Sve za skuter!! MS Trgovina - Akcija

Autor Tema: TGB Bullet RS "ležao" 2 godine - šta zamijenit? Ulje motora, ulje za kočnice ?  (Posjeta: 4587 )

0 Članova i 2 Gostiju pregledava ovu temu.

Offline ters

  • Tržnica : (0)
  • forumski pješak
  • *
  • Postova: 24
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Moj Skuter: TGB Bullet RS
Pozdrav svima, novi sam na forumu i ovo je moj prvi post :)

Prije 10-ak dana sam kupio polovan i dobro očuvan TGB Bullet RS, 2012. godište. Pošto ovamo (Norveška) vrijeme dozvoljava vožnju motora samo max 5 mjeseci u godini, a sobzirom da su tablice ovom skuteru bile skinute prije dvije godine, skuter je vrlo malo vožen te je samo "ležao" kod čovjeka u garaži.

Na njemu nema nikakvih grešaka sem što je zadnja kočnica malo ostala stisnuta, cilindar nije vraćao, pa sam to malo rastavio i razradio pa bi sada trebalo biti OK. Naručio sam nove zadnje disk-pločice jer su mi se one stare učinile malo istrošene.

Pošto je skuter, kao što sam već rekao, stajao dvije godine, i kako prijašnji vlasnik kaže nije paljen, želio bi mu zamijeniti ulje u motoru i ulje kočnica. Znam gdje se sipa kočiono ulje, to sam našao na netu, ali ne znam kako doći do onih spremnika. Znam da treba skinuti onu plastičnu masku naprijed. Odvrnuo sam sve one male vijke što je drže ali je nisam uspio skinuti. Malo mi je nelogično da se za promjenu ili dosipanje kočionog ulja moraju odvrtati oni mali zavrtnji koji se uvijaju u plastiku koja bi se sigurno nakon par puta raširila i uništila. Koje kočiono ulje koristi ovaj skuter ?

Druga stvar koja me zanima jeste zamjena ulja u motoru. Gdje se ispušta staro a gdje dosipa novo ulje, kao i koje ulje koristiti.

Hvala unaprijed za svaki odgovor :)
« Zadnja izmjena: 16 Svibanj, 2017, 06:09:43 ters »

Offline Tomi_ZG

  • Tržnica : (+3)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 8072
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Zagreb
  • Moj Skuter: Gilera Runner 50 SP
Poslikaj te "zavrtnje" jer mislim da ovak nitko neće znat o čemu je točno riječ,a koje kočiono ulje koristit piše na poklopcima di se toči

Nadam se da znaš da zamjena ulja u kočnicama zahtjeva malo iskustva jer dok se dolijeva novo ulje staro treba ispuštat na pipku na kočionim kliještima te na kraju dobro odzračit sistem,da ne bi poslije bilo razbijenih skutera i glava kad propadne kočnica ak se dobro ne napravi

Kaj se tiče zamjene ulja u motoru nije mi baš jasno,to je dvotaktni motor koliko vidim na netu  :dontknow:
« Zadnja izmjena: 16 Svibanj, 2017, 08:33:17 Tomi_ZG »

Offline ters

  • Tržnica : (0)
  • forumski pješak
  • *
  • Postova: 24
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Moj Skuter: TGB Bullet RS
Pozdrav Tomi_ZG :)

Evo par fotki tih zavrtnja koje sam ja odvrtao pokušavajući skinuti prednju masku pod kojom se nalaze ti spremnici za kočiono ulje, ali ipak je nisam uspio skinuti.




Što se tiče onog druog ulja za koje sam pitao, to je bilo onako laičko pitanje. Prošlo je više od 30 godina otkako sam vozao one naše Tomose. Imao sam onaj popularni Tomos automatik. Koliko se sjećam i njemu se u mašinu sipalo nekakvo ulje a i ono je bio dvotaktni motor ? Zbog toga sam i pitao. Možda su ovo sada neki drugi sistemi, pojma nemam, zbog toga i pitam.
« Zadnja izmjena: 16 Svibanj, 2017, 19:41:35 ters »

Offline aragonY

  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 3111
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Srebrenik
  • Moj Skuter: Gilera Runner 70SP
  • Moja Kaciga: Takachi TKR-401
  • MojSetup: Abrajsani brezoni i mnogo jaka grana
  • MojSpuh: ZX-R
Slike se ne vide, ali nebitno. Plastika guvernala obicno pored sarafa ima i zakačke koje ju drže. Valjda mozes vidjeti koje sve sarafe trebas odvrnuti, odvrni pa skini, odnekud se mora poceti.

Offline ters

  • Tržnica : (0)
  • forumski pješak
  • *
  • Postova: 24
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Moj Skuter: TGB Bullet RS
Slike se ne vide, ali nebitno. Plastika guvernala obicno pored sarafa ima i zakačke koje ju drže. Valjda mozes vidjeti koje sve sarafe trebas odvrnuti, odvrni pa skini, odnekud se mora poceti.

Postavio sam slike nanovo :)

Offline ters

  • Tržnica : (0)
  • forumski pješak
  • *
  • Postova: 24
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Moj Skuter: TGB Bullet RS
Nadam se da znaš da zamjena ulja u kočnicama zahtjeva malo iskustva jer dok se dolijeva novo ulje staro treba ispuštat na pipku na kočionim kliještima te na kraju dobro odzračit sistem,da ne bi poslije bilo razbijenih skutera i glava kad propadne kočnica ak se dobro ne napravi

Pozdrav, danas sam pokušao srediti to sa kočnicama. Zadnja kočnica je inače malo "dublje" propadala nego prednja. Nekako sam došao do spremnika za kočiono ulje, nadosuo onoliko koliko je falilo i onda odvrnuo onaj ventil za ozračivanje. Na ventil sam natakao jedno tanko providno crijevo i sproveo ga u jednu flašu tako da mi staro ulje ne ostavlja fleke po garaži. Na ručici kočnice sam pumpao tako da je saro ulje isticalo dok sam ja dosipao novo.

Nakon toga sam pristupio "ozračivanju" sistema. To sam radio na sledeći način:
Ventil za ozračivanje na kočionim kliještima je ZAVRNUT do kraja.
Na ručici kočnice "nadrukam" jedno 8 puta i osmi put držim kočnicu stisnutu dok odvijam ventil za ozračivanje. Kroz crijevo koje sam natakao na ventil krene mješavina kočionog ulja i zraka. Prije nego pustim ručicu kočnice zavijem ventil na kliještima i onda pustim kočnicu. Opet "drukanje 8 puta i osmi put se kočnica drži stisnuta, dok je kočnica stisnuta odavija se ventil na kočionim kliještima. Kada izađe zrak ventil se zavrće i ručica kočnice se pušta. Ovaj postupak sam ponavljao više puta ali u sistemu se nikako ne stvara pritisak već kočnica "glatko" propada do kraja.

Jesam li ja radio neštompogrešno ili je u pitanju neki kvar u sistemu ?

Još jedno pitanje: Gumeni dihtung koji se nalazi na poklopcu spremnika za kočiono ulje malo je oštećen (slika ispod)
Može li to biti neki problem ?



Offline aragonY

  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 3111
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Srebrenik
  • Moj Skuter: Gilera Runner 70SP
  • Moja Kaciga: Takachi TKR-401
  • MojSetup: Abrajsani brezoni i mnogo jaka grana
  • MojSpuh: ZX-R
Sistem se odzracuje tako sto se rucica kocnice pritisne do kraja pa odvrne vijak na čeljusti. Nakon sto izađe kociona tecnost sa mjehuricima zraka kroz cijev koja vodi u bocu vijak se zavrne i pusti kocnica. I tako sve ponavljas dok u cijev ne pocne izlaziti sama tecnost bez mjehurica zraka i naravno pazis da u spremniku ne nestane tecnosti jer ce onda opet povuci zrak pa nisi nista uradio. Kada dođeš do tog stadija da vise mjehurici ne izlaze onda vrati poklopac na spremnik kocione tecnosti i napumpaj kocnicu, trebala bi postati tvrđa nakon par pumpanja. Nakon toga nadolij tecnosti da je bude 3-4mm od ivice spremnika i vrati poklopac opet pa napumpaj. Ukoliko nisi zadovoljan rezultatom sacekaj 4-5 minuta pa onda pumpaj tako kocnicu vise puta i otvori spremnik. Trebao bi vidjeti mjehurice na povrsini tečnosti. Ako treba jos tecnosti nadolij, zatvori i napumpaj i sve bi trebalo biti ok.

Ta gumica nije bas ok ali mislim da bi trebala dihtati. Nije na odmet zamijeniti je za svaki slucaj..

Offline ters

  • Tržnica : (0)
  • forumski pješak
  • *
  • Postova: 24
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Moj Skuter: TGB Bullet RS
Sistem se odzracuje tako sto se rucica kocnice pritisne do kraja pa odvrne vijak na čeljusti. Nakon sto izađe kociona tecnost sa mjehuricima zraka kroz cijev koja vodi u bocu vijak se zavrne i pusti kocnica. I tako sve ponavljas dok u cijev ne pocne izlaziti sama tecnost bez mjehurica zraka i naravno pazis da u spremniku ne nestane tecnosti jer ce onda opet povuci zrak pa nisi nista uradio. Kada dođeš do tog stadija da vise mjehurici ne izlaze onda vrati poklopac na spremnik kocione tecnosti i napumpaj kocnicu, trebala bi postati tvrđa nakon par pumpanja. Nakon toga nadolij tecnosti da je bude 3-4mm od ivice spremnika i vrati poklopac opet pa napumpaj. Ukoliko nisi zadovoljan rezultatom sacekaj 4-5 minuta pa onda pumpaj tako kocnicu vise puta i otvori spremnik. Trebao bi vidjeti mjehurice na povrsini tečnosti. Ako treba jos tecnosti nadolij, zatvori i napumpaj i sve bi trebalo biti ok.

Ta gumica nije bas ok ali mislim da bi trebala dihtati. Nije na odmet zamijeniti je za svaki slucaj..

Ok kolega, otići ću sutra do prodavnice da potražim ovu novu gumicu za poklopac na spremniku za kočiono ulje. Pokušat ću, po tvojim uputama,  istisnuti zrak iz sistema . Hvala puno. Javim se sa rezultatima.

Offline robyakarider

  • Tržnica : (+4)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 2906
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Poreč
  • Moj Skuter: Aerox
  • Moja Kaciga: Shark
  • MojSetup: Malossi MHR, Dellorto 21, MVT DD19
  • MojSpuh: Yasuni C16
ako sam te dobro razumio, dobro odzracujes
postoji mogucnost da je otisla pumpa kocnice

Offline ters

  • Tržnica : (0)
  • forumski pješak
  • *
  • Postova: 24
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Moj Skuter: TGB Bullet RS
 
ako sam te dobro razumio, dobro odzracujes postoji mogucnost da je otisla pumpa kocnice

Pumpa kočnice ? To se nalazi na ručici?  Znači moguć novi trošak :(

Juče sam pokušao istisnuti zrak iz sistema po uputama kolege AragonaY i dobio sam kočnicu ali opet nisam skroz zadovoljan. Ona koči ali ne koči ono da može "uštopati" točak i ručica kočnice, kada je skroz stisnem , dođe možda 5mm do rukohvata dok kod prednje kočnice hvata odprilike na pola stisnute ručice. Kolega Aragon mi je napusao da bi možda trebao zamijeniti onu gumicu na poklopcu za spremnik za kočiono ulje. Juče sam bio kod jednog lokalnog prodavca motora i pitao za to. Tip mi reče da oni nemaju onakvu kakva meni odgovara ali da mogu naručiti. Pitao sam ga za cijenu i on mi reče da košta 40€. Je li moguće da je ta sitnica tako skupa? Ako možete da mi date neki naš domaći link za naručivanje ovakvih sitnica ?

Trebam malo objašnjenje za još jednu stvar:
Pošto je auspuh na motoru bio veoma zahrđao ,naručio sam novi (link ispod). Od ove prodavnice sam nakon par dana dobio mail da bi, u kombinaciji sa ovim auspuhom, možda trebao promijeniti diznu u karburatoru. Napisali su mi da ako sada imam u karburatoru diznu 60 da bi možda trebao zamijeniti za 70 ili 72 i ja sam naručio te dizne. Dobio sam nekih 8 dizna i ja sam stavio diznu 72. Međutim, sada nisam baš zadovoljan sa radom motora. Na štangasu se nakon kratkog vremena ugasi. Pri vožnji pod većim gasom trokira, ili kako se to kod nas znalo reći "mrsi". Jesam li možda izabrao pogrešnu diznu ?

Auspuh koji sam uzeo: https://speedoptions.no/tecnigas-next-r-tgb-bullet-50

Offline Tomi_ZG

  • Tržnica : (+3)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 8072
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Zagreb
  • Moj Skuter: Gilera Runner 50 SP
40 eura je jako jako puno previše,znam da su u norveškoj općenito cijene svega junačke al ovo je pljačka za sitni komad gume koji vrijedi neku siću

To s kočnicama ti zna bit veselo,a i nije to neka kvaliteta komponenti pa moguće da nikad neće bit tvrda kak treba,možda ti je čudno jer nisi u tome al hoće se skuteri napit krvi i živaca i nama koji stalno čačkamo po njima

Ak trokira dizna je sigurno velika,postepeno stavljaj po dva broja manju dok na svječici ne dobiješ boju bijele kave


Jel taj skuter ima skinute blokade,kakvo je stanje u norveškoj po pitanju murije i toga,jel vrše represiju na odblokirane 50ke?
Sve me strah pitat kolika je kazna ak te ulove

Offline ters

  • Tržnica : (0)
  • forumski pješak
  • *
  • Postova: 24
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Moj Skuter: TGB Bullet RS
Ak trokira dizna je sigurno velika,postepeno stavljaj po dva broja manju dok na svječici ne dobiješ boju bijele kave

Ok, kad to odradim javim se sa rezultatima.

Jel taj skuter ima skinute blokade
Pitao sam prijašnjeg vlasnika i on mi je rekao da je sve standardno. U njemu je bila dizna 60-ka. Je li to fabrički ? Ovaj novi auspuh, kada sam pričao sa trgovcem, on ga naziva, bukvalno prevedeno, "efekt-auspuh". Čuo sam da nešto rade na variomatu. Je li neko čačkao oko variomata na mom motoru, pojma nemam.

,kakvo je stanje u norveškoj po pitanju murije i toga,jel vrše represiju na odblokirane 50ke?
Sve me strah pitat kolika je kazna ak te ulove

Stanje po pitanju "odblokiranih" mopeda je sledeće: Ako te murija zaustavi i posumnja da je moped odblokiran (zvuk, brzina itd) onda policajac ima pravo da sjedne na moped i da ga on lično testira. Ako umjesto 45 km/h moped ide 80 km/h onda je to to. Onda dođe njihova služba i vozi ti motor u radionu radi stručne provjere. Ako mehaničar utvrdi da su blokade skinute onda u startu ide kazna od 450€ + svi troškovi prevoza mopeda u radionu i rad mehaničara na njemu. Uz sve ovo dobiješ i 3 "kaznena poena" u vozačku. Zadržavaš vozačku uz 3 godine uslovne vožnje. Ako u periodu od 3 godine dobiješ 8 kaznenih poena onda gubiš vozačku na 6 mjeseci. Naravno, nakon prve kazne moraš donijeti u policiju potvrdu iz ovlaštenog servisa da je moped vraćen u standardno stanje.

E sada, u Norveškoj moped/scooter možeš voziti sa B kategorijom tako da se ne isplati zezati pa izgubiti vozačku za auto zbog "bicikla sa pomoćnim motorom". Inače ovdje su zakoni čudni. Ako ja kao roditelj kupim svome sinu, koji je mlađi od 16 godina , "hoverboard ili segway", ako ja imam vozačku za auto, automacki gubim vozačku zato što sam tu "opasnu spravu" kupio maloljetnom djetetu :)
« Zadnja izmjena: 23 Svibanj, 2017, 09:21:39 ters »

Offline Tomi_ZG

  • Tržnica : (+3)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 8072
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Zagreb
  • Moj Skuter: Gilera Runner 50 SP
Uf to je onda opasno igranje vatrom,ni tu nije dobro ak te uhvate da voziš brže od 50 al prema ovom napisanom ispada luk i voda

Stvarno ne znam koja je dizna serijski u njemu,al ak skuter ide do nekih 55 po svom satu ima blokade,ak ide 70 onda sigurno nema

Ovaj auspuh s linka je rezonantni auspuh i to je na 2t motorima početni tuning jer podiže snagu mašine i mjenja krivulju iste pa je potrebno podešavanje fergazera i prijenosa(rolice,federi) inače radi lošije nego sa serijskim,sad ne bi išao u neke dubioze jer ću te samo zbunit,zvuči jednostavno al je potrebno iskustva i više setova štelajućih elemenata da se to napravi kak spada,možda bolje da majstor to odradi ak je moguće

Za boju svječice vrijedi ova tablica,sve piše


Offline robyakarider

  • Tržnica : (+4)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 2906
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Poreč
  • Moj Skuter: Aerox
  • Moja Kaciga: Shark
  • MojSetup: Malossi MHR, Dellorto 21, MVT DD19
  • MojSpuh: Yasuni C16
nema veze ta guma poklopca sa kočnicom, ako ne valja ce ti "samo" puštati ulje, kočnica će biti normalna

Offline aragonY

  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 3111
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Srebrenik
  • Moj Skuter: Gilera Runner 70SP
  • Moja Kaciga: Takachi TKR-401
  • MojSetup: Abrajsani brezoni i mnogo jaka grana
  • MojSpuh: ZX-R
Isti slucaj sam ja prije koji dan imao sa jednim kinezom, kako god odzracim kocnicu nije dovoljno tvrda i moze se pritisnuti skoro do kraja a ne zablokira kako treba. Ostavio motor na miru 10 minuta nakon sto sam se iznervirao i onda jos jednom probao skinuti poklopac i doliti tecnosti bas full do vrha, stavio krpu okolo da pokupi visak koji ce se prosuti kada stavim poklopac spremnika, nadrukao kocnicu i gle cuda odjednom postala tvrda. Skinuo poklopac i vidim mjehurice na povrsini tecnosti. Nije mi se dalo previse razbijati glavu o tome pa sam samo vratio nazad i sve radi super, ja zadovoljan.

Offline ters

  • Tržnica : (0)
  • forumski pješak
  • *
  • Postova: 24
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Moj Skuter: TGB Bullet RS
Isti slucaj sam ja prije koji dan imao sa jednim kinezom, kako god odzracim kocnicu nije dovoljno tvrda i moze se pritisnuti skoro do kraja a ne zablokira kako treba. Ostavio motor na miru 10 minuta nakon sto sam se iznervirao i onda jos jednom probao skinuti poklopac i doliti tecnosti bas full do vrha, stavio krpu okolo da pokupi visak koji ce se prosuti kada stavim poklopac spremnika, nadrukao kocnicu i gle cuda odjednom postala tvrda. Skinuo poklopac i vidim mjehurice na povrsini tecnosti. Nije mi se dalo previse razbijati glavu o tome pa sam samo vratio nazad i sve radi super, ja zadovoljan.

I ja sam danas opet malo čačkao oko kočnice. Ozračivanje, nadoljevanje ulja itd. i dobio sam je poprilično dobru. Ne baš kao prednja ali zadovoljavajuće.

Pisao sam u prijašnjem postu da sam , a nakon zamjene standardnog za rezonantni auspuh, zamijenio i diznu. U karburatoru je bila 60# i ja sam stavio 72# i nakon toga nisam bio zadovoljan radom motora. Nije htio upaliti bez gasa, gasio se na štangasu i mrsio je/trokirao pri "turi". Danas sam stavio diznu 70#, i opet nisam skroz zadovoljan. I dalje malo trokira pri većem gasu. Kada krećem sa mjesta, jedno 4-5 sekundi malo mrsi i onda pravo čupa. Kada pali, traži malo gasa. Na štangasu radi, ne gasi se (video ispod):

YouTube


Offline ters

  • Tržnica : (0)
  • forumski pješak
  • *
  • Postova: 24
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Moj Skuter: TGB Bullet RS
Pozdrav svima :)
U svim mojim postovima do sada zaboravio sam navesti jedan vrlo bitan podatak a to je težina vozača kojega treba da vuče moj scooter. Ja vagam možda par kg. ispod 140 i moja zujalica pod tom težinom, na ravnom putu ali sa blagim vjetrom u prsa, postigne maximalnu brzinu oko 65km/h. (GPS). Po vama, je li to dobra brzina sobzirom na optetećenje ?




Offline aragonY

  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 3111
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Srebrenik
  • Moj Skuter: Gilera Runner 70SP
  • Moja Kaciga: Takachi TKR-401
  • MojSetup: Abrajsani brezoni i mnogo jaka grana
  • MojSpuh: ZX-R
S obzirom na tvoju tezinu mislim da je to ok brzina jer je to brzina po gpsu. Ima tebe Boga mi, treba to pogurati ;D Sat sigurno pokazuje oko 75?

Offline ters

  • Tržnica : (0)
  • forumski pješak
  • *
  • Postova: 24
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Moj Skuter: TGB Bullet RS
S obzirom na tvoju tezinu mislim da je to ok brzina jer je to brzina po gpsu. Ima tebe Boga mi, treba to pogurati ;D Sat sigurno pokazuje oko 75?

Ne, km sat na motoru pokazuje puno manje. To sam se uvjerio i po auto koje je frend vozio iza mene. Ovaj GPS app pokazuje isto kao km sat u autu.

Offline ters

  • Tržnica : (0)
  • forumski pješak
  • *
  • Postova: 24
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Moj Skuter: TGB Bullet RS
Uf to je onda opasno igranje vatrom,ni tu nije dobro ak te uhvate da voziš brže od 50 al prema ovom napisanom ispada luk i voda

Stvarno ne znam koja je dizna serijski u njemu,al ak skuter ide do nekih 55 po svom satu ima blokade,ak ide 70 onda sigurno nema

Ovaj auspuh s linka je rezonantni auspuh i to je na 2t motorima početni tuning jer podiže snagu mašine i mjenja krivulju iste pa je potrebno podešavanje fergazera i prijenosa(rolice,federi) inače radi lošije nego sa serijskim,sad ne bi išao u neke dubioze jer ću te samo zbunit,zvuči jednostavno al je potrebno iskustva i više setova štelajućih elemenata da se to napravi kak spada,možda bolje da majstor to odradi ak je moguće

Za boju svječice vrijedi ova tablica,sve piše


Pozdrav, kod mene je sada u karbu dizna 70# a evo boje svjećice (link ispod) nakon jedne ture od 25 km vožnje. Bi li se ovdje, po vašem mišljenju, trebalo ići gore ili dole sa diznom ?


« Zadnja izmjena: 13 Lipanj, 2017, 16:05:59 ters »