Sve za skuter!! MS Trgovina - Akcija

Autor Tema: Prerada cilindra 180lc  (Posjeta: 4607 )

0 Članova i 5 Gostiju pregledava ovu temu.

Offline bosko_matica

  • Tržnica : (+8)
  • forumski biciklist
  • ***
  • Postova: 452
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Brdovec
Odg: Prerada cilindra 180lc
« Odgovori #20 : 01 Veljača, 2011, 19:43:54 »
Nije loše, usisni dio treba još obraditi i oblikovati da ima bolji protok jer ovako nema puno funkcije. Isto važi i za ispušni kanal. Širenje kanala na samom izlazu bez da promjeniš površinu samog kanala i timinge nema puno doprinosa u snazi. Naravno za još bolje rezultate se treba još dosta raditi isto tako i klip.

Na koji usisni dio mislis( na ulazak prema preljevnim kanalima,transfer?? ) ili da povecam rupu na samoj "piksi" cilindra( dio ispod lamelica )....ispusni je siren cijelom duzinom samo na slici malo retardirano izgleda, ali bas sami tajminzi nisu dirani... Ak moze kakav strucan odgovor :laughing7:,jel potrebno dizat tajminge za serijski auspuh ili eventualno ako ikad sjedne kakav jolly 180 ili pm59 ? ? ? Nista jace, jer ce tak to bit samo kežualac za po kvartu i na kavu otic, a ovo sam radio cisto da malo prodise... :d

klip je isto napravljen(al se isto nadam da ce mozda novi jednom doc pa...):






« Zadnja izmjena: 01 Veljača, 2011, 20:16:14 bosko_matica »
kak´ taj svemir i sve to...??

Offline SRAD

  • moderator
  • Tržnica : (+2)
  • forumski skuteraš
  • ****
  • Postova: 678
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Trogir
  • Moj Skuter: SP 180, Supermoto
  • MojSetup: SabijatoR
  • MojSpuh: Malossi
Odg: Prerada cilindra 180lc
« Odgovori #21 : 02 Veljača, 2011, 00:08:03 »
Na koji usisni dio mislis( na ulazak prema preljevnim kanalima,transfer?? ) ili da povecam rupu na samoj "piksi" cilindra( dio ispod lamelica )....ispusni je siren cijelom duzinom samo na slici malo retardirano izgleda, ali bas sami tajminzi nisu dirani... Ak moze kakav strucan odgovor :laughing7:,jel potrebno dizat tajminge za serijski auspuh ili eventualno ako ikad sjedne kakav jolly 180 ili pm59 ? ? ? Nista jace, jer ce tak to bit samo kežualac za po kvartu i na kavu otic, a ovo sam radio cisto da malo prodise... :d



Mislio sam na otvor na usisnoj strani, taj koji si obrađivao. Da ako želiš malo više snage poželjno je malo timing ispuha promjeniti bez obzira na serijski ispuh.
Servis skutera i motora, kompletni tuning

Offline gun_rider

  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 1390
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Split
  • Moj Skuter: cvajo 180
  • Moja Kaciga: imam
  • MojSetup: a
  • MojSpuh: imam
Odg: Prerada cilindra 180lc
« Odgovori #22 : 02 Veljača, 2011, 01:19:11 »
stipe znam  sve sta si mi reka ali mi e bilo glupo opet tebe zvat  jel san te i ovako previse satra sa pitanjima i glupostima  pa sam isao  potrazit negdje drugo pomoc :toothy9: da tebe ne pilan  i kupio sam novi semering blok ja mislim da se tako zove oni gumeni nosac on mi e puka pa mislim da mi radi njega ide motor u krivo malo  pa kad vec skidam masinu onda san mislia malo taj cilindar sredit  :)  i uzet cu novi remen oni mi e los  i  kugle sam nove uzea 13.5 i bateriju san nabavia pa san mislia malo masinu sredit kolko mogu sredia san ono sta mi e ispadalo tocno onako ko si reka stvar po stvar i skini ocisti  vrati stegni

centralni selen...i neće ti se motor zbog njega krivit...on je tu da ublaži vibracije mašine...
ako ti se mašina krivi to je vjerovatno do potrošenih teflonskih piksni u nosaču mašine...imaju 4 komada, koštaju 50-ak kuna, jednostavno ti je za prominit, netribaš skidat mašinu...skineš bočne plastike, odvidaš nosač mašine sa bloka i rame, izvadiš ga kompletnog vani...izbiješ stare piksne i staviš nove...dobro ih namašćaj unutra i vrati gumene brtve jer zna uć vode, ruzina pojede osovine koje idu kroz nosač pa se to sve skupa brzo potroši...
ako i dalje nije ravan...ili ti je kriv nosač ili ti je kriva rama...
Servis skutera, lakiranje i popravak plastika na podrucju Splita i okolice
Info na PM ili 098/979-8453

Offline SPecial

  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 2193
  • Spol: Muški
  • NE VOZI BRZE NEGO STO IDE
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: RI
  • Moj Skuter: SP
  • Moja Kaciga: suomi vandal
  • MojSetup: biturbo
  • MojSpuh: original
Odg: Prerada cilindra 180lc
« Odgovori #23 : 02 Veljača, 2011, 01:23:05 »
Mislio sam na otvor na usisnoj strani, taj koji si obrađivao. Da ako želiš malo više snage poželjno je malo timing ispuha promjeniti bez obzira na serijski ispuh.

A koliko ga treba podignuti,milimetar?
Citat @Igor    "jeb.. tebe i tvoju logiku"  hahaahhah

tko se nije vozio bez vozačke nek prvi baci feder kontrasta  :laughing7:

Offline CoK

  • moderator
  • Tržnica : (+5)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 5259
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Moj Skuter: ...forum je prešel
Odg: Prerada cilindra 180lc
« Odgovori #24 : 02 Veljača, 2011, 08:06:26 »
boško, jako lijepo  :icon_thumright:

A koliko ga treba podignuti,milimetar?
2,3...ovisno o tajmingu kojeg trebas
Kolicina gluposti na ovom forumu je nemjerljiva, postedite me i bannajte zauvjek!

Offline dusVu

  • Tržnica : (0)
  • forumski skuteraš
  • ****
  • Postova: 576
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Vu
  • Moj Skuter: vise nije moj..
Odg: Prerada cilindra 180lc
« Odgovori #25 : 02 Veljača, 2011, 20:10:12 »
kod sirenja kanala bi bilo dobro i tajminge obradit? e sad kako izracunat kolko treba dic tajminge...jel obrada kanala mora bit ful precizna il to radi turpija? sta se dobije kracenjem ovih pera?
benjamin_hawk : "mikijev nrg ide ko munja pa vi gledajte"

Offline Mr J

  • Mudrost je vrijednija od brzine.
  • MS počasni član
  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 6214
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Zagreb
  • Moj Skuter: HD V-Rod
  • Moja Kaciga: Schuberth R1
  • MojSetup: Uvijek spreman!
  • MojSpuh: Protočan :)
Odg: Prerada cilindra 180lc
« Odgovori #26 : 02 Veljača, 2011, 20:27:28 »
preporuka :

Svi znamo da potlak "vuče" smjesu u cilindar ali nebi bilo loše taj transfer smjese potpomognuti s gravitacijom (45°prirubnice)
Isto tako preporučam karburator s flat sliderom - bolja reakcija na gas zbog same geometrije slidera
Usis na SP-u (180) je premali, ako već hoćeš nekakvu korisnost iz te prerade onda je potrebno i sam usis dodatno proširiti (pogledaj usise kod 125ica tipa NSR)

Sve se svodi na to da masina ne zagusuje sama sebe i da se optimalno iskoristi količina "potencijalne" energije sadržane u smjesi.
Bile su negdje na forumu formule za izračun kanala, okretaja za rezonanciju, itd...
« Zadnja izmjena: 02 Veljača, 2011, 20:33:58 Mr J »
Žena ti kaže "Idi k vragu!". Ti odeš, a ona te i tamo dočeka!

Offline bosko_matica

  • Tržnica : (+8)
  • forumski biciklist
  • ***
  • Postova: 452
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Brdovec
Odg: Prerada cilindra 180lc
« Odgovori #27 : 02 Veljača, 2011, 20:54:00 »
Mislio sam na otvor na usisnoj strani, taj koji si obrađivao. Da ako želiš malo više snage poželjno je malo timing ispuha promjeniti bez obzira na serijski ispuh.


dosta je skinuto na tom dijelu iza di su ta pera ostala tak da mislim da ce za moje potrebe bit dovoljno, ak ne lako se to poveca.....a kaj se tice tajminga jel mozda ima negdi podatak di je rezonancija serijskog auspuha(kolko rpm)?? nije problem izracunat kanale samo kad bi znao na kolko je rez auspuha, nevolim te stvari bas odokativno radit...  :hmh:

2 Mr j :: opet jel bi se isplatilo pripasivat usis od tak neceg tipa nsr na serijsku termogrupu i auspuh, samo da je 25ica gore??, ili je        dovoljno samo serijski doradit..?
kak´ taj svemir i sve to...??

Offline SRAD

  • moderator
  • Tržnica : (+2)
  • forumski skuteraš
  • ****
  • Postova: 678
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Trogir
  • Moj Skuter: SP 180, Supermoto
  • MojSetup: SabijatoR
  • MojSpuh: Malossi
Odg: Prerada cilindra 180lc
« Odgovori #28 : 02 Veljača, 2011, 23:50:56 »

dosta je skinuto na tom dijelu iza di su ta pera ostala tak da mislim da ce za moje potrebe bit dovoljno, ak ne lako se to poveca.....a kaj se tice tajminga jel mozda ima negdi podatak di je rezonancija serijskog auspuha(kolko rpm)?? nije problem izracunat kanale samo kad bi znao na kolko je rez auspuha, nevolim te stvari bas odokativno radit...  :hmh:

2 Mr j :: opet jel bi se isplatilo pripasivat usis od tak neceg tipa nsr na serijsku termogrupu i auspuh, samo da je 25ica gore??, ili je        dovoljno samo serijski doradit..?

Usisno pero koje si obrađivao u polumjesec, njega bi trebalo još bolje oblikovati jer još ima restrikcije kada se gleda kroz usisni kanal na blokovima.
Za tvoj setup nema nikakakve potrebe za većim usisom, a ako koristiš stadardni auspuh podigni ispušni kanal za 1 mm ali tako da cijeli kanal bude podignut unutra za 1 mm a ne samo u predjelu nikasila i kasnije podesi prijenos.
Servis skutera i motora, kompletni tuning

Offline Mr J

  • Mudrost je vrijednija od brzine.
  • MS počasni član
  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 6214
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Zagreb
  • Moj Skuter: HD V-Rod
  • Moja Kaciga: Schuberth R1
  • MojSetup: Uvijek spreman!
  • MojSpuh: Protočan :)
Odg: Prerada cilindra 180lc
« Odgovori #29 : 03 Veljača, 2011, 11:37:15 »
SRAD ti je odgovorio, a ako ides u malo ozbiljniji tuning onda bi trebao i usis rjesavati kako bi omogucio dovoljnu kolicinu smjese... naravno velika je razlika i u cilindrima sp-a i 125ice (tipa nsr, mito).

Gle, mogu se cuda raditi ali kao sto sam vec prije negdje rekao, s vremenom te sve to prodje, imat ces hrpu drugih stvari na pameti i jednostavno ti se nece dati prckati po skuteru/motoru/autu i samo ces traziti da radi, da je pouzdan... tako da ono... odvagni sto zelis u zivotu i od zivota  i vidi jel' ti se isplati...
Žena ti kaže "Idi k vragu!". Ti odeš, a ona te i tamo dočeka!

Offline CoK

  • moderator
  • Tržnica : (+5)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 5259
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Moj Skuter: ...forum je prešel
Odg: Prerada cilindra 180lc
« Odgovori #30 : 03 Veljača, 2011, 12:50:56 »
evo jedno filozofsko pitanje...

kod 2t motora, sa usisom kao kod piaggia...kada klip putuje iz GMT u DMT, podtlak zatvara lamelice i ne usisuje smjesu...jel tako?
Kolicina gluposti na ovom forumu je nemjerljiva, postedite me i bannajte zauvjek!

Offline Mr J

  • Mudrost je vrijednija od brzine.
  • MS počasni član
  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 6214
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Zagreb
  • Moj Skuter: HD V-Rod
  • Moja Kaciga: Schuberth R1
  • MojSetup: Uvijek spreman!
  • MojSpuh: Protočan :)
Odg: Prerada cilindra 180lc
« Odgovori #31 : 03 Veljača, 2011, 13:25:07 »
evo jedno filozofsko pitanje...

kod 2t motora, sa usisom kao kod piaggia...kada klip putuje iz GMT u DMT, podtlak zatvara lamelice i ne usisuje smjesu...jel tako?

tlakovi se mijenjaju kada dodje na ispusni kanal... :)
Žena ti kaže "Idi k vragu!". Ti odeš, a ona te i tamo dočeka!

Offline CoK

  • moderator
  • Tržnica : (+5)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 5259
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Moj Skuter: ...forum je prešel
Odg: Prerada cilindra 180lc
« Odgovori #32 : 03 Veljača, 2011, 13:59:40 »
tlakovi se mijenjaju kada dodje na ispusni kanal... :)
bravo! :)

znaci vrsi se usis svejedno jer kroz ispusni kanal izlazi smjesa i ''vuce'' svjezu unutra  :icon_thumright:

hvala
Kolicina gluposti na ovom forumu je nemjerljiva, postedite me i bannajte zauvjek!

Offline ivanm

  • Tržnica : (+14)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 17243
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
Odg: Prerada cilindra 180lc
« Odgovori #33 : 03 Veljača, 2011, 14:03:32 »
kada klip ide prema dole stlači smjesu u karteru i stvara se tlak i u trenutku otvaranja prelivnih, smjesa pod pritiskom šikne u cilindar i istjera plinove kroz ispuh..

Offline bosko_matica

  • Tržnica : (+8)
  • forumski biciklist
  • ***
  • Postova: 452
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Brdovec
Odg: Prerada cilindra 180lc
« Odgovori #34 : 03 Veljača, 2011, 15:16:15 »
s vremenom te sve to prodje, imat ces hrpu drugih stvari na pameti i jednostavno ti se nece dati prckati po skuteru/motoru/autu i samo ces traziti da radi, da je pouzdan... tako da ono... odvagni sto zelis u zivotu i od zivota  i vidi jel' ti se isplati...

Istina, bas zato i slazem BB jer mislim da ima dovoljno snage da se ne vućem po cesti, a opet da je dovoljno pouzdan da nemoram dva dana sarafit da bi se jedan dan vozio.... i ak mi se sprdne da mogu otic 3o-4okm od kuce bez straha da ce me ostavit ko cucka na cesti!!!znam da nije ni to bas najbajnije masina za tak nekaj, al jbg, mogucnosti ne dopustaju vise....  :sad1:  :toothy12:

podigni ispušni kanal za 1 mm ali tako da cijeli kanal bude podignut unutra za 1 mm a ne samo u predjelu nikasila i kasnije podesi prijenos.

ok  :icon_thumright: , primljeno na znanje...

kak´ taj svemir i sve to...??

Offline Mr J

  • Mudrost je vrijednija od brzine.
  • MS počasni član
  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 6214
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Zagreb
  • Moj Skuter: HD V-Rod
  • Moja Kaciga: Schuberth R1
  • MojSetup: Uvijek spreman!
  • MojSpuh: Protočan :)
Odg: Prerada cilindra 180lc
« Odgovori #35 : 03 Veljača, 2011, 21:14:38 »
2t mašina kao i svaka druga mašina ima 3 osnovna/zasebna učinka : termički, mehanički i volumetrijski.

Termički je učinak izgaranja same smjese - na njega možeš djelovati s optimalnim omjerom zraka i benzina i zapreminom kompresijskog prostora - dizanjem kompresije

Mehanički je učinak (korisnost) svih pokretnih dijelova na koje se troši energija dobivena sagorjevanjem smjese (troši se na njihovo pokretanje/svladavanje trenja a kao produkt tih gubitaka je toplina koju moramo odvoditi mašini - zato je potrebno hlađenje motora i zato motori s unutarnjim izgaranjem imaju iskoristivost oko 50% dok elektromotori imaju oko 95%)
Na sam mehanički učinak možeš relativno malo utjecati - stavljanjem kvalitetnijih ležajeva, smanjenjem masa koje opterećuju radilicu, itd...

Treći onaj najbitniji i na koji najviše možeš utjecati je volumetrijski učinak. To ti je odnos volumena usisane smjese zrak/ulje-benzin i volumena izgorene smjese koja izađe kroz ispuh.
Recimo na 2000 o/min radilica se okrene 33 puta u sekundi - cijeli sustav (usis/kompresija/ekspanzija/ispuh) ti se dogodi u  0,03 sekunde!
Na 10 000 o/min imaš 167 okretaja radilice u sekundi a jedan krug (desnokretnog procesa) ti se odvije u nevjerojatnih 0,006 sekundi - za 6 tisućinki!
Dakle, povišavanjem okretaja progresivno se smanjuje vrijeme usisa i ispuha - tako kada motor zavrtiš u visoke okretaje zavrtiš ga zapravo u prazno jer zbog same inercije svih dijelova on nema dovoljno vremena da "diše" i tu nema snage.
Dakle, stvar je u tome da treba produžiti fazu usisa i ispuha ali u korist većeg unosa smjese zraka/ulje-benzin samim time u cilindar je ušla veća potencijalna energija smještena u smjesi i automatski pravilnim sagorjevanjem dobivaš veću energiju - naravno sada je veći volumen smjese pod većim tlakom i treba ispuh biti dovoljno velik da bi uspio izbaciti izgorenu smjesu van.

Faze ispuha i usisa možeš izmjeriti s kutomjerom kojeg napraviš od kartona pa da dobiješ omjer.
Žena ti kaže "Idi k vragu!". Ti odeš, a ona te i tamo dočeka!

Offline animatrix

  • Tržnica : (+1)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 3829
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Vukovar
  • Moj Skuter: Luna Vision II
  • Moja Kaciga: Vemar TAI2K
  • MojSetup: DR Evo 70cc AC
  • MojSpuh: TT
Built Not Bought // Preradjujem cilindre