Sve za skuter!! MS Trgovina - Akcija

Autor Tema: Par pitanja prije ugradnje primara  (Posjeta: 3941 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline SlowRider

  • MS počasni član
  • Tržnica : (+33)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 7664
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Zagreb
Par pitanja prije ugradnje primara
« : 22 Travanj, 2008, 11:27:12 »
Koja bi bila najbolja metoda da skinem lezaj na slici:

Je li potrebno mjenjati lezaj u bloku od osovine primara (minarelli)?

Da pokusam sam upresati lezaj sa osovinom u poklopac getribe ili da nosim na presu?

Offline Mr J

  • Mudrost je vrijednija od brzine.
  • MS počasni član
  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 6214
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Zagreb
  • Moj Skuter: HD V-Rod
  • Moja Kaciga: Schuberth R1
  • MojSetup: Uvijek spreman!
  • MojSpuh: Protočan :)
Odg: Par pitanja prije ugradnje primara
« Odgovori #1 : 22 Travanj, 2008, 14:03:02 »
upresavanje/stavljanje lezaja u dosjed ide klasicnim termickim putem, grijanje/hladjenje...
Žena ti kaže "Idi k vragu!". Ti odeš, a ona te i tamo dočeka!

Offline SlowRider

  • MS počasni član
  • Tržnica : (+33)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 7664
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Zagreb
Odg: Par pitanja prije ugradnje primara
« Odgovori #2 : 22 Travanj, 2008, 20:18:06 »
upresavanje/stavljanje lezaja u dosjed ide klasicnim termickim putem, grijanje/hladjenje...

A koja je bezbolna metoda da skinem ovaj lezaj?

Offline Mr J

  • Mudrost je vrijednija od brzine.
  • MS počasni član
  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 6214
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Zagreb
  • Moj Skuter: HD V-Rod
  • Moja Kaciga: Schuberth R1
  • MojSetup: Uvijek spreman!
  • MojSpuh: Protočan :)
Odg: Par pitanja prije ugradnje primara
« Odgovori #3 : 22 Travanj, 2008, 21:41:33 »
upresavanje/stavljanje lezaja u dosjed ide klasicnim termickim putem, grijanje/hladjenje...

A koja je bezbolna metoda da skinem ovaj lezaj?

hoces li ga koristiti poslije!? ako neces onda radapciger... ako hoces onda drugacije...
Žena ti kaže "Idi k vragu!". Ti odeš, a ona te i tamo dočeka!

Offline ivanm

  • Tržnica : (+14)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 17243
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
Odg: Par pitanja prije ugradnje primara
« Odgovori #4 : 22 Travanj, 2008, 21:46:03 »
neku cijev preko zupčanika do ležaja da vanjski promjer dođe do košuljice i laganim udarcima s čekićem lupaj da ležaj polako sklizne dole..
možeš i podmazati osovinu..
zgrij malo s fenom dosjed..

Offline SlowRider

  • MS počasni član
  • Tržnica : (+33)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 7664
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Zagreb
Odg: Par pitanja prije ugradnje primara
« Odgovori #5 : 22 Travanj, 2008, 22:24:25 »
Slucajno sam nasao nekakvu piksnu koja je odlicno posluzila i lagano sam izbio lezaj. Kucnuo sam kao kriglu pive od drugu kriglu ;D sreca da je sve bilo masno

Lezaj je bio neki talijanski i prozujao je malo, tako da dolazi SKF ili FAG.

Nadam se upecati brtvu od getribe i naci nekakav kvalitetniji semering od onoga sto prodaje RMS i to bi trebalo biti to.

Sljedece na vidiku je Yasuni R, ili nesto slicno  :icon_scratch:
« Zadnja izmjena: 22 Travanj, 2008, 22:29:00 SlowRider »

Offline ivanm

  • Tržnica : (+14)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 17243
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
Odg: Par pitanja prije ugradnje primara
« Odgovori #6 : 22 Travanj, 2008, 22:38:42 »
u RMS paketu su obično HOK semerinzi koji dobro rade..

Offline SlowRider

  • MS počasni član
  • Tržnica : (+33)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 7664
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Zagreb
Odg: Par pitanja prije ugradnje primara
« Odgovori #7 : 23 Travanj, 2008, 11:15:54 »
Gledao sam getribu u manualu i skuzim da preporucuju sljedece ulje: "10W30 Type SE Motor oil"
Takvo ulje je dosta rjedje od hipernola :icon_scratch:

Offline SlowRider

  • MS počasni član
  • Tržnica : (+33)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 7664
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Zagreb
Odg: Par pitanja prije ugradnje primara
« Odgovori #8 : 25 Travanj, 2008, 20:02:22 »
Semeringa za aeroxa kao i inace nema u drzavi...

nego zanima me lezaj na osovinu primara. Koji da stavim? Onaj sa polimidnim kavezom ili sa metalnim kavezom? Koliko je uopce bucniji sa metalnim kavezom? Sa polimidnim imam jako losa iskustva na radilici i njih vis enikad ne kupujem za radilicu.

Offline 3alfa3

  • moderator mini
  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 15006
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: ZG
Odg: Par pitanja prije ugradnje primara
« Odgovori #9 : 25 Travanj, 2008, 20:41:40 »
Sa polimidnim imam jako losa iskustva na radilici i njih vis enikad ne kupujem za radilicu.

A sto je bilo?

Offline SlowRider

  • MS počasni član
  • Tržnica : (+33)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 7664
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Zagreb
Odg: Par pitanja prije ugradnje primara
« Odgovori #10 : 25 Travanj, 2008, 21:53:27 »
Sa polimidnim imam jako losa iskustva na radilici i njih vis enikad ne kupujem za radilicu.

A sto je bilo?

Istopi se onaj kavez, rasklimao, luft na radilici.
Prijatelju takodjer, na 7000km kavez se rasuo i dobio luft, identicno.
Sad ima metalni kavez vec 10000km i nema problema.

Imam doma nove zapakirane sa tim kavezom i necu to vise stavljati gore.

I kupit cu si Koyo lezaje koji su izdrzali vise od 30000km na malossi gusu, nesto malo je vrtjela serijala, ali ovo je konstantno na 10 000rpm i radilica ni lufta. Jos cuvam masinu ne gazim je i imam luft....
« Zadnja izmjena: 25 Travanj, 2008, 21:57:49 SlowRider »

Offline gumy

  • Tržnica : (+38)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 4362
  • Spol: Muški
  • www.sco.hr
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Osijek
Odg: Par pitanja prije ugradnje primara
« Odgovori #11 : 26 Travanj, 2008, 13:28:45 »
i meni su se koyo ležaji super pokazali, je da su malo skuplji al na tom ne treba štediti..
www.sco.hr

Najpovoljniji i najbrži servis za skutere i motore u Osijeku!

Offline SlowRider

  • MS počasni član
  • Tržnica : (+33)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 7664
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Zagreb
Odg: Par pitanja prije ugradnje primara
« Odgovori #12 : 03 Svibanj, 2008, 10:55:11 »
Promjenio sam zupcanike... stavio malossi primar i AC sekundar. Rekao bih da sada imam 10% produljenje. Nisam nista stelao, za sada jedina mana sto se na krajnjoj nece razvrtiti kao prije. Prije je isao do 10200 (vjerojatno bi isao i jos ali nisam htio forsirati), a sada na 9600 s tim da je veca krajnja. S manje okretaja bolje ubrzava.

Uvijek sam imao problem sa malossi bijelim centralnim. Nakon duzih tura i kada su velike vrucine, taj feder omekani i produljuje mi prijenos. Bas se osjeti, na istim okretajima idem brze nego inace, puno brze dodje u max. omjer jer se osjeti i osjetno brze puni krajnju brzinu. Dok je medjuubrzanje malo losije jer onda padnu malo kretaji... moram vidjeti kako ce se to ponasati sa ovim setupom.
« Zadnja izmjena: 03 Svibanj, 2008, 11:09:00 SlowRider »

Offline 3alfa3

  • moderator mini
  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 15006
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: ZG
Odg: Par pitanja prije ugradnje primara
« Odgovori #13 : 03 Svibanj, 2008, 11:44:16 »
Promjenio sam zupcanike... stavio malossi primar i AC sekundar. Rekao bih da sada imam 10% produljenje. Nisam nista stelao, za sada jedina mana sto se na krajnjoj nece razvrtiti kao prije. Prije je isao do 10200 (vjerojatno bi isao i jos ali nisam htio forsirati), a sada na 9600 s tim da je veca krajnja.

Ocito si pretjerao sa produljenjem. Jer ako je prije max brzina bila na stabilnih 10200 okr, to znaci da najvecu snagu motor ima na tim okretajima, a sada nema dovoljno snage da i dulju getribu razvrti do tih okretaja.

Uvijek sam imao problem sa malossi bijelim centralnim. Nakon duzih tura i kada su velike vrucine, taj feder omekani i produljuje mi prijenos

Ne moze feder produljiti prijenos. Njega ionako snaga motora mora skroz stisnuti na krajnjoj brzini. U suprotonom mozemo govoriti o pretvrdom federu koji ne da prijenosu otic u max. moguci omjer.

Bas se osjeti, na istim okretajima idem brze nego inace
U krajnjoj brzini? Normalno, jer sad je dulja getriba i kad variomat i zadnje polutke odrade svoje (bude max. omjer postignut) skut ide brze zbog dulje getribe.



Vazno:
Ako imas (a vjerojatno imas) zadnje polutke koje se nelinearno sire, onda je vrlo vjerojatno da je ubrzanje drugacije jer je sada zbog dulje getribe povecano razdoblje kada motor "prevrtava" (kad se polutke sporije sire). Obicno je to do nekih 40-50 km/h, a sada je kod tebe to vjerojatno i do 60 km/h (a mozda i malo vise). Ako si postelao prijenos da ti dobro ide DO te brzine, onda je normalno da ti fali okretaja OD te brzine pa do krajnje. Ali krajnja brzina bi morala biti opet na okretajima gdje je snaga najveca (ukoliko skut ima snage za to, a kod tebe ocito nema kad ne moze zavrtit kao prije na krajnjoj).
Ja bi tvoj prijenos postelao tako da na medjuubrzanju od 70-80 km/h imas 10000-10200 okr. Ujedno bi i stavio za broj tvrdji centralni feder ako bi bila prevelika razlika u okretajima pri (recimo) 30 i 80 km/h kad imas skroz otvoren gas.
« Zadnja izmjena: 03 Svibanj, 2008, 11:47:11 3alfa3 »

Offline SlowRider

  • MS počasni član
  • Tržnica : (+33)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 7664
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Zagreb
Odg: Par pitanja prije ugradnje primara
« Odgovori #14 : 03 Svibanj, 2008, 12:14:37 »
Promjenio sam zupcanike... stavio malossi primar i AC sekundar. Rekao bih da sada imam 10% produljenje. Nisam nista stelao, za sada jedina mana sto se na krajnjoj nece razvrtiti kao prije. Prije je isao do 10200 (vjerojatno bi isao i jos ali nisam htio forsirati), a sada na 9600 s tim da je veca krajnja.

Ocito si pretjerao sa produljenjem. Jer ako je prije max brzina bila na stabilnih 10200 okr, to znaci da najvecu snagu motor ima na tim okretajima, a sada nema dovoljno snage da i dulju getribu razvrti do tih okretaja.

Uvijek sam imao problem sa malossi bijelim centralnim. Nakon duzih tura i kada su velike vrucine, taj feder omekani i produljuje mi prijenos

Ne moze feder produljiti prijenos. Njega ionako snaga motora mora skroz stisnuti na krajnjoj brzini. U suprotonom mozemo govoriti o pretvrdom federu koji ne da prijenosu otic u max. moguci omjer.

Bas se osjeti, na istim okretajima idem brze nego inace
U krajnjoj brzini? Normalno, jer sad je dulja getriba i kad variomat i zadnje polutke odrade svoje (bude max. omjer postignut) skut ide brze zbog dulje getribe.



Vazno:
Ako imas (a vjerojatno imas) zadnje polutke koje se nelinearno sire, onda je vrlo vjerojatno da je ubrzanje drugacije jer je sada zbog dulje getribe povecano razdoblje kada motor "prevrtava" (kad se polutke sporije sire). Obicno je to do nekih 40-50 km/h, a sada je kod tebe to vjerojatno i do 60 km/h (a mozda i malo vise). Ako si postelao prijenos da ti dobro ide DO te brzine, onda je normalno da ti fali okretaja OD te brzine pa do krajnje. Ali krajnja brzina bi morala biti opet na okretajima gdje je snaga najveca (ukoliko skut ima snage za to, a kod tebe ocito nema kad ne moze zavrtit kao prije na krajnjoj).
Ja bi tvoj prijenos postelao tako da na medjuubrzanju od 70-80 km/h imas 10000-10200 okr. Ujedno bi i stavio za broj tvrdji centralni feder ako bi bila prevelika razlika u okretajima pri (recimo) 30 i 80 km/h kad imas skroz otvoren gas.

Nisi me dobro skuzio u nekim stvarima ;D

Nisam trebao pisati o produljenju prijenosa kada se ugrije.... ali evo da rijesimo to sa produljenjem prijenosa kada je vani vruce (nema veze za zupcanicima).

Kako objasniti sljedecu pojavu: evo danas bi sve bilo normalno i ok kao i cijelu zimu, mozda bi se desilo nakon 30-ak konstantno predjenih km ovisno o vanjskoj temp. sto je veca, to ce se brze dogoditi.

Na 8000rpm uvijek idem 75, kad se ugrije ide 85 na ISTIM okretajima. S tim da imam rupu u ubrzanju na nekih 60km/h kada okretaji padnu za nekih 700rpm.

Tada zadrzava visoke okretaje konstantno (ne pada ispod 9000) i od 80 do cca100 ide samo tako, dok kada je hladan treba mu vise vremena dok napuni tu krajnju, muci se. A kada je vruce samo tako puni krajnju.

Isprobao sam xx kombinacija prijenosa i najbolje skuter vuce od 9200 do nekih 9600, preko toga gubi snagu (dere se a neide najbolje)

I jos nesto kada se ugrije prijenos. Kada naglo startam kvacilo uhvati ranije nego prije i imam mali problem u startu. Nece odmah u okretaje nego sekundu drzi na 7000 i onda krene.
« Zadnja izmjena: 03 Svibanj, 2008, 12:20:10 SlowRider »

Offline 3alfa3

  • moderator mini
  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 15006
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: ZG
Odg: Par pitanja prije ugradnje primara
« Odgovori #15 : 03 Svibanj, 2008, 12:26:42 »
OK, dobro si zakljucio da se priijenos produlji.

Ali ja bi prije rekao da je to zbog remena koji se zagrijan rastegne i produlji ti prijenos. Federu takve razlike u teperaturi nebi smjele toliko poremetit cvrstocu.
Problem sa startom to potvrdjuje.
« Zadnja izmjena: 03 Svibanj, 2008, 12:29:29 3alfa3 »

Offline SlowRider

  • MS počasni član
  • Tržnica : (+33)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 7664
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Zagreb
Odg: Par pitanja prije ugradnje primara
« Odgovori #16 : 03 Svibanj, 2008, 12:30:29 »
OK, dobro si zakljucio da se priijenos produlji.

Ali ja bi prije rekao da je to zbog remena koji se zagrijan rastegne i produlji ti prijenos. Federu takve razlike u teperaturi nebi smjele toliko poremetit cvrstocu.

a remen od kevlara :sign10: sto sad, jos imam izbuseno deklo, kada dam gasa kroz straznje rupe fino puse zrak(od kada sam to napravio unutrasnjost dekla je vidljivo cisca :drunken_smilie:)





Vazno:
Ako imas (a vjerojatno imas) zadnje polutke koje se nelinearno sire, onda je vrlo vjerojatno da je ubrzanje drugacije jer je sada zbog dulje getribe povecano razdoblje kada motor "prevrtava" (kad se polutke sporije sire). Obicno je to do nekih 40-50 km/h, a sada je kod tebe to vjerojatno i do 60 km/h (a mozda i malo vise). Ako si postelao prijenos da ti dobro ide DO te brzine, onda je normalno da ti fali okretaja OD te brzine pa do krajnje. Ali krajnja brzina bi morala biti opet na okretajima gdje je snaga najveca (ukoliko skut ima snage za to, a kod tebe ocito nema kad ne moze zavrtit kao prije na krajnjoj).
Ja bi tvoj prijenos postelao tako da na medjuubrzanju od 70-80 km/h imas 10000-10200 okr. Ujedno bi i stavio za broj tvrdji centralni feder ako bi bila prevelika razlika u okretajima pri (recimo) 30 i 80 km/h kad imas skroz otvoren gas.

Ubrzanje je gotovo identicno, rekao bih cak da je mrvicu bolje, prevrtavanje je isto ili manje (ne sjecam se tocno nisam vozio skut vec 2 dana)

Uglavnom, mogu rec da je sve ostalo isto ili je nesto bolje, dakle vrlo sam zadovoljan, a mislim da bi rolice od 4.9grama rijesile problem krajnje, ali to cu napraviti tek kada potrosim ove 5.1 ( u medjuvremenu sam stavio novi multivar koji ne zdere rolice nakon 1000km, tako da ce se to malo i oduljiti.)

Osim ako mi vrag nebude dao mira pa si to kupim za koji dan :laughing7:

Najvise mi se svidja sto idem nesto vise na krajnjoj uz nekih 600rpm manje
« Zadnja izmjena: 03 Svibanj, 2008, 12:36:15 SlowRider »

Offline 3alfa3

  • moderator mini
  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 15006
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: ZG
Odg: Par pitanja prije ugradnje primara
« Odgovori #17 : 03 Svibanj, 2008, 12:33:28 »
Eh, ni kevlar remen nije svemoguc. I on se malo rasteze.
Osjetim i ja to (iako ne jako) na Piaggiu koji ima odlicno hladjeni prijenos.


btw, remen nije od kevlara. Ima samo ojacanja od kevlara.

Offline SlowRider

  • MS počasni član
  • Tržnica : (+33)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 7664
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Zagreb
Odg: Par pitanja prije ugradnje primara
« Odgovori #18 : 03 Svibanj, 2008, 12:40:27 »
Eh, ni kevlar remen nije svemoguc. I on se malo rasteze.
Osjetim i ja to (iako ne jako) na Piaggiu koji ima odlicno hladjeni prijenos.


btw, remen nije od kevlara. Ima samo ojacanja od kevlara.

Dobro ovo za kevlar, vise se izrazavam laicki jer ako tako pricam ljudima oko sebe onda totalno neznaju o cemu pricam :dontknow:

Osjeti se malo, ali ovo bas i nije malo :icon_scratch:

Ali kad stavim novi centralni (bijeli) onda je sve prehebeno, nemam niti najmanju primjedbu. Ali takvo zadovoljstvo traje manje od 1000km ako se nevaram. Zato sad pokusavam nabaviti polini ili mozda TP, moda cak i Betelu, mozda bi duze odrzao cvrstocu :icon_scratch:


....sad sam usporedjivao ubrzanja do 60km/h i dobio sam za 0.8sec brze :treci:
« Zadnja izmjena: 03 Svibanj, 2008, 12:43:52 SlowRider »

Offline SlowRider

  • MS počasni član
  • Tržnica : (+33)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 7664
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Zagreb
Odg: Par pitanja prije ugradnje primara
« Odgovori #19 : 05 Svibanj, 2008, 21:45:49 »
Danas provozao skuter, nisam ga previse ganjao, ali ima iste okretaje u voznji kao i prije produzenja ??? ja prezadovoljan, sad me kopka da vratim LC sekundar pa da to jos malo produzim, al me smrdljivi hipernol snazno odbija.... proklizavanje zvona gotovo da je isto kao i prije, znaci vrlo malo traje :icon_scratch: mozda je malo blazi sus do nekih 30km/h, al opet fino cima tako da se radi o vrlo maloj razlici.

E sad razmisljam dal da stavim 19 frgu, sto bi konkretno dobio jer me ovaj 17.5 sluzi vise nego dobro. Jel se uopce isplati ulozit lovu s obzirom da je nepreradjeni gus i ne trazim previse.
« Zadnja izmjena: 05 Svibanj, 2008, 21:48:47 SlowRider »