Dakle...
- prema zakonskoj definiciji bicikl (najmanje dva kotača) pokreće se isključivom snagom vozača.
supstancijalno svojstvo bicikla je da se pokreće pomoću pedala i točno možemo "prepoznati" je li vozilo bicikl, odnosno vozilo iz te grupacije (s više kotača). nitko razuman neće koturaljke, scate board, romobil ili invalidska kolica smatrati biciklom (netko je spominjao i saonice :-))... elem, opisano vozilo from Budinski nije i ne može biti bicikl po više esencijalnih obilježja (motor je tek jedno od njih)!
- bicikl s motorom (kategorija H) ukinut je aktualnim Zakonom o sigurnosti prometa na cestama.
- moped (Mrcina tu okvirno ima potpuno pravo) - njegova definicija najbolje obuhvaća motorna vozila from Budinski (bez obzira radi li se o elektro, otto, cvajo, vankel motoru ili turbini pa i parnom stroju) Ima ipak nešto što nitko nije spomenuo, što je rak rana i pojedinih kvadova: da bi vozilo doista bilo moped, treba kao moped bit i HOMOLOGIZIRANO. eeee tu je caka. ovakva vozila from Budinski ne mogu dobiti homologizaciju. dakle NE MOGU se nazivat mopedima, NE MOGU se registrati i NE SMIJU se kretati javnim cestama (prometnicama), dakle... sudjelovati u prometu na cestama. Po supstancijalnom svojstvu su motorna vozila, po zakonskim obilježjima ne!
Zaključak: ta su vozila igračke... i u prometnom smislu su za racku (kao mini bike, pour example)!
- osoba koja koristi vozila from Budinski po mom je mišljenju i po logici stvari u prometnom smislu PJEŠAK (kao osoba na scate boardu ili koturaljkama ili klasičnom romobilu bez motora). Dakle, nije joj mjesto ni na biciklističkoj stazi!!!
E sada se postavlja pitnje kretanja tih vozila pločnikom. Ukoliko osoba vozi pločnikom takvo vozilo (isto kao i one električne dvokolice sa žiroskopom) policija bi to trebala tolerirat dok vozači ne ometaju druge pješake... Bit će sigurno zanimljivih scena i tumačenja policije u praksi kad nalete na romobil-jurilicu s benzinskim motorom... Međutim, tim vozilima (kao i biciklima), barem teorijski, ipak nije mjesto na pločniku i poput mini bikea trebala bi se koristiti isključivo na za to posebno određenim i omeđenim površinama ili stazama... Kako će to izgledat u praksi, ostaje da se vidi! Zakon je u tom području i inače podosta nedorečen, a "alternativnih" vozila je sve više i po broju i prema vrstama. Primjerice, mopedi s elektro motorom nisu definirani (dva, tri kotača), a laki četverocikli jesu!
Inače, "mini" skuter Spillo, koji koristim kao službeno vozilo Ludog Djeda (Djedomobil) je homologiran i registriran kao skuter (mala pločica)! Dakle je pravo cestovno vozilo. Jurcao sam njime po pješačkoj zoni u centru Zagreba i nije bilo frke ni s prolaznicima ni s policijom..... za sada! Uostalom, pješačkim zonama (primjerice, Tkalčićevom) često prometaju i auti i motori i skuteri (vrlo polako). I za dostavna vozila ne postoje strogo definirani termini...
Jedno je sigurno. Kako se u konkretnom slučaju "romobila" s motorom, odnosno, motornih igračaka from Budinski, za razliku od Spilla, ne radi o cestovnim vozilima, dozvola i zaštitna oprema pri korištenju nije nužna. A to kaj na njima piše skuter, meni djeluje vrlo zabavno...
U Europi je problematika različito regulirana.
U nekim zemljama postoji kategorija bicikla s motorom (homologiranih), s motorima do 50 ccm i brzinom do 25 km/h, koji se smiju kretati biciklističkim stazama i ne registriraju se (kod nas to nije predvidjeno zakonom i takva bi vozila uz homologaciju bila mopedi)....U nekim je zemljama za takva vozila potrebna dozvola, ako se nema za auto, u nekima ne a i dobne granice za korisnike su različite... Nadalje, primjerice u Njemačkoj, moped (nešto kao kod nas) ne smije biti brži od 45 km/h (kod nas je praktični limit 55 km/h). Nadalje, primjerice u Italiji, donedavno se moglo vozit dvokotač do 125 ccm uz dozvolu za auto. Mislim da je nedavno to izmijenjeno i suženo na 50 ccm... S druge strane, u nekim zemljama se na mopedima ne smije vozit suputnik... i tako to!