Sve za skuter!! MS Trgovina - Akcija

Autor Tema: kviz - prijenos na skuterima  (Posjeta: 2614 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline 3alfa3

  • MS počasni član
  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 15008
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: ZG
kviz - prijenos na skuterima
« : 24 Travanj, 2008, 00:07:35 »
Malo teoretiziranja....

situacija:

Imamo 2 do u seraf identicna skutera, ali jedan ima dulju getribu (20%), a drugi kracu
Onaj sa duljom getribom udje u max. variomatski omjer na 120 km/h, a onaj sa kracom na 100 km/h (brze idu samo ako pocnu prevrtavat)
Oba voze paralelno jedan uz drugi brzinom kada kuplung vise ne poklizava nego se okrece brzinom zvona
Recimo da idu 30-40 km/h (tu sigurno vise kuplung ne radi)
Voze se paralelno tom brzinom i u ISTOM trenu daju full gas i tako ubrzavaju do 100 km/h

Koji ce biti brzi? Naravno, ovaj sa duljom getribom ce ubrzavati i nakon 100 km/h, ali to nije bitno u ovoj prici.

Offline MaLi_OdvALjivAc

  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 2602
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Grad koji je rekao "NE" spavanju
  • Moj Skuter: Gilera RuNNeR C36 50ccm
Odg: kviz - prijenos na skuterima
« Odgovori #1 : 24 Travanj, 2008, 00:26:23 »
isti su do 100km/h, jer nije bitno sto ce ovaj ici do 120! do 100km/h su isti!
DugA Je uLicA, NoSi kAciGu!! <MF (BS)>

2TOČKA 1ŽIVOT
 *´¨) ¸.·´¸.·*´¨) ¸.·*¨) (¸.·´ (¸.·

Offline 3alfa3

  • MS počasni član
  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 15008
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: ZG
Odg: kviz - prijenos na skuterima
« Odgovori #2 : 24 Travanj, 2008, 00:32:07 »

Offline vpucko

  • Tržnica : (+1)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 2927
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Belisce
  • Moja Kaciga: Nolan N84
Odg: kviz - prijenos na skuterima
« Odgovori #3 : 24 Travanj, 2008, 00:34:29 »
rekao bih ovaj s kracom!

Offline MaLi_OdvALjivAc

  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 2602
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Grad koji je rekao "NE" spavanju
  • Moj Skuter: Gilera RuNNeR C36 50ccm
Odg: kviz - prijenos na skuterima
« Odgovori #4 : 24 Travanj, 2008, 00:36:51 »
isti su do 100km/h

Obrazlozenje?
Ako mislis na tuning obrazlozenje nemam pojma!! Mislio sam, bice poravnati do 100km/h, a posle ovaj ide dalje sa duzom do 120!
DugA Je uLicA, NoSi kAciGu!! <MF (BS)>

2TOČKA 1ŽIVOT
 *´¨) ¸.·´¸.·*´¨) ¸.·*¨) (¸.·´ (¸.·

Offline DvdAerox

  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 1207
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: nigđe
  • Moj Skuter: nista
  • MojSpuh: nema vise
Odg: kviz - prijenos na skuterima
« Odgovori #5 : 24 Travanj, 2008, 00:37:10 »
po vlastitom iskustvu odgovor je: bit  ce brzi vozac koji je laganiji  :toothy12:

Offline MaLi_OdvALjivAc

  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 2602
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Grad koji je rekao "NE" spavanju
  • Moj Skuter: Gilera RuNNeR C36 50ccm
Odg: kviz - prijenos na skuterima
« Odgovori #6 : 24 Travanj, 2008, 00:39:44 »
po vlastitom iskustvu odgovor je: bit  ce brzi vozac koji je laganiji  :toothy12:
ehhe to se ne uzima u obzir, valjda je zanemarljivo (vazi da su vozaci jednaki po kilazi, iskustvu....)
DugA Je uLicA, NoSi kAciGu!! <MF (BS)>

2TOČKA 1ŽIVOT
 *´¨) ¸.·´¸.·*´¨) ¸.·*¨) (¸.·´ (¸.·

Offline vpucko

  • Tržnica : (+1)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 2927
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Belisce
  • Moja Kaciga: Nolan N84
Odg: kviz - prijenos na skuterima
« Odgovori #7 : 24 Travanj, 2008, 00:40:26 »
isti okretaji i ista snaga prije ce vario izguran na kracem prijenosu, barem logicki gledano ;)

Offline SlowRider

  • MS počasni član
  • Tržnica : (+33)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 7664
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Zagreb
Odg: kviz - prijenos na skuterima
« Odgovori #8 : 24 Travanj, 2008, 11:20:30 »
Prijatelj ima 15% malossi primar, i u startu sam ja brzi ali poslje kao da ne zaostaje vise drzi distancu. Nismo isli preko 70km/h jer nije bilo ceste...

Ja racunam da cu izgubiti zivahnost u startu do nekih 30km/h a poslje se nadam da ce biti isto ili nesto bolje, naravno i sa manje gasa cu odrzavati istu brzinu.

Zato se dvoumim, a jednoga dana cu i to isprobati, da stavim nesto kraci sekundar u kombinaciji sa primarom i da ublazim to produljenje. Jer ako bi produljenje bilo npr. 7% vjerujem da bi taj skuter bio brzi gotovo u svemu, mozda malo start bi stekao :icon_scratch:

Offline 3alfa3

  • MS počasni član
  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 15008
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: ZG
Odg: kviz - prijenos na skuterima
« Odgovori #9 : 24 Travanj, 2008, 11:22:53 »
Na SS forumu je hac dao savrseno jasan, kratak i tocan odgovor, a ja cu tu copy/pasteati ono kaj sam tamo napisao:

jedako če ubrzavat nakon što kvačilo odradi zbog CVT prenosa,ako govorimo o dva identična scoota (razlika samo u getribi) pravilno poštelana

Sjedi, 5.  :headbang:

Da, radi se o nacinu na koji CVT prijenos funkcionira jer ce on kompenzirati razliku izmedju getriba i jednostavno ce remen u njemu biti u kracem omjeru kroz ubrzanje.
Ista stvar se desava i kod voznje uzbrdo, nizbrdo, po ravnom. Skuter moze imati u tom slucaju 50 km/h, ali remen nece biti u istom polozaju u tim slucajevima..


Problem dulje getribe je slijedeci:
1. kuplung dulje proklizava na startu (zato je skut sa kracom getribom brzi u startu)
2. ako je preduga, pri krajnjoj brzini vario nije izgurao remen do kraja

Trebalo bi pogoditi getribu na nacin da motor ima taman toliko snage da na max brzini remen ode u max omjer i onda bi to bilo idealno duga getriba.




A sto se ubrzanja iz mirovanja ova 2 skutera koja sam naveo tice, stvar bi izgledala ovako:


1. oba bi krenula istovremeno iz mirovanja
2. skuteru sa kracom getribom bi kuplung prije odradio posao i od tog trena bi on poceo bolje ubrzavati dok bi skut sa duljom jos proklizavao kuplung
3. skuteru sa duljom getribom konacno kuplung prestane proklizavati i on pocinje vuci identicno kao i skut sa kracom getribom, ali skut sa kracom getribom vec ima prednost od par metara jer je prije poceo vuci
4. skut sa kracom dostigne 100 km/h i brze ne ide, a skut sa duljom gretribom i dalje ubrzava i konacno prestize skut sa kracom getribom


Dakle, skut sa kracom ce ubrzavati od 20-100 km/h, a skut sa duljom od 30-120 km/h


Medjuubrzanja ce im biti jednaka dokle god u prijenosu variomat radi svoj posao

Offline SlowRider

  • MS počasni član
  • Tržnica : (+33)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 7664
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Zagreb
Odg: kviz - prijenos na skuterima
« Odgovori #10 : 24 Travanj, 2008, 11:28:11 »
Vidjeti cu kako ce se to pokazati u praksi. :dontknow:

A da mozes birati, jel bi stavio 7% ili 15% produljenje na malossi sport? Mene nesto vuce kao da ce najbolje ici sa nesto vecim % od serijskog.
« Zadnja izmjena: 24 Travanj, 2008, 11:29:57 SlowRider »

Offline 3alfa3

  • MS počasni član
  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 15008
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: ZG
Odg: kviz - prijenos na skuterima
« Odgovori #11 : 24 Travanj, 2008, 11:36:30 »
Na Malossi Sport? Kad bi gore jos bio spuh tipa Yasuni R, TP Topline ili Tecnigas RS70 i 19 karb odlicno postelan, stavio bi 15%.
Ako je gore 17 karb i spuh tima ZXili RR, onda 7%.


Ali ovisi puno gdje se i kako vozis. Ja se vozim dosta po gradu gdje imam puno kretanja/stanjanja pa mi ne odgovara dulja getriba jer bi se vozio prakticni na kuplungu i spalio bi ga odmah.

Offline SlowRider

  • MS počasni član
  • Tržnica : (+33)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 7664
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Zagreb
Odg: kviz - prijenos na skuterima
« Odgovori #12 : 24 Travanj, 2008, 11:51:33 »
Idem jos ganjat par ljudi sa duzom getribom da vidim kako se to sve ponasa, jer necu poslje da se kajem. :drunken_smilie:


Offline 3alfa3

  • MS počasni član
  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 15008
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: ZG
Odg: kviz - prijenos na skuterima
« Odgovori #13 : 24 Travanj, 2008, 12:06:32 »
Idem jos ganjat par ljudi sa duzom getribom da vidim kako se to sve ponasa, jer necu poslje da se kajem. :drunken_smilie:



Pa gore sam ti napisao kako se to ponasa. Dulje proklizavanje na startu, a kad kuplung odradi svoje, ide isto ko i sa kratkom.

Offline hac

  • OPREZ na tržnici
  • Tržnica : (-2)
  • maxi forumaš
  • *
  • Postova: 1407
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Nova Gradiška
Odg: kviz - prijenos na skuterima
« Odgovori #14 : 24 Travanj, 2008, 13:51:24 »
mugu ja dat info iz prve ruke,ja ima 20 % polini dužu getribu,razlika je jedino u vremenu proklizavanja kvačila na startu,kod mene se konkretno radi o 2-3 metra sa deltom i 4-5 metara sa serijskim kvačilom kod kretanja na full gasu.....e sad ovo što je alfa napisao da treba pazit sa produljenjem getribe u odnosu na snagu mašine.......na prošlogodišnjem setupu mi je prenos bio uštelan na 11500 rpm kroz ubrzanje i motor je imao dovoljno snage da nakon što CVT odradi svoje još izvuće da max 12600 rpm na krajnjoj,što bi po meni značilo da bi mogao još dužu getribu stavit,trenutno mi je taj setup getribe na mašini sa malossi sportom  tuniranim i serijskim spuhom i okretaji kroz ubrzanje su mi na 8800 rpm i kad CVT odradi svoje ješ nekih 200 rpm nabere do 9000rpm max na krajnjoj tak da bi rekao da mi je produljenje getribe taman na tom setupu....možda za par % predugačko
« Zadnja izmjena: 24 Travanj, 2008, 13:53:00 hac »
The fastest peugeot scooter in Croatia                                                http://www.youtube.com/user/hacTKR

Offline SlowRider

  • MS počasni član
  • Tržnica : (+33)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 7664
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Zagreb
Odg: kviz - prijenos na skuterima
« Odgovori #15 : 24 Travanj, 2008, 14:19:19 »
Kod mene drzi 9200 do 80km/h i onda ide u okretaje. Na max. brzini okretaji su na 10200rpm. Sa Nardom je isao do 11000, ali  nije ni bio prijenos idealno postelan pa je krajnja bila ista, samo je brze punio od 90 do krajnje.
Vidjeti cu jos iskustva drugih jer me zanima kako to izgleda u stvarnosti.

Hvala na informacijama.