Sve za skuter!! MS Trgovina - Akcija

Autor Tema: Zima je blizu-akumulatori  (Posjeta: 31587 )

0 Članova i 2 Gostiju pregledava ovu temu.

Offline pesek

  • Tržnica : (0)
  • forumski skejter
  • **
  • Postova: 119
  • Spol: Muški
  • moje gume mogu propasti samo zbog starosti...
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
    • 1A Igor Pesocki' s Art
  • Mjesto: Danilovgrad
  • Moj Skuter: peugeot vivacity silversport
  • MojSetup: nema kita
  • MojSpuh: šta će ti auspuh?
Zima je blizu-akumulatori
« : 07 Listopad, 2009, 02:39:24 »
Zima polako dolazi i jedan broj skutera će završiti u garaži, pa rekoh da napišem štogod o akumulatorima, pošto nisam vidio da ima ta tema osim jedne, koju je pisao gozz prije skoro dvije godine s određenim manjkavostima, koje ću nastojati ovom prilikom da ispravim.
Pošto mi je to fah, morati ću malo da davim, ali se nadam da će tema biti od koristi.
Prvo nešto o sastavnim dijelovima akumulatora
Olovni aku. od 12V sastoji se od 6 jednakih ćelija spojenih u seriju (svaka oko 2.11V kod punog aku.), svaka ćelija ima pozitivne (+) i negativne (-) ploče odvojene separatorima i spojnice za povezivanje. Svaka ploča (+ i -) sastoji se od mrežaste rešetke i aktivne mase koja je „naljepljena“ na rešetku. Ploče su unutar ćelija potopljene u elektrolit koji je rastvor sumporne kiseline H2SO4 (oko 1/3) i destilovane vode (oko 2/3) H2O.
Uloga rešetke je osim da kruto drži aktivnu masu, olakšava provođenje el. energije s aktivne mase na spojnice i  preko njih na kleme. Rešetka je napravljena od legure olova (Pb) i antimona (Sb), a u novije vrijeme olova i kalcijuma (Ca), tako da zavisno od kvaliteta aku. imamo:
-standardne akumulatore (Sb-Sb) koji na obje ploče imaju rešetku od legure olova i antimona,
-akumulatore bez održavanja (Sb-Ca), + rešetka legura olovo-antimon i – rešetka legura olovo-kalcijum
-akumulatore bez održavanja (Ca-Ca) obje rešetke (+ i -) legura olovo-kalcijum
Uloga antimona i kalcijuma je da učvrste rešetku (olovo je previše mekano), a primjena kalcijuma kao novije riješenje za leguru, smanjuje na najmanju moguću mjeru stvaranje kisika i vodika na pločama prilikom kemijskog procesa punjenja., samim tim i gubitka vode u akumulatoru.
Aktivna masa se pravi od smjese olovnog sulfata (PbSO4) i olovnog oksida (PbO) za obje ploče (+ i -), koje nakon inicijalnog formiranja u procesu proizvodnje prelaze u olovni dioksid (PbO2–pozitivna ploča) i olovo u spužvastom obliku (Pb-negativna ploča). Na negativnu ploču se dodaju još određeni aditivi.(nekad je tačna kemijska formula i način proizvodnje aktivne mase predstavljalo poslovnu tajnu, kako je danas ne znam).
Separatori se izrađuju od mikroporoznog polietilena ili sličnih materijala i nalazi se između – i + ploča (spriječavaju direktan kontakt između ploča). Njihova poroznost omogućava lagan protok iona s jedne ploče na drugu (pozitivnih iona vodika H+ i negativnih iona SO4- grupe).
Kapacitet akumulatora je određen ukupnom površinom ploča, što je površina veća, veći je i kapacitet.
Osobno preporučujem uzimanje za 10-15Ah većih automobilskih akumulatora nego što piše u uputstvu vozila (ako ima dovoljno prostora da stane u ležište ispod haube), jer je razlika u cijeni neznatno veća, a rok eksploatacije znatno duži. Takođe su i perfomanse mnogo bolje, posebno zimi na niskim temperaturama, kada se kapacitet novog propisno napunjenog akumulatora može smanjiti 30-50%. Uz to nema nikakvih negativnih posljedica za električnu instalaciju vozila. Kod skutera to ne bih preporučio zbog ograničenih resursa prilikom punjenja, već treba poštovati naznake u uputstvu za održavanje skutera.
 
Princip rada olovnog akumulatora
U napunjenom akumulatoru imamo pozitivne ploče s olovnim dioksidom (PbO2), negativne s olovom u spužvastom stanju (Pb) i razblaženu sumpornu kiselinu (H2SO4 + H2O). Pri pražnjenju, usljed složenih elektrokemijskih reakcija, oslobađa se el. energija koja preko + i – klema napaja potrošače. Pri tome se na pozitivnim i negativnim pločama stvara olovni sulfat (PbSO4) i kad sulfat potpuno prekrije ploče, akumulator je prazan. Isto tako postotak vode se povećava, a sumporne kiseline smanjuje (specifična težina elektrolita se smanjuje). Proces punjenja prilikom priključenja vanjskog izvora istosmjerne struje (alternator, ispravljač i sl) ide u obrnutom smjeru. Ovi procesi se mogu prikazati pojednostavljenim formulama:
PbO2 + Pb + 2H2SO4 → 2PbSO4 + H2O pražnjenje
2PbSO4 + H2O → PbO2 + Pb + 2H2SO4 punjenje
Akumulator se usljed eksploatacije troši laganim otpadanjem aktivne mase sa rešetki ploča, kao i stvaranjem tvrde kore olovnog sulfata na pločama, koji se normalnim procesom punjenja više ne može transformisati u olovo i olovni dioksid. To trošenje se ubrzava prekomjernim pražnjenjem (ispod 1,8V po ćeliji), prekomjernim punjenjem, punjenjem previsokom strujom, vibracijama, kao i pretjeranim zagrijavanjem.
Ovo je nešto najkraće što sam mogao napisati u generalnom opisu akumulatora, a ukoliko neko želi znati više, ima na sajtu   http://www.dvddemystifiziert.de/batterien/carfaq.html, po meni najbolji na netu što govori i činjenica da su u njegovoj izradi učestvovali svi najveći svjetski proizvođači olovnih akumulatora. Nešto skraćeno ima i ovdje   http://fabrikaakumulatorasombor.com/Starterski-akumulatori/Servisni-problem.html .

Ovo je bilo nešto uopćeno, a sad nešto praktično, što bi svaki korisnik motornog vozila trebao znati.
Samopražnjenje akumulatora
U tekstovima se spominju akumulatori „bez održavanja“ i da nebi bili u zabludi, ne postoje olovni akumulatori (mokri) bez održavanja, ukoliko su formirani i tako odloženi na duži vremenski period bez korištenja. Proces sulfatizacije se odvija unutar akumulatora, bez obzira što je odspojen i izvađen iz vozila, što rezultuje samopražnjenjem akumulatora. Ukoliko napon po ćeliji padne ispod 1,8V i akumulator ostane tako duži vremenski period, dolazi do teškog oštećenja ploča, zato što olovni sulfat ima mnogo veći volumen od olova i olovnog dioksida (gledajući prema specifičnoj težini) i svojim nekontrolisanim stvaranjem bukvalno gnječi ploče u ćelijama, pri čemu se one krive i dolazi do ispadanja aktivne mase iz rešetki kao i do kratkog spoja između ploča. Da bi se to izbjeglo, potrebno je redovno kontrolisati i dopunjavati akumulator (najbolje u intervalima mjesec i pol do dva za auto aku. a za male aku. još i češće). Ukoliko se skuter (ili drugo motorno vozilo) ne koristi preko zime, najbolje je skinuti akumulator, propisno ga napuniti i kontrolisati napon.Ako padne ispod 12V akumulator treba staviti na punjenje (kod 11,5V poželjno odmah puniti, jer se u praksi pokazuje da se obično 1-2 ćelije brže isprazne od ostalih, a ako se samo jedna ćelija ošteti aku. je neupotrebljiv).
Ranije su se akumulatori isporučivali iz tvornice gotovo formirani, što se u praksi pokazalo nepraktično baš zbog samopražnjenja, tako da se prešlo na suhopunjene akumulatore (tvornički napunjeni aku. iz kojih se izvadi elektrolit i tako odvojeno se distribuira. Korisnici ili prodavači jednostavno vrate elektrolit u aku. i time je ponovo formiran.)
Punjenje akumulatora
Punjenje se vrši adekvatnim ispravljačem i to strujom koja iznosi 1/10 nazivnog kapaciteta (npr. Aku. od 5 Ah, strujom 0,5A), u trajanju 10-12 sati (napon akumulatora na kraju punjenja treba biti 16,2-
16,5V). Ima i uređaja, kao na primjer na UPS-u, koji su stalno priključeni na akumulator i malom strujom punjenja održavaju napon na oko 13-13,5V.
Vrlo važna stvar kod standardnh olovnih akumulatora s čepovima je kontrola nivoa elektrolita u ćelijama, koji mora potpuno da prekriva ploče. Na bočnoj strani posude obično stoje dvije linije "min" i "max" i unutar tih linija treba biti nivo elektrolita. Ukoliko je nivo manji, dosipa se destilovana voda (ne kiselina) i to ne više od maksimuma.

Nemojte voziti skuter s pokvarenim akumulatorom ili bez njega jer se može oštetiti elektronika na skuteru. Ako je akumulator neispravan, može doći do kratkog spoja unutar ćelija i usljed povečane struje punjenja može da crkne regler ili namotaji. Ako nema akumulatora, može doći, usljed nedostatka el. opterećenja pri punjenju, do otkazivanja nekih drugih uređaja zbog previsokog napona..
I za kraj, izbjegavajte rupe da na akumulatoru ima što manje vibracija.

« Zadnja izmjena: 08 Listopad, 2009, 17:29:26 pesek »
rađe me kritikuj nego da me ignorišeš!

Offline 3alfa3

  • moderator mini
  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 15027
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: ZG
Odg: Zima je blizu-akumulatori
« Odgovori #1 : 07 Listopad, 2009, 03:06:21 »
Mala tablica napunjenosti akumulatora obzirom na voltazu koja se mjeri (pri sobnoj temperaturi, neopterecen, ako je punjen, mjeriti 4-8 sati nakon punjenja)

12.65V - 100%
12.45V -  75%
12.24V -  50%   
12.06V -  25%
11.89V ili manje - prazan

Offline ivanm

  • Tržnica : (+14)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 17243
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
Odg: Zima je blizu-akumulatori
« Odgovori #2 : 07 Listopad, 2009, 07:52:22 »
znači svi su akumulatori sa kiselinama a što je sa onim tzv suhim? imam takav u skuteru, nema čepove, ništa ne mućka unutra i mogu ga okrenuti naopačke i ništa ne iscuri, nikad nisam kontrolirao nivo ničega, star je 2 godine i radi super, uvijek palim na anlaser čak i po zimi..

Offline pesek

  • Tržnica : (0)
  • forumski skejter
  • **
  • Postova: 119
  • Spol: Muški
  • moje gume mogu propasti samo zbog starosti...
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
    • 1A Igor Pesocki' s Art
  • Mjesto: Danilovgrad
  • Moj Skuter: peugeot vivacity silversport
  • MojSetup: nema kita
  • MojSpuh: šta će ti auspuh?
Odg: Zima je blizu-akumulatori
« Odgovori #3 : 07 Listopad, 2009, 16:55:59 »
znači svi su akumulatori sa kiselinama a što je sa onim tzv suhim? imam takav u skuteru, nema čepove, ništa ne mućka unutra i mogu ga okrenuti naopačke i ništa ne iscuri, nikad nisam kontrolirao nivo ničega, star je 2 godine i radi super, uvijek palim na anlaser čak i po zimi..
Zbog veličine ove teme, nisam mogao obuhvatiti sve detalje vezane za olovne akumulatore i zbog toga sam dao sajtove na kojima se mogu naći dodatne informacije.Odgovoriti ću na pitanja kako bi ipak još malo dopunili ovu temu, pošto se o tome vrlo malo piše.
Osim olovnih akumulatora s elektrolitom u tečnom stanju (mokri), ima ih i sa elektrolitom u gelovitom stanju ili takozvani suhi akumulatori (lead-acid type). Oni su namijenjeni prvenstveno za napajanje konstantnom strujom, dok se za startovanje motora rijetko koriste. Elektrolit je kod tih akumulatora takođe kiselinskog sastava s određenim primjesama koje ga pretvaraju u gel. Zbog gustoće elektrolita ioni prilikom pražnjenja sporije prolaze između ploča akumulatora što rezultuje znatno manjom startnom strujom, tako da ukoliko se koriste za startovanje motra, po pravilu bi trebali biti višeg kapaciteta za određeni motor, nego mokri akumulatori. Primjetili ste u gornjem tekstu da se struja u stvari dobiva procesom „kontrolisane“sulfatizacije. Kod suhih akumulatora je proces sulfatizacije usporen pa je tako i ona „nekontrolisana“ sulfatizacija (oštećenje usljed samopražnjenja) značajno sporija, tako da ti akumulatori mogu neuporedivo duže stajati odloženi bez kontrole i dopunjavanja. Kao takvi nalaze primjenu kod startovanja pomoćnih elektroagregata i sličnih uređaja koji miruju i rijetko se uključuju. O ovome bi se moglo pisati još, ali da ne dužim i odgovorim konkretno na tvoje pitanje.
Koliko mi je poznato u skutere se ugrađuju standardni olovni akumulatori i akumulatori bez održavanja. Kod tebe je vjerojatno ovaj drugi, pošto kažeš da na njemu nema nikakvih čepova. Takav se akumulator do kraja eksplatacionog vijeka ne otvara tako da ni čepovi nisu predviđeni, već je hermetički zatvoren (osim sigurnosnog ventila u slučaju prepunjavanja). On se formira kao suho punjeni (već sam naveo gore) i zatvara s čepovima koji su zajedno spojeni (obično 3+3), tako da na gornjoj strani vidiš samo dvije pločice po sredini, koje su poravnate s gornjom površinom. U njemu ne može ništa da bućka jer je unutra mala količina elektrolita koja se dijelom upila u ploče, a ostatak popunjava vrlo mali prostor između ploča i separatora. Normalno je da ga pališ starterom i ukoliko ga koristiš zimi, znači da se i redovno dopunjava. Ako ga i ne voziš, možeš upaliti skuter u garaži. i ostaviti tako da radi neko vrijeme, to je takođe dopunjavanje. Ne bih ti preporučio da ga okrećeš naopako, jer u tom slučaju čestice aktivne mase koje su se nataložile na dno, ulaze između ploča i oštećuju akumulator. Nisam baš upoznat s tim da se na skutere stavljaju suhi akumulatori, ali tehnologija brzo napreduje, tko zna. U tom slučaju bi na njemu trebalo pisati „lead-acid“ i za njega važi ono gore što sam napisao.








 
rađe me kritikuj nego da me ignorišeš!

Offline ivanm

  • Tržnica : (+14)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 17243
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
Odg: Zima je blizu-akumulatori
« Odgovori #4 : 08 Listopad, 2009, 08:14:01 »
ne piše na njemu ništa, crne je boje, ima na vrhu plastični poklopac koji je kao zavaren na kućište, kupio sam ga u Beren akumulatorima, neznam koji je tip, bio je nešto skuplji od običnog i odlično služi..
unače je serijski unutra bio Yuasa, običan sa čepovima, koji je prilikom pada prijašnjeg vlasnika sa skutera procurio i kiselina je izgrizla okolne dijelove pa sam se odlučio za ovaj..
« Zadnja izmjena: 08 Listopad, 2009, 08:16:08 ivanm »

Offline pesek

  • Tržnica : (0)
  • forumski skejter
  • **
  • Postova: 119
  • Spol: Muški
  • moje gume mogu propasti samo zbog starosti...
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
    • 1A Igor Pesocki' s Art
  • Mjesto: Danilovgrad
  • Moj Skuter: peugeot vivacity silversport
  • MojSetup: nema kita
  • MojSpuh: šta će ti auspuh?
Odg: Zima je blizu-akumulatori
« Odgovori #5 : 08 Listopad, 2009, 10:26:13 »
ne piše na njemu ništa, crne je boje, ima na vrhu plastični poklopac koji je kao zavaren na kućište, kupio sam ga u Beren akumulatorima, neznam koji je tip, bio je nešto skuplji od običnog i odlično služi..
unače je serijski unutra bio Yuasa, običan sa čepovima, koji je prilikom pada prijašnjeg vlasnika sa skutera procurio i kiselina je izgrizla okolne dijelove pa sam se odlučio za ovaj..
Jeli plastični poklopac na vrhu iz jednog komada, ili se vide kao tragovi čepova? Kad si ga kupio, šta si dobio s njim, sjećaš li se šta je pisalo u uputstvu? (samo informativno)
rađe me kritikuj nego da me ignorišeš!

Offline pitaNS

  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 2154
  • Spol: Muški
  • samo gas
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Novi Sad
  • Moj Skuter: JeTfOrCe,ApRiLiA SR
  • MojSetup: kako ono - high end?!
  • MojSpuh: prdekalica neka Roost
Odg: Zima je blizu-akumulatori
« Odgovori #6 : 08 Listopad, 2009, 10:35:16 »
ako sam dobro razumeo, akumulatore sa Gelom nije potrebno vaditi preko zime ako se skuter ne pali?
MHR 70..MHR radlica...Roost Sprint...PWK 21mm...Malossi Selletra...MHR OR prenos...itd itd

Offline 3alfa3

  • moderator mini
  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 15027
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: ZG
Odg: Zima je blizu-akumulatori
« Odgovori #7 : 08 Listopad, 2009, 10:50:43 »
Jeli plastični poklopac na vrhu iz jednog komada, ili se vide kao tragovi čepova? Kad si ga kupio, šta si dobio s njim, sjećaš li se šta je pisalo u uputstvu? (samo informativno)


Ja imam isti akumulator kao i ivanm (Beren, 4Ah).
Radi se o "tekucem" akumulatoru, ali onom kod kojeg nema nadolijevanja. Kad ga se kupi, dobije se elektrolit koji se stavi u njega i trajno zatvori ravnim cepom koji se vise ne skida. Ne curi jer nema rijesen odusak na nacin kako to imaju drugi akumulatori.

Inace, i ja sam ga stavio iz razloga da kiselina ne grize skuter. Meni je skroz dole na iberlaufu lagano u voznji slinio i izgrizao boju na donjem dijelu dekla.
« Zadnja izmjena: 08 Listopad, 2009, 10:53:41 3alfa3 »

Offline dhorvat

  • forumski cruiser
  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 6892
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Moj Skuter: YaAeMrAoHxA
  • MojSetup: serijala sa malim trikovima
  • MojSpuh: serijala
Odg: Zima je blizu-akumulatori
« Odgovori #8 : 08 Listopad, 2009, 13:34:41 »
Sad sam skužio što znači imat novi akumulator.  :headbang:

Svaki put kad ću osjetit da je postal malo tromiji ide u smeće i kupujem novi. Pusti ti to, 100 kuna košta unibatov za Aeroxa 4Ah. Motor stoji preko noći vani na rosi i na 4 stupnja i ujutro zavrti mašinu ko da je sredina ljeta  :drunken_smilie:
Base tuning minarellija... u slobodno vreme :zubo:

Offline PanTheR_oo7

  • Tržnica : (+6)
  • forumski skuteraš
  • ****
  • Postova: 787
  • Spol: Muški
  • Ne sanjaj zivot, zivi san!
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Tuzla [BiH]
  • Moj Skuter: SP70,ST,FXR,Nex,SR
  • Moja Kaciga: uvijek na glavi
  • MojSetup: MHR Team2,Stage6 RT+Malossi Overrange,Dell 25
  • MojSpuh: je zahrdjao [MHR Team2]
Odg: Zima je blizu-akumulatori
« Odgovori #9 : 08 Listopad, 2009, 15:13:58 »
Imam Keeway-a 50
Kad sam otvorio akumulator, bio je potpuno prazan. Nasuo sam destilovane vode, i pokusao punit. Nakon 4-5 sati punjenja uspio sam 2-3 puta upalit skuter i opet 0. Imali se kupiti posebno kiselina, ili moram novi akumulator? ???
Runner SP70
forum.mojskuter.com/index.php/topic,28416.msg1220039.html#msg1220039
FXR 180
forum.mojskuter.com/index.php/topic,100871.msg1220040.html#msg12

Offline pesek

  • Tržnica : (0)
  • forumski skejter
  • **
  • Postova: 119
  • Spol: Muški
  • moje gume mogu propasti samo zbog starosti...
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
    • 1A Igor Pesocki' s Art
  • Mjesto: Danilovgrad
  • Moj Skuter: peugeot vivacity silversport
  • MojSetup: nema kita
  • MojSpuh: šta će ti auspuh?
Odg: Zima je blizu-akumulatori
« Odgovori #10 : 08 Listopad, 2009, 17:17:37 »

Ja imam isti akumulator kao i ivanm (Beren, 4Ah).
Radi se o "tekucem" akumulatoru, ali onom kod kojeg nema nadolijevanja. Kad ga se kupi, dobije se elektrolit koji se stavi u njega i trajno zatvori ravnim cepom koji se vise ne skida. Ne curi jer nema rijesen odusak na nacin kako to imaju drugi akumulatori.

Inace, i ja sam ga stavio iz razloga da kiselina ne grize skuter. Meni je skroz dole na iberlaufu lagano u voznji slinio i izgrizao boju na donjem dijelu dekla.
Ako je tako, onda je sve jasno, makar me ne bi začudilo da je bio u pitanju suhi akumulator, kasnije ću pisati i zašto. Što s tiče standardnih akumulatora kakav si ti imao, na taj odušak što navodiš, stavi se tanko crijevo dovoljno dugačko da ga izbaciš negdje van kučišta, tako da isparavanja iz njega ne prave štetu na metalnim dijelovima.
ako sam dobro razumeo, akumulatore sa Gelom nije potrebno vaditi preko zime ako se skuter ne pali?
Imam doma par vrsta novih suhih olovnih akumulatora (van upotrebe) i pratim kako se ponašaju u stanju mirovanja. Mogu ti reći da je njihovo samopražnjenje neuporedivo manje nego kod mokrih, tako da bi slobodno mogli stajati cijelu zimu bez punjenja. Naravno, ipak bih preporučio bar jednu kontrolu tokom zime.
Imam Keeway-a 50
Kad sam otvorio akumulator, bio je potpuno prazan. Nasuo sam destilovane vode, i pokusao punit. Nakon 4-5 sati punjenja uspio sam 2-3 puta upalit skuter i opet 0. Imali se kupiti posebno kiselina, ili moram novi akumulator? ???
Preporučio bih ti da kupiš novi akumulator, jer kako si opisao svoj stari, njemu su ploče vjerojatno otišle zbog nedostatka elektrolita. Time si me sjetio da nisam napisao gore vrlo važnu stvar, a to je kod standardnih akumlatora s čepovima se mora takođe redovno kontrolisati nivo elektrolita. To ću odmah da ispravim.
rađe me kritikuj nego da me ignorišeš!

Offline pesek

  • Tržnica : (0)
  • forumski skejter
  • **
  • Postova: 119
  • Spol: Muški
  • moje gume mogu propasti samo zbog starosti...
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
    • 1A Igor Pesocki' s Art
  • Mjesto: Danilovgrad
  • Moj Skuter: peugeot vivacity silversport
  • MojSetup: nema kita
  • MojSpuh: šta će ti auspuh?
Odg: Zima je blizu-akumulatori
« Odgovori #11 : 08 Listopad, 2009, 19:30:56 »
ako sam dobro razumeo, akumulatore sa Gelom nije potrebno vaditi preko zime ako se skuter ne pali?
Oprosti, nisam dobro obratio pažnju na tvoje pitanje. Kako pišeš, ispada da imaš suhi akumulator u skuteru, pa bih te molio ako može, nešto malo više podataka o tome.
rađe me kritikuj nego da me ignorišeš!

Offline 3alfa3

  • moderator mini
  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 15027
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: ZG
Odg: Zima je blizu-akumulatori
« Odgovori #12 : 08 Listopad, 2009, 22:36:59 »
Što s tiče standardnih akumulatora kakav si ti imao, na taj odušak što navodiš, stavi se tanko crijevo dovoljno dugačko da ga izbaciš negdje van kučišta, tako da isparavanja iz njega ne prave štetu na metalnim dijelovima

Imao je on crijevo na njemu i islo je skoro skroz do poda ispred zadnejg kotaca. I onda je tu slinilo i u voznji je vjetar rasprsio tu kiselu maglicu po deklu pa je na njemu boja nagrizena

Offline PanTheR_oo7

  • Tržnica : (+6)
  • forumski skuteraš
  • ****
  • Postova: 787
  • Spol: Muški
  • Ne sanjaj zivot, zivi san!
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Tuzla [BiH]
  • Moj Skuter: SP70,ST,FXR,Nex,SR
  • Moja Kaciga: uvijek na glavi
  • MojSetup: MHR Team2,Stage6 RT+Malossi Overrange,Dell 25
  • MojSpuh: je zahrdjao [MHR Team2]
Odg: Zima je blizu-akumulatori
« Odgovori #13 : 11 Listopad, 2009, 20:01:24 »
Imao je on crijevo na njemu i islo je skoro skroz do poda ispred zadnejg kotaca. I onda je tu slinilo i u voznji je vjetar rasprsio tu kiselu maglicu po deklu pa je na njemu boja nagrizena

pa zar to toliko izlazi?
Ja sam svoje crjevo cak skroz izvadiio, smetalo mi jbga... znaci trebo bi ga vratiti...   :hmh: :hmh: :hmh:
Runner SP70
forum.mojskuter.com/index.php/topic,28416.msg1220039.html#msg1220039
FXR 180
forum.mojskuter.com/index.php/topic,100871.msg1220040.html#msg12

Offline PanTheR_oo7

  • Tržnica : (+6)
  • forumski skuteraš
  • ****
  • Postova: 787
  • Spol: Muški
  • Ne sanjaj zivot, zivi san!
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Tuzla [BiH]
  • Moj Skuter: SP70,ST,FXR,Nex,SR
  • Moja Kaciga: uvijek na glavi
  • MojSetup: MHR Team2,Stage6 RT+Malossi Overrange,Dell 25
  • MojSpuh: je zahrdjao [MHR Team2]
Odg: Zima je blizu-akumulatori
« Odgovori #14 : 11 Listopad, 2009, 20:04:03 »
Jel akumulator PUN, ako se cuje da KLJUCA?   Hocel mu naskoditi to kljucanje?
Runner SP70
forum.mojskuter.com/index.php/topic,28416.msg1220039.html#msg1220039
FXR 180
forum.mojskuter.com/index.php/topic,100871.msg1220040.html#msg12

Offline 3alfa3

  • moderator mini
  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 15027
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: ZG
Odg: Zima je blizu-akumulatori
« Odgovori #15 : 11 Listopad, 2009, 20:29:58 »
Jel akumulator PUN, ako se cuje da KLJUCA?   Hocel mu naskoditi to kljucanje?

Kod punjanja je normalno da se cuje da "kipi". To ne znaci da je pun. Pun je kad na nekih 14,5V vuce izrazito malo struje dok ga punis.

Offline pesek

  • Tržnica : (0)
  • forumski skejter
  • **
  • Postova: 119
  • Spol: Muški
  • moje gume mogu propasti samo zbog starosti...
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
    • 1A Igor Pesocki' s Art
  • Mjesto: Danilovgrad
  • Moj Skuter: peugeot vivacity silversport
  • MojSetup: nema kita
  • MojSpuh: šta će ti auspuh?
Odg: Zima je blizu-akumulatori
« Odgovori #16 : 11 Listopad, 2009, 21:37:15 »
pa zar to toliko izlazi?
Ja sam svoje crjevo cak skroz izvadiio, smetalo mi jbga... znaci trebo bi ga vratiti...   :hmh: :hmh: :hmh:
Kroz odušak standardnog akumulatora bi normalno trebali izlaziti plinovi koji nastaju pri punjenju, a ne baš da curi. Ako se elektrolit previše gubi, moguće da s punjenjem nije nešto u redu ili se pri vožnji puno naginje i trese. I ja sam imao standardni Yuasa akumulator koji mi je dotrajao i zamijenio sam ga s jednim bez održavanja. Na starom nisam imao crijevo jer nisam primjetio nikakva oštećenja na metalnim dijelovima i instalaciji (sve je inače u plastici).
Jel akumulator PUN, ako se cuje da KLJUCA?   Hocel mu naskoditi to kljucanje?
Ključanje je normalno posebno kod standardnih akumulatora, ako ga puniš propisnom strujom na kraju punjenja treba biti 16-16,5V i tada ga trebaš isključiti. Prepunjavanje isto ne valja, kao ni pregrijavanje. Ostavi ga nakon punjenja da odstoji par sati, pa dospi destilovanu vodu ako je potrebno.

Po šopovima sam našao dosta raznih modela gel akumulatora za skutere (po cijeni već od 15€...) s "odličnim" karakteristikama, međutim u praksi nisam baš primjetio da se ugrađuju. Ako netko slučajno ima akumulator s oznakama: lead-acid, gel, YTX4L-BS, YTX5L-BS, SLA4L-BS, CB4L-B, YTZ7S... molio bih ga da napiše svoja iskustva u vezi toga pa da završim i dio vezan za gel starter akumulatore.
« Zadnja izmjena: 11 Listopad, 2009, 21:40:29 pesek »
rađe me kritikuj nego da me ignorišeš!

Offline pesek

  • Tržnica : (0)
  • forumski skejter
  • **
  • Postova: 119
  • Spol: Muški
  • moje gume mogu propasti samo zbog starosti...
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
    • 1A Igor Pesocki' s Art
  • Mjesto: Danilovgrad
  • Moj Skuter: peugeot vivacity silversport
  • MojSetup: nema kita
  • MojSpuh: šta će ti auspuh?
Odg: Zima je blizu-akumulatori
« Odgovori #17 : 17 Listopad, 2009, 16:31:06 »
Pošto vidim da više nema nikoga da nešto doda, da završim temu u vezi starter akumulatora za skutere i dijelom za ostala motorna vozila. Preostali su „suhi“ akumulatori, a kako cijenim da će oni u skoroj budućnosti potpuno izbaciti iz upotrebe „mokre“ akumulatore, posvetio bih malo više prostora tome. Primjetio sam da je na tržištu akumulatora prilična konfuzija, što se tiče označavanja, tehničkih karakteristka, opisa za održavanje i sl., a tome je prilično doprinjela pojava  nekih novijih proizvođača, uglavnom iz Kine, koji po pravilu plasiraju akumulatore vrlo sumnjivog kvaliteta (osim licenciranih koji se proizvode u Kini). Pošto su suhi starter akumulatori  relativno novijeg datuma, ne bi me čudilo da veće renomirane firme vrše praktično testiranje, na način da puste u prodaju određene količine svojih proizvoda pod drugim imenom i prate kroz reklamacije i druge testove, koji su sve nedostaci u „terenskoj“ eksploataciji.  Nešto tako je možda nagoviješteno u linku http://cgi.ebay.de/Varta-Motorradbatterie-YTX5L-4-YTX5L-BS-12V-4Ah-NEU_W0QQitemZ260447641249QQcmdZViewItemQQptZMotorrad_Kraftradteile?hash=item3ca3e39ea1 , gdje između ostalog stoji „Konačno, nismo pronašli naše najbolje ideje samo u laboratoriji, već i na pistama, terenima i valovima, baš tamo gdje se isprepliću visoki zahtijevi i veliki potencijali zabave.“ Ako sam tu u pravu, onda bi mogao ponegdje i da zaluta neki  kvalitetni „eksperimentalni“ akumulator po niskoj cijeni.
Olovni „mokri“ akumulatori se koriste u skoro istom izdanju, preko 100 godina i služe kao osnova za sve vrste suhih olovnih akumulatora. Kako nisam mogao naći preciznije podatke o najnovijim tehnologijama izrade (mora da je formula izrade još uvijek dobro čuvana poslovna tajna, kao prije tridesetak godina), pokušati ću u grubim crtama razjasniti prednosti i nedostatke, koristeći dostupne informacije i prethodno napisan tekst od „mokrih“ akumulatora.

Podijelio bih suhe starter akumulatore na AGM (Absorbed Glass Mat) i Gel akumulatore.
                                                                                                           
AGM akumulatore ranije nisam spominjao jer sam bio u dilemi, gdje ih u stvari svrstati, mokre ili suhe. Oni se formiraju kao mokri, elektrolitom u tečnom stanju, međutim karakteristike nakon formiranja su im slične suhim, a i u drugim tekstovima se većinom svrstavaju u ovu grupu. Izumljeni su 1980. a prvi puta upotrebljeni 1985. godine kod vojne avijacije. Slični su mokrim akumulatorima „bez održavanja Ca/Ca“, s razlikom da umjesto klasičnog separatora, između pozitivnih i negativnih ploča imaju mikrovlakna od jedne vrste staklene vune u obliku tkanine. Ta „tkanina“ u potpunosti absorbuje tečni elektrolit, koji se usljed kohezionih sila ne prosipa, već ostaje „pričvršćen“ unutar mikrovlakana, a „tkanina“ ujedno stvara i određeni razmak između ploča da ne dođe do kratkog spoja .
Neke od prednosti AGM prema mokrim akumulatorima bez održavanja Ca/Ca,
-vrlo nisko samopražnjenje (1%-2% mjesečno)
-duži rok trajanja
-otporan na vibracije prilikom vožnje
-zbog manjeg unutrašnjeg otpora, jače struje punjenja tj. brže punjenje
-manje problema pri dubokom pražnjenju
-mogu biti montirani i funkcionisati skoro u svakom položaju

Gel akumulatore sam spomenuo, ali ne kao starter, nego za kontinuirano napajanje. Oni su izumljeni 1934, a ušli su u masovniju upotrebu 1957. godine. Za njih je karakteristično da umjesto tečnog, imaju
elektrolit u obliku gela, isto kiselinskog sastava, samo sa silikonskim primjesama. Pozitivne i negativne ploče su im takođe izrađene po tehnologiji Ca/Ca. Kao starter akumulatori se koriste u novijem periodu (rekao bih više eksperimentalno). Neke od prednosti Gel prema mokrim aku. bez održavanja Ca/Ca,
-otporni na vibracije prilikom upotrebe
-mnogo veći broj ciklusa punjenja i pražnjenja-duži vijek trajanja
-mogu biti montirani i raditi u svakom položaju
-malo samopražnjenje (oko 4% mjesečno)
-nisu osjetljivi na duboko pražnjenje
Gel akumulatori imaju i neke nedostatke zbog kojih nisu baš pogodni za starter verziju,
-manje su otporni na više temperature (preko 37,8C postoji opasnost od termičke nestabilnosti)
-daju manju maksimalnu struju pri hladnom startu
-zahtijevaju manje struje i duže vrijeme punjenja
-pri startovanju na niskim temperaturama mogu potpuno zakazati
-koštaju više zbog većih troškova proizvodnje
-zahtijevaju 10-15 ciklusa punjenja i pražnjenja kao „razrađivanje“ do punog kapaciteta

Kao što se vidi, tu se radi o dvije prilično različite vrste akumulatora, međutim, u šopovima se može naći pod istom oznakom i Gel i AGM aku. (npr.YTX5L-BS), pa čak aku. u paketu s tečnim elektrolitom deklarisan kao Gel ??? Neću komentarisati ovu činjenicu već prosudite sami.

Zajednički nedostatak i jednh i drugih akumulatora je osjetljivost prilikom prepunjavanja, odnosno ograničen maksimalni napon pri punjenju, tako da zahtijevaju specijalne punjače ili regulacionu elektroniku na generatoru motornog vozila (Čini mi se da je taj problem kod AGM aku. u posljednje vrijeme ipak riješen). Kao što sam naveo kod mokrih akumulatora, rešetke ploča se prave kao olovna legura s dodatkom kalcijuma (Ca/Ca) s čime je stvaranje plinova (kisik, vodik i kiselinski ostaci) svedeno na najmanju moguću mjeru, ali ne i potpuno eliminisano. Stvaranje tih plinova počinje negdje oko 14,2-14,4V, i ukoliko punjenje potraje neko vrijeme s višim naponom (na primjer u toku vožnje), može doći do oštećenja ploča u ćelijama (posebno kod gel aku. gdje plinovi istiskuju gelovitu masu između ploča i stvaraju na taj način šupljine) i drastičnog gubljenja kapaciteta. Kako ne bi u tom slučaju došlo do eksplozije akumulatora, na ove dvije vrste se ugrađuju specijalni sigurnosni ventili poznati kao
VRLA (Valve Regulated Lead-Acid)

Pokušati ću napraviti jedan „logički osvrt“ u vezi povečanja startne struje, posebno kod Gel akumulatora. Poznato je da ioni putuju sporije kroz gustu gelovitu masu, nego kroz tečni elektrolit, pa kako bi onda bilo moguće da Gel aku. daje veću startnu struju, ili jedan AGM aku. da daje i preko 100% veću struju od standardnog mokrog akumulatora. Čitao sam negdje da su kod jedne vrste AGM aku. mikrovlakna od staklene vune „presovana“ između ploča, što znači manji razmak, odnosno kraći put koji ioni treba da pređu pri pražnjenju i to svakako značajno može rezultovati povečanjem struje. Međutim, kako sam objasnio kod mokrih akumulatora, prilikom pražnjenja se spužvasto olovo (Pb) i olovni dioksid (PbO2) pretvaraju u olovni sulfat (PbSO4), koji ima dosta veći volumen, tako da je potrebno imati određenog lufta između ploča. Zato su kod njih separatori, ne samo šupljikavi, već su napravljeni rebrasto (kao limene rebraste ploče na krovovima) i fleksibilni, tako da ispunjavaju svoju funkciju izolatora i primaju na sebe, poput federa, pritisak sulfata kod praznog akumulatora. Našao sam takođe podatak da je nađena kemijska formula za smanjenje sulfatizacije pri pražnjenju, tako da bi onda stvarno bilo moguće „presovati“ ploče i dobiti veću startnu struju. Ostao je onda samo problem, kako da izlaze plinovi prilikom punjenja iz tog „presovanog“ prostora, a da se ne oštećuju ploče (samo kod AGM aku., kod Gel aku je taj problem prisutan i bez presovanja).

Kod AGM akumulatora se može primjeniti slijedeća tabela napunjenosti zavisno od napona:
-12,8 – 12,9V   -   100% pun
-12,6V              -    75% pun
-12,3V              -    50% pun
-11,8V              -    prazan
(nisam provjeravao, ovo je prepisano s neta)

I kod ove tabele postoje neke razlike (barem kod mene) u praksi
 
 
Ovo je akumulator skinut s pežoa v-clic 17 dana nakon zadnje vožnje (napon je bio 12,9 nakon 10 dana)

 

A ovo je akumulator s drugog pežoa skinut 2 dana nakon zadnje vožnje (oba su potpuno ispravna i skoro novi).
Iako se radi o maloj razlici u naponu, u usporedbi s mokrim akumulatorima (12,65V max.), nameće mi se zaključak da je kemijska formula izrade aktivne mase na pločama značajno izmjenjena i tu se moje kompetencije završavaju, zato ostavljam ovu temu nekom drugom da je dopuni ukoliko dođe do validnih podataka o novoj tehnologiji proizvodnje olovnih starter akumulatora.
 

Ovaj Gel akumulator startuje elektroagregat s dizel mašinom od 5,7kW (7,75KS) i to pod uslovom da se spusti dekompresiona poluga. Volumen ovog akumulatora je od prilike isti kao kod mokrog istog kapaciteta (24Ah).
 

Naravno opet kineska proizvodnja, ali služi svrsi.

Ovaj tekst sam pokušao prilagoditi skuterašima, osim ovog na kraju, a o akumulatorima bi se moglo još dosta toga pisati.
I za kraj, pri kupovini novog akumulatora, ako želite nešto kvalitetnije odnosno nešto šta zavrijeđuje novac koji ulažete u to, tražite akumulatore s najmanje 2 godine garancije. Možda vaši distributeri zbog poslovne politike ne daju toliko, ali se možete raspitati da li sam proizvođač garantuje za svoj proizvod kao gore navedeni aku. VARTA na linku. To je isto u redu, sve ostalo je mačak u vreći.
rađe me kritikuj nego da me ignorišeš!

Offline speed

  • DJ gYzMo
  • MS počasni član
  • Tržnica : (+4)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 6859
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Ogulin
Odg: Zima je blizu-akumulatori
« Odgovori #18 : 17 Listopad, 2009, 17:25:01 »
po ovoj tablici moj akumulator je prazan :toothy12:

jucer sam upalio skut i danas je napon 11,87 V
 :glasses9:
moj je akumulator orginal piagiov jos,star 8 godina,ali mislim da mu je vrijeme da se mijenja :glasses9:


kolko otprilike kosta novi 9Ah akumulator

Offline solipamet

  • Tržnica : (0)
  • forumski pješak
  • *
  • Postova: 2
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Moja Kaciga: staklena
  • MojSpuh: plasticni
Odg: Zima je blizu-akumulatori
« Odgovori #19 : 06 Studeni, 2009, 15:51:51 »
Zahvaljujem vam se na ovako iscrpnim informacijama, ali bih zelio da mi pojasnite neke stvari u vezi mog problema:

Posjedujem elektro skuter za invalide proizveden 2006.godine. Za kretanje skuter koristi dvije baterije marke BLACK DIAMOND od 12V 100Ah sealed lead acid. Prve tri godine koristenja mogao sam sa napunjenim baterijama da predjem preko 50 Km medjutim u poslednjih nekoliko mjeseci to se drasticno smanjivalo tako da sad mogu da predjem jedva 10 km.
Interesuje me nekoliko stvari ako mozete pomagajte.

1. Na koji nacin je najpravilnije puniti i trositi lead acid baterije, posto sam ih ja dopunjavo svaku noc bez obzira na potrosenost baterije?
2.Da li je moguce reparirati lead acid bateriju i koliko to ima svrhe da se radi?
3.Na koji nacin formirati nove baterije i poceti ih koristiti da bi sto duze sluzile?
4.Koju mi marku lead acid baterije preporucujete da kupim?
5.Da li ja u svoj skuter mogu da stavim Li-ion bateriju punjac baterije je integrisan u skuter mislim da je 20ah

vidim da ste strucnjak za ovu oblast nadam se da  ova pitanja za vas nece prestavljati nikakav problem.
Unapred Zahvalan
« Zadnja izmjena: 06 Studeni, 2009, 15:56:06 solipamet »