Svaki skuter ima amortizere u prednjim viljuškama kao i na poluzi gibanja zadnjeg točka..Amortizeri služe da ublaže udarce rupa i neravnine na putu i učine nam vožnju udobnijom...
U stara vremena su se na prve motocikle stavljale samo opruge na istezanje ili sabijanje pod imenom opružni amortizeri.. sa njima se u paketu osim ublaživača udaraca i rupa pojavio i povratni efekat odskakivanja, zbog čega je izmišljen mehanički amortizer, koji je radio na principu trenja dve površine povezane oprugama i šrafovima sa podešavanjem, sve do 1920 godine, kada je pronađen hidraulični amortizer.
Hidraulični amortizer radi na principu dve posude sa uljem u kojima je različiti pritisak, a klip sa malim kanalnim otvorima ne može naglim pokretima izvršiti pomeraj jer je potrebna sila da bi se ulje prepumpalo iz jedne posude u drugu. Hidraulični amortizeri se i danas koriste, najčešće u kombinaciji sa oprugama kao odlično rešenje i kombinacija, gde je funkcija ublaživanja dovedena u spregu time što opruga stvara kontra silu a ulje i klip samog hidrauličnog sistema mekoću i inertnost pa se efekat odskakivanja poništio..
Amortizer ili prednja viljuška u klasičnom smislu konstrukcija opruge i klipno regulisanog uljnog ublaživača i zove se opružno-hidraulični amortizer. Kada primetimo da nam se na površini prednje viljuške hvata prljavština, vreme je da razmislimo o tome zbog čega se zapravo ta prljavština hvata i lepi, a da pritom nismo išli po blatu zbog čega bi nam viljuške inače bile prljave.. Ustanovićemo da li je površina štapa prednje viljuške masna-nauljena te se na nju lepi prašina i viljuška ostavlja trag do koga se sabija...
Ovo je prvi znak da nam semering ili zaptivni gumeni element na tom mestu propušta ulje. Kasniji stadijumi su kada se već vide naslage ulja na štapu prilikom sabijanja i tu je neophodno problem rešavati što pre. Pre ili kasnije u tim viljuškama ponestaće ulja i one više neće obavljati svoju funkciju amortizacije i upijanja vibracija, dakle u funkciji ostaje samo opruga.
Koje su posledice na koje moramo računati kada u viljuškama ponestane ulja..
1. ako je ulja ponestalo identično u oba štapa, primetićemo da su prednje viljuške mekše, da dublje propadaju i kasnije da poskakuju (efekat federa)..
2. ako je ulja ponestalo u jednoj prednjoj viljuški pojaviće se nestabilnost u vožnji i kočenju, ponajviše će se osetiti prilikom skretanja, volan postaje gibljiv i oseća gibanje opruge (efekat federa), i povratni efekat poskakivanja u jednu stranu.
3. ako ulja već odavno nema u viljuškama i hidraulični sistem dolazi u stanje blokade, naslutićemu škripu pri sabijanju i pomeraj koji je stepenast i dobija funkciju mehaničkog amortizera koji vrlo brzo propada zauvek.
Ovde ću opisati način na koji sam izmenjao semeringe na prednjim viljuškama Aprilia SR-50, to naravno ne znači da je na svim ostalim motorima i skuterima isto ali sličnosti verovatno postoje..
Pre svega je potrebno je skinuti prednji točak i izvaditi štapove viljuški iz T račve
Nakon toga je potrebno otpustiti vijke smeštene u dnu prednjih viljuški, u mom slučaju su imbus šrafovi sa bakarnim podloškama
Nakon toga spremimo posudu u koju može najmanje 3dl ulja da isteče, okrenimo štapove otvorom u posudu te laganim pritiskom možemo ispumpati svo ulje, prvo iz jedne kasnije iz druge viljuške... obratimo pažnju koliko je ulja isteklo, možemo i obeležiti markerom na posudi nivo do koga je ulja iz prve viljuške isteklo...
Nakon toga sledi skidanje osigurača semeringa...
Pošto u kanalu dosta čvrsto stoji potrebno je pripremiti neki alat, ovde sam se poslužio odvrtačem koji sam naoštrio i blago zakrivio u luku.. Osigurač ima nešto prostora da se pomeri prema semeringu, te je malo jačim pokretom prema dole moguće ubaciti alat u kanal... obavezno zaštitite ivicu amortizera nekom trakom....
jednim pokretom osigurač izlazi iz kanala i moguće ga je izvaditi
nakon toga potrebno je izvaditi semering iz viljuške.. ovde sam se poslužio alatom za vađenje ležaja, kod mene je unutrašnja mera fi=30mm..
i kontra teg u svrsi čekića