Sve za skuter!! MS Trgovina - Akcija

Autor Tema: Lakiranje i priprema  (Posjeta: 10821 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline 3alfa3

  • moderator mini
  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 15006
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: ZG
Lakiranje i priprema
« : 23 Studeni, 2011, 18:19:54 »
Danas sam na jednom drugom forumu naletio na ovo.....


Ovdje ću ukratko i što je moguče sažetije napisati o pripremi vozila za lakiranje :cool:.Dakle pričam o jednostavni stvarima,znači popravci do negdje 800 kn koje možete doma sami napraviti.Sve iznad toga prepustite profesionalcima.

Dakle je sam autolakirer po zanimanju iako to više ne radim,vidio sam savjete koje su ljudi znali davati i već sam mogao pretpostaviti da su neki domaći radovi završili neuspješno,a to je preskupi sport da bi zbog krivih informacija bacali novce.


:misli:Pa da vidim.Znači prije nego počnem da navedem par stvari,tako da nemoram poslije dodavati:

-Kod nas su najrasprostranjenije tri vrste farbe :akril,metalic,perla
svaka se priprem drugačije ima ih još ali.... skupooooo i teško za naći.

-Brušenje:oznaka P označava granulaciju papira(grubost)

-Kit:nemojte koristiti špric kit,preskup je.Koristite običan uz njega dobijete besplatno utvrđivač,mješa se 2-3% na ukupnu masu kita koju ste zagrabili iz kantice.Znači ne ga natrpati u posudu i pomješati sa cijelom kanticom :misli:.zagrabite sa željznom špahtlom i probajte nabaviti plastičnu špahtlu koja se zove japaner puno je bolja za nanošenje kita nego čelični japaner.Trebalo bi ga biti u dućanu gdje kupujete lakove.
Znači kit se mješa sa jednom običnom špahtlom i jednom plastičnom.

-Temeljna boja ili ti ga washprimer se stavljaju na kit niti slučajno obratno,inače kit otpada.
Kad ste zavšili sa samom obradom kita i kad je zaglađen,znači prije samog stavljanja filera ide washprimer.Suši se oko 2-3 min.

-Filer:mnogi pričaju špricanje mokro na mokro to slobodno zaboravite,zapravo pljusnite toga koji vam je to rekao,bit će vam lakše,a i meni :palacgore:(preporučeno)
Filer se kupuje posebno,utvrđivač za filer posebno i razrjeđivač posebno,bilo bi najbolje da se držite isto proizvođača za jednu komponentu.
Znači neće smetati ako kit bude bio od drugog proizvođača,ali ako mješate filer najbolje je da onda filer,utvrđivač i razrjeđivač budu od isto proizvođača.Isto i sa lakovima.
Za svaki filer da ga promješate trebati če vam štap za mješanje i upravo ste pogodili!svaki proizvođač ima svoj štap za mješanje i košta oko 100 kn
Filer se suši 24 sata minimalno i ne preporuča se brusiti prije,čak iako izgleda površinski suh.
Postoje i rapid fileri suše za par sati,ali i koštaju.
 
-Lak:današnji lakovi su na vodenoj bazi i nisu nimalo štetniji za nas,nego samo za okoliš zapravo su puno opasniji nego oni stari nitrocelulozni.(duga piča)
Sporije se suše tako da bi bilo dobro da napravite pripremu kod kuće,a kasnije odvedete u neku lakirnicu na lakiranje jer onda vam samo naplate komoru i boje(možete ju i sami kupiti pa donjeti) te koji autolakirerski sat,proći će te povoljnije.I nemojte probati špricati bez komore,ipak je završni lak jedna od najvažnijih stvari,zato radije to prepustite profesionalcu,koji ima dobru komoru,špricu koja sigurno nije iz pevca i znanja u špricanju lakova.


Dakle pobrusite podlogu,nesmiju se osjetiti prijelazi.

Očistite podlogu.

Pokitate-običan poliester kit.
Pobrusite-bilo bi poželjno imati roto mašinu(P120),nemojte brusiti rukama koristite neko drvo,ili alat za brušenje na ruke(klocne)(P100).
Po želji pokitajte opet ako niste sigurni da se kit izjednačio sa podlogom ili ste ga prebrusili.
Na pobrušenom kitu se isto tako nesmiju osjetiti prijelazi.Probajte rukom dali je kit ravan sa podlogom i to cijelim dlanom.
Kitaju se zaglađuje sa roto mašinom (P240),a ako nemate onda rukom(golom)sa (P300 ili P400).

Washprimer-nakon što je kit zaglađen stavlja se washprimer,dobro promučkajte i držite dok ne počne izlaziti zeleno,lagano pošpricajte preko kita,nemojte zaljevati znači samo napravite kao maglicu(Ovo inače ne upotrebljavaju save lakirnice tako da ovaj postupak nije nužan).

Plasticprimer-ide na plastike (umjesto wash primer koji se stavlja samo na metalne podloge) isto poslije kita
on je obavezan za plastike.

Filer-šprica se oko 20 cm od podloge i probajte,ako imate mogučnosti sa špricom da bacanje filer bude što moguče šire znači kao lepeza.Filer se inače šprica u 3 ruke što znači da se jedna plastika šprica 3 puta cijela u filer.Razmaci špricanja su negdje oko 15-20 min ili kada filer matira
nakon 24 sata filer je spreman za brušenje
uzmete metalik ili perla oko 1dcl lak stavite u špricu i pomješate sa nitro razrjeđivačem omjer oko 40% laka i 60% nitra i to pošpricate na branik izdaleka kao maglicu tek toliko da vidite točkice farbe po fileru nemojte zaliti jer če te se nabrusiti(to se inače zove kontrolka)jer kad počnete brusiti tako znate gdje ste prošli,a gdje niste.Kada se stavi kontrolka mora se izbrusiti dok filer ne posivi kao i što je bio u prvobitnom stanju.

Brušenje filera - ravne djelove ako imate roto mašinu(P360),a ako nemate,nema veze mašina inače olakšava samo posao da nebi morali sve na ruke
onda ovisno o laku koji stavljate akril(P800),metalik(1000-1200P),perla(P1200),to ide sa vodobrusni papirom,inače koristite spužvu i konstantno močite podlogu,osobno meni je najbolja jelena koža,samo kad ju jednom koristite za brušenje filera,poslije je jedino dobra za felge brisati.
Vodobrusni papir isto možete koristiti na klocni za neke ravne i dugačke površine.

Boje su priče za sebe,a to ako nekog zbilja interesira,budem napisao novu temu koja će biti posebno za sebe,sad mi se neda :jesus:,a treba i skupiti postove :LOL:

Eto to su samo neke osnove kako pravilno pripremiti djelove,nadam se da sam bio od pomoći :grin:

Offline B.E.R.O.

  • Forumski Ginekolog
  • Tržnica : (+13)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 3913
  • Spol: Muški
  • Ja ne patim od ludila,ja uzivam u njemu!!!!!
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Moj Skuter: Žoope SPEEDFIGHTeR
Odg: Lakiranje i priprema
« Odgovori #1 : 23 Studeni, 2011, 18:30:04 »

Danas sam na jednom drugom forumu naletio na ovo.....


I ja isto prije pet minuta!!!
 ;D ;D

Ali si zakacio prije mene,jako dobro objasnjeno!!!
 :icon_thumright: :notworthy:
Nek se zna da na ovom forumu njegujemo zdravu mušku seksualnost ...!!!

Offline danc00

  • Tržnica : (+19)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 3028
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Krapinske T.
  • Moj Skuter: ZX-6R
  • Moja Kaciga: Airoh Pit-OneX
  • MojSetup: XD
  • MojSpuh: Akrapović
Odg: Lakiranje i priprema
« Odgovori #2 : 23 Studeni, 2011, 23:50:42 »
@ 3alfa3 - došel si ko naručen, od brdo štiva mislim da je ovo nekak najstručnije...možda se varam.

Nego daj molim te zaljepi još tu ak je taj lik pisal kaj o bojama, krečem u akciju, ali zasad imam posla sa pripremom pa ima vremena.
2006.-2012.Yamaha Aerox 46, by danc00
2012.-2013 Gilera Runner VXR
2013- Kawasaki 636

Offline Ruff Ryder

  • Tržnica : (+5)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 1205
  • Spol: Muški
  • ;)
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Klc
  • Moj Skuter: R
  • Moja Kaciga: HJC Fg-15
  • MojSpuh: Reverse
Odg: Lakiranje i priprema
« Odgovori #3 : 14 Siječanj, 2012, 23:51:46 »


-Temeljna boja ili ti ga washprimer se stavljaju na kit niti slučajno obratno,inače kit otpada.
Kad ste zavšili sa samom obradom kita i kad je zaglađen,znači prije samog stavljanja filera ide washprimer.Suši se oko 2-3 min.

cek kaj nije filer drugi naziv za spric kit ?  :icon_scratch:

Offline Nyzvo

  • Tržnica : (+3)
  • forumski skuteraš
  • ****
  • Postova: 761
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Zagreb
  • Moj Skuter: Pia Sym LC
  • Moja Kaciga: N85
Odg: Lakiranje i priprema
« Odgovori #4 : 14 Siječanj, 2012, 23:56:08 »
je