Sve za skuter!! MS Trgovina - Akcija

Autor Tema: dulja getriba nekih 40.ak%  (Posjeta: 5182 )

0 Članova i 2 Gostiju pregledava ovu temu.

Offline vpucko

  • Tržnica : (+1)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 2927
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Belisce
  • Moja Kaciga: Nolan N84
dulja getriba nekih 40.ak%
« : 01 Ožujak, 2009, 18:09:50 »
eo zanima me prvenstveno od onih koji su trpali malo duze getribe...

znaci moj setup i sad zanima me jel bi mogao izgurat 40.ak% dulju getribu... u planu je put od 400 km i treba mi neka putna brzina od 100 km/h ono nekih 9 i po t okretaja... da ne silim bash previse...

pa me zanima dali bi izguro to... da znam dal da uopce pocnem ostvarivat tu ideju ili da ju ubijem u startu?
« Zadnja izmjena: 01 Ožujak, 2009, 18:16:27 vpucko »

Offline 3alfa3

  • moderator mini
  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 15002
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: ZG
Odg: dulja getriba nekih 40.ak%
« Odgovori #1 : 01 Ožujak, 2009, 18:21:14 »
Cesta greska u razmisljanju....

Ako ce prijenos biti dobro postelan (i ako je sada dobro postelan), nece ti bit okretaji drugaciji nego samo max brzina veca jer termo grupa i dalje ima snagu na istim okretajima i ti okretaji ti trebaju za najbolje ubrzanje (kad max otvoris gas).


Jedino gdje mogu biti manji u ovom slucaju:

ako sada istjeras remen do vrha variomata i ides (na primjer) 100 km/h, a 110km/h ides samo sa vecim okretajima od onih idealnih, sa duljom getribom bi imao nize okretaje pri toj brzini jer bi variomat jos radio i imao bi okretaje kao i prije sa orig. getribom dok jos variomat radi


Ili primjer u brojkama:

Ako ti je max. snaga na 10.000okr, onda kroz ubrzanje trebas te okretaje bez obzira koliko duga getriba bila, a kako variomat kompenzira razliku u duljini getribe dokle god on radi, okretaji ce biti isti bez obzira kakvu getribu imao. Jedino sto bi na istoj brzini sa duljom getribom remen bio u kracem prijenosu, ali okretaji mashine bi i dalje bili isti
« Zadnja izmjena: 01 Ožujak, 2009, 18:26:15 3alfa3 »

Offline ivanm

  • Tržnica : (+14)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 17243
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
Odg: dulja getriba nekih 40.ak%
« Odgovori #2 : 01 Ožujak, 2009, 18:24:18 »
on misli da se sa pola gasa vozi brže, ima smisla, ali u biti to ne služi tome nego povećanju krajnje..

Offline 3alfa3

  • moderator mini
  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 15002
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: ZG
Odg: dulja getriba nekih 40.ak%
« Odgovori #3 : 01 Ožujak, 2009, 18:26:39 »
on misli da se sa pola gasa vozi brže, ima smisla, ali u biti to ne služi tome nego povećanju krajnje..

nece ici nimalo brze sa pola gasa zbog toga sto ce variomat kompenzirat razliku i skratit prijenos onoliko koliko ce ga getriba produzit tako da ce mu ukupan omjer prijenosa izmedju radilice i zadnjeg kotaca biti isti (a time i brzina)

Offline vpucko

  • Tržnica : (+1)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 2927
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Belisce
  • Moja Kaciga: Nolan N84
Odg: dulja getriba nekih 40.ak%
« Odgovori #4 : 01 Ožujak, 2009, 18:28:41 »
meni nije bitno da on meni raspolaze sa najvecom snagom... onoo kroz 2 km nek navuce tu brzinu,,, ali mene zanima dali mogu tako izvuc nekih 100 km/h sa nekih 9,5... 10 t rpm?

mislim teoretski je tako... bash zato pitam... :) trebam odg u praksi kako bi to islo :)

Offline ivanm

  • Tržnica : (+14)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 17243
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
Odg: dulja getriba nekih 40.ak%
« Odgovori #5 : 01 Ožujak, 2009, 18:30:28 »
nece ici nimalo brze sa pola gasa
svašta

Offline vpucko

  • Tržnica : (+1)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 2927
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Belisce
  • Moja Kaciga: Nolan N84
Odg: dulja getriba nekih 40.ak%
« Odgovori #6 : 01 Ožujak, 2009, 18:32:36 »
ivanm jesi probavao razne dulje getribe pa iz iskustva govoris ili?

Offline ivanm

  • Tržnica : (+14)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 17243
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
Odg: dulja getriba nekih 40.ak%
« Odgovori #7 : 01 Ožujak, 2009, 18:35:18 »
pa gle ak produljuješ za 40% onda mora ić brže na bilo kojem režimu gasa da je neznam šta..

Offline 3alfa3

  • moderator mini
  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 15002
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: ZG
Odg: dulja getriba nekih 40.ak%
« Odgovori #8 : 01 Ožujak, 2009, 18:44:49 »
pa gle ak produljuješ za 40% onda mora ić brže na bilo kojem režimu gasa da je neznam šta..

Variomatski prijenos je varijabilini, a ne fiksni (kao kod motora ili auta) i zato je tome tako.

Omjer prijenosa treba racunati izmedju radilice i zadnjeg kotaca i vidjeti kojom brzinom se vrte. Kod stavljanja dulje getribe ce okretaji radilice i zadnjeg kotaca biti isti pri brzinama gdje variomat radi (od 10 km/h do 100 km/h recimo) jer ce variomat drzati remen u krecem omjeru. Bez obzira koliko duga bila getriba, okretaji potrebni kroz ubrzanje moraju biti isti - oni na kojima skuter ima max snagu.



vpucko:
mozes ti sada stavit rolice 2 grama teze i ako vozis manje od 100 kmh imat ces manje okretaje pri istoj brzini, ali razmisli kako ce takav skuter ici
« Zadnja izmjena: 01 Ožujak, 2009, 18:50:41 3alfa3 »

Offline 3alfa3

  • moderator mini
  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 15002
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: ZG
Odg: dulja getriba nekih 40.ak%
« Odgovori #9 : 01 Ožujak, 2009, 18:53:15 »
Primjer:

recimo da je max. snaga termo grupe na 10.000 okretaja. Crveno je serijska getriba, a zeleno 10% produljena i skut ima snage za obje izgurat do kraja (a i vise jer vidis da okretaji pocnu rasti kad getriba odradi svoje)

Zato sto crvenom kuplung prije prestane proklizavat (jer se zbog krace getribe brze izjednaci rotacija zvona i kuplunga) on pocne bolje ubrzavat i nabire prednost sve dok i zelenom kuplung skroz ne odradi do kraja. Od tog trena crveni ima prednost koja se vise ne mijenja i konstantna je do trena kad crveni dodje sa variomatom u max omjer i dalje moze samo sa visim okretajima, ali to znaci i manje snage na kotacu. Zeleni ga u tom trenu stize i prestize jer i dalje variomat radi.

Iz toga proizlazi da su okretaji od trena kad kuplung vise ne klize isti za oba skutera skroz do momenta kada prijenos dodje u fiksni omjer jer variomat vise nema kud tjerat remen.

« Zadnja izmjena: 01 Ožujak, 2009, 18:58:21 3alfa3 »

Offline Mrle Mrki

  • Tržnica : (0)
  • forumski skuteraš
  • ****
  • Postova: 699
  • Spol: Muški
  • Aprilia In Heart
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Rijeka
  • Moj Skuter: Aprilia SR 70
  • MojSetup: Trophy
  • MojSpuh: za sad RR Chrom
Odg: dulja getriba nekih 40.ak%
« Odgovori #10 : 01 Ožujak, 2009, 22:25:11 »
Jel znas ALFA mozda koji je omjer na serijskom primaru i sekundaru na piaggio masini?

Offline 3alfa3

  • moderator mini
  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 15002
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: ZG
Odg: dulja getriba nekih 40.ak%
« Odgovori #11 : 01 Ožujak, 2009, 22:32:13 »
Jel znas ALFA mozda koji je omjer na serijskom primaru i sekundaru na piaggio masini?

Ovisi o godistu i modelu skutera, ali noviji od 1998. imaju najcesce
13/46 primar
13/48 sekundar

Offline Mrle Mrki

  • Tržnica : (0)
  • forumski skuteraš
  • ****
  • Postova: 699
  • Spol: Muški
  • Aprilia In Heart
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Rijeka
  • Moj Skuter: Aprilia SR 70
  • MojSetup: Trophy
  • MojSpuh: za sad RR Chrom
Odg: dulja getriba nekih 40.ak%
« Odgovori #12 : 01 Ožujak, 2009, 23:16:05 »
03 godiste sr 50. al ok je. samo me zanimalo to otprilike

Offline [SB]Replica 180

  • Tržnica : (+3)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 1444
  • Spol: Muški
  • iphone guru
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: SL.Brod
  • Moj Skuter: big bore blok
  • Moja Kaciga: hjc fg-15
  • MojSetup: 172ac
  • MojSpuh: x-tech 59
Odg: dulja getriba nekih 40.ak%
« Odgovori #13 : 01 Ožujak, 2009, 23:30:03 »
ne zeli  ves savrseno postelan prijenos, ni priblizno! koliko ja kuzim on zeli smanjit okretaje na 9500, pri tome voziti pravih 100na sat, sto bi bila putna
i tako "stediti" masinu, a kako doci do tih 100km/h i u kolikoj udaljenosti nije ni najmanje bitno, kao i odaziv na gas i ubrzanje!

ili da pojednostavimo, kako natjerati da setap vrti 100km/h , na putu duzine 400km, s minimalnim stajanjima i pri tome ne naskodti masini !
« Zadnja izmjena: 01 Ožujak, 2009, 23:32:14 [SB]Replica 180 »
Replico  DIJAMANTUUUUUUUUUUU!!!!!!

Offline Crazy Kuree

  • Tržnica : (+2)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 3127
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Orašje
  • Moj Skuter: Neos LC
Odg: dulja getriba nekih 40.ak%
« Odgovori #14 : 02 Ožujak, 2009, 03:21:58 »
Ja kad sam stavio 13% dužu getribu pri 80 km/h kad nabijem gas i držim na 80 km/h obrtaji su bili osjetno manji nego kad je bila seriska getriba
Lebdim u međuprostoru između četvrte i pete dimenzije

Offline 3alfa3

  • moderator mini
  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 15002
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: ZG
Odg: dulja getriba nekih 40.ak%
« Odgovori #15 : 02 Ožujak, 2009, 13:34:17 »
Ja kad sam stavio 13% dužu getribu pri 80 km/h kad nabijem gas i držim na 80 km/h obrtaji su bili osjetno manji nego kad je bila seriska getriba

Zato i treba postelati prijenos kod stavljanja dulje getribe. Najcesce nesto lakse rolice, a ponekad i meksi federi kuplunga kako bi se proklizavanje na startu smanjilo sto vise.

Sto je skuter slabiji, to je taj efekt izrazeniji jer je na toj brzini vec i otpor vjetra dosta velik kao i otpor kotrljanja kotaca
« Zadnja izmjena: 02 Ožujak, 2009, 13:36:01 3alfa3 »

Offline dhorvat

  • forumski cruiser
  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 6892
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Moj Skuter: YaAeMrAoHxA
  • MojSetup: serijala sa malim trikovima
  • MojSpuh: serijala
Odg: dulja getriba nekih 40.ak%
« Odgovori #16 : 02 Ožujak, 2009, 14:15:22 »
Zato i treba postelati prijenos kod stavljanja dulje getribe. Najcesce nesto lakse rolice, a ponekad i meksi federi kuplunga kako bi se proklizavanje na startu smanjilo sto vise.

Sto je skuter slabiji, to je taj efekt izrazeniji jer je na toj brzini vec i otpor vjetra dosta velik kao i otpor kotrljanja kotaca

Ako je kuplung djelomično proklizavao sa žutim federima kuplunga na serijskoj getribi, onda će brutalno proklizavat na 15+ produženoj getribi... Isprobano  :icon_biggrin:
Base tuning minarellija... u slobodno vreme :zubo:

Offline kristijanSR70

  • Tržnica : (+1)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 1558
  • Spol: Muški
  • I ti možeš pisati na MojSkuter.com portalu !!
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: NG
  • Moj Skuter: RUNNER VXR 200
  • Moja Kaciga: N61
  • MojSetup: je jedini sisavac prilađođen životu u prirodi, imaju pluća i mogu disati zrak,množe se aktivnošću testisa.
  • MojSpuh: + cijev + 2 šarafa
Odg: dulja getriba nekih 40.ak%
« Odgovori #17 : 02 Ožujak, 2009, 17:39:44 »
Meni skuter ide sa pola gasa 85kmh,i fino tiho radi,uopce se ne muči,bas onak to mu pase,a kad stisnem do kraja,tocno vidim da ide ali pati masina,e sad ti bi htio po isto sa 100kmh koliko sam shvatio.

Offline 3alfa3

  • moderator mini
  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 15002
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: ZG
Odg: dulja getriba nekih 40.ak%
« Odgovori #18 : 02 Ožujak, 2009, 17:46:38 »
Meni skuter ide sa pola gasa 85kmh,i fino tiho radi,uopce se ne muči,bas onak to mu pase,a kad stisnem do kraja,tocno vidim da ide ali pati masina,e sad ti bi htio po isto sa 100kmh koliko sam shvatio.


OK, obzirom da 100 km/h sa serijskom getribom mozes ici samo sa velikim okretajima, mozes staviti dulju getribu pa ces imati manje okretaje na toj brzini ako stavis teze rolice, ali zapravo sumnjam da imas dovoljno snage da bi sa takvom rupom u prijenosu (obzirom na preteske rolice) mogao izgurati tu brzinu.

Najjednostavnije ti je staviti gram-dva teze rolice pa videt kako ti se skuter ponasa i da li mozes doci do neke pristojne brzine sa malim okretajima, ali to me podsjeca na onog lika iz Beograda sto je stavio puno preteske rolice i vozio se 60 km/h na malim okretajima samo sto je trebao 100 godina da dodje do 60 km/h

Offline vpucko

  • Tržnica : (+1)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 2927
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Belisce
  • Moja Kaciga: Nolan N84
Odg: dulja getriba nekih 40.ak%
« Odgovori #19 : 02 Ožujak, 2009, 18:01:35 »
pa mene upravo to zanima... nebitno kilometar mi trebao... zanima me bi mogao s ovim setupom izgurat 100 km/h sa nekih 9,5 t rpm 10 max... da imam finu putnu brzinu i samo ravno :)