Sve za skuter!! MS Trgovina - Akcija

Autor Tema: Stelanje karba i smanjenje potrosnje, nije za laike  (Posjeta: 3137 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline animatrix

  • Tržnica : (+1)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 3829
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Vukovar
  • Moj Skuter: Luna Vision II
  • Moja Kaciga: Vemar TAI2K
  • MojSetup: DR Evo 70cc AC
  • MojSpuh: TT
Stelanje karba i smanjenje potrosnje, nije za laike
« : 10 Svibanj, 2012, 17:45:04 »
Imam problem koji vucem par dana, unatoc cijeni goriva koja mi se niposto ne svidja pokusao sam prestelati karburator da ipak malo smanjim potrosnju jer ga ni ne vozim pun gas. Prosjecna potrosnja pri otprilike 60kmh mi je 4L/100km mjereno u zadnja 2 rezervoara. Karburator je dobri stari znanac TK 16mm sa main diznom 78, na airboxu je skinuto suzenje na usisu i stavljena restrikcija na 17.5mm posto je gore bio 70cc kit. Trenutno je 50cc gore da se zna. Igla je serijska i na sredini je osigurac. Motor ide stvarno fino, po performansama uz bok piaggio lc-u sa slicnim auspuhom.
Onda sam uzeo malo cackati, racunao sam 17.5mm rupe na airboxu je 240mm^2 povrsine, serijski tuljak restrikcija je bio oko 10mm, posto sam njega zagubio stavio sam restrikciju na 12.5mm sto daje 122mm^2 povrsine za dotok svjezeg zraka. to je 50% smanjenje protoka zraka. Posto znamo da omjer zraka i goriva nije 1:1 vec tocnije 14.7:1, nisam mogao i 50% manju diznu staviti. 78 dizna ima povrsinu od 0.4776mm^2 i s njom sam imao tu potrosnju od 4L/100, posto je puno faktora u igri, tesko je i povuci neku paralelu ovisnosti povrsine usisa i dizne, a i vise bi mi godila brojka protoka cc/min za odredjenu diznu ali to tek nebih znao izracunati. Sa strane sam imao diznu 70 koja je 0.3846mm^2 povrsine, sto je 20% manja povrsinski od 78 dizne. po nekoj mojoj teoriji bi to moglo drzati vodu, samo mi je falila dizna 74 za svaki slucaj. Motor je upalio, osjetno tisi i finije raspodjele snage po pitanju otvora gasa na rucici. provozao sam se kilometar i stvarno fino je isao, na punom gasu nesto losije od proslog setupa ali i ciste savjesti jer mislim da sam posao dobro odradio. provjera svjecice na punom gasu je dala solidne rezultate, boja kave, motor se ne grije nista vise nego prije, na 1/3 gasa vec nesto lagano svjetlija i osjeti se da se grije. To sam ujutro provozao, isti dan vratio se s posla, motor nece s mjesta, trokira, propucava, mislio previse zraka, zatvorio izolirkom djelomicno otvor na airboxu, ono jos gore, mislim, treba mu mozda vise, dodao 5mm rupu na airboxu, isti k.. ne ide s mjesta, 40kmh max na jedva gasa i preko toga propucava. frend me savjetovao da svjecicu promjenim i eto belaja, uspio sam spaliti BR9HS staru 2mj. Moje pitanje je zasto? Stavio sam B8HS koja mi stoji u rezervi, i zanimljiva stvar je da je motor isao, ali problem se javlja sa bojom svjecice, svijetlo smedja s obzirom da sam imao 12.5mm restrikciju i 5mm dodatnu rupu na airboxu. Tu sam stao sa svime, mene samo zanima dal se moze prestelati karburacija da motor ne radi na punoj snazi, znaci da na istim okretajima dobija manje zraka i manje goriva i time razvija manje snage, ali s time i da manje trosi? Sa prvim setupom gore stvarno fino ide ali za kruzanje pri 60-65kmh meni treba mrvica gasa i ima i vise snage nego sto je potrebno i imam osjecaj da trosi i vise nego sto treba za doticnu brzinu. Dali motor sa manjom diznom, manjim ulazom za zrak i jednakim okretajima (bez prestelavanja prijenosa) moze imati manju potrosnju ili samo riskiram pregrijavanje i cvikanje? btw planiram u subotu za brod a ne bih htio zvat starog da dolazi prikolicom po mene negdje iza djakova
Built Not Bought // Preradjujem cilindre

Offline JogFromYamaha

  • moderator
  • Tržnica : (+10)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 17023
  • Spol: Muški
  • how you ride not what you ride
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Varazdin
  • Moj Skuter: XEvo 400
  • Moja Kaciga: schuberth sr1
  • MojSpuh: original inox
Odg: Stelanje karba i smanjenje potrosnje, nije za laike
« Odgovori #1 : 10 Svibanj, 2012, 18:03:14 »
kaj se tice potrosnje ostavi prijasnji setup
i ja sam se klal s lunom dugo dugo i tek je radila pouzdano s 76 diznom iglom u sredini redsponge, airbox s lulicom i s 8mm rupom otovorenom na strani airboxa (tamo di ide ona cijev za plinove iz spuha)
tek je s 76 dobra smjesa 
probal sam s 74 i drkao po igli al jednostavno nije islo
ili je bila ok na full gasu pa skoro bijela na 1/3 gasa  ili je na 1/3 bila ok a na full crna tako da samo 78 ostavi i toleriraj te 4l

setup je bio
zx, 3.7 rolice, srednjetvrda centrala, najtvrde suste, pobruseni variomat od cpija i podlozen, 804 remen
probusen ispuh, spolirani kanali i malo prosireni, usis na bloku poliran i optimiziran

za 76 mi je 3.8 trosil
« Zadnja izmjena: 10 Svibanj, 2012, 19:47:38 JogFromYamaha »

Offline 3alfa3

  • moderator mini
  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 15006
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: ZG
Odg: Stelanje karba i smanjenje potrosnje, nije za laike
« Odgovori #2 : 10 Svibanj, 2012, 18:15:35 »
puno si ti racunao, ali si zaboravio da karb nije lijevak nego da radi na vakum, pa ti formule padaju u vodu.

Evo primjer:
smanjis rupu za zrak, ali ce brzina protoka bit povecana pa opet nisi dobro izracunao.
Ili drugi primjer:
smanjis rupu za zrak, smanjis glavnu diznu i sa njom imas idealnu smejsu na full gasu. Ali, smanjio si potrosnju samo ako usporedjujes voznju na full gasu prije i poslije prerade. Svi otvori ispod full gasa ce biti vrlo slicna potrosnja. Pogotovo prva polovica. A ako tada ides u osiromasivanje smjese iglom (sto je najucinkovitije jer se 99% vremena vozis "na igli"), onda ti promjer rupe na airboxu i nije presudan.


Najjeftinije i najbolje je kad postelas smjesu da ona bude u redu. Svako kemijanje u siromasnijem smjeru je nezdravo za mashinu
« Zadnja izmjena: 10 Svibanj, 2012, 18:18:55 3alfa3 »

Offline 3alfa3

  • moderator mini
  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 15006
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: ZG
Odg: Stelanje karba i smanjenje potrosnje, nije za laike
« Odgovori #3 : 10 Svibanj, 2012, 18:21:31 »
I jos nesto...


Svi koji se koncentriraju na potrosnju u odnosu na stelanje karba, trebali bi se koncentrirat prvenstveno na iglu, ali i na klipic, ler diznu i serafic zraka/smjese. Glavna dizna je ionako samo za vise od 3/4 otvora gasa odgovorna.

Po boji svjecice se moze ici izmedju 1/3 do full gasa (mozda malo manje od 1/3, ali ne puno) i savjetovao bi da se tako stela. Ispod toga ce u pravilu biti tamnija

Offline cvele60

  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 2307
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Nis
  • Moj Skuter: Keeway 70
  • Moja Kaciga: taiwan helmet
  • MojSetup: S6 sport, PHBG19,+25% primar,mina CDI...
  • MojSpuh: s6 pro replica
Odg: Stelanje karba i smanjenje potrosnje, nije za laike
« Odgovori #4 : 10 Svibanj, 2012, 18:24:31 »
Citat:
mene samo zanima dal se moze prestelati karburacija da motor ne radi na punoj snazi, znaci da na istim okretajima dobija manje zraka i manje goriva i time razvija manje snage, ali s time i da manje trosi?
Ne ...motor mora da dobije kolicinu smese koja je optimalna za odredjene obrtaje i svako smanjenje- znas gde vodi...

Offline 3alfa3

  • moderator mini
  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 15006
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: ZG
Odg: Stelanje karba i smanjenje potrosnje, nije za laike
« Odgovori #5 : 10 Svibanj, 2012, 18:26:15 »
Ne ...motor mora da dobije kolicinu smese koja je optimalna za odredjene obrtaje i svako smanjenje- znas gde vodi...


Jedino da preradi cilindar sa pitomijim tajminzima i manjom velicinom kanala  ;D

Offline cvele60

  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 2307
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Nis
  • Moj Skuter: Keeway 70
  • Moja Kaciga: taiwan helmet
  • MojSetup: S6 sport, PHBG19,+25% primar,mina CDI...
  • MojSpuh: s6 pro replica
Odg: Stelanje karba i smanjenje potrosnje, nije za laike
« Odgovori #6 : 10 Svibanj, 2012, 18:30:43 »
Jedino da preradi cilindar sa pitomijim tajminzima i manjom velicinom kanala  ;D
Da  i da  max.obrtaji  padnu na 5-5500...e onda bi i potrosnja pala...al i snaga...jbg... :icon_biggrin:

Offline cvele60

  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 2307
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Nis
  • Moj Skuter: Keeway 70
  • Moja Kaciga: taiwan helmet
  • MojSetup: S6 sport, PHBG19,+25% primar,mina CDI...
  • MojSpuh: s6 pro replica
Odg: Stelanje karba i smanjenje potrosnje, nije za laike
« Odgovori #7 : 10 Svibanj, 2012, 18:45:57 »
Ne znam dal ima razlike u postavci[klipic,igla...] TK16 karbova al daju se oni odlicno upotrebiti i na base pa i onim malo jacim setupima...ti imas 50cc ser. cilindar i ja tu ne bi stavljao vecu diznu od "pocetne " 68uz probu sa manjim lulicama [ 14-15mm ]... vidi ovo..
http://grafolit.eu/svet-skutera.rs/forum/index.php?/topic/1621-voznje-i-mali-drag-u-senti-5-maj-2012/page__view__findpost__p__20598
« Zadnja izmjena: 10 Svibanj, 2012, 18:49:22 cvele60 »

Offline animatrix

  • Tržnica : (+1)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 3829
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Vukovar
  • Moj Skuter: Luna Vision II
  • Moja Kaciga: Vemar TAI2K
  • MojSetup: DR Evo 70cc AC
  • MojSpuh: TT
Odg: Stelanje karba i smanjenje potrosnje, nije za laike
« Odgovori #8 : 10 Svibanj, 2012, 19:44:49 »
hm, ja sam cak imao i manje zraka nego sto je potrebno koliko ovdje vidim, ako sam radio 12.5mm restrikciju sa diznom 70, a ti spominjes 14-15 sa 68, znaci bilo je lufta, ali sta sam zaboravio spomenuti, kad sam podigao iglu za zub, znaci bogatiju smjesu na manjim otvorima, motor je trokirao vise nego inace, sto se kasnije uspostavilo da je svjecica zveknila ali mi se nije dalo opet testirati sa B8HS da i nju ne sj****. kad se vrati DR. Evo iz mrtvih kontam da cu uzeti takav setup, 14mm restrikciju i par dizni od 70 do 78, jer sam znao imati ni 100km sa rezervoarom. da imam vise vremena i par dizni malo bih se vise zajebavao s tom tematikom, jer kontam da bi se dalo optimizirati malo. uvijek mi je bio problem 1/3 gasa gdje je igla dosta siromasna a brzina motora relativno velika, od 65-75kmh motor moze ici sa tim otvorom gasa. sve kasnije od polovine gasa je uvijek dovoljno bogato da se nemoram brinuti dal ce zaribati. sto kaze alfa, mijenjao sam samo brzinu protoka, ima tu igre sa iglom i klipicem..
Built Not Bought // Preradjujem cilindre

Offline JogFromYamaha

  • moderator
  • Tržnica : (+10)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 17023
  • Spol: Muški
  • how you ride not what you ride
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Varazdin
  • Moj Skuter: XEvo 400
  • Moja Kaciga: schuberth sr1
  • MojSpuh: original inox
Odg: Stelanje karba i smanjenje potrosnje, nije za laike
« Odgovori #9 : 10 Svibanj, 2012, 19:50:12 »
nabavi iglu od mikunija koja je puno bogatija, da se super easy ustelat

Offline cvele60

  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 2307
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Nis
  • Moj Skuter: Keeway 70
  • Moja Kaciga: taiwan helmet
  • MojSetup: S6 sport, PHBG19,+25% primar,mina CDI...
  • MojSpuh: s6 pro replica
Odg: Stelanje karba i smanjenje potrosnje, nije za laike
« Odgovori #10 : 10 Svibanj, 2012, 19:59:34 »
nabavi iglu od mikunija koja je puno bogatija, da se super easy ustelat
To bi bilo idealno al tesko ih je nabaviti...ma od siromasne igle lako uradis bogatu, samo treba naci dimenzije...sa velikim uspehom je w9 preradjivana na w16  :icon_biggrin:

Offline JogFromYamaha

  • moderator
  • Tržnica : (+10)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 17023
  • Spol: Muški
  • how you ride not what you ride
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Varazdin
  • Moj Skuter: XEvo 400
  • Moja Kaciga: schuberth sr1
  • MojSpuh: original inox
Odg: Stelanje karba i smanjenje potrosnje, nije za laike
« Odgovori #11 : 10 Svibanj, 2012, 20:10:01 »
mah najbolje 78 nutra i sve ostalo zaboravi
radi pol litre se ne isplati riskirat cilindar

Offline animatrix

  • Tržnica : (+1)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 3829
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Vukovar
  • Moj Skuter: Luna Vision II
  • Moja Kaciga: Vemar TAI2K
  • MojSetup: DR Evo 70cc AC
  • MojSpuh: TT
Odg: Stelanje karba i smanjenje potrosnje, nije za laike
« Odgovori #12 : 10 Svibanj, 2012, 20:23:26 »
za sada sam vratio 78 i 17.5 ulaz na airboxu, ali saga se nastavlja. ima frend kopiju tk karba, neki cudan karb, igla pase na TK ali je totalno drugacija, full ima linearno suzenje bez onog prijelaza kao sto TK ima, ali vrh ima 3 puta vecu povrsinu od TK igle i sa diznom 83 na 70cc je isao dosta losije od TK igle.
Built Not Bought // Preradjujem cilindre

Offline Stanevg

  • Tržnica : (+3)
  • forumski skejter
  • **
  • Postova: 204
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: VelikaGorica
  • Moj Skuter: Bmw C 600 Sport
  • Moja Kaciga: LS 2
  • MojSetup: Malossi variomat
  • MojSpuh: Serijala
Odg: Stelanje karba i smanjenje potrosnje, nije za laike
« Odgovori #13 : 13 Svibanj, 2012, 09:50:07 »
Prika skupi novce i ubodi Dellorta. Ja sam se isto j#bo sa ustelavanjem karba i kad god sam ustelao kako treba svejedno je skuter trosio kao lud.
Sad imam Dr evo i Dellorta 17,5 i toliko manje trosi i tak je fino ustelan. Trosio je vise u serijali.
Malossi variomat

Offline JogFromYamaha

  • moderator
  • Tržnica : (+10)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 17023
  • Spol: Muški
  • how you ride not what you ride
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Varazdin
  • Moj Skuter: XEvo 400
  • Moja Kaciga: schuberth sr1
  • MojSpuh: original inox
Odg: Stelanje karba i smanjenje potrosnje, nije za laike
« Odgovori #14 : 13 Svibanj, 2012, 10:38:06 »
stane pitam se samo kak si ti to ustelo XD