Sve za skuter!! MS Trgovina - Akcija

Autor Tema: ABS po snjegu  (Posjeta: 10512 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline 3alfa3

  • moderator mini
  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 15006
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: ZG
Odg: ABS po snjegu
« Odgovori #20 : 29 Prosinac, 2014, 12:53:38 »
Nije istina da prije stane bez abs-a jer kotači kada zablokiraju se ponašaju kao sanjke i vozilo ide pravocrtno i bez kontrole. A ako se pri jako maloj brzini pali abs kada nebi trebalo onda je u pitanju zamazani senzor od abs-a koji sigurno nije čišćen jer kada je suvo neprimjeti se taj problem

Kad kotaci ispred sebe guraju neutaban snijeg jer su blokirali, ili pogotovo zemlju, auto, motor i sl. ce prije stat bez ABSa. Naravno, nema upravljivosti, govorim samo o putu kocenja.
Ali takve situacije su rijetke, a najcese na enduro voznjama motorom.


Meni na Suzuki Swiftu je ABS kojeg nebi i nikad nisam iskljucivao. Iako, kad je vani kisa, neki put kod kocenja gdje jedan kotac bude nad gusanim kanalom na cesti, taj kotac blokira i ABS se pali, a da ga nema, sila kocenja bi bila veca - jasno osjetim da tada auto dosta slabibje usporava (ali je upravljiv). Isto se desava ako je neravan mokri asfalt (rupe, grbe i sl). Najbolje se to osjeti voznjom jednom stranom kotaca po kisi koji idu po tramvajskoj pruzi dok su drugi na asfaltu. Bez ABSa bi kod kocenja gdje ne treba mijenjat smjer nego samo usporit bilo bolje, barem na mom autu.
Na snijegu (ne dubokom nego utabanom) mi je ABS odlican - ne moram pazit na kocenje, ak treba naglo stat, stisnem bremzu i pustim da ABS odradi svoje.

Na motoru ga nebi htio imat i nemam ga, ali ne vozim ni po sniejgu ni po mokrom
« Zadnja izmjena: 29 Prosinac, 2014, 13:03:12 3alfa3 »

Offline ivan94

  • Tržnica : (0)
  • forumski skuteraš
  • ****
  • Postova: 565
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Jastrebarsko
  • Moj Skuter: piaggio nrg power
  • Moja Kaciga: hjc
  • MojSpuh: giannelli reverse
Odg: ABS po snjegu
« Odgovori #21 : 29 Prosinac, 2014, 14:12:57 »
dobro ekipa prvo je bilo pitanje abs-a po snjegu, niti po suhom, mokrom, tracnica, travi itd... i nisam pitao ni za esp(nemam ga u autu).pitam jer sam si ove godine kupio auto i (renault megane, 2007) i prvi puta vozio auto sa abs-om po snjegu, imace auto ljapo ide, drzi cestu i dobro koci ali i vozio sam aute starije bez tih sustava pa mogu reci da ima razlike. i vidim da i u ovoj temi ima onih koji kazu da treba i onih koji kazu da netreba ugasiti(ima tema na internetu iste situacije). znam da je abs upravo napravljen radi sigurnosti i po svim drugim uvjetima se nije palio jedino par puta na nekoj vecoj rupi, ali mozda taj sustav u mom autu nije usavrsen jos kako treba ili ga nesto drugo zeza, nez... zato sam bas otvorio temu da vidim vasa iskustva i misljenja. Vozim auto vec dvije i pol godine i nisam sami pocetnik i noje mi ovo prvi snjeg.
PS: nemojte odma popljuvati renault, meni je auto dobar
« Zadnja izmjena: 29 Prosinac, 2014, 14:14:50 ivan94 »

Offline 3alfa3

  • moderator mini
  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 15006
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: ZG
Odg: ABS po snjegu
« Odgovori #22 : 29 Prosinac, 2014, 14:26:25 »
Da je ABS bolji nego bez njega, onda bi i F1 imao ABS, a nema, iako voze i po kisi.
Ali to su ipak malo bolji vozaci od 99,9999999999999999% drugih.  ;D


Nahrani svinje i ne diraj nista  :icon_thumright:

Offline ivan94

  • Tržnica : (0)
  • forumski skuteraš
  • ****
  • Postova: 565
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Jastrebarsko
  • Moj Skuter: piaggio nrg power
  • Moja Kaciga: hjc
  • MojSpuh: giannelli reverse
Odg: ABS po snjegu
« Odgovori #23 : 29 Prosinac, 2014, 14:31:54 »
Da je ABS bolji nego bez njega, onda bi i F1 imao ABS, a nema, iako voze i po kisi.
Ali to su ipak malo bolji vozaci od 99,9999999999999999% drugih.  ;D


Nahrani svinje i ne diraj nista  :icon_thumright:

opet ti o kisi... bez ljutnje molim

Offline 3alfa3

  • moderator mini
  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 15006
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: ZG
Odg: ABS po snjegu
« Odgovori #24 : 29 Prosinac, 2014, 14:46:15 »
opet ti o kisi... bez ljutnje molim


Koja je razlika izmedju kise i leda, utabanog snijega i sl? Osim koeficijenta trenja..... Nema drugih varijabli osi trenja, ne guras kotacima hrpu podloge ispred sebe pa je nacelno isto i kisa, i led i utabani snijeg

Offline ivan94

  • Tržnica : (0)
  • forumski skuteraš
  • ****
  • Postova: 565
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Jastrebarsko
  • Moj Skuter: piaggio nrg power
  • Moja Kaciga: hjc
  • MojSpuh: giannelli reverse
Odg: ABS po snjegu
« Odgovori #25 : 29 Prosinac, 2014, 15:03:08 »
opet ti o kisi... bez ljutnje molim


Koja je razlika izmedju kise i leda, utabanog snijega i sl? Osim koeficijenta trenja..... Nema drugih varijabli osi trenja, ne guras kotacima hrpu podloge ispred sebe pa je nacelno isto i kisa, i led i utabani snijeg

Da nema razlike jos koje onda nebi trebale zimske i ljetne gume i fino bi se vozili na na abs-u i esp-u i milina... Glavna je razlika između kise snjaga i lada agregatno stanje i to je glavni problem...

Offline JogFromYamaha

  • moderator
  • Tržnica : (+10)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 17030
  • Spol: Muški
  • how you ride not what you ride
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Varazdin
  • Moj Skuter: XEvo 400
  • Moja Kaciga: schuberth sr1
  • MojSpuh: original inox
Odg: ABS po snjegu
« Odgovori #26 : 29 Prosinac, 2014, 15:24:26 »
jedini razlog zasto auto ima abs je da auto prilikom jakog kocenja bude upravljiv
odnosno ako nemas abs i nabijes kocnicu mozes volan motat lijevo desno i auto ide ravno jer stoji na 4 klocne
dok abs trza ili kontrolirano dopusta  rotiranje kotaca prilikom naglog kocenja, zato auto moze zaobilaziti prepreku odnosno se da usmjeravati bez da
manualno nogom doziras kocnicu ili stisces i popustas (jer to se nemoze ocekivat od svakodnevnog vozaca i zato postoji taj sustav)

ko vozi starije aute taj se ili prije ili kasnije nauci dozirati (ili ga postavi na krov) jako lijepo i kocnicu i volan jer cistom mehanikom feedback od ceste koji dobivas je odlican dok kod
novih auta je gotovo nula jer  se vozis ko na letecem tepihu  i volan ti ne javlja dali kotaci gube grip
al to su druge stvari

Offline ivan94

  • Tržnica : (0)
  • forumski skuteraš
  • ****
  • Postova: 565
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Jastrebarsko
  • Moj Skuter: piaggio nrg power
  • Moja Kaciga: hjc
  • MojSpuh: giannelli reverse
Odg: ABS po snjegu
« Odgovori #27 : 29 Prosinac, 2014, 15:39:53 »
dobro to je ok da mozes upravljati vozilom, ali npr ako dođe do situacije da nemas mogucnost izbjegavanje necega i da moras ici naprijed i zbog abs-a nemozes stati nego auto produljuje put kocenjai sa vecom se brzinom zabi nego da auto se ukopa i stane na vrijeme ili se zabija sa manjom brzinom i bude manja steta

Offline SF2 Freak

  • Tržnica : (+2)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Banned!
  • Postova: 3966
  • Spol: Muški
  • Dr. Peugeot triper^2
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Zagreb
  • Moj Skuter: Peugeot Vivacity 50
  • Moja Kaciga: Xlite , Shark
  • MojSetup: Serijala komplet
  • MojSpuh: Serijski
Odg: ABS po snjegu
« Odgovori #28 : 29 Prosinac, 2014, 15:51:17 »
dobro to je ok da mozes upravljati vozilom, ali npr ako dođe do situacije da nemas mogucnost izbjegavanje necega i da moras ici naprijed i zbog abs-a nemozes stati nego auto produljuje put kocenjai sa vecom se brzinom zabi nego da auto se ukopa i stane na vrijeme ili se zabija sa manjom brzinom i bude manja steta
Sve sam ti već napisao kakva je situacija na snjegu iz osobnog iskustva.
Peza kao zgewindani Lamborgini
Peugeot Scooters 092-306-3817
Samo Francuz :rock_:

Offline JogFromYamaha

  • moderator
  • Tržnica : (+10)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 17030
  • Spol: Muški
  • how you ride not what you ride
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Varazdin
  • Moj Skuter: XEvo 400
  • Moja Kaciga: schuberth sr1
  • MojSpuh: original inox
Odg: ABS po snjegu
« Odgovori #29 : 29 Prosinac, 2014, 16:11:23 »
razlike su daleko zanemarive s i bez absa

Offline 3alfa3

  • moderator mini
  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 15006
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: ZG
Odg: ABS po snjegu
« Odgovori #30 : 29 Prosinac, 2014, 16:36:52 »
dobro to je ok da mozes upravljati vozilom, ali npr ako dođe do situacije da nemas mogucnost izbjegavanje necega i da moras ici naprijed i zbog abs-a nemozes stati nego auto produljuje put kocenjai sa vecom se brzinom zabi nego da auto se ukopa i stane na vrijeme ili se zabija sa manjom brzinom i bude manja steta

To samo znaci da ne pratis promet nego se zaletavas ko budala  ;D

Offline 3alfa3

  • moderator mini
  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 15006
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: ZG
Odg: ABS po snjegu
« Odgovori #31 : 29 Prosinac, 2014, 16:38:33 »
Da nema razlike jos koje onda nebi trebale zimske i ljetne gume i fino bi se vozili na na abs-u i esp-u i milina... Glavna je razlika između kise snjaga i lada agregatno stanje i to je glavni problem...

B kategoriju imam od 1991. godine. Vozio od fice do BMW, Mercedesa, cak i Porsche od frenda i to 911 Carreru i bas po snijegu i bas sa ljetnim gumama (jebiga, Ferrari nisam imo priike iako bi zarko zelio  ;D ).
ne znam koliko sam km napravio, al nije malo.
Govorim ti iz iskustva, a ti teoretiziraj koliko hoces  ;D

Dok sam zivio u strogom Centru ZG, nisam stavljao zimske gume jer se tih par dana kad je sve u snijegu nisam vozio, a ostatak je bila mokra ili suha cesta i za doc od A do B nisam trebao zimulje. Zadnjih skoro 10 godina zivim u podsljemenskoj zoni i zimske gume koristim u pravilu (cca. od sredine 11. mjeseca do proljeca)




P.S.
 na jednom meetu sa autima, postavili smo cunjeve i oformili stazu na snijegu na jednom velikom parkingu u ZG. Sa puntom od 60KS na zimuljama sam posramio lika u Imprezi na ljetnim gumama kad se stoperica zaustavila (oko 3-4 sekunde). Krug je bio nekih minutu i pol do dvije dugacak. :toothy12:
« Zadnja izmjena: 29 Prosinac, 2014, 16:48:10 3alfa3 »

Offline montis

  • Tržnica : (0)
  • forumski biciklist
  • ***
  • Postova: 340
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Velika
  • Moj Skuter: Aprilia sr50minerali
  • Moja Kaciga: Airoh
Odg: ABS po snjegu
« Odgovori #32 : 29 Prosinac, 2014, 19:11:33 »
Da je ABS bolji nego bez njega, onda bi i F1 imao ABS, a nema, iako voze i po kisi.
Ali to su ipak malo bolji vozaci od 99,9999999999999999% drugih.  ;D


Nahrani svinje i ne diraj nista  :icon_thumright:
F1 bolid koj ima mogućnost štelanja u svakome trenutku koji kotač bude bolje kočijo i gdje su gume duplo ako ne i više šire od auta što znači veću gaznu površinu koja automatski znači bolje prijanjanje za podlogu i obični auto uspoređivati

Offline 3alfa3

  • moderator mini
  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 15006
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: ZG
Odg: ABS po snjegu
« Odgovori #33 : 29 Prosinac, 2014, 19:41:07 »
Da je ABS bolji nego bez njega, onda bi i F1 imao ABS, a nema, iako voze i po kisi.
Ali to su ipak malo bolji vozaci od 99,9999999999999999% drugih.  ;D


Nahrani svinje i ne diraj nista  :icon_thumright:
F1 bolid koj ima mogućnost štelanja u svakome trenutku koji kotač bude bolje kočijo i gdje su gume duplo ako ne i više šire od auta što znači veću gaznu površinu koja automatski znači bolje prijanjanje za podlogu i obični auto uspoređivati


Sva tehnologija koju auti danas imaju je manje vise izasla iz F1.
Nekim cudom, ABS nije na tom popisu.
Meni znakovito.

Offline JogFromYamaha

  • moderator
  • Tržnica : (+10)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 17030
  • Spol: Muški
  • how you ride not what you ride
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Varazdin
  • Moj Skuter: XEvo 400
  • Moja Kaciga: schuberth sr1
  • MojSpuh: original inox
Odg: ABS po snjegu
« Odgovori #34 : 29 Prosinac, 2014, 20:24:33 »
htio bi ja vidjet f1 na snijegu i bljuzgi kak mu ide

to bi bilo interesantno vidjet na slikovima

evo ti malo zimskih radosti s amaterima u sumskim f1



naravno cisti amateri s 3 dlake na jajima  ;D

Offline Ceki21

  • Tržnica : (+2)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 1414
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
Odg: ABS po snjegu
« Odgovori #35 : 01 Siječanj, 2015, 07:02:02 »
Evo, pa gledaj :)
Trgo - Prijevoz RT

Offline JogFromYamaha

  • moderator
  • Tržnica : (+10)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 17030
  • Spol: Muški
  • how you ride not what you ride
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Varazdin
  • Moj Skuter: XEvo 400
  • Moja Kaciga: schuberth sr1
  • MojSpuh: original inox
Odg: ABS po snjegu
« Odgovori #36 : 01 Siječanj, 2015, 11:05:30 »
ljudi kaj tu nije jasno
ti sustavi sluze za lakse upravljanje u kriticnim situacijama
to kaj neko drifta auto ne znaci da je to dobro za cestovnu voznju di auto mora biti stabilan
a kocioni razmak ti treba na snijegu biti 3-4 put veci i voziti se sporije pa nemas ni problema

cestovni auti su radeni za normalne ljude koji nisu sportski vozaci ni trenirani vozaci (samo zato kaj vozis auto
200 po autocesti ne znaci da znas voziti i babica s placa moze stisnut gas) i u svakom slucaju je dobro
da porizvodaci automobila automobile limitiraju egasom i trpaju aute s sustavima za stabilizaciju
i samim time auto dobiva mogucnost upravljivosti za normalne vozace
sad zato sto neki nadobudni pristavi pubertetlija misli da je to need for speed i da je faca
pa da ce on pusiti cigarete bez filtera, gasit sustave i biti faca ok, samo nemoj to raditi na
cesti nego na stazi jer ugrozavas tude zivote .
Ne zelim ni nemoram objasnjavat kaj se desava dok se covjek ne prilagodava uvjetima na cesti jer
slike mozes gledati skoro svaki dan u novinama kak se lijepo auto omota oko drveta i poginu svi nutra.
Osobno imam dva pokojna prijatelja koji su na istu foru poginuli i jedan je pokosil curu na cesti prije nego se je zaletio u kucu.
Pa ti sad objasni obitelji zasto je njihova kcer mrtva i zasto si gasio elektroniku.

Eksperimentiranje i vjezbanje mozes raditi na stazi i na poligonima za trening voznje kaj se da i upisati
pa se tamo mozes upoznavati s autom kolko hoces.

« Zadnja izmjena: 01 Siječanj, 2015, 11:18:37 JogFromYamaha »

Offline ivan94

  • Tržnica : (0)
  • forumski skuteraš
  • ****
  • Postova: 565
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Jastrebarsko
  • Moj Skuter: piaggio nrg power
  • Moja Kaciga: hjc
  • MojSpuh: giannelli reverse
Odg: ABS po snjegu
« Odgovori #37 : 01 Siječanj, 2015, 16:50:40 »
evo ekipa samo da vam javim da sam isprobao ugasiti abs i mogu vam reci da je razlika dan i noc, auto puno brze i sigurnije stane nego sa abs-om upaljenim, ocito je da ima razlike u teoriji i praksi pa sad ko voli nek izvoli, ali da vas OPET podsjetim da je to samo u slucaju kada se na cesti nalazi snjeg ili led. Znam da se to ne smije i bla bla i da ce te opet govorit da mladi neiskusni vozaci ili kako to nas yogfromyamaha kaze nadobudni pristavi pubertetlije rade gluposti i ubijaju ljude... ovo radim zato jer mislim da je sigurnije bez abs-a(a i to sam se i uvjerio).

Offline du_vlaho

  • Tržnica : (+3)
  • forumski biciklist
  • ***
  • Postova: 379
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
    • Workshop385 YT
  • Mjesto: Dubrovnik
  • Moj Skuter: Na 4 točka
  • Moja Kaciga: Homologirana
  • MojSetup: Ima rikverc
  • MojSpuh: Smrdi na dvotaktol
Odg: ABS po snjegu
« Odgovori #38 : 01 Siječanj, 2015, 18:08:07 »
Po snijegu je bolji auto bez ABS-a jer ABS ne dozvoljava blokiranje kotača, doduše imate koliko-toliko nadzor nad automobilom, ali nema dovoljno trenja između kotača i podloge da zaustavi vozilo kao kad je primjerice mokar kolnik... a nedovoljno trenje uzrokuje ranije aktiviranje ABS-a zbog lošeg kontakta s podlogom, pa samim time ABS korigira kočenje da kotači ne blokiraju što rezultira duljim zaustavnim putom.

Što se tiče kočenja na snijegu, bolje je kad kotač blokira jer se samim time ukopava u snijeg i zbija ga ispred kotača što skraćuje zaustavni put, dok vozilo sa ABS-om bi samo nastavilo ići po snijegu i lagano kočilo pazeći da koji točak nebi blokao...

Offline dino73n

  • Tržnica : (+1)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 1854
  • Spol: Muški
  • Nije bed pasti,bed je ne ustati....
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Gračanica
  • Moj Skuter: Beverly 300HPE Sr50R
  • Moja Kaciga: LS2 Twister
  • MojSetup: FullSerijala
  • MojSpuh: SC08
Odg: ABS po snjegu
« Odgovori #39 : 03 Siječanj, 2015, 00:31:48 »
Dobre gume i sofer s mozgom i ABS se nece nikada ni aktivirati.

Kao sto je vec neko i napomenuo ABS nije ni dizajniran da prije zaustavi auto nego da se moze upravljati prilikom jakog kocenja.

Koci lagano i pocni kociti puno ranije nego na suhom je uvijek bila politika sigurne voznje na snijegu.

Legni na kocnicu ko budala i gubis kontrolu nad vozilom,sad hoces li se ranije zaustaviti sa ili bez ABS sistema vise nije ni bitno jer si izgubio kontrolu nad vozilom. Zaustavni put sa zablokiranim tockovima je situacija u kojima ti vise nisi sofer nego posmatrac koji gleda gdje ga inercija vodi i hoce li se zapucati u nesto ili ne...

Sent from my Note 3 using Tapatalk
« Zadnja izmjena: 03 Siječanj, 2015, 00:39:47 dino73n »
SCOOT NUMERO "2"
SF2 Yasuni R<>Stage6 HPC<>MHR replica LC<>Stage6 BigValve<>Dellorto 19 phbg from MHR pack<>red sponge<>Polini speedcontrol<>G2 EVO clutch<>Stage6/RT CNC bell<>extend gear<>2xME 7 Teen<>Xenon light<>KosoGpStyle