Sve za skuter!! MS Trgovina - Akcija

Autor Tema: Opcenito - utjecaj potrosenih karika, riseva i sl. na kompresiju  (Posjeta: 12084 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Gelipterina

  • Tržnica : (0)
  • forumski biciklist
  • ***
  • Postova: 319
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Rijeka
  • Moj Skuter: Peugeot Jet Force
  • Moja Kaciga: Dainese d181
  • MojSetup: u potpisu...
  • MojSpuh: Gianelli Reverse
Zanima me, ako bi tko znao rec, pozeljno iz iskustva...a moze i teorijski  :)

Koliki ris na cilindru treba bit da bi osjetno utjecao na kopresiju?

Kad nekome cvikne klip, dali taj moze opet vozit kasnije, i kakve su  posljedice? Dali moze upalit opet taj motor, sa tim istim komponentama?

Kolika kompresija mora bit na Base 70 cilindrima i na serijalama, dali je ista?

Koliko cesto bi trebao karike mjenjat? Dali pritom treba cilindar obradjivat?

Kako najlakse prepoznat, potrosene karike, odnosno "duvanje", tj, kako vidjet dali karike rade posao kako treba?

Negdje sam procitao da kanale na cilindru treba zagladiti da ne trgaju karike, dali to drzi vodu?


Malossi Sport 70ccm, polirani kanali, Gianelli Reverse, Dellorto 17.5 PHVA TS, getriba +17,5%, Stage 6 Sport Pro vario, pomankuto paljenje, HID...

Offline luna500rr

  • Tržnica : (+9)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 5526
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Zmijavci
Odg: Opcenito - utjecaj potrosenih karika, riseva i sl. na kompresiju
« Odgovori #1 : 18 Lipanj, 2012, 21:26:57 »
Koliki ris na cilindru treba bit da bi osjetno utjecao na kopresiju?

bitna je dubina, sirina i pozicija.. ako je ris u visini usisnih i ispusnih kanala a nesjece bas te kanale il ih prelazi za koji mm nema neke vaznosti ni da je neznam kako dubok... al ako je ris od npr nekog kanala do vrha glave i dubok ni 1/10mm moze papiti snagu pogotovo na niskoturaznim cilindrima... na 40mm cilindru je ris od spoja s glavom do nekog kanala dovoljno pol milimetra da bude sirok i par deseti dubok da skuter nepali nikako.. na 47mm je tezi slucaj da skuter nepali s neznam kakvim risom al gubi cudo snage...



Kad nekome cvikne klip, dali taj moze opet vozit kasnije, i kakve su  posljedice? Dali moze upalit opet taj motor, sa tim istim komponentama?

ev s kakvim je meni klipom skuter radio...






al je cilindar bio netaknut...


ima i video negdi na youtubeu, jedva je palio i isao je 30 max.. al je ipak palio...
ovaki klip nebi puno zaostajao za novim klipom po pitanju preformansi da se stave nove karike, jer svar je u karikama ugl.. al naravno puno prije bi skuter oslabio s ovakim klipom neg netaknutim... vecu ulogu tu imaju karike neg sam klip, kad su lose karike nepomaze ni 47mm klip da skuter upali... vise o karikama dolje...




Kolika kompresija mora bit na Base 70 cilindrima i na serijalama, dali je ista?

veca je na base, al koliko veca nezz.. sami se cilindri razlikuju, malossi imaju dosta manju zapremninu glave neg npr top performanse.. zato imaju mal vise momenta i 'tvrđa' je kurbla... a ni svi serijski cilindri nemaju jednaku kompresiju... npr aerox r iz ima vecu neg neki od f12 f15 obicnih modela jer je razlika u glavi...



Koliko cesto bi trebao karike mjenjat? Dali pritom treba cilindar obradjivat?

na gus cilindrima i normalnim okretajima svakih 15000km ako je sve ok.. mogu karike kadkad i duplo vise a ako je slabo ustelan skut, izduse na 3000km... ako se nevide mikrokanali na cilindru pozeljno je honovat il barem rucno napravit s smirglom tko zna... na alu cilindru se netrebaju vidit mikrokanali al na gusu moraju... vise o tome dolje...



Kako najlakse prepoznat, potrosene karike, odnosno "duvanje", tj, kako vidjet dali karike rade posao kako treba?

najlakse se prepozna po klipu, ako je klip zmazan odnosno ako okom vidis da karike pustaju onda ih je vakat zamjenit.. na niskom leru tada znaju suskati... karike mogu savrseno dihtat al mozes im provjerit zazor tako da ih stavis u cilindar i na spoju mjeris udaljenost špijunima za štelat ventile..
dakle udaljenost di se spajaju krajevi karike, npr ova je za bacit spoj je preko milimetra...



za sve cilindre se govori da ih je priko 0.8mm zazor potrebno zamjeniti... zazor ti nemora bit pokazatelj dal su karike za zamjenu jer se znaju iskrivit il ukrivo potrosit pa nedihtaju po cilindru.. al kad je zazor prevelik pukne ti komadic karike i dobijes ovo...



ja bi prije fusario s polovnim karikama i jednostavno se desi da zazor karike bude odlican, 0.2mm al karika nedira cjelom duzinom cilindar i pusta.. kao da imas ris isti k... nit ima kompresije nit pali a otpale mi noge od kurblanja dok to nisam skuzio... ev ova slika ti pojasnjava.. spijun 0.05mm prolazi bez problema izmedju karike i cilindra.. skuter s base kitom jedva pali i ide 60 a trosi koda ide 200...





Negdje sam procitao da kanale na cilindru treba zagladiti da ne trgaju karike, dali to drzi vodu?

prozore da, imat ti u faq tocno pojasnjeno mmario napisa kako pod kojim kutem i sta... al to trebas radit tek ako si turpijao cilindar... npr evo sta je meni bilo kad sam isturpija ispuh na malossi sportu a nisam to uradio...skuter je vozio parsto km i odjednom pafff....



mislim da sam ti pomogao bar malo... :hello:

Offline jura_sr

  • Tržnica : (0)
  • forumski biciklist
  • ***
  • Postova: 296
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Karlovac
  • Moj Skuter: Aprilia SR 50 cm3 (M
  • Moja Kaciga: HJC
  • MojSetup: Polini Sport 75 cm3,Polini Speedcontrol(5.1g)
  • MojSpuh: Arrow Extreme
Odg: Opcenito - utjecaj potrosenih karika, riseva i sl. na kompresiju
« Odgovori #2 : 18 Lipanj, 2012, 22:10:44 »
karike i risevi ti utjecu na kompresiju isto koliko i sperema u pici na trudnocu  :laughing3:
Izgubila sam samopouzdanje u druge osobe, ROFLLL

Offline Gelipterina

  • Tržnica : (0)
  • forumski biciklist
  • ***
  • Postova: 319
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Rijeka
  • Moj Skuter: Peugeot Jet Force
  • Moja Kaciga: Dainese d181
  • MojSetup: u potpisu...
  • MojSpuh: Gianelli Reverse
Odg: Opcenito - utjecaj potrosenih karika, riseva i sl. na kompresiju
« Odgovori #3 : 19 Lipanj, 2012, 02:34:13 »
Luna 500, pomogao si strahovito, puno hvala.  :notworthy:

Evo pitanje, u slucaju kad bi klip na tvojoj zadnjoj slici ispravan, dali bi ovoliko crnila ispod karika upucivalo na prekomjerno pustanje istih?
Malossi Sport 70ccm, polirani kanali, Gianelli Reverse, Dellorto 17.5 PHVA TS, getriba +17,5%, Stage 6 Sport Pro vario, pomankuto paljenje, HID...

Offline 3alfa3

  • moderator mini
  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 15008
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: ZG
Odg: Opcenito - utjecaj potrosenih karika, riseva i sl. na kompresiju
« Odgovori #4 : 19 Lipanj, 2012, 09:16:08 »
Luna 500, pomogao si strahovito, puno hvala.  :notworthy:

Evo pitanje, u slucaju kad bi klip na tvojoj zadnjoj slici ispravan, dali bi ovoliko crnila ispod karika upucivalo na prekomjerno pustanje istih?


Upucivalo bi, ali to ne znaci da takav setup nebi bio vozan jos dugo vremena

Offline dino73n

  • Tržnica : (+1)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 1854
  • Spol: Muški
  • Nije bed pasti,bed je ne ustati....
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Gračanica
  • Moj Skuter: Beverly 300HPE Sr50R
  • Moja Kaciga: LS2 Twister
  • MojSetup: FullSerijala
  • MojSpuh: SC08
Odg: Opcenito - utjecaj potrosenih karika, riseva i sl. na kompresiju
« Odgovori #5 : 19 Lipanj, 2012, 09:42:42 »
Luna 500, pomogao si strahovito, puno hvala.  :notworthy:

Evo pitanje, u slucaju kad bi klip na tvojoj zadnjoj slici ispravan, dali bi ovoliko crnila ispod karika upucivalo na prekomjerno pustanje istih?

Evo kako ti i alfa rece,ako koji put pritisnes hladan motor do maksimuma probijace ti kraj karika malo i klip ce pocrniti a u stvari sve je u redu.

Karika ti je tu da drzi kompresiju a celo klipa je tu da čuva kariku od izravnog kontakta sa eksplozijom,znaci tek kad motor postigne radnu temperaturu celo klipa ce se "napuhati" na mjeru cilindra i tek tad ce karike/klip dihtovati u cilindru kako treba.

Zato motor ne treba forsirati dok ne postigne radnu temperaturu jer skracujes zivotni vjek karika,klipa,cilindra.
SCOOT NUMERO "2"
SF2 Yasuni R<>Stage6 HPC<>MHR replica LC<>Stage6 BigValve<>Dellorto 19 phbg from MHR pack<>red sponge<>Polini speedcontrol<>G2 EVO clutch<>Stage6/RT CNC bell<>extend gear<>2xME 7 Teen<>Xenon light<>KosoGpStyle

Offline Gelipterina

  • Tržnica : (0)
  • forumski biciklist
  • ***
  • Postova: 319
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Rijeka
  • Moj Skuter: Peugeot Jet Force
  • Moja Kaciga: Dainese d181
  • MojSetup: u potpisu...
  • MojSpuh: Gianelli Reverse
Odg: Opcenito - utjecaj potrosenih karika, riseva i sl. na kompresiju
« Odgovori #6 : 19 Lipanj, 2012, 14:34:51 »
Ok, da odmah pitam tu, koliko bara bi trebao imat Malossi Sport 70?
Malossi Sport 70ccm, polirani kanali, Gianelli Reverse, Dellorto 17.5 PHVA TS, getriba +17,5%, Stage 6 Sport Pro vario, pomankuto paljenje, HID...

Offline dino73n

  • Tržnica : (+1)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 1854
  • Spol: Muški
  • Nije bed pasti,bed je ne ustati....
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Gračanica
  • Moj Skuter: Beverly 300HPE Sr50R
  • Moja Kaciga: LS2 Twister
  • MojSetup: FullSerijala
  • MojSpuh: SC08
Odg: Opcenito - utjecaj potrosenih karika, riseva i sl. na kompresiju
« Odgovori #7 : 19 Lipanj, 2012, 14:40:27 »
Kod mene replika ima oko 10-10,5 kad je hladan a malo opadne kad se ugrije a kod tebe recimo je svjecica dugi navoj tako da kad zavrnes kompresiometar ostane jos jedan ccm i tu i tu dolazi do pada kompresije ali samo prilikom mjerenja jer se ima efekat kao povecanog kompresionog prostora.Mislim da bi nekih 8,5-9 bara bilo normalno ocitanje
SCOOT NUMERO "2"
SF2 Yasuni R<>Stage6 HPC<>MHR replica LC<>Stage6 BigValve<>Dellorto 19 phbg from MHR pack<>red sponge<>Polini speedcontrol<>G2 EVO clutch<>Stage6/RT CNC bell<>extend gear<>2xME 7 Teen<>Xenon light<>KosoGpStyle

Offline 3alfa3

  • moderator mini
  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 15008
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: ZG
Odg: Opcenito - utjecaj potrosenih karika, riseva i sl. na kompresiju
« Odgovori #8 : 19 Lipanj, 2012, 14:50:07 »
Ok, da odmah pitam tu, koliko bara bi trebao imat Malossi Sport 70?

10tak

Offline 3alfa3

  • moderator mini
  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 15008
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: ZG
Odg: Opcenito - utjecaj potrosenih karika, riseva i sl. na kompresiju
« Odgovori #9 : 19 Lipanj, 2012, 14:50:56 »
Kod mene replika ima oko 10-10,5 kad je hladan

To je OK, tak je i moja imala na nekih 6000km. Ali topla je imala 10,5-11 pa me cudi da je tebi manje kad se zagrije

Offline Gelipterina

  • Tržnica : (0)
  • forumski biciklist
  • ***
  • Postova: 319
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Rijeka
  • Moj Skuter: Peugeot Jet Force
  • Moja Kaciga: Dainese d181
  • MojSetup: u potpisu...
  • MojSpuh: Gianelli Reverse
Odg: Opcenito - utjecaj potrosenih karika, riseva i sl. na kompresiju
« Odgovori #10 : 19 Lipanj, 2012, 16:20:48 »
Neznam, moram izmjerit, neznam dali mi skuter ide dobro s obzirom na setup ili ne, nemam s kim usporedit. Al gledam po netu, neke Aeroxe, bez beda na zadnji idu, kod mene nema sanse, sad opet. Ja sam telac od 120kg, a i skuter je veci, tezi od Aeroxa...  :)

A i zanimalo me ovo sve i radi, agregata, koji je radio i samo se odjednom ugasio i ne zeli upalit. Bio je kod jednog automehanicara, pa govori da je zaderan cilindar radi loseg benzina  :icon_scratch: i da mu je upalio samo kad je stavio masu ulja unutra. Ja sam otvario to doma i kakvih cilindara ima i rade, ovaj je odlican, ima mali ris, al koliko mu to smeta  :dontknow:
Malossi Sport 70ccm, polirani kanali, Gianelli Reverse, Dellorto 17.5 PHVA TS, getriba +17,5%, Stage 6 Sport Pro vario, pomankuto paljenje, HID...

Offline strikoo

  • Tržnica : (+3)
  • forumski skuteraš
  • ****
  • Postova: 706
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
Odg: Opcenito - utjecaj potrosenih karika, riseva i sl. na kompresiju
« Odgovori #11 : 19 Lipanj, 2012, 16:36:09 »
nema to što smetati, stavljao sam ja slike svog cilindra i na što to liči pa ide normalno.