Sve za skuter!! MS Trgovina - Akcija

Autor Tema: pomoć oko 4x4  (Posjeta: 9509 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline STJELE

  • Tržnica : (+4)
  • forumski biciklist
  • ***
  • Postova: 419
  • Spol: Muški
  • aka. Stylingmaniac
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Vukovar
  • Moj Skuter: Piaggio typhoon 150
  • Moja Kaciga: fuš trade
  • MojSetup: Samo ljuta serijala
  • MojSpuh: nema katalizator
pomoć oko 4x4
« : 26 Prosinac, 2010, 02:31:00 »
Radi se o tome da ne mogu spavati, a muči me već duže vrijeme jedna stvar, naime dobio sam knjigu od auta da ju proučim i da starom objasnim šta je šta, e sad sve 5, ali me muči namještanje prijenosa, sistem o kojemu se radi je VW-ov 4motion, ugl. ima jedan krug i imaju opcije HIGH(za uobičajenu cestovnu vožnju, AUTO DIFF(to je valjda da automatski prijenos radi), LOW(redukcijski stupanj za terensku vožnju s maksimalnom snagom prema naprijed) i još imaju dvije opcije, Blokada središnjeg diferencijala, Blokada diferencijala stražnje osovine, malo sam gledao po netu pa sam našao kako imaju dvije vrste 4x4 pogona, oni kod kojih obje osovine uvijek rade i oni kod kojih se po potrebi uključuje druga osovina

ČEMU SLUŽE TE BLOKADE DIFERENCIJALA, JESU LI POTREBNE ZA CESTOVNU VOŽNJU I JELI TAJ 4motion UVIJEK UKLJUČEN 4x4 POGON ILI SE PO POTREBI SAMO UKLJUČUJE DRUGA OSOVINA???

Bio bi jako zahvalan ako mi itko može pomoći, ako ne jbg ipak je ovo moj skuter forum, ali se nadam da sigurno većina zna o tome, jer sam se prvi put susreo s time, niti imam položeno, čuo sam za te blokade u automagazinima, ali nikad nisam nešto posebno razmišljao o tome do sada.  :)

Offline tajfun

  • Tržnica : (+4)
  • forumski skejter
  • **
  • Postova: 190
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Korčula
  • Moj Skuter: tph
Odg: pomoć oko 4x4
« Odgovori #1 : 26 Prosinac, 2010, 02:37:45 »
blokada diferencija služi za vožnju po terenu,dakle za cestovnu vožnju ni čut to.blokada diferencijala služi da terensko vozilo na zahtjevnijim terenima lakše izvuče,dakle ne gubi snagu na diferencijalu nego snaga ide direktno na kotače.pretpostavljam da znaš čemu služi diferencijal ali ako neznaš eto,ugl. logika ti govori da na automobilu u zavoju se kotač s unutarnje strane zavoja vrti sporije od vanjskog i diferencijal je tu da izjednačava okretanje određenog kotača po potrebi,a u slučaju da isključiš diferencijal prvi bor iza zavoja bi bio tvoj.u svakom slučaju za obiteljski automobil sasvim nepotrebna oprema.

Offline STJELE

  • Tržnica : (+4)
  • forumski biciklist
  • ***
  • Postova: 419
  • Spol: Muški
  • aka. Stylingmaniac
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Vukovar
  • Moj Skuter: Piaggio typhoon 150
  • Moja Kaciga: fuš trade
  • MojSetup: Samo ljuta serijala
  • MojSpuh: nema katalizator
Odg: pomoć oko 4x4
« Odgovori #2 : 26 Prosinac, 2010, 02:43:01 »
aha znači snaga se ravnomjerno šalje na sve kotače tj. dva stražnja kotača,  zato oni njemci iz autorevija(grip, dmotor, motorvision) uvijek uključe blokadu kad idu driftati, hvala ti ugl. bilo mi je važno jeli to uopće potrebno za normalnu vožnju, ali eto kao što čudoh nije, još jednom hvala   ;D

Offline Drnda

  • WANTED
  • moderator
  • Tržnica : (+8)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 14427
  • Spol: Muški
  • 095 911 3440
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Opuzen
  • Moj Skuter: Sr 70 R, KTM 625 SMC
  • Moja Kaciga: Held,Nolan
  • MojSetup: Polini sport, polini hi speed
  • MojSpuh: Mhr replica
Odg: pomoć oko 4x4
« Odgovori #3 : 26 Prosinac, 2010, 02:59:33 »
kad ukljucis blokadu diferencijala npr sredisnjeg onda volan prije izravnas i pustis ga iz ruku, ne smijes micati, ne gumi e snaga na diferencijalu za raspored lijevo desno, nego je samo usmjerena za pravocrtnu voznju, ako nije zesci teren ne treba ti, a za to treba terenac i po mogucnosti traktorske gume...
ostavis na normalnome pogonu auto i miran, ostalo ti nece ni zatrebati, meni osobno na ladi nivi je jednom samo ukljucen kada sam zapao do pragova tj nasjeo cijelim autom u blato  :icon_biggrin:
low funkcija ti je kao spore brzine i u terenskoj voznji ili pri potezanju necega je dosta korisna
Uvijek vozi samo onolko koliko ti uvlačenje fuzera dopušta

Offline luna500rr

  • Tržnica : (+9)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 5526
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Zmijavci
Odg: pomoć oko 4x4
« Odgovori #4 : 26 Prosinac, 2010, 09:32:33 »
Umene na suzuki samuraju kad se ukljuci 4L na malom mjenjacu i na kotacima okrene sa 2 na 4, uzici ce gdje god treba, inace netreba to nista paliti, samo ako zapnes ili vuces nesto? Opcenito kad se blokira diferencijal nesmje se motati mnogo volanom, mati je iskocio tocak prednji desni na land roveru radi toga...

Offline Faba

  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 1392
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
Odg: pomoć oko 4x4
« Odgovori #5 : 26 Prosinac, 2010, 10:41:14 »

tesko je to skuzit...znaci sami diferencijal ti omogucuje da se kotaci krecu razlicitom brzinom....i sve 5 dok si na suhoj cesti,ne treba ti nista vise

onda recimo dodes na snijeg,imas auto s pogonom na sva 4 kotaca,imas 3 diferencijala:jedan sluzi za prijenos snage na prednju osovinu(u principu za prijenos snage izmedu kotaca),drugi za prijenos na straznju osovinu i treci za prijenos snage izmedu osovina.

teoretski,ako si na snijegu i zapnes,bez blokada doferencijala ce se snaga prenosit samo na 1 kotac,naravno na onaj koji ima najmanje trenje...i samo ce te zakopat jos dublje  :happy8:

kad ukljucis blokade diferencijala,snaga se prenosi na kotac/kotace s najvecim trenjem

blokada diferencija služi za vožnju po terenu,dakle za cestovnu vožnju ni čut to.blokada diferencijala služi da terensko vozilo na zahtjevnijim terenima lakše izvuče,dakle ne gubi snagu na diferencijalu nego snaga ide direktno na kotače.pretpostavljam da znaš čemu služi diferencijal ali ako neznaš eto,ugl. logika ti govori da na automobilu u zavoju se kotač s unutarnje strane zavoja vrti sporije od vanjskog i diferencijal je tu da izjednačava okretanje određenog kotača po potrebi,a u slučaju da isključiš diferencijal prvi bor iza zavoja bi bio tvoj.u svakom slučaju za obiteljski automobil sasvim nepotrebna oprema.
::)
nikad nisi cuo da jaci auti s pogonom na jednu osovinu imaju blokirajuci dif?  :dontknow:
sad si zamisli kako bi auto s npr. 200+ ks i prednjim pogonom trebo prenosit snagu u zavoju


Offline Luksy

  • Tržnica : (+5)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 1808
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Šibenik
  • Moj Skuter: Gilera Runner sp
Odg: pomoć oko 4x4
« Odgovori #6 : 26 Prosinac, 2010, 11:24:31 »
ja mislim da vw i audi nemaju stalni pogon na sve kotace nego vozis stalno na prednji pogon,osim kad ti proklize prednji pa se pali automatski i zadnji da pomogne u ispravljanju i prijanjanju
PRODAJEM
Dijelove:GILERA 98-05

Offline Drnda

  • WANTED
  • moderator
  • Tržnica : (+8)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 14427
  • Spol: Muški
  • 095 911 3440
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Opuzen
  • Moj Skuter: Sr 70 R, KTM 625 SMC
  • Moja Kaciga: Held,Nolan
  • MojSetup: Polini sport, polini hi speed
  • MojSpuh: Mhr replica
Odg: pomoć oko 4x4
« Odgovori #7 : 26 Prosinac, 2010, 12:17:51 »
to je sve nepotrebno bez ŽEŠĆEG offroada...
imao ladu nivu, imam normalne brzine, spore brzine, te blokadu srednjeg diferencijala, npr normalne su uvijek u pogonu, spore sam koristio samo kada sam sa njom vukao prikolicu sa 700 kg svoje tezine i 3 tone tereta na njoj, a to je samo radi jaceg momenta motora i da manje lamela proklizuje.. naravno i lakse je zaustaviti, te pri penjanju u brdo ako su uvjeti starno katastrofalni, blokadu sam koristio samo jednom, kada je auto potpuno nasjelo u blato, ali ni to nije pomoglo, jer bez traktorskih guma iz blata se nemoze izvuci...
Uvijek vozi samo onolko koliko ti uvlačenje fuzera dopušta

Offline tajfun

  • Tržnica : (+4)
  • forumski skejter
  • **
  • Postova: 190
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Korčula
  • Moj Skuter: tph
Odg: pomoć oko 4x4
« Odgovori #8 : 26 Prosinac, 2010, 14:28:14 »

 ::)
nikad nisi cuo da jaci auti s pogonom na jednu osovinu imaju blokirajuci dif?  :dontknow:
sad si zamisli kako bi auto s npr. 200+ ks i prednjim pogonom trebo prenosit snagu u zavoju



iskreno još nisam imao mogućnost vidjet takav diferencijal :icon_thumright:.to je najvjerovatnije na rijetkim novijim jačim automobilima i naravno dovoljno skupim da si ga većina nemogu priuštit. dobro je znat ali čisto sumnjam da će njegov vw terenac to imat.mislim da niti malo nebi bilo u redu od mene da ne upozorim za cestovnu vožnju s tim jer nikad neznaš što će nekom sinut kad pročita moj ili tvoj post i koji će promislit da će ić dobro jer je veća snaga na kotaču

Offline Faba

  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 1392
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
Odg: pomoć oko 4x4
« Odgovori #9 : 26 Prosinac, 2010, 15:02:11 »
iskreno još nisam imao mogućnost vidjet takav diferencijal :icon_thumright:.to je najvjerovatnije na rijetkim novijim jačim automobilima i naravno dovoljno skupim da si ga većina nemogu priuštit. dobro je znat ali čisto sumnjam da će njegov vw terenac to imat.mislim da niti malo nebi bilo u redu od mene da ne upozorim za cestovnu vožnju s tim jer nikad neznaš što će nekom sinut kad pročita moj ili tvoj post i koji će promislit da će ić dobro jer je veća snaga na kotaču
nemoj mislit da imam nesto protiv tebe,ali opet te moram ispravljat

blokirajuci diferencijal uopce nije rijedak na spotskim autima...znam da ga ima dosta starijih autiju,Toyota Hatci(ili kako se vec pise),Bmw e30...ne mogu sa sigurnoscu tvrdit zato sta se bas ne kuzim u starije aute
a vecina danasnjih autiju ima elektricna sranja,koji nemaju previse veze s cistokrvnim blok. diferencijalom,npr. Golf GTI ima sustav koji koci unutarnji kotac u zavoju...to naravno pregrijava kocnice i po meni bas i nije dobro rijeseno.
a ova tvoja zadnja recenica je stvarno smijesna,pa blokirajuci dif je s jedne strane u sluzbi sigurnosti kod vozila s prednjim pogonom pri brzoj voznji...zamisli kako bi tek ova Alfa klizala preko nosa da nema TC  :happy8:


meni nije jasna jedna stvar,mozda ce kolega 3alfa3 znat,npr. danas vecina veliko serijskih autiju imaju otvoreni dif,vecina ima i kontrolu proklizavanja (TC),e sad,dali je TC u jednu ruku slican blok. diferencijalu,tj. ako koci kotac koji proklizuje,dali snaga automatski prelazi na kotac s vecim gripom?  :icon_scratch:

Offline Drnda

  • WANTED
  • moderator
  • Tržnica : (+8)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 14427
  • Spol: Muški
  • 095 911 3440
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Opuzen
  • Moj Skuter: Sr 70 R, KTM 625 SMC
  • Moja Kaciga: Held,Nolan
  • MojSetup: Polini sport, polini hi speed
  • MojSpuh: Mhr replica
Odg: pomoć oko 4x4
« Odgovori #10 : 26 Prosinac, 2010, 15:06:46 »
asr je kod talijana, imam ja na fiatu, i nije mi trebao bas, to tek ako bas koljes ga po krivinama, pratio sam a6 3.0 qattro po krivinama oko dubrovnika i nije mi bas trebao....
uglavnom njegova funkcija je da koci unutarnji kotac u krivini tako da bi sprijecio sirenje putanje auta u krivini, tj bjezanje preko nosa... on ne prenosi snagu kao blokada diff, nego samo koci da bi izravnao auto..
sportska auta vecinom imaju oko 25% blokadu diff kako bi se sprijecilo da u krivini provrti unutarnji kotac, jer bi to znacilo da bi se sva snaga prenosila na kotac koji vrti u prazno i lako bi se izletjelo iz krivine, a i gubi se snaga, vrijeme prolazenja zavoja...
Uvijek vozi samo onolko koliko ti uvlačenje fuzera dopušta

Offline tajfun

  • Tržnica : (+4)
  • forumski skejter
  • **
  • Postova: 190
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Korčula
  • Moj Skuter: tph
Odg: pomoć oko 4x4
« Odgovori #11 : 26 Prosinac, 2010, 15:27:07 »
nemoj mislit da imam nesto protiv tebe,ali opet te moram ispravljat

blokirajuci diferencijal uopce nije rijedak na spotskim autima...znam da ga ima dosta starijih autiju,Toyota Hatci(ili kako se vec pise),Bmw e30...ne mogu sa sigurnoscu tvrdit zato sta se bas ne kuzim u starije aute
a vecina danasnjih autiju ima elektricna sranja,koji nemaju previse veze s cistokrvnim blok. diferencijalom,npr. Golf GTI ima sustav koji koci unutarnji kotac u zavoju...to naravno pregrijava kocnice i po meni bas i nije dobro rijeseno.
a ova tvoja zadnja recenica je stvarno smijesna,pa blokirajuci dif je s jedne strane u sluzbi sigurnosti kod vozila s prednjim pogonom pri brzoj voznji...zamisli kako bi tek ova Alfa klizala preko nosa da nema TC  :happy8:


meni nije jasna jedna stvar,mozda ce kolega 3alfa3 znat,npr. danas vecina veliko serijskih autiju imaju otvoreni dif,vecina ima i kontrolu proklizavanja (TC),e sad,dali je TC u jednu ruku slican blok. diferencijalu,tj. ako koci kotac koji proklizuje,dali snaga automatski prelazi na kotac s vecim gripom?  :icon_scratch:

nije rijedak a možeš na prste nabrojit starije automobile.nisam ni mislio da imaš nešto protiv mene.ovo je forum i tu se raspravlja i uči nešto novo a ne svađa :icon_thumright:.i ovdje ni najmanje nije riječ o sistemu o kojem ti govoriš nego koliko sam skužio iz posta člana stylingmaniac ručnog blokiranja diferencijala na terenskom vozila koji dakle koristi da se izvuče iz blata ili da povuče neki veći teret na uzbrdicu i sličnih stvari,dakle kotači bez obzira na to oćeš okrenut volan vrte sva 4 jednako,a ti sistemi na rijeđim sportskim automobilima koji blokiraju s jedne strane zbog manje mogućnosti proklizavanja s kojima iskreno nisam upoznat je potpuno nebitna stvar kao i sve te današnje raznorazne blokade protiv proklizivanja vozila koje mogu bit dobre ali nikad ne zamjenjuju vozačeve sposobnosti.mislim da govorimo o potpuno različitim opcijama diferencijala ali svakako ću se raspitat malo bolje kako taj sistem radi.

Offline sfreak

  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 1572
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Jadranovo
  • Moja Kaciga: Shark S800
Odg: pomoć oko 4x4
« Odgovori #12 : 26 Prosinac, 2010, 19:06:06 »
nemoj mislit da imam nesto protiv tebe,ali opet te moram ispravljat

blokirajuci diferencijal uopce nije rijedak na spotskim autima...znam da ga ima dosta starijih autiju,Toyota Hatci(ili kako se vec pise),Bmw e30...ne mogu sa sigurnoscu tvrdit zato sta se bas ne kuzim u starije aute
a vecina danasnjih autiju ima elektricna sranja,koji nemaju previse veze s cistokrvnim blok. diferencijalom,npr. Golf GTI ima sustav koji koci unutarnji kotac u zavoju...to naravno pregrijava kocnice i po meni bas i nije dobro rijeseno.
a ova tvoja zadnja recenica je stvarno smijesna,pa blokirajuci dif je s jedne strane u sluzbi sigurnosti kod vozila s prednjim pogonom pri brzoj voznji...zamisli kako bi tek ova Alfa klizala preko nosa da nema TC  :happy8:


meni nije jasna jedna stvar,mozda ce kolega 3alfa3 znat,npr. danas vecina veliko serijskih autiju imaju otvoreni dif,vecina ima i kontrolu proklizavanja (TC),e sad,dali je TC u jednu ruku slican blok. diferencijalu,tj. ako koci kotac koji proklizuje,dali snaga automatski prelazi na kotac s vecim gripom?  :icon_scratch:

Toyota Corolla AE86 ima LSD