Sve za skuter!! MS Trgovina - Akcija

Autor Tema: Potrosnja; ljetne vs. zimske gume ?  (Posjeta: 6329 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Poggiali

  • Tržnica : (+1)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 4265
  • Spol: Muški
  • Aprilia Sportcity 250
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Zagorje
  • Moj Skuter: Piaggio Beverly 400
  • Moja Kaciga: je u vreci
Potrosnja; ljetne vs. zimske gume ?
« : 27 Listopad, 2013, 12:19:11 »
Guglam, ali nisam naso neku usporedbu vezanu za potrosnju goriva, uglavnom su testovi vezani za ubrzanje, kocenje i g silu...

Zanima me , posto radim jako malo km godisnje, i vozim celu godinu na zimskim gumama, evo sad moram mjenjat zimske, nakon 5/6 godina, ne zato jer sam poderao profil, nego jer su vec plasticne...
Da li je neko pravio usporedbu u istoj dimenziji, kolika moze bit razlika u potrosnji? Znam da ima vise faktora, kao sto su temperatura, i razlika od gume do gume, ali onako otprilike...

Ne pamtim koja mi je bila potrosnja sa ljetnim gumama, a sa zimskima mi je 8-9 litara...

Offline vktr

  • Tržnica : (+5)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 2426
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
Odg: Potrosnja; ljetne vs. zimske gume ?
« Odgovori #1 : 27 Listopad, 2013, 18:08:56 »
meni je sa ljetnim gumama ispod 5 litara potrošnja
 :toothy12:

Offline Iwo SR Tuono

  • moderator
  • Tržnica : (+9)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 6795
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
    • Scooter Inside
  • Mjesto: Rijeka
  • Moj Skuter: NRG Power R2019
  • Moja Kaciga: Nolan
  • MojSetup: Athena Racing division modular 70cc,PWK 24
  • MojSpuh: Yasuni C20
Odg: Potrosnja; ljetne vs. zimske gume ?
« Odgovori #2 : 28 Listopad, 2013, 11:27:06 »
moj auto ima dovoljno momenta na niskim okretajima  :toothy12:
preko tjedna smo klosari vikendom smo sminka

Offline ivanm

  • Tržnica : (+14)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 17243
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
Odg: Potrosnja; ljetne vs. zimske gume ?
« Odgovori #3 : 28 Listopad, 2013, 11:38:28 »
potrošnja ovisi o širini gume, tak da ak imaš isto široku zimsku ko ljetnu, trošit će ti litru više ziher..
a guma ljetna se po ljeti jako malo troši, ak voziš normano naravno.. zimska se po ljeti troši dosta brže, pogotovo prednje ak je prednji pogon.., zadnje se uglavnom samo kotrljaju..

Offline Poggiali

  • Tržnica : (+1)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 4265
  • Spol: Muški
  • Aprilia Sportcity 250
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Zagorje
  • Moj Skuter: Piaggio Beverly 400
  • Moja Kaciga: je u vreci
Odg: Potrosnja; ljetne vs. zimske gume ?
« Odgovori #4 : 28 Listopad, 2013, 18:01:47 »
Dobro, mislio sam da su obje 175/80-14 , koliku bi razliku mogo ocekivati...
Godisnje radim cca 5000km, to je 25 000km  za set guma u 5 godina, komad mi kosta 560kn (zimskih)
Moram izracunat koliko bi mi morala bit manja potrosnja, da bi mi se isplatilo ...

Offline vktr

  • Tržnica : (+5)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 2426
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
Odg: Potrosnja; ljetne vs. zimske gume ?
« Odgovori #5 : 28 Listopad, 2013, 18:54:13 »
ne znam jesu ti gume skupe zato što je "specijalna" dimenzija ili kupuješ na krivom mjestu, ali svakako za 14ice razmisli koje bi još druge jeftinije dimenzije mogao staviti ili pronađi jeftinije mjesto za kupnju

Offline Poggiali

  • Tržnica : (+1)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 4265
  • Spol: Muški
  • Aprilia Sportcity 250
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Zagorje
  • Moj Skuter: Piaggio Beverly 400
  • Moja Kaciga: je u vreci
Odg: Potrosnja; ljetne vs. zimske gume ?
« Odgovori #6 : 28 Listopad, 2013, 19:15:29 »
nema, ovo je u sloveniji cijena, kod nas su 700-740kn (Continental ContiWinterSport TS850) Na zalost, TS800 ne mogu vise naci :/ One su kod nas bile oko 650kn... Necu neke cunga lunga gume, prije sam imao savu s3 i meni je mnogo gora guma od contija, vrlo brzo se stvrdnula, za mokro da ne komentiram... TS800 mi je predobra guma,navodno je 850 malo bolja, vidicemo...

Offline vktr

  • Tržnica : (+5)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 2426
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
Odg: Potrosnja; ljetne vs. zimske gume ?
« Odgovori #7 : 28 Listopad, 2013, 19:30:25 »
mislio sam da uzmeš neke gume sličnih dimenzija ako su značajnije jeftinije i ako se daju upisat u prometnu a da pašu na felgu i da se daju vozit   
sjećam se da su mi 185 60 14 fulde ljetne bile oko 300kn komad u sloveniji pa mi nije jasno kako su tvoje duplo skuplje a dimenzijom su tu negdje
inače su mi pod orginal 165 70 14 al sam uzo malo šire jer nije neka razlika u cjeni jer ljepše je za vidit a i mislim si da je sigurnija šira guma iako se ne vozim ko manijak, a i na  tehničkom su mi bez problema upisali besplatno u sklopu registracije(piše mi dimenzija na poklopcu rezervara ali ne znam je li to uvjet
« Zadnja izmjena: 28 Listopad, 2013, 19:32:55 vktr »

Offline Poggiali

  • Tržnica : (+1)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 4265
  • Spol: Muški
  • Aprilia Sportcity 250
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Zagorje
  • Moj Skuter: Piaggio Beverly 400
  • Moja Kaciga: je u vreci
Odg: Potrosnja; ljetne vs. zimske gume ?
« Odgovori #8 : 28 Listopad, 2013, 19:49:00 »
nema druge dimenzije, opcija bi jos bila 195/70-14, ali tih guma ima jos manje nego ovih prvih...
jednom nismo mogli nac original dimenziju pa su rekli u vulkanizaciji da su 185/70-14 isto ok, ali kontalo se da je manji opseg kotaca, po brzinama sam skuzio, da mi je getriba kraca...u petoj mi je skoro u crveno ulazio :D

nego jedino bi bila opcija da uzmem 15" celicne felge, onda bi me guma ispala oko 460kn (195/65-15), u sloveniji je felga 280kn, ispalo bi me 4 gume i 4 felge  2960kn, dok bi kod nas samo 4 14" gume ispalo 2800kn, s tim da nakon pet godina ne moram kupovat felge, pa imam ustedu...

Offline ivanm

  • Tržnica : (+14)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 17243
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
Odg: Potrosnja; ljetne vs. zimske gume ?
« Odgovori #9 : 28 Listopad, 2013, 21:35:23 »
ta tvoja dimenzija je nestandardna zato je skupa.. malo auta ju ima i malo se proizvodi i zato je skupa. nađi neku drugu dimenziju koja je jeftinija jer se više proizvodi i ugrađuje, ne bih nikad stavljao gumu koju ima možda 3 vrste auta jer je nestandardna..
175/80-14, iskreno nisam nikad vidio auto s tom dimenzijom al svakako uzmi neku drugu..
npr 185/70-14.. imat ćeš iste performanse..

ali edit, pa ima tih guma, cijene su od 400-600kn..

http://www.gume.com.hr/cgi-bin/rshop.pl?dsco=145&cart_id=31733284.145.26006&ranzahl=&rsmFahrzeugart=PKW&s_p=Ljetna_guma&m_s=&tyre_for=&sort_by=&Ang_pro_Seite=&shop=RDHR&sowigan=Wi&Breite=175&Quer=80&Felge=14&Breite_old=175&Quer_old=80&Felge_old=14&Speed=T&Load=&Marke=&kategorie=&filter_preis_von=388&filter_preis_bis=847&price_range=388-847&price_range0=388-847&suchen=Angebote+anzeigen
« Zadnja izmjena: 28 Listopad, 2013, 21:38:41 ivanm »

Offline Poggiali

  • Tržnica : (+1)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 4265
  • Spol: Muški
  • Aprilia Sportcity 250
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Zagorje
  • Moj Skuter: Piaggio Beverly 400
  • Moja Kaciga: je u vreci
Odg: Potrosnja; ljetne vs. zimske gume ?
« Odgovori #10 : 29 Listopad, 2013, 03:12:17 »
Znam da je nestandardna, imale su je prve octavije i neki golfovi cetvorke...
185/70 sam kazem imao, i osjetim da je manji opseg kotaca, od tog ,da  su mi stupnjevi prenosa kraci, pa do tog da lakse zapnem na rizol sa branikom...

Nadje se guma u toj dimenziji, ali me nankang, viking, hankook i slicni ne zanimaju, continental koji mi je zapeo za oko je eto 650kn, samo gledam, to je net prodaja, znaci jos promjena i balansiranje i eto, opet sam na 700kn po gumi

Offline daRio

  • Tržnica : (0)
  • forumski skuteraš
  • ****
  • Postova: 912
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
Odg: Potrosnja; ljetne vs. zimske gume ?
« Odgovori #11 : 29 Listopad, 2013, 06:13:55 »
Znam da je nestandardna, imale su je prve octavije i neki golfovi cetvorke...
185/70 sam kazem imao, i osjetim da je manji opseg kotaca, od tog ,da  su mi stupnjevi prenosa kraci, pa do tog da lakse zapnem na rizol sa branikom...

Nadje se guma u toj dimenziji, ali me nankang, viking, hankook i slicni ne zanimaju, continental koji mi je zapeo za oko je eto 650kn, samo gledam, to je net prodaja, znaci jos promjena i balansiranje i eto, opet sam na 700kn po gumi

Zašto si zapeo za zimsku gumu a živiš na Jugu Hrvatske i malo se voziš??  :dontknow:

Offline ivanm

  • Tržnica : (+14)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 17243
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
Odg: Potrosnja; ljetne vs. zimske gume ?
« Odgovori #12 : 29 Listopad, 2013, 09:20:59 »
a da sjećam se to su oni ružni kotači :omfg:     :icon_biggrin:  pa koje dimenzije imaju drugi golfovi četvorke i druge octavije..?

Offline Peksy

  • Tržnica : (+28)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 1617
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Imotski
  • Moj Skuter: Aprilia Sr 180
  • Moja Kaciga: Glava
  • MojSetup: Money
  • MojSpuh: Drnda
Odg: Potrosnja; ljetne vs. zimske gume ?
« Odgovori #13 : 29 Listopad, 2013, 10:11:58 »
Golf 4 ima tvornicu 15 celicnu neznan dimenzije a meni je na mojoj gti tdi 16-ska 205 55 tkd skupa je 16 ska,ali ako zelis jeftine a nelose gume,gledaj na gume.hr mi smo nekidan kupovali 18-ske falken i jos neke falken je bija oko 800kn a ove su bile 550.....tkd mos nac jeftinu gumu samo na gume.hr
Bolje ne moze :)

Offline luka.ck

  • Tržnica : (+4)
  • forumski skuteraš
  • ****
  • Postova: 866
  • Spol: Muški
  • Pare nisu problem - para nema!
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: ČK
  • Moj Skuter: SF2 LC, Nexus 300
  • Moja Kaciga: Nolan N87
Odg: Potrosnja; ljetne vs. zimske gume ?
« Odgovori #14 : 29 Listopad, 2013, 11:07:13 »
Golf mk 4 do 2001,2002 je 195 60 15 a novija godista 205 55 16

Octavia mk1 195 60 15, a ove novije imaju 16 cola.

Offline Poggiali

  • Tržnica : (+1)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 4265
  • Spol: Muški
  • Aprilia Sportcity 250
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Zagorje
  • Moj Skuter: Piaggio Beverly 400
  • Moja Kaciga: je u vreci
Odg: Potrosnja; ljetne vs. zimske gume ?
« Odgovori #15 : 29 Listopad, 2013, 11:19:34 »
Ne znam za vas, ali meni je ta dimenzija kul, volim "visoke" gume  :toothy11: Jedini razlog promjene bi bio manja cijena...
Ona klasicnija dimenzija koju je skoda jos stavljala je bila 195/65-15 na 5x100 celicnim felgama...ako bi mjenjao dimenziju, onda bi isao na tu... inace mislim da je za snjeg bolja uza guma od sire, al ok...

evo da se vidi da je i golf imao tu dimenziju:
http://www.auto-data.net/en/?f=showCar&car_id=8659

Offline 3alfa3

  • moderator mini
  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 15006
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: ZG
Odg: Potrosnja; ljetne vs. zimske gume ?
« Odgovori #16 : 29 Listopad, 2013, 12:01:41 »
prvo ti provjeri koje sve dimenzije mozes upisat u prometnu, a onda razmisljaj o promjeni dimenzije

Offline ivanm

  • Tržnica : (+14)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 17243
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
Odg: Potrosnja; ljetne vs. zimske gume ?
« Odgovori #17 : 29 Listopad, 2013, 12:31:59 »
sjećam se kad je murija dobila nove golfove 4 sdi da su imali tak visoke gume..

Offline Poggiali

  • Tržnica : (+1)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 4265
  • Spol: Muški
  • Aprilia Sportcity 250
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Zagorje
  • Moj Skuter: Piaggio Beverly 400
  • Moja Kaciga: je u vreci
Odg: Potrosnja; ljetne vs. zimske gume ?
« Odgovori #18 : 29 Listopad, 2013, 18:25:37 »
Ostale octavije (skuplje) su onda imale 195/65-15, tako da nebi treblao biti problema oko upisivanja.. razlika u opsegu kotaca bi bila 0.2% , mislim da to nije prestrasno...


nego kad smo vec na temi, primjecujem da mi sat na 100kmh, pokazuje za 10km vise, jel to znaci da mi i kilometar sat zbroji vise kilometara nego sto ih zapravo predjem ?

Offline ivanm

  • Tržnica : (+14)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 17243
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
Odg: Potrosnja; ljetne vs. zimske gume ?
« Odgovori #19 : 30 Listopad, 2013, 10:04:01 »
da..