Sve za skuter!! MS Trgovina - Akcija

Autor Tema: Punjenje akumulatora?  (Posjeta: 5561 )

0 Članova i 2 Gostiju pregledava ovu temu.

Offline Kmajic5

  • Tržnica : (0)
  • forumski pješak
  • *
  • Postova: 20
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Split
  • Moj Skuter: Peterson p90-1
Punjenje akumulatora?
« : 23 Travanj, 2014, 20:51:07 »
Evo ja imam unibatov akumulator 12V i 4Ah kupljen u 6 mjesec. Problem je da ga moj skuter ne puni pa sam kupio punjac na kojem pise 12V i 6A, a ispod njega je oni mali osigurac od 7.5A. Mene zanima oce li akumulator vuc samo onoliko koliko njemu treba ampera za punjenje ili ce punjac davat konstantnu struju od recimo 3 ili 4A i koliko vremena njemu treba da se napunit i kako na akumulatoru izracunati ili izmjeriti njegovu struju u kratkom spoju ako se to uopce moze? Unaprijed hvala!
If you aint mixing oil and gas, you aint kicking ASS!!

Offline du_vlaho

  • Tržnica : (+3)
  • forumski biciklist
  • ***
  • Postova: 379
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
    • Workshop385 YT
  • Mjesto: Dubrovnik
  • Moj Skuter: Na 4 točka
  • Moja Kaciga: Homologirana
  • MojSetup: Ima rikverc
  • MojSpuh: Smrdi na dvotaktol
Odg: Punjenje akumulatora?
« Odgovori #1 : 23 Travanj, 2014, 21:17:34 »
Pa u pravilu će akumulator vuć više ampera kad je prazan i kako se postepeno puni tako će struja punjenja biti slabija. Ako na punjaču imaš ampermetar, pun će akumulator biti kad je struja punjenja jednaka nuli ili približno nula ako je akumulator lošiji. Ako je punjač 6A, to je maksimalna struja koju može dati...

A mjerenje struje kratkim spojem nebih preporučio na akumulatorima... jer ima upozorenje da se nesmije kratko spajat zbog eksplozije... inače se kratkim spojem samo transformatori i možda generatori ispituju koliko me sjećanje služi  :icon_biggrin:

Jedino ako ideš mjerit kolikom strujom punjač puni akumulator, dodaš ga u seriju sa punjačem.

To za izračunat baš točno vrijeme punjenja, ima neka formula sigurno koja uzima sve parametre punjenja u obzir, no ovako laički gledano bi trebao biti pun za sat-dva...

Offline Kmajic5

  • Tržnica : (0)
  • forumski pješak
  • *
  • Postova: 20
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Split
  • Moj Skuter: Peterson p90-1
Odg: Punjenje akumulatora?
« Odgovori #2 : 23 Travanj, 2014, 21:50:50 »
Pa u pravilu će akumulator vuć više ampera kad je prazan i kako se postepeno puni tako će struja punjenja biti slabija. Ako na punjaču imaš ampermetar, pun će akumulator biti kad je struja punjenja jednaka nuli ili približno nula ako je akumulator lošiji. Ako je punjač 6A, to je maksimalna struja koju može dati...

A mjerenje struje kratkim spojem nebih preporučio na akumulatorima... jer ima upozorenje da se nesmije kratko spajat zbog eksplozije... inače se kratkim spojem samo transformatori i možda generatori ispituju koliko me sjećanje služi  :icon_biggrin:

Jedino ako ideš mjerit kolikom strujom punjač puni akumulator, dodaš ga u seriju sa punjačem.

To za izračunat baš točno vrijeme punjenja, ima neka formula sigurno koja uzima sve parametre punjenja u obzir, no ovako laički gledano bi trebao biti pun za sat-dva...
Trenutno nemam ampermetar pa cu samo oni osigurac zamijenit s nekim manjim pa ako pukne onda cu znat da vuce vise. Sad sam ga stavio punit al cujem da oni elektrolit kao da prokuhava i sad neznam da otvorim one kapice kad se malo ohladi i da ga stavim onda punit, on sad ima 12.4v a kad je punjac ukljucen na njemu bude oko 15v ja mislim da je to dobro sad jedino sto neznam koliko ga jos treba puniti da on bude napunjen do kraja jer ako ga prepunim to sigurno nije dobro?
If you aint mixing oil and gas, you aint kicking ASS!!

Offline du_vlaho

  • Tržnica : (+3)
  • forumski biciklist
  • ***
  • Postova: 379
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
    • Workshop385 YT
  • Mjesto: Dubrovnik
  • Moj Skuter: Na 4 točka
  • Moja Kaciga: Homologirana
  • MojSetup: Ima rikverc
  • MojSpuh: Smrdi na dvotaktol
Odg: Punjenje akumulatora?
« Odgovori #3 : 23 Travanj, 2014, 22:10:45 »
Malo je prevelik napon punjenja zato vuče više struje i akumulator kuha...  :icon_biggrin:

najpametnije ti je u tom slučaju uzet žarulju od žmigavca i stavit u seriju s punjačem... i kad se žarulja ugasi akumulator je pun... al češ time produžit vrijeme punjenja, al bar neće zakuhat!  :icon_biggrin:

Inače akumulator bi trebao imati oko 11-11.5V kad nije spojen na punjač, a punjač bi trebao puniti najidealnije oko 12.5-13V... taj tvoj punjač doslovno kolje akumulator prevelikim naponom i strujom  :nono:


Offline Kmajic5

  • Tržnica : (0)
  • forumski pješak
  • *
  • Postova: 20
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Split
  • Moj Skuter: Peterson p90-1
Odg: Punjenje akumulatora?
« Odgovori #4 : 24 Travanj, 2014, 16:25:00 »
Malo je prevelik napon punjenja zato vuče više struje i akumulator kuha...  :icon_biggrin:

najpametnije ti je u tom slučaju uzet žarulju od žmigavca i stavit u seriju s punjačem... i kad se žarulja ugasi akumulator je pun... al češ time produžit vrijeme punjenja, al bar neće zakuhat!  :icon_biggrin:

Inače akumulator bi trebao imati oko 11-11.5V kad nije spojen na punjač, a punjač bi trebao puniti najidealnije oko 12.5-13V... taj tvoj punjač doslovno kolje akumulator prevelikim naponom i strujom  :nono:
Evo uspio sam svest struju na 400mA što je taman za akumulator al jedino mi je ostala voltaza malo visoka na 15V :)
If you aint mixing oil and gas, you aint kicking ASS!!

Offline 3alfa3

  • moderator mini
  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 15008
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: ZG
Odg: Punjenje akumulatora?
« Odgovori #5 : 24 Travanj, 2014, 17:30:37 »
Inače akumulator bi trebao imati oko 11-11.5V kad nije spojen na punjač, a punjač bi trebao puniti najidealnije oko 12.5-13V...

Krivo.

Akumulator koji ima 11.89V je 100% prazan. Kad ima 12,24V je 50% prazan. Pun ima 12,65-12,9V.


Napon kod  punjenja bi trebao biti 14,7V, a struja 1/10 nazivnog kapaciteta akumulatora.


Kad je napon akumulatora 12,6V i manji, vec dolazi do ostecivanja akumulatora jer akumulatori trebaju uvijek biti 100% napunjeni - tako najdulje traju.
« Zadnja izmjena: 24 Travanj, 2014, 17:33:03 3alfa3 »

Offline du_vlaho

  • Tržnica : (+3)
  • forumski biciklist
  • ***
  • Postova: 379
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
    • Workshop385 YT
  • Mjesto: Dubrovnik
  • Moj Skuter: Na 4 točka
  • Moja Kaciga: Homologirana
  • MojSetup: Ima rikverc
  • MojSpuh: Smrdi na dvotaktol
Odg: Punjenje akumulatora?
« Odgovori #6 : 24 Travanj, 2014, 17:48:46 »
Ispričavam se na netočnim informacijama, inače ja to gledam na kondenzatoru muzike... očito laže...  :laughing7:

Ali znam da mi susjedu na meganeu puni 15V i da mu žarulje svaki tjedan izgaraju, a akumulator svake godine mjenja... bio na servisu, mjerili, gledali... kažu regler i sve ok... da je to tako! ;D

Hvala Alfa na info  :icon_thumright: