Evo mralencad da kazem nesto o stelanju smjese na purejetu. Omjer goriva i zraka mozemo podesavati na vise nacina, svi su jeftini i jednostavni.
U ponudi postoje samo 2 70ccm base kita za Piaggio Purejet. Cilindri, klipovi, su isti kao kod karburatora, jedino je glava drukcija zbog rupe za injektor rasprsivac, i uz malossi se dobije elektronika koja daje vise goriva, a polini daje casicu za dizanje pritiska.
Malossi sport, i uz njega se dobije malossi elektronika koja produzava interval ubrizgavanja goriva.
http://www.scooter-center.com/en/product/M3112044/scooter-center.com/product/M3112044/Cylinder+MALOSSI+70+cc+Sport+Piaggio+LC+Pure+JetPolini sport, uz njega se dobije mehanicki dio koji se podlozi ispod regulatora pritiska goriva i na taj nacin stvara veci otpor membrani pa imamo gorivo ubrizgano pod vecim tlakom u istoj jedinici vremena.
https://www.scooter-prosports.com/art-598952,zylinder-polini-sport-70-ccm-injection-piaggio-sr50-ditech-sr50r-factory-runner-purejet-nrg-power-purejet-Moze se staviti i neki drugi kit, bitno je da pase na polini ili malossi sport glavu jer nam je glava bitna zbog plavog injektora rasprsivaca. Ja sam imao polini sport i sad vozim DR evo koji mi je malo jaci.
Dodavanje vece kolicine gorivaZa pocetak na purejetu imamo 2 vrste tvornickih mapa koje se mogu birati za ECU, sluzbena oznaka je FX za slabiju i FY za otvorenu verziju. Tako su isprogramirane i nema prostora za softversko modanje. Aprilia Ditech ih ima 7, a s obzirom da je Aprilia prva izasla na trziste, od tih 7 je samo jedna najbolja jer su ovih 6 usavrsavali i doradjivali. Inace, ECU s morini Ditecha pase na purejeta, i purejet ima osjetno bolji odaziv na gas, ostalo je sve normalno. Osim sto baca gresku sto nije spojena elektricna uljna pumpa jer ju ditech ima, ali to se moze zaobici. Purejet ECU se ne smije spajati na morini Ditecha, jer elektricna uljna pumpa nece raditi i skuter bi zaribao. Iz razloga sto purejet ECU nema aktiviran izlaz za napajanje el. uljne.
Ovo su 2 mape koje imamo u originalu za Piaggio Purejet, pokusati cu opisati sto se desava s kojom.
FX mapaAko imamo serijsku poluzablokiranu mapu (daje manje snage, manju potrosnju, maksimalni broj okretaja je ogranicen na 10500rpm), kod te mape pali jedan jebeno zanimljiv trik. A to je da imamo bukvalno mod kosmoske brzine
Potrebno je u voznji na brzinu ugasiti/upaliti kontakt, i skuter se pretvara u monstruma. Kao da dobije 30% snage. Nabire iz mrtvih okretaja i puni ko lud. Idealno za nekoga tko voli extremno niske troskove, a kad god zatreba ima da izbrasnari svakoga. Mana ovoga je sto taj MOD ima tajmer, pa se ugasi nakon par minuta, zaboravih koliko tocno. Tu se zapravo radi o tome da ECU dozira osjetno vecu kolicinu goriva, a standardna postavka daje minimalne kolicine goriva pa se zato osjeti veliki nalet snage i momenta pogotovo jer cupa iz mrtvih okretaja. U svakom slucaju izvlaci osmjeh na lice. Na ovu mapu se moze dizati pritisak goriva i skuter ce ici osjetno bolje, dobije se iskljucivo moment, i malo se dize krajnja brzina. Masina se vrti nisko, a kazaljka prodire.
FY mapaU ovom slucaju masina veselije prima gas, cim malo dodas gasa, okretaji visoko skoce, za razliku od prethodne mape gdje se gas moze lijepo dozirati, penzionerski. Masina voli okretaje s ovom mapom i ide osjetno jace s prethodnom. Sluzbeno se predstavlja kao full otvorena mapa. Maksimalan broj okretaja je 12000rpm po specifikaciji, a ide to i preko. Ova mapa ne tolerira dizanje pritiska goriva, jer je nabudzena do kraja, na 50ccm termo grupi.
To je to od serijske opcije.
Sljedece sta se moze nadograditi za budzenje je Malossi elektronika koja je radjena iskljucivo za piaggio purejet, makar bi radila i na morini ditechu bez problema (vjerojatno bi trebalo dodati 2 zice za uljnu pumpu). To je elektronika koja poveca kolicinu ubrizganog goriva, daje dosta momenta. Ja je ne volim jer je odaziv na gas malo sporiji, kao da se osjeti delay dok elektronika produzi taj interval rada dizne.
Ovako izgleda, i samo se usteka u seriju izmedju ECU-a. Nema mogucnost nikakvog stelanja, tako je kako je.
Za Apriliu Morini Ditech, malossi daje kompletan ECU, ista stvar drugo pakiranje. Prednost je sto se ta Malossi mapa moze kopirati, radi i na purejetu.
To je to sto se tice softverskog podesavanja kolicine goriva.
Sad nam jos preostaje mehanicko podesavanje kolicine goriva, a vrsi se pomocu podizanja pritiska goriva. Dizna ima iste tajminge, ali kada podignemo pritisak goriva u istoj jedinici vremena dizna ubrizga vise goriva.
Normalni radni pritisak je 7.5 do 8bara, i pod tim tlakom gorivo ulazi u cilindar. Ako se igramo s mapama, pritisak ostaje isti, ali kolicina goriva ce biti veca jer je dizna duze bila otvorena.
Samo 0.5bara vise, daje osjetan porast snage. Mozemo ici do 12bara.
Kako se vrsi mehanicko podizanje pritiska goriva?
Moze se izvesti s vanjskim regulatorom pritiska, to je ova stvar, i ameri se furaju samo na tome. Pritisak se brzo i jednostavno podize, a tvornicki regulator pritiska se izbacuje van.
I druga opcija koju ja dugo koristim je dodatak koji Polini isporucuje uz kit 70. To ja koristim za dizanje pritiska goriva i radi mi odlicno, kosta oko 100kn.
Radi se o Polini casici koja je malo dublja od tvornicke, iz razloga sto u nju stavljamo oprugu, a ove 4 tanke sajbice razlicitih debljina povecavaju otpor opruge i na taj nacin stvaraju veci otpor membrani regulatora pritiska i tako dobivamo veci pritisak goriva.
Kad se samo dize pritisak goriva, onda skuter vise voli okretaje. Sto je pritisak goriva manji, dobivamo vise momenta, a manje okretaja u top speedu jer masina nece visoko u okretaje.
Moze se i kombinirati, malossi ecu + polini casica, samo u tom slucaju moramo staviti meksu oprugu jer imamo prebogatu smjesu posto je polini casica radjena za serijski ecu...
To je to sto se tice dodavanja goriva. A dodavanje zraka se vrsi razbusivanjem rupe na airboxu koja ja 18.5mm, i sljedece jos sto imamo je TPS (leptir gasa koji se nalazi na mjestu karburatora) i kuciste usisa.
TPS leptir gasa, on ne mjeri protok zraka, nego samo daje informaciju ECU koliko je % gasa dodano, i on prema tome dozira dizne. Na njega ide gas sajla i dzek s 4 zice koje prate njegov rad, u slucaju da bilo sta zasteka glede struje, ECU odmah baca safe mod i skuter radi u leru, tako da ne mozes biti pokojni. Posto je to tako, TPS se moze maknuti sa strane, i skuter bez problema radi samo s prirubnicom!!!! Naravno, ne sa serijskim postavkama, ali radi i tada.
TPS je 18mm promjera, i moze se lako razbusiti do 21mm.
Ovo je 18mm
Ovo je 20mm
Evo kako ga covjek uredjuje. Ja sam svoj razbusio na 20mm, i snaga se osjeca
Najveci problem je nepoznavanje tog direktnog ubrizgavanja, svi nesto rade, ustekavaju, istekavaju, a ne znaju vecinu toga i ne mogu objasniti sto su napravili. Postoji expert za to u Americi, bio je aktivan na Aprilia forumu...
Evo link, ima zanimljivih experimenata
http://highgaintuning.blogspot.hr/A najjaca mu je ova budžotina za Nobela
Samo ima jedan stos, ova aprilia je preslozena na indirektno ubrizgavanje, sto znaci da injektor ubrizgava gorivo u prirubnicu, i zato moze ostvariti bolje rezultate.