1. Način na koji gorivo, ulje i zrak ulaze u cilindar
-kada se klip nalazi na putu iz DMT (donja mrtva točka) prema GMT (gornja mrtva točka) u karteru se stvara podtlak. Zbog tog potlaka mješavina ulja, goriva i zraka kroz karburator (gdje se mješa zrak i nauljeno gorivo) ulazi u karter preko usisnih lamelica(tzv. usisnog ventila kartera), te kroz kanale u cilindru u komoru za sagorijevanje.
2. Taktovi
-kada klip ide prema DMT otkriva otvor usisnog kanala u cilindru. Kako je prijašnje gibanje klipa stvorilo kompresiju u karteru, gorivo iz kartera ulazi u kompresijski prostor preko spomenutih kanala. Kompresija se vrši kako klip prekriva usisni kanal ide prema GMT, kako ide tako se zbog povećavanja volumena u karteru stvara podtlak koji otvara usisni ventil(usisne lamelice) i svježa smjesa ulazi u karter.
Klip nastavlja gibanje prema GMT, kada dođe do kraja svjećica baca iskru i pali kompresiranu smjesu koja izgara. To izgaranje uzrokuje povećavanje volumena, odnosno gibanje klipa prema DMT. Kako klip ide prema dolje usisni ventil (lamelice) se zatvara i klip vrši kompresiju u karteru i oslobađa ispušni kanal na cilindru te plinovi idu van.
Nastavljajući put prema DMT klip otvara usisni kanal i smjesa ulazi kroz taj kanal, opet zbog kompresije u karteru. Ta smjesa "gura" vruće plinove prema van i hladi vrh klipa koji je netom zagrijan i ciklus se ponavlja.
Specifičnosti
-strane klipa služe kao ventili
-svjećica pali na svakom okretaju radilice
-lamelice na ulazu u karter
DOBRE STRANE 2T
-nemaju ventile što pojeftinjuje i olakšava izradu
-svjećica pali na svakom okretaju što rezultira povećanom snagom
-manja masa motora i odličan omjer snaga/masa
LOŠE STRANE 2T
-trajnost, dvotaktni motori traju malo zbog relativno velike razvijene snage i nedostatka dediciranog sustava za podmazivanje.
-dvotaktni motori su veliki potrošači ulja, potrebno ga je zasebno kupovati
-dvotaktni motor neefikasno koristi gorivo i ulje, znatan dio goriva i ulja izlazi kroz ispušni kanal neiskorišten
-ekološki je neprihvatljiv, ponajviše zbog velikog emitiranja plinova koji su nastali zbog slabog iskorištenja goriva kao i velike količine ulja koje se troši u procesu