Sve za skuter!! MS Trgovina - Akcija

Autor Tema: Variomat - početak rada prije nego što ulovi kuplung?  (Posjeta: 9320 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline predatoRR

  • Tržnica : (0)
  • forumski skejter
  • **
  • Banned!
  • Postova: 91
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Zagreb
  • Moj Skuter: Suzuki Katana R70
  • MojSetup: polini ALU
  • MojSpuh: polini super race 2
Odg: Variomat - početak rada prije nego što ulovi kuplung?
« Odgovori #40 : 15 Travanj, 2010, 14:31:50 »
evo sam da kazem da sam bio kod kranjeca i na jos tri mjesta za koja su mi rekli da bi se mogle nac sajbice i nigdje nema tak tankih a pogotovo da pasu original po dimenzijama... :icon_scratch:

Offline predatoRR

  • Tržnica : (0)
  • forumski skejter
  • **
  • Banned!
  • Postova: 91
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Zagreb
  • Moj Skuter: Suzuki Katana R70
  • MojSetup: polini ALU
  • MojSpuh: polini super race 2
Odg: Variomat - početak rada prije nego što ulovi kuplung?
« Odgovori #41 : 15 Travanj, 2010, 17:55:26 »
jel mi moze neko od tjunera iz zagreba posudit ak ima sajbicu 0.8 samo da isprobam dal bu mi dobro i vracam ju isti dan...  :)

Offline Iwo SR Tuono

  • moderator
  • Tržnica : (+9)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 6795
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
    • Scooter Inside
  • Mjesto: Rijeka
  • Moj Skuter: NRG Power R2019
  • Moja Kaciga: Nolan
  • MojSetup: Athena Racing division modular 70cc,PWK 24
  • MojSpuh: Yasuni C20
Odg: Variomat - početak rada prije nego što ulovi kuplung?
« Odgovori #42 : 15 Travanj, 2010, 17:59:12 »
je ima ko na ditechu te šajbice na multivaru  ???

svi nešto pričaju o šajbicama a ja neam niš takvo na svom skuteru
 :icon_biggrin:
preko tjedna smo klosari vikendom smo sminka

Offline cvele60

  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 2307
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Nis
  • Moj Skuter: Keeway 70
  • Moja Kaciga: taiwan helmet
  • MojSetup: S6 sport, PHBG19,+25% primar,mina CDI...
  • MojSpuh: s6 pro replica
Odg: Variomat - početak rada prije nego što ulovi kuplung?
« Odgovori #43 : 16 Travanj, 2010, 11:23:06 »
Je kut, ali samo sa jedne strane, na strani ventilvara nema toga. To je samo ideja.... u razradi. :D
Lepa tema al su tu spameri da zaseru sajbnama.... :sad3:
Mislis da napravis nesto ovako?? Mada je ova prva slika fusss...

al ovde je mnogo bolje obradjeno...


A ovo je i moguca prerada "problematicnih" variomata na minarelliju
« Zadnja izmjena: 16 Travanj, 2010, 12:51:31 cvele60 »

Offline ivanm

  • Tržnica : (+14)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 17243
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
Odg: Variomat - početak rada prije nego što ulovi kuplung?
« Odgovori #44 : 16 Travanj, 2010, 12:57:30 »
moj frend je na cpi-ju imao taj zub na variomatu pa se nije mogo skupit do kraja, to je bila svojevrsna blokada, brusilicom sam ju skinuo i dobio je na krajnjoj..

Offline Giz

  • MS počasni član
  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 1455
  • Spol: Muški
  • Kotrljam se...
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
    • GT Računala
  • Mjesto: Zaprešić
Odg: Variomat - početak rada prije nego što ulovi kuplung?
« Odgovori #45 : 16 Travanj, 2010, 13:02:21 »
Upravo o tome pričam. Ako nema tog ravnog dijela onda tjera remen brzo gore i preskače "brzine". A samim time ako nema tog dijela, potjera remen više čak i sa lakšim rolicama.

Moram se time pozabaviti i vidjeti točne razlike među serijala i Polini variomatom pa ču poslikati i na kraju i probati. :D
Nisu se svi rodili savrseni, neki nemaju sluha, neki se rode invalidi, neki slovenci.

Dežurni forumski Gargamel. :D
 Dobriša Cesarić u recesiji... "Gle malu plaću poslije kiše, platiš račune i nema je više"

Offline SlowRider

  • MS počasni član
  • Tržnica : (+33)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 7664
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Zagreb
Odg: Variomat - početak rada prije nego što ulovi kuplung?
« Odgovori #46 : 16 Travanj, 2010, 20:51:13 »
evo jedno iskustvo, imao sam solidno postelan prijenos sa multivarom i sad je bio problem, sto vise sajbica da produljim bolcnu to manja krajnja... ako ne stavim nista onda neide u startu niti krajnjoj... znaci morao sam traziti nesto u sredini.... i bila je uvijek 0,8 sajbica ako se dobro sjecam.... radilo je solidno.

i jedan dan nabavim malossi multivar, starijeg godisa, vrlo ocuvan, i vidim da je kvalitetniji... i reko idem ubacit da vidim kako ce se ponasati... ubacim variomat, sve ostalo ostane isto, sajbicu nisam stavljao jer mi odjednom nije bilo mjesta za nju  :icon_scratch:  isprobam skuter, bez problema hice na zadnji, vrti kotac gdje hoces... gledam i ne vjerujem sto je sad ovo.... na kraju je bolcna bila dulja za 2.1mm


kad bih gledao rad variomata, dosao bi do 5000rpm, cak i nesto vise, a remen se ne bi podizao niti malo.... rezultat: masina se zavrti u min. prijenosnom omjeru i samo odjednom variomat ispuca remen = veselje  :hbusa:


btw ima link na jednom forumu gdje je preradjen serijski minarelli variomat, poturpijan je pocetak kanal, tako da rolice idu u minus i kasnije krecu putanjom prema gore....  ja bih to napravio da sam siguran da je u centru....
« Zadnja izmjena: 16 Travanj, 2010, 20:55:58 SlowRider »

Offline pajo

  • ilegalac team
  • moderator
  • Tržnica : (+6)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 3956
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
Odg: Variomat - početak rada prije nego što ulovi kuplung?
« Odgovori #47 : 17 Travanj, 2010, 15:30:48 »
evo ovaj motorforce variator minarelli čak ima ser. izravnan dio i produžene klizače,čak dobri izgleda :icon_thumright: :icon_thumright: :icon_thumright:

lovac u mutnom team

Offline candide

  • Tržnica : (0)
  • forumski skejter
  • **
  • Postova: 57
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
Odg: Variomat - početak rada prije nego što ulovi kuplung?
« Odgovori #48 : 22 Srpanj, 2015, 13:40:14 »
Našao sam ovu staru temu pa da nešto napišem,

Imam isti problem kao Giz samo sa multivarom, šalta ispod 4000 okretaja. Isprobao sam bezuspješno sve kombinacije.
Znam da svi hvale i kupuju taj vario ali to meni ništa ne znači, što se mene tiče to je konstrukcijski promašen proizvod, barem za piaggio.
Imam 10 g. iskustva u autoindustriji pa si dajem za pravo na ovakvu izjavu. Nisam još probao tokariti vario ali ima još jedan
način da se remen prilikom kretanja zadrži u manjoj brzini, o tome ipak nebi :laughing7: a i nije  fer da pljuneš 500 kn za vario,
200 za set rolica, 150 za centralne, podlažeš šajbe i nakraju kompletan prijenos dorađuješ na obradnom centru.
Kako god sve me to dobro iznerviralo i odlučio sam se za konstuiranje i izradu el. upravljanog varia, bit će gotov
najkasnije do kraja godine. Ako se pokaže dobar idem dalje  komercijalno.
Ako bude zainteresiranih sa jakim pilama dobit će primjerak na testiranje  ;D.
« Zadnja izmjena: 22 Srpanj, 2015, 14:21:04 candide »

Offline Corector

  • Tržnica : (+8)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 10852
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
Odg: Variomat - početak rada prije nego što ulovi kuplung?
« Odgovori #49 : 22 Srpanj, 2015, 13:50:00 »
Našao sam ovu staru temu pa da nešto napišem,

Imam isti problem kao Giz samo sa multivarom, šalta ispod 4000 okretaja. Isprobao sam bezuspješno sve kombinacije.
Znam da svi hvale i kupuju taj vario ali to meni ništa ne znači, što se mene tiče to je konstrukcijski promašen proizvod, barem za piaggio.
Imam 10 g. iskustva u autoindustriji pa si dajem za pravo na ovakvu izjavu. Nisam još probao tokariti vario ali ima još jedan
način da se remen prilikom kretanja zadrži u manjoj brzini, o tome ipak nebi :laughing7: a i nije u fer da pljuneš 500 kn za vario,
200 za set rolica, 150 za centralne, podlažeš šajbe i nakraju kompletan prijenos dorađuješ na obradnom centru.
Kako god sve me to dobro iznerviralo i odlučio sam se za konstuiranje i izradu el. upravljanog varia, bit će gotov
najkasnije do kraja godine. Ako se pokaže dobar idem dalje  komercijalno.
Ako bude zainteresiranih sa jakim pilama dobit će primjerak na testiranje  ;D.

Imas jos sanse da pokusas sa drugom kalotom variomata, neki proizvodjaci ih nude u vise izvedbi, a svaka ima drukciji kut, i to jako utjece na rad variomata. Ova ideja sa strujom je interesantna  :icon_thumright:
>Od kolijevke do groba, najljepse je vjecno tripersko doba!<

Offline candide

  • Tržnica : (0)
  • forumski skejter
  • **
  • Postova: 57
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
Odg: Variomat - početak rada prije nego što ulovi kuplung?
« Odgovori #50 : 22 Srpanj, 2015, 14:22:44 »

Imas jos sanse da pokusas sa drugom kalotom variomata, neki proizvodjaci ih nude u vise izvedbi, a svaka ima drukciji kut, i to jako utjece na rad variomata. Ova ideja sa strujom je interesantna  :icon_thumright:

Je, samo bojim se da su sve linearne a to ne igra.

Offline Tomi_ZG

  • Tržnica : (+3)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 8072
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Zagreb
  • Moj Skuter: Gilera Runner 50 SP
Odg: Variomat - početak rada prije nego što ulovi kuplung?
« Odgovori #51 : 22 Srpanj, 2015, 14:45:38 »
El. vario?
Zanimljivo,daj pikni koji detalj ak nije tajni projekt pa te frka da ti netko ne mazne izum  ;D

Offline candide

  • Tržnica : (0)
  • forumski skejter
  • **
  • Postova: 57
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
Odg: Variomat - početak rada prije nego što ulovi kuplung?
« Odgovori #52 : 22 Srpanj, 2015, 15:55:27 »
El. vario?
Zanimljivo,daj pikni koji detalj ak nije tajni projekt pa te frka da ti netko ne mazne izum  ;D

Ma već su oni glupani iz Nissana  ;D patentirali nešto slično, samo u kombinaciji sa hidraulikom.
Što bi ti mogao reći... Fiksna polutka bi ostala kakva je, uglavnom zbog anlasera. Na poziciju klasičnog variomata došla bi najjednostavnija polutka sa klizačima, slična zadnjoj fiksnoj polutci.
Pogon pomične polutke naprijed-nazad sam prvobitno zamislio preko solenoida ali problem je što mora biti glomazan ako će savladati silu kontra opruge. Zato sam se odlučio na micro stepper
motor koji nije skup, možda bi išla i varijanta sa servo motorom ali to će odlučiti kolega zadužen za električni dio i upravljanje. E o spoju motora i polutke ti ne mogu reći ništa. Upravljanje nije problem jer več postoji senzor koji broji okretaje magneta, jedino me brine cijena drivera/controlera za stepper motor.
Performanse bi bile neusporedive sa bilo čime što se nudi, potrebe za štelanjem ne bi bilo a na proizvodnju bi se odlučio ako bi bio u cjenovnom rangu sa overrange.
« Zadnja izmjena: 22 Srpanj, 2015, 15:57:31 candide »

Offline Corector

  • Tržnica : (+8)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 10852
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
Odg: Variomat - početak rada prije nego što ulovi kuplung?
« Odgovori #53 : 22 Srpanj, 2015, 16:28:57 »

Imas jos sanse da pokusas sa drugom kalotom variomata, neki proizvodjaci ih nude u vise izvedbi, a svaka ima drukciji kut, i to jako utjece na rad variomata. Ova ideja sa strujom je interesantna  :icon_thumright:

Je, samo bojim se da su sve linearne a to ne igra.

mozda me nisi dobro shvatio, kalote se oznacavaju u stupnjevima, 19° pa 23° i slicno. To je onaj kut pod kojem su krakovi staza za rolice ako se ne varam.
>Od kolijevke do groba, najljepse je vjecno tripersko doba!<

Offline candide

  • Tržnica : (0)
  • forumski skejter
  • **
  • Postova: 57
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
Odg: Variomat - početak rada prije nego što ulovi kuplung?
« Odgovori #54 : 22 Srpanj, 2015, 17:24:10 »
Dobro sam te shvatio ali ti mene nisi, ne moze nagib kalote biti isti cijelom duzinom klizne povrsine da bi se ispravio nepravilan rad variomata od trenutka kada se otvori gas pa do trenutka kada kuplung do kraja spoji. Moze teoretski ali tada je potrebna druga geometrija  kanala u variomatu a onda se vracamo na pocetak price.

Offline Corector

  • Tržnica : (+8)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 10852
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
Odg: Variomat - početak rada prije nego što ulovi kuplung?
« Odgovori #55 : 22 Srpanj, 2015, 17:52:45 »
Recimo na topovom variomatu s jednom kalotom imas stalno drugu brzinu u startu, a s drugom kalotom kao da kreces iz dvije nize.
Ili u voznjo,s jednom kalotom nemre dic na zadnjo, a s drugom izbija s mjesta.
>Od kolijevke do groba, najljepse je vjecno tripersko doba!<

Offline candide

  • Tržnica : (0)
  • forumski skejter
  • **
  • Postova: 57
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
Odg: Variomat - početak rada prije nego što ulovi kuplung?
« Odgovori #56 : 25 Kolovoz, 2015, 18:23:40 »
Mali update,

Projekat elekronski kontroliranog variomata ide naprijed, brže od planiranog.
Uspio sam riješiti konstrukciju mehaničkog dijela za sve piaggio 2T blokove.
Izabrane su komponente za pogon i upravljanje. Ugradnja će biti jednostavna.
Trenutno planiram kako proizvoditi pojedine komponente i koliki će biti trošak izrade.
Za sada stvar obećava.
Sad mi treba vaša pomoć, ako netko u RI i okolici ima slaže ili ima raskopanu aerox mašinu, blokove makar i neispravne zamolio bi ga da se nađemo da mogu uzeti neke mjere da vidim da li mogu ubaciti vario u aeroxov blok, ovako preko slika mislim da će biti dosta problema.
Evo ako netko želi nek se javi ovdje ili preko PM-a.

Pozdrav