Sve za skuter!! MS Trgovina - Akcija

Autor Tema: "Dizanje timinga"-pojasnjenje ??  (Posjeta: 1699 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline aeroxtuning

  • OPREZ na tržnici
  • Tržnica : (-1)
  • maxi forumaš
  • *
  • Postova: 2988
  • Spol: Muški
  • ..:::K T M:::..
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Dubrovnik
  • Moj Skuter: AEROX,KTM 660 SMC
  • Moja Kaciga: Shark RSI Lavilla
"Dizanje timinga"-pojasnjenje ??
« : 09 Veljača, 2010, 23:49:48 »
zanima me detaljnije pojasnjenje te fraze,ako se nekom da pisat....tenk ju

Offline Drnda

  • WANTED
  • moderator
  • Tržnica : (+8)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 14427
  • Spol: Muški
  • 095 911 3440
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Opuzen
  • Moj Skuter: Sr 70 R, KTM 625 SMC
  • Moja Kaciga: Held,Nolan
  • MojSetup: Polini sport, polini hi speed
  • MojSpuh: Mhr replica
Odg: "Dizanje timinga"-pojasnjenje ??
« Odgovori #1 : 09 Veljača, 2010, 23:55:55 »
evo ovako, znas i sam kako u cyl postoje kanali, prelivni, ispusni i usisni.. znaci oni se obradjuju.. to  dizanje znaci da se kanali sa gornje strane jos sire te se sa tim dobiva duze vrijeme trajanja usisa/ispuha.. npr, ako su timinzi visi nego seriski, znaci da ce skut raditi na visim okretajima bolje, a na nizima slabije, sa samim sirenjem bi se trebalo dobiti na srednjim okretajima, a spustanjem na nizim.. e sad sve je to u teoriji tako ali se treba znati izracunati prema ostalome koliko se smije dirati po cyl, jer ga moremo potpuno usrati....
i to se mjeri u stupnjevima otvorenosti, znaci radilica se vrti 360 stupnjeva od DMT do GMT, znaci na odredjenjome broju pocinje ispuh npr. 192 i traje recimo 30 stupnjeva, znaci da je presla toliko stupnjeva polutka radilice od pocetka (192) do kraja (192+30) ... tako nekako  :laughing7:
Uvijek vozi samo onolko koliko ti uvlačenje fuzera dopušta

Offline aeroxtuning

  • OPREZ na tržnici
  • Tržnica : (-1)
  • maxi forumaš
  • *
  • Postova: 2988
  • Spol: Muški
  • ..:::K T M:::..
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Dubrovnik
  • Moj Skuter: AEROX,KTM 660 SMC
  • Moja Kaciga: Shark RSI Lavilla
Odg: "Dizanje timinga"-pojasnjenje ??
« Odgovori #2 : 09 Veljača, 2010, 23:59:36 »
shvaćam,bas me zanima to jer naravno to je osnova tuning-a 2t bestijica :)

Offline Drnda

  • WANTED
  • moderator
  • Tržnica : (+8)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 14427
  • Spol: Muški
  • 095 911 3440
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Opuzen
  • Moj Skuter: Sr 70 R, KTM 625 SMC
  • Moja Kaciga: Held,Nolan
  • MojSetup: Polini sport, polini hi speed
  • MojSpuh: Mhr replica
Odg: "Dizanje timinga"-pojasnjenje ??
« Odgovori #3 : 10 Veljača, 2010, 00:08:07 »
ma neda mi se bas pisati pa sam ukratko to...  :icon_biggrin:
ali ima tu jos mali milion gluposti, obicno prvo moras imat druge dijelove pa prema njima, najvazniji je spuh jer prema njemu tj. njegovom rezo polju se radi da razvija najvecu snagu..,. iznad  i ispod toga je obicno mrtav....
Uvijek vozi samo onolko koliko ti uvlačenje fuzera dopušta

Offline SRAD

  • moderator
  • Tržnica : (+2)
  • forumski skuteraš
  • ****
  • Postova: 678
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Trogir
  • Moj Skuter: SP 180, Supermoto
  • MojSetup: SabijatoR
  • MojSpuh: Malossi
Odg: "Dizanje timinga"-pojasnjenje ??
« Odgovori #4 : 10 Veljača, 2010, 02:19:54 »
i to se mjeri u stupnjevima otvorenosti, znaci radilica se vrti 360 stupnjeva od DMT do GMT, znaci na odredjenjome broju pocinje ispuh npr. 192 i traje recimo 30 stupnjeva, znaci da je presla toliko stupnjeva polutka radilice od pocetka (192) do kraja (192+30) ... tako nekako  :laughing7:

Mala nadopuna, taj primjer od 192 stupnja je trajanje otvorenosti ispušnog kanala a mjeri se na radilici kada gornji rub klipa počme otvarati vrh ispušnog kanala pa sve dok ga ne zatvori na vrhu ispušnog kanala prilikom kretanja klipa prema gore.
Servis skutera i motora, kompletni tuning

Offline the_ilusionist

  • Tržnica : (0)
  • forumski skejter
  • **
  • Postova: 107
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Seget Donji
  • Moj Skuter: aprilia rs 50
Odg: "Dizanje timinga"-pojasnjenje ??
« Odgovori #5 : 10 Veljača, 2010, 11:18:22 »
jel moze neko rec kako se to određuje prema auspuhu?? kako znat kad je rezonancija? a kako znat koliko triba dizat kanale prema tome??  :icon_scratch:
I've been destroyed by the perfection that is you...

Offline Pupo

  • MS počasni član
  • Tržnica : (+1)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 2865
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: ZG/Pž
  • Moj Skuter: Area 51
Odg: "Dizanje timinga"-pojasnjenje ??
« Odgovori #6 : 10 Veljača, 2010, 11:18:54 »
evo ovako, znas i sam kako u cyl postoje kanali, prelivni, ispusni i usisni.. znaci oni se obradjuju.. to  dizanje znaci da se kanali sa gornje strane jos sire te se sa tim dobiva duze vrijeme trajanja usisa/ispuha.. npr, ako su timinzi visi nego seriski, znaci da ce skut raditi na visim okretajima bolje, a na nizima slabije, sa samim sirenjem bi se trebalo dobiti na srednjim okretajima, a spustanjem na nizim.. e sad sve je to u teoriji tako ali se treba znati izracunati prema ostalome koliko se smije dirati po cyl, jer ga moremo potpuno usrati....
i to se mjeri u stupnjevima otvorenosti, znaci radilica se vrti 360 stupnjeva od DMT do GMT, znaci na odredjenjome broju pocinje ispuh npr. 192 i traje recimo 30 stupnjeva, znaci da je presla toliko stupnjeva polutka radilice od pocetka (192) do kraja (192+30) ... tako nekako  :laughing7:

360 stupnjeva je puni krug, jel nije to onda od DMT do DMT il od GMT do GMT il sam ja u krivu? Može ob(po)jašnjenje!

jel moze neko rec kako se to određuje prema auspuhu?? kako znat kad je rezonancija? a kako znat koliko triba dizat kanale prema tome??  :icon_scratch:

Pa kupiš auspuh po potrebi, može se naći na forumu/internetu koji je spuh za koliko okretaja i koje tajminge...
« Zadnja izmjena: 10 Veljača, 2010, 11:45:21 Pupo »

Offline vktr

  • Tržnica : (+5)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 2426
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
Odg: "Dizanje timinga"-pojasnjenje ??
« Odgovori #7 : 10 Veljača, 2010, 11:25:28 »
360 stupnjeva je puni krug, jel nije to onda od DMT do DMT il od GMT do GMT il sam ja u krivu? Može ob(po)jašnjenje!
da, prije bi bilo 180°  :-X

Offline Drnda

  • WANTED
  • moderator
  • Tržnica : (+8)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 14427
  • Spol: Muški
  • 095 911 3440
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Opuzen
  • Moj Skuter: Sr 70 R, KTM 625 SMC
  • Moja Kaciga: Held,Nolan
  • MojSetup: Polini sport, polini hi speed
  • MojSpuh: Mhr replica
Odg: "Dizanje timinga"-pojasnjenje ??
« Odgovori #8 : 10 Veljača, 2010, 12:16:05 »
pupo, sorry nisam nis skuzio.. u pravu si....  :toothy9:
uglavnom bilo je malo kasno pa mi mozak nekada zna stekati  :toothy12: :toothy12:
da, ovo kako je srad napisao tako se mjeri zapravo trajanje ispuha ili usisa...znaci kada gornji dio kanala klip pocne otvarati u putanji prema DMT, i sve dok u povratku prema GMT ga zatvori...
a za mjerenje rezonancije, nezz kako se ona mjeri, ali ja vidim npr prema okretomjeru na skutu , od koliko okretaja pocne kut bolje raditi pa sve dok ne prestane .. znaci to mu je Powerband tj. raspon okretaja u kojima najbolje radi(najbolje performanse)
Uvijek vozi samo onolko koliko ti uvlačenje fuzera dopušta

Offline Crazy Kuree

  • Tržnica : (+2)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 3127
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Orašje
  • Moj Skuter: Neos LC
Odg: "Dizanje timinga"-pojasnjenje ??
« Odgovori #9 : 10 Veljača, 2010, 17:13:12 »
niko nije spomenio dizanje timinga ispuha i prelivni kanala metodom, da se skine gornji dio cilindra npr za 2mm a ispod cilindra stavi dihtung od 2 mm. Oko toga treba pazit jer recimo na due+ kako sam čuo ispuh se više nesmje dić već seriski neznam dal je ta informacija točna al ako ima ljudi koji to tvrde nebi bezveze unišio cilindar
Lebdim u međuprostoru između četvrte i pete dimenzije

Offline CoK

  • moderator
  • Tržnica : (+5)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 5259
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Moj Skuter: ...forum je prešel
Odg: "Dizanje timinga"-pojasnjenje ??
« Odgovori #10 : 10 Veljača, 2010, 17:36:10 »
To bi lijepo trebalo sve objasniti,i navesti jedan primjer nekog cilindra i popratiti slikama kao sto je mmario napravio za ''Stupanj kompresije''. P ako ima netko ko bi znao detaljno to objasniti i popratiti primjerima i slikama predlazem da napravi pod FAQ?
Kolicina gluposti na ovom forumu je nemjerljiva, postedite me i bannajte zauvjek!

Offline cvele60

  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 2307
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Nis
  • Moj Skuter: Keeway 70
  • Moja Kaciga: taiwan helmet
  • MojSetup: S6 sport, PHBG19,+25% primar,mina CDI...
  • MojSpuh: s6 pro replica
Odg: "Dizanje timinga"-pojasnjenje ??
« Odgovori #11 : 10 Veljača, 2010, 17:57:40 »
Uz upotrebu Mariovog kalkulatora svako na svom cilindru moze da proveri tajminge i podigne ih..[ u nekim razumnim granicama jer svako preterivanje uzrokuje unistenje cilindra...]...
http://www.mojskuter.com/forum/index.php/topic,23005.msg446926.html#msg446926
A evo jednog primera merenja ..mada je jednostavnije metoda da uglomer stavis na 0 kad je ivica klipa u ravni sa ivicom kanala i obrtanjem napravis krug dok opet ne dodje na isto mesto...
http://www.scooterrace.net/animationen/steuerzeiten.swf

ili kom se cita... :icon_biggrin:
http://www.skuteri.org/forum/index.php?/topic/5582-proraun-uglova-kanala/
« Zadnja izmjena: 10 Veljača, 2010, 21:29:11 cvele60 »