POVIJEST Mercedes
Nastanak slavnog imena
Prvi Benzov auto bio je trokolica... danas bi se mogao registrirat kao motot i voziti s A kategorijom!
Prvi pravi Daimlerov Mercedes, Simplex 35 KS iz 1901. bio je već pravi auto
Malena, ali na prijelazu pretprošlog stoljeća već poprilično renomirana manufaktura automobila Daimler-Motoren-Gesellschaft, isporučila je 22. prosinca 1900. svoj prvi auto pomalo egzotičnog španjolskog imena Mercedes. Tvrtka smještena na posjedu njezina vlasnika i osnivača Gottlieba Daimlera u Cannstattu pokraj Stuttgarta, do tada je u deset godina postojanja prouzvela više uspješnih modela samohodnih kočija. Prva s imenom Mercedes pripala je bogatom veletrgovcu i jednom od tada najuspješnijih Daimlerovih dilera, Emilu Jellineku.
Taj zaljubljenik u aute s prebivalištima u Nici i Badenu kraj Beča, prvi je Daimlerov model nabavio tri godine ranije. Nakon što je u novinama slučajno pročitao da se auti iz Cannstatta odlikuju najnaprednijim tehnološkim rješenjima, Jellinek se bez oklijevanja zaputio u taj nirni gradić. Na željezničkoj postaji dočekao ga je osobno GottliebDaimler, u svojem tada najprestižnijem modelu Doppel-Phaeton. Jellineku se auto toliko svidio, da je već do dolaska pred Daimlerovu radionicu odlučio naručiti auto s istovjetnim modelom šasije. Međutim, motor od samo 6 KS učinio mi se preslabim. Stoga je od glavnog Daimlerovog konstruktora, mladog i nadarenog Wilhelma Maybacha, zatražio da iz glomaznog stroja pokuša izvući barem malo više snage. Rečeno, učinjeno. Jellinek je bio toliko oduševljen da je od izuzetno zadovoljnog kupca ubrzo postao uspješnim prodavačem i promotorom Daimlerovih vozila.
U to vrijeme, aktualni Daimleri često su sudjelovali na sve brojnijim utrkama. Nakon što je početkom 1900. u utrci Nica - La Turbie teško nastradao vozač trkačeg modela Phoenix, Jellinem je zaključio kako je sazrijelo vrijeme za masovniju proizvodnju tehnološki naprednijih, pouzdanijih i snažnijih automobila. Stoga je još 2. travnja te godine dogovoreno da će Maybach poraditi na razvitku jednog brzog, laganog, ali sigurnog modela. Istog dana, Jellinek je predložio Daimleru da taj potpuno novi model ponese ime njegove tada desetogodišnje kćeri Mercedes.
Prototip prvog Mercedesa, s oznakom 35 PS, isporučen je Jellineku krajem prosinca. Samo nekoliko dana kasnije, poduzetni je trgovac naručio čak 36 vozila istog modela, što je u tom trenutku bilo više od trećine planirane ukupne proizvodnje u Deimlerovim pogonima u cijeloj 1901. Samo godinu dana kasnije proizvodnja Mercedesa je udvostručena, a njegovo imezaštićeno.
Naglom porastu popularnosti marke, pogodovali su i sportski uspjesi. Već u ožujku 1901. pobijedio je na tada vrlo renomiranoj cestovnoj utrci "Nica - Aix - Salon - Nica te na brdskoj utrci Nica - La Turbie" Daimlerov tvornički vozač Wilhelm Werner, za upravljačem tek neznatno nabrijanog Mercedesa 35 PS., Uslijedile su i nove pobjede jer je već i taj prvi model Mercedesa u tehnološkom smislu bio daleko ispred svojeg vremena. Stoga i ne ćudi da su se već krajem 1901. među Daimlerovim kupcima našle i najslavnije ličnosti tog vremena, među inima i razmaženi američki miljarderi Rockefeller i Vanderbilt. Model Mercedes simplex, postao je istinski hit.
U novo desetljeće Daimler je ušao s potpuno novim modelom Typ 37, čiji je novokonstruirani četverocilindarski benzinski motor bio opremljen s tri ventila i dvije svijećice po cilindru, a korak po korak uvođene su i mnoge druge inovacije. Nakon završetka I. Svjetskog rata i ponovnog prijelaska na mirnodopsku proizvodnju, treće desetljeće Mercedesa obilježili su pogonski agregati pojačani kompresorima, koji su u beskompromisnim sportskim izvedbama, poput prekrasnog modela SSK, iz 1928. značajno pridonijeli izgradnji mita o trokrakoj zvijezdi.
Inovativni polet tvrtke, udvostručen je još 1924. kada je daimler započeo udruživanje s podjednako uspješnim njemačkim proizvođačem najluksuznijih automobila Benz & Co. Upravo u to vrijeme, glavni konstruktor postao je dr. Ferdinand Porsche, kasniji tvorac legendarne Volkswagen Bube. Uz sjajne luksuzne limuzine, sportske egzote te nepobjedive trkaće modele serija K, S, SS, SSK i SSKL, široj su publici nuđeni i nešto skromniji modeli. Primjerice, solidni Mercedes 170, usprkos ugradnji najnaprednijih tehnoloških rješenja, primjerice nezavisnom vješanju kotača, stajao je 1931. tada sasvim prihvatljivih 4400 maraka, dok je za prekrasni kabriolet 500K trebalo izdvojiti pet puta veću svotu novca.
U proljeće 1938, na Berlinskom je salonu predstavljen i prvi serijski proizvedeni auto s pogonom na plinsko ulje. Mercedes 260 D razvijao je snagu od 45 KS i najveću brzino od 97 km/h. Tek nakon II. Svjetskog rata, tijekom koje su razvitak i civilna proizvodnja automobila bili u Njemačkoj potpuno prekinuti, , postalo je jasno da je upravo Mercedes, s tim svojim prvim modelom opremljenim dizel motorom, inicirao proizvodnju najštedljivijih osobnih automobila prošlog stoljeća.
Serijska proizvodnja putničkih Mercedesa započela je ponovno tek u lipnju 1947. U robusnu limuzinu 170V ugrašivani su štedljivi četvorocilindarski motori snage 38 KS. tek dvije godine kasnije predstavljena je i luksuznija inačica 170S te ona pokretana dizel motorom 170D. Krajem 1950. dostignuta je u pogonima Daimler Benza godišnja proizvodnja od 50.000 osobnih automobila, kao u najboljim predratnim godinama. U proljeće 1951. predstavljeni su novi modeli 220 i 300, kojima je nedvosmisleno najavljen povratak tvrtke proizvodnji automobila više i visoke klase. Na šasiji tristotice, godinu dana kasnije izniknuo je jedan od najljepših sportskih automobila svoh vremena, legendarni model 300SL. Bio je to najbolji znak povratka Mercedesa u svjetsku elitu proizvođača automobila. .
Granicu sđnova od 100.000 vozila proizvedenih u godinu dana, Deimler Benz je dosegao već 1959. U to vrijeme, najbolje su prodavane različite inačice obnovljenog modela 220. Tijekom sljedeće dvije godine uslijedilo je predstavljanje kupe i kabrio inačice tog modela i modela s oznakom 300, kao posljednje prethodnice prve generacije S klase, promovirane 1965. U to vrijeme zamijećen je i početak dinamičnog razvitka dizel motora, koji su se prvo ugrađivali u najmanje Mercedese, dok su danas visoko zastupljeni i u najluksuznijim klasama.
Samo nabrajanje svih modela i inačica osobnih automobila, široke palete teretnih i visokospecijaliziranih vozila, ali i mnogobrojnih inovacija, koje je tvrtka Mercedes Benz u posljednjih četrdesetak godina uvela u svoje proizvodne pogone, oduzelo bi nam i suviše prostora. Od trenutka isporuke prvog M;ercedesa Emilu Jellineku, do danas je proizvedeno gotovo 25. milijuna automobila s trokrkakom zvijezdom, od kojih polovina još uvijek prometuje svjetskim cestama, što ponajbolje govori o njihovoj kvaliteti.
Tvrtka Daimler Benz se 1998. udružila s s američkim automobilskim gigantom Chryslerom u suvremenu multinacionalnu kompaniju Daimler Chrysler.Pritom nije trebalo strahovati za njezinj identitet. Glasovita trokraka zvijezda, prema istraživanjima marketinških stručnjaka, danas predstavlja u svijetu najcjenjeniji automobilski simbol te jednu od pet najprepoznatljivijih oznaka robnih marki u svim kategorijama.
Brži od serijale
Zahvaljujući velikom međuosovinskom razmaku, široko postavljenim kotačim i .niskom težištu te revolucionarno koncipiranoj šasiji i karoseriji, Mercedes 35 KS je po prvi puta objedinio je sve temeljne značajke suvremenog auta. Novi četverocilindrični benzinski motor, obujma 5,9 litara razvijao ječak 35 KS. Auto je bio opremljen sačastim hladnjakom, koji je izumio Maybach, znatno lakšim i učinkovitijim od svih do tada konstruiranih izmjenjivača topline. Kućište mjenjača bilo je po prvi puta izrađeno od aluminija, dok je ulazne ventile pokretala bregasta osobina. Uz to, svaki je cilindar bio opremljen posebnim rasplinjačem. Poboljšano kvačilo, mjenjač s jednom polugom za promjenu brzina, lagano pokretljivi, precizni upravljač te pouzdani i moćni bubnjevi kočnica, smješteni u samim kotačima, znatno su pridonijeli Mercedesovoj popularnosti. Još znatno uznapredovalom tehnologijom, primjerice, kardanskim prijenosom, odlikovao se i popularni model Mercedes 22/40 iz 1910. Zahvaljujući tada respektabilnoj snazi od 40 KS, postizao ne najveću brzinu od 80 km/h.
http://de.wikipedia.org/wiki/Bild:Mercedes-Simplex_40_PS_von_1902.jpgBenzova trokolica
Inovativni tehnički genije Karl Benz je s Maxom Rose i Fridrichom Esslingerom osnovao u Mannheimu svoju tvrtku Benz & Co. još 1883. Početkom 1886. patentirao jeprojekt vozila na motorni pogon, dok je serijska proizvodnja uspješnog modela Velo započela tek 1894. Do 1901. proizvedeno ih je 1200 komada. Istovremeno su auti jedne od brojnih konkurentskih tvrtki postajali sve bolji. Naravno riječ je o stuttgartskoj manufakturi Gotlieba Daimlera, koji je gotovo dva desetljeća prije njezinog utemeljenja 1890. usko surađivao s Augustom Ottom i Wilhelmom Maybachom, na usavršavanju četverotaktnog motora s unutarnjim sagorjevanjem, koji je Otto patentirao 1876. Nakon razilaska s Ottom, Daimler i Maybach su već 1885 uspjeli proizvesti toliko kompaktan stroj da je bio prikladan i za ugradnju u motocikl. Godinu dana kasnije, sastavili su i prvi auto, koji je za razliku od Benzove trokolice imao četiri kotača. Tvrtke Daimler i Benz udružile su se tek 1924 u zajedničko poduzeće, koje je tijekom posljednjih osamdesetak godina postalo jedno od najuspješnijih u svijetu.
http://hr.wikipedia.org/wiki/Slika:Carl-Benz_coloriert.jpghttp://de.wikipedia.org/wiki/Bild:Benz-1.jpghttp://de.wikipedia.org/wiki/Bild:Benz-Nachbau.jpgPo desetogodišnjoj Mercedes Jellinek nazvan je 1900. jedan od najprestižnijih automobila današnjice.
http://en.wikipedia.org/wiki/Image:Wimbit-MercedesJellinek.jpgEmil Jellinek, imućni bečki industrijalac i austrijski počasni konzul u Nici, volio je Azurnu obalu i automobile
http://en.wikipedia.org/wiki/Image:Wimbit-Jellinek-Main.jpg