti rupe, onda ih razvrti sa što većim, na primjer sa 10 mm.

Nakon operacije, možeš biti siguran da se tvoj katalizator  (nov i ne začepljen) neće nikada začepiti i otežavati protočnost ispušnim plinovima, a ako takvu operaciju netko napravi pri već natrpanom katalizatoru, vidjet će koliko je to jednostavno izvedivo i uspješno olakšanje za rad motora.
Predlažem laparaskopiju, jer je puno brža, nema vađenja grane gdje konus cijevi to rastavljanje otežava, nema presjecanja nosača i ponovno centriranje na rupe i hvatanje osi...ali i to je moguće
« Zadnja izmjena: 12 Ožujak, 2014, 23:03:56 mališan »
Svaka teorija može egzistirati dok je ima tko zastupati!

Offline stark1

  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 2863
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Moj Skuter: Gilera runner 50 sp
  • MojSetup: *
  • MojSpuh: *

Offline Tomi_ZG

  • Tržnica : (+3)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 8072
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Zagreb
  • Moj Skuter: Gilera Runner 50 SP
Odg: vađenje katalizatora iz serijskog spuha
« Odgovori #3 : 12 Ožujak, 2014, 23:17:41 »
Nema kruha od vađenja katalizatora na sc46 spuhu,ak hoćete serijalu da ide onda treba stavit sc08 koji je serijski prazan i puno bolje ide od ovog novog spiganog

Offline bruno kocijan

  • Tržnica : (0)
  • forumski skejter
  • **
  • Postova: 87
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Moj Skuter: gilera runner sp50
Odg: vađenje katalizatora iz serijskog spuha
« Odgovori #4 : 13 Ožujak, 2014, 00:17:04 »
Rezal sam,izvadil katalizator,zavaril,pobrusil,pošprical sa crnim temparaturnim i praktički uopče se ne vidi da je bil otvarani...sad samo treba probati :toothy10:

Offline bruno kocijan

  • Tržnica : (0)
  • forumski skejter
  • **
  • Postova: 87
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Moj Skuter: gilera runner sp50
Odg: vađenje katalizatora iz serijskog spuha
« Odgovori #5 : 13 Ožujak, 2014, 00:44:52 »
znaci rezal sam ga sa unutarnje bočne stane,napravil sam tanki rez po cijeloj bočnoj stranici,izvadil katalizator i jednu cijevćicu koja dolazi iz prednje komore i izlazi direkno van.tak da mi je iza ostal konus sa direktnim izlazom,znaci sad auspuh ima samo jednu komoru.sve na zad zavaril tig aparatom,ljepo pobrusil i pošprical sprejem..kad probam napisem dojmove..

Offline Erestor

  • Tržnica : (0)
  • forumski biciklist
  • ***
  • Postova: 411
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Moj Skuter: Speedfight 2 LC
  • Moja Kaciga: Zeus
  • MojSetup: AIRSAL T6
  • MojSpuh: Serijski
Odg: vađenje katalizatora iz serijskog spuha
« Odgovori #6 : 13 Ožujak, 2014, 09:08:26 »
Mislim da se ne dobije puno odstranjivanjem katalizatora osim ako je zacepljen. Meni je osobno fora kad sam krijesnica po noci jer zbog te velike temperature lete iskre :)

Offline stark1

  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 2863
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Moj Skuter: Gilera runner 50 sp
  • MojSetup: *
  • MojSpuh: *
Odg: vađenje katalizatora iz serijskog spuha
« Odgovori #7 : 13 Ožujak, 2014, 10:43:51 »
Rezal sam,izvadil katalizator,zavaril,pobrusil,pošprical sa crnim temparaturnim i praktički uopče se ne vidi da je bil otvarani...sad samo treba probati :toothy10:
daj slike ako imas,da vidim gdje si rezao,cekaj jel mogu ja to aparatom za varenje zavariti,bas si kupio prosle godine pa da ga isprobam

Offline bruno kocijan

  • Tržnica : (0)
  • forumski skejter
  • **
  • Postova: 87
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Moj Skuter: gilera runner sp50
Odg: vađenje katalizatora iz serijskog spuha
« Odgovori #8 : 13 Ožujak, 2014, 13:36:53 »
Evo upravo isproban auspuh i mogu vam reci da sam prezadovoljan :headbang:
Motor ide odlicno,vrti se 8000rpm sa 6.0 rolicama,brzina po satu je85,znaci 5 manje nego sa tt-om,a najvise kaj mi se sviđa puno življi nego prije sa serijskim,bolje vuce u brda i jači je pod malim obrtajima..zvuk je ok,malo jaći nego orginal,a opet tiši nego tt.
Preporucil bi svakom kom se zaštopa ili tko nema love za nekaj jaceg :icon_thumright:

Offline Erestor

  • Tržnica : (0)
  • forumski biciklist
  • ***
  • Postova: 411
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Moj Skuter: Speedfight 2 LC
  • Moja Kaciga: Zeus
  • MojSetup: AIRSAL T6
  • MojSpuh: Serijski
Odg: vađenje katalizatora iz serijskog spuha
« Odgovori #9 : 13 Ožujak, 2014, 13:44:33 »
Drago mi je ako si zadovoljan

Offline IceMan

  • Tržnica : (-1)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 1654
  • Spol: Muški
  • Black Bird
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Zadar
  • Moj Skuter: Piaggio Zip 2t
  • Moja Kaciga: IXS HX 253
  • MojSetup: Polini Hi speed
  • MojSpuh: Leo Vince RR
Odg: vađenje katalizatora iz serijskog spuha
« Odgovori #10 : 13 Ožujak, 2014, 13:48:06 »
samo ti 90 ide s tt-om u krajnjoj?  :icon_scratch:

koje su rolice stavio i u kakvom je stanju remen
Piaggio Zip 50 2t

Offline bruno kocijan

  • Tržnica : (0)
  • forumski skejter
  • **
  • Postova: 87
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Moj Skuter: gilera runner sp50
Odg: vađenje katalizatora iz serijskog spuha
« Odgovori #11 : 13 Ožujak, 2014, 14:00:38 »
Da 90 ali taj motor je 2013g,znaci onaj najnoviji sat digitalni ,uspoređival sam sa frendom  koi ima model 2012 i njegov na moih 90 pokaže 95..lažu jedan i drugi a ja mislim da moj nekaj manje,remen ima 2000km ko i motor

Offline bruno kocijan

  • Tržnica : (0)
  • forumski skejter
  • **
  • Postova: 87
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Moj Skuter: gilera runner sp50
Odg: vađenje katalizatora iz serijskog spuha
« Odgovori #12 : 13 Ožujak, 2014, 14:04:15 »
Da i nebi to preporucil nekom tko nema no sa čim dobro nazat povariti ,ja sam varil tig tehnikom i posle kaganog brusenja i  farbanja se nit ne primjeti na je nekaj prckano

Offline Tomi_ZG

  • Tržnica : (+3)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 8072
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Zagreb
  • Moj Skuter: Gilera Runner 50 SP
Odg: vađenje katalizatora iz serijskog spuha
« Odgovori #13 : 13 Ožujak, 2014, 15:12:11 »
samo ti 90 ide s tt-om u krajnjoj?  :icon_scratch:
Nikaj čudno,moj 2008 ide 92 a to ti je ravno 85 gps

Offline bruno kocijan

  • Tržnica : (0)
  • forumski skejter
  • **
  • Postova: 87
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Moj Skuter: gilera runner sp50
Odg: vađenje katalizatora iz serijskog spuha
« Odgovori #14 : 13 Ožujak, 2014, 16:30:56 »
Taj tvoj 2008 kak ima rijesen brzinomjer,dal ima isto ko i moj senzor na prednjoj vilici koi ocitava one
Šrajfiće od diska?

Offline mališan

  • Tržnica : (0)
  • forumski skejter
  • **
  • Postova: 105
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Mjestimično
  • Moj Skuter: Peugeot Looxor
  • Moja Kaciga: HJC
  • MojSpuh: Leo Vince ZX
Odg: vađenje katalizatora iz serijskog spuha
« Odgovori #15 : 13 Ožujak, 2014, 16:42:22 »
znaci rezal sam ga sa unutarnje bočne stane,napravil sam tanki rez po cijeloj bočnoj stranici,izvadil katalizator i jednu cijevćicu koja dolazi iz prednje komore i izlazi direkno van.tak da mi je iza ostal konus sa direktnim izlazom,znaci sad auspuh ima samo jednu komoru.sve na zad zavaril tig aparatom,ljepo pobrusil i pošprical sprejem..kad probam napisem dojmove..

Jesi li siguran da ta cjevčica koju si također odstranio izlazi ravno van iz auspuha  :sad3:
Ta cjevčica iz prve komore ulazi u krajnju i preko rupa u stjenki krajnje komore ispušni plinovi se vraćaju u središnju komoru u kojoj je druga cijev, ona koja izlazi van. Tako da ispušni plinovi moraju prolaziti kroz šupljine u kojima se mijenja volumen, da bi se prigušio zvuk.

Jesi li samo odrezao cijev u prvoj komori ili si uklonio sve pregrade i napravio prazan lonac?
Svaka teorija može egzistirati dok je ima tko zastupati!

Offline Erestor

  • Tržnica : (0)
  • forumski biciklist
  • ***
  • Postova: 411
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Moj Skuter: Speedfight 2 LC
  • Moja Kaciga: Zeus
  • MojSetup: AIRSAL T6
  • MojSpuh: Serijski
Odg: vađenje katalizatora iz serijskog spuha
« Odgovori #16 : 13 Ožujak, 2014, 16:51:06 »
Napisao je da je napravio da auspuf ima sad samo jednu komoru sto bi znacilo da je sve izbil val

Offline IceMan

  • Tržnica : (-1)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 1654
  • Spol: Muški
  • Black Bird
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Zadar
  • Moj Skuter: Piaggio Zip 2t
  • Moja Kaciga: IXS HX 253
  • MojSetup: Polini Hi speed
  • MojSpuh: Leo Vince RR
Odg: vađenje katalizatora iz serijskog spuha
« Odgovori #17 : 13 Ožujak, 2014, 16:56:30 »
samo ti 90 ide s tt-om u krajnjoj?  :icon_scratch:
Nikaj čudno,moj 2008 ide 92 a to ti je ravno 85 gps
malo mi cudno zato sta sam isto stavljao prijatelju na runera 2012 zx-a, vjerojatno je do sata al po ravnici vozio sam ga ravnih 98, vjerojatno sat onda njegov laze jos vise nego vasi :D
morat cu gps-om izmjerit
Piaggio Zip 50 2t

Offline bruno kocijan

  • Tržnica : (0)
  • forumski skejter
  • **
  • Postova: 87
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Moj Skuter: gilera runner sp50
Odg: vađenje katalizatora iz serijskog spuha
« Odgovori #18 : 13 Ožujak, 2014, 18:07:03 »
Znači izvadil sam samo katalizator i odrezal onu cijevčicu koja izlazi kroz zadnji konus i povukel ju van,znaci odrezal sam ju na kraju konusa iz izlaza iz spuha,tak da mi je iza ostal normalinikonus ko kod zx-a,ostalo nisam vadil van,a to ostalo sad vise nema neku funkciju,jer da sam ju ostavil plinovi bi se vracali nazat u prvu komoru i tek onda po toj cijevi van...ostale stvari sam ostavil da spuh ne bude preotvoren...evo vozim se cijeli dan i cak si mislim da ne stavljamm tt-a nazad :toothy10:

Offline mališan

  • Tržnica : (0)
  • forumski skejter
  • **
  • Postova: 105
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Mjestimično
  • Moj Skuter: Peugeot Looxor
  • Moja Kaciga: HJC
  • MojSpuh: Leo Vince ZX
Odg: vađenje katalizatora iz serijskog spuha
« Odgovori #19 : 13 Ožujak, 2014, 19:33:17 »
A kad si postavio rezonu, jesi li mijenjao težinu rolica i štelao karburator? Jesi li sad vraćanjem ovako sređenog auspuha ostavio na tom štelungu za rezonu, ili si opet morao što mijenjati?
Svaka teorija može egzistirati dok je ima tko zastupati!