Sve za skuter!! MS Trgovina - Akcija

Autor Tema: Šta je to CDI i čemu služi?  (Posjeta: 31918 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline zekozna

  • `Ko zna-zna!
  • moderator
  • Tržnica : (+2)
  • forumski skuteraš
  • ****
  • Postova: 584
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Velika
  • Moj Skuter: Hexagon LX125 4t
  • Moja Kaciga: IXS StormHX2400
  • MojSetup: Serial
  • MojSpuh: Home made
Šta je to CDI i čemu služi?
« : 23 Svibanj, 2013, 21:48:29 »
Dakle, stvari stoje ovako.
Prije 20 godina sam prvi put sjeo na vozilo na motorni pogon sa 2 kotača. zadnjih 15-ak godina šarafam po svemu dvotaktnom što mi dopadne pod ruke. Sa nazivom CDI sam se sretao X puta ali nikada me nije zanimalo šta je to jer mi nije trebalo.
Koliko sam onako sada u letu pogledao na google-u, to je neki elektrosklop za pražnjenje određene struje,...
E, sada, zanima me šta je to točno, čemu služi, kako se spaja i što je najbitnije, kako to da moj skuter bez toga radi i ide kao zvrk? Molio bih da odgovore da netko tko zna jer vjerujem da će se s vremenom pojaviti još ljudi kao što sam ja kada ih vrijeme natjera da shvate kako ima i drugih paljenja osim Iskra i Bosch platinskih 6V 17W i 12V 50W...
Moje znanje je oldschool i ima još takvih ljudi, vjerujte, pa evo... Tko pita-ne skita....

Jbg, ako moj motor ide bez toga... zanima me ko je sad tu lud, ja ili oni što su konstruirali el. instalacije na skuterima...
Na toliko sam motora doslovce pravio instalacije i nikada ali nikada nisam koristio taj cdi...
Možda sam imao sreće do sada ali čisto sumnjam... Moj motor to nema a sad sam shvatio da imam jedan cdi od baotiana na tavanu a nisam ni znao čemu to služi...
« Zadnja izmjena: 23 Svibanj, 2013, 22:00:14 zekozna »
Kratko i jasno - bez vozacke nemas kaj radit na cesti. Boli me k**ra* koliko dobro znas vozit.

Offline Peksy

  • Tržnica : (+28)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 1617
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Imotski
  • Moj Skuter: Aprilia Sr 180
  • Moja Kaciga: Glava
  • MojSetup: Money
  • MojSpuh: Drnda
Odg: Šta je to CDI i čemu služi?
« Odgovori #1 : 23 Svibanj, 2013, 22:39:49 »
Koji to motor nema cdi?
Bolje ne moze :)

Offline K-e-k-o

  • Tržnica : (0)
  • forumski pješak
  • *
  • Postova: 7
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Zagreb
  • Moj Skuter: aprilia rs 50-80
  • MojSetup: top performance 70ccm
  • MojSpuh: leo vince
Odg: Šta je to CDI i čemu služi?
« Odgovori #2 : 23 Svibanj, 2013, 22:41:23 »
pozz evo kolko sam jka upucen CDI je elektronika koja sluzi za okretaje motora i jos kaj ja znam postoji sportski CDI da bi se motor jace iliti brze vrtio znaci sluzi za okretaje to je sve kaj ja znam o tome.nadam se da sam ti bar malo pomogo ;D

Offline zekozna

  • `Ko zna-zna!
  • moderator
  • Tržnica : (+2)
  • forumski skuteraš
  • ****
  • Postova: 584
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Velika
  • Moj Skuter: Hexagon LX125 4t
  • Moja Kaciga: IXS StormHX2400
  • MojSetup: Serial
  • MojSpuh: Home made
Odg: Šta je to CDI i čemu služi?
« Odgovori #3 : 23 Svibanj, 2013, 22:58:55 »
Koji to motor nema cdi?
Ja sam na svoju sr-ku stavljao mašinu od piaggia. Dobio mašinu sa bobinom i mašina je kao takva palila bez ostalih instalacija i bez ikakvih dodataka. U razgovoru sa jednim članom, došao sam do zaključka da motor sa elektronskim paljenjem ne može raditi bez cdi-ja pa sam ostao paf  :uff: :uff: jer eto, ovaj moj radi.

Upravo sam si malo dao truda pa prelistao neke stranice...

Evo, ovo sam saznao...


cdi je najobičnija elektronska bobina ,npr za iskru,ducati uglavnom svi skuteri to je princip rada bobine,imas u temi tranzistorska ili tristorska paljenja
znači ako imas elektronsko paljenje na skuteru a imas,imas cdi,moze bit skupa s bobinom tj u komadu (runner,nrg 50 ccm) a moze bit i odvojen tj cdi komponemta odvojena od bobine (runner 180ccm,baotian,xy 125-ica..)

http://www.tomos-riders.com/savjeti-rijeseni-problemi-'uradi-sam'-i-ostalo/cdi-bobine/msg471497/#msg471497

npr napravis vakav sklop i spojis na bobinu 12/50 paljenja ili unutarnju 6/17 samo je stavis vani,ili od stojke,fiće.....tj najobičniju bobinu i imas bobinu za elektronsko paljenje

trenutno bas sklapam neke i malo san se igra otporima i kondezatorima jer o njima ovisi kolko če iskra ič u kasnije paljenje na večim okretajima,uglavnom ovi sklopovi pasu i na skutere,125-ice ako ti izgori,čak s nekima motor ide osjetno bolje,može se stavit blokada da ti ne prave probleme na tehničkom
Kratko i jasno - bez vozacke nemas kaj radit na cesti. Boli me k**ra* koliko dobro znas vozit.

Offline Peksy

  • Tržnica : (+28)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 1617
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Imotski
  • Moj Skuter: Aprilia Sr 180
  • Moja Kaciga: Glava
  • MojSetup: Money
  • MojSpuh: Drnda
Odg: Šta je to CDI i čemu služi?
« Odgovori #4 : 23 Svibanj, 2013, 23:01:59 »
Bolje ne moze :)

Offline zekozna

  • `Ko zna-zna!
  • moderator
  • Tržnica : (+2)
  • forumski skuteraš
  • ****
  • Postova: 584
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Velika
  • Moj Skuter: Hexagon LX125 4t
  • Moja Kaciga: IXS StormHX2400
  • MojSetup: Serial
  • MojSpuh: Home made
Odg: Šta je to CDI i čemu služi?
« Odgovori #5 : 23 Svibanj, 2013, 23:04:08 »
Da, vidim, imam i to je bobina a iz objašnjenja koje sam maloprije dobio, to je bobina u kojoj je ugrađen cdi...
Nisam znao i nisam se sa time susretao.
Kratko i jasno - bez vozacke nemas kaj radit na cesti. Boli me k**ra* koliko dobro znas vozit.

Offline Peksy

  • Tržnica : (+28)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 1617
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Imotski
  • Moj Skuter: Aprilia Sr 180
  • Moja Kaciga: Glava
  • MojSetup: Money
  • MojSpuh: Drnda
Odg: Šta je to CDI i čemu služi?
« Odgovori #6 : 23 Svibanj, 2013, 23:05:22 »
Pa to e to....u sr-a morini je drugacije bobina i cei su odvojeni,a za minu neznam,ali u piagga je ovo cdi ;)
Bolje ne moze :)

Offline zekozna

  • `Ko zna-zna!
  • moderator
  • Tržnica : (+2)
  • forumski skuteraš
  • ****
  • Postova: 584
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Velika
  • Moj Skuter: Hexagon LX125 4t
  • Moja Kaciga: IXS StormHX2400
  • MojSetup: Serial
  • MojSpuh: Home made
Odg: Šta je to CDI i čemu služi?
« Odgovori #7 : 23 Svibanj, 2013, 23:11:09 »
Da, to je ovo što je Sotarts rekao... a kod mene je mašina od nrg 50 pa je takva i bobina... Uglavnom, riješen je misterij  :icon_biggrin: Stvarno sam ostao u čudu kad sam shvatio da mi motor radi a ja taj dio nisam spajao a čovjek od znanja mi rekao da elektronsko paljenje ne može bez toga....

Ajd kad sam već otvorio temu o tome, evo još jedan link, može nekada nekome zatrebati, meni je puno pomoglo kod prepravljanja instalacija....
http://www.tomos-riders.com/tuning-projekti-i-tuning-pitanja/tranzistorska-i-tiristorska-elektronika-za-2t-motore/msg7461/#msg7461
« Zadnja izmjena: 23 Svibanj, 2013, 23:17:16 zekozna »
Kratko i jasno - bez vozacke nemas kaj radit na cesti. Boli me k**ra* koliko dobro znas vozit.

Offline 3alfa3

  • moderator mini
  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 15008
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: ZG
Odg: Šta je to CDI i čemu služi?
« Odgovori #8 : 24 Svibanj, 2013, 01:45:29 »
pjadjo nema cdi jer je on u kucistu sa bobinom sto znaci da ga ustvari ima, samo nije odvojen.

Gledaj na to ovako:
Snaga klade valja, uma caruje. Um je CDI, a bobina je snaga  ;D