Sve za skuter!! MS Trgovina - Akcija

Autor Tema: Yamaha X max  (Posjeta: 1363 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline sapko

  • Tržnica : (0)
  • forumski pješak
  • *
  • Postova: 32
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Moj Skuter: Kymco Downtown 350i
  • Moja Kaciga: AGV i MT
  • MojSetup: serijala
  • MojSpuh: serijala
Yamaha X max
« : 10 Listopad, 2020, 09:46:53 »
Pozdrav. Imam Yamahu X max 250 iz 2011 godine. Kako ide zima manje se vozi pa se lagano pripremaju planovi za iduću sezonu. U planu mi je staviti Polini HI Speed  variomat pa bih odmah stavio i Polini Maxi Speed kvačilo. E sada, dali je to najbolje sve staviti od Polinia ili kvačilo može biti neko no name. Hvala na odgovorima

Offline tdj595

  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 1414
  • YearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Moj Skuter: Tourer250ie,NrgPwrDD
  • MojSetup: TP Trophy-phbg 21ds-MHR Team vario
  • MojSpuh: LV Touring
Odg: Yamaha X max
« Odgovori #1 : 10 Listopad, 2020, 09:50:55 »
Nema potrebe mijenjat kvacilo

Offline sapko

  • Tržnica : (0)
  • forumski pješak
  • *
  • Postova: 32
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Moj Skuter: Kymco Downtown 350i
  • Moja Kaciga: AGV i MT
  • MojSetup: serijala
  • MojSpuh: serijala
Odg: Yamaha X max
« Odgovori #2 : 10 Listopad, 2020, 10:02:05 »
znam da ne treba ali kada je hladan lagano se osjete vibracije, pa rekoh sebi da i to odmah riješim, u tom smjeru je išlo pitanje (zaboravih napisati)

Offline Corector

  • Tržnica : (+8)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 10852
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
Odg: Yamaha X max
« Odgovori #3 : 10 Listopad, 2020, 10:30:06 »
Svako kvacilo na skuterima se zagladi na ferodicama i potrebno ih je malo lagano "zamatirati" posmirglati. To ce se priie desiti na skuterima s duzim prijenosnim omjerom. Jednostavno su takva centrifugalna kvacila. Postoji i razlika u smjesama istih, jer ima meksih koja manje tresu, ali se i brze trose. Jedno od ilegalnih otkrica, koje je za svaku osudu, a i predvidjena je zestoka kazna u CVH prilikom tehnickog pregleda jer se smatra nehomologiranim, neatestiranim i po zivot opasnim za sve sudionike u prometu, za ugrozavanje zivota i imovine, koje nije testirano na maxi skuterima kod kojih je ta pojava tresnje u startu i neugodnost na jako niskim brzinama izrazena, je to, da se kuplung malo podmaze. To su vec igre na svoju ruku, ali u 50ccm svijetu, to je nesto sto daje izuzetnu finocu kod kretanja, veoma mocan feeling jer masina zakucava okretaje kao da puca od snage, a s druge strane ne kuri se kuplung i zvono, i start je cak i jaci nego s pretvrdim oprugicama. U praksi je to funkcionalno.
Znam koliko je to iritantno na maxiju, ali maxi skuteri su svetinja koja se ne dira, pa nemam argumenata za njih. Makar da ga imam dugo vremena, i da mi se to desi, radi bih ga "podmazao" tamo gdje ne treba, gdje neka teorija brani da se to radi. Upravo zbog takvog duha koji udara kontru gospodskim rijesenjima koja se svode na "ne diraj, kupi novo", dolazimo do veoma zanimljivih otkrica i pomaka. Nekom ludost, nekom zabava i gust.

Nadalje, dosta ljudi stavi kvacilo samo zato da odu sto dalje s amaterskim tuningom i da mogu nabrojati duzi popis koji je u sustini veoma kratak za osnovni tuning. Kvacilo odradjuje posao od 0-30kmh, i za tvornicku snagu je sasvim dovoljno tvornicko. Tek kada bude proklizavalo na nacin da masina vristi, a skuter jedva krece, onda razmisli o promjeni, a to se vidi po potrosenim ferodama, ili zvonu koje je prekureno pa je plavoljubicaste boje, u tom slucaju je dovoljno zamjeniti zvono da se osjetno poboljsaju performanse prilikom kretanja. Postoje i tuning kvacila koja "prejako" i naglo zagrizu na serijskoj masini, pa imas problem da prerano ulovi pa ugusi masinu, jer proklizavanje centrifugalnog kuplunga je pozeljno u odredjenoj mjeri da bi se ostvarila ta linearnost i ugladjen start.
I nije isto ako kuplung klizi s mekanim oprugicama i s tvrdim, puno ce se brze sve trositi i kuriti ako imamo pretvrde oprugice, a moment i snaga ce se slabije prenositi na kotac, u tom slucaju imamo samo pretjeranu buku iz masine.

Tebi treba variomat kao baza, i sljedeca je stvar fokusirati se s podesavanjem istog pomocu rolica, eventualno centralne opruge, i remen mora biti obavezno originalan, izuzetno od nekog drugog proizvodjaca pod uvjetom da je dokazano bolji.

Kod tuniranja prijenosa, cilj je dobiti da masina sto brze dodje (momentalno) na okretaje gdje je najveca snaga kad dodamo pun gas, i da uvijek bude na tim okretajima kada drzimo pun gas.
Dakle mora zakucati na zeljene okretaje i uvijek ih mora imati, to je savrsenstvo kojem se tezi kod rada CVT prijenosa.


Glede podmazivanja kvacila. Litijeva mast, stapic za uho i lagano ga minimalisticki uvaljati u mast, i u ultra tankom filmu se namazu ferodice, dovoljno je po sirini ferode ostaviti trag sirine stapica. U slucaju nezadovoljstvq, sve se moze isprati. A to da ce te ostati u mjestu bez mogucnosti kretanja je iskljuceno.
Kuplunzi su testirani u tolikim kolicinama.masti, da je sve bilo brutalno namazano....
« Zadnja izmjena: 10 Listopad, 2020, 10:45:14 Corector »
>Od kolijevke do groba, najljepse je vjecno tripersko doba!<

Offline sapko

  • Tržnica : (0)
  • forumski pješak
  • *
  • Postova: 32
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Moj Skuter: Kymco Downtown 350i
  • Moja Kaciga: AGV i MT
  • MojSetup: serijala
  • MojSpuh: serijala
Odg: Yamaha X max
« Odgovori #4 : 10 Listopad, 2020, 11:54:13 »
Ma ja sam pre star da bi se zamarao performansama, opcija je variomat jer sam vozio jednu sa njim i tako fino linearno i fluidno ubrzava da sam se oduševio pa rekoh kada se skida a lagano zatrese na hladno da se stavi i kvalitetnije kvačilo, ništa drugo.

Offline Corector

  • Tržnica : (+8)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 10852
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
Odg: Yamaha X max
« Odgovori #5 : 10 Listopad, 2020, 12:52:04 »
Samo posmirglaj malo ravnomjerno ferodice, gradacija oko 700 i nece vise tresti, neko vrijeme.
>Od kolijevke do groba, najljepse je vjecno tripersko doba!<

Offline STBK

  • Tržnica : (0)
  • forumski pješak
  • *
  • Postova: 31
  • YearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Moj Skuter: Gilera Runner
Odg: Yamaha X max
« Odgovori #6 : 10 Listopad, 2020, 13:43:12 »
Glede podmazivanja kvacila. Litijeva mast, stapic za uho i lagano ga minimalisticki uvaljati u mast, i u ultra tankom filmu se namazu ferodice, dovoljno je po sirini ferode ostaviti trag sirine stapica. U slucaju nezadovoljstvq, sve se moze isprati. A to da ce te ostati u mjestu bez mogucnosti kretanja je iskljuceno.
Kuplunzi su testirani u tolikim kolicinama.masti, da je sve bilo brutalno namazano....

Može li se koristiti PTFE mast umjesto litijeve?