HONANJE
Honanje je postupak fine obrade valjkastih predmeta, čiji su promijeri veći od 2mm, a kod kojih je odstupanje od 0,002 do 0,005 mm od ovalnosti površine, pri razredima hrapavosti od N2 do N6
Vanjsko honanje je postupak obrade koji se primjenjuje pri obradi vanjskih valjkastih, konusnih i ravnih površina, s razredim hrapavosti od N2 do N4, kao i pri ispravljanju grepaka oblika radnog predmeta.
Alat-glava za honanje izvodi glavno kružno gibanje i pomoćno pravocrtno gibanje. Predmet obrade je učvršćen na radnom stolu. Glava za honanje se sastoji od 3 ili više brusnih štapića, a koji se potiskuju uz određenu površinu istom silom ili se radijalno pomjeraju za 0,25 do 1 um za svaki dupli hod. Pri honanju ćelika ili lijevanog željeza potrebno je hlađene i podmazivanje sa petrolejom ili smjesom petroleja i ulja. Najviše se primjenjuje pri obradi cilindara i čakura. Vwličina dodataka za honanje iznosi 0,02 do 0,2 mm. Kod vanjskog honanja predmet obrade izvodi glavno kružno gibanje, a može izvodit i uzdužno gibanje. Alat izvodi oscilirajuće gibanje.
LEPANJE
Lepanje je postupak završne obrade koji omogućava dobivanje velike točnosti, sa razredima hrapavosti od N1 do N4 i veoma malim odstupanjima od 0,1 do 0,5 um.
Alati za lepanje se okreću u suprotnim smjerovima različitim brzinama. Predmet obrade se nalazi u gnijezdu separatora. Lepanje može bit:
Mhaničko, ako se upotrebljavaju brusna sredstva pomiješana s uljem.
Kemijeko-mehaničko, ako se upotrbljavaju paste s kemijskim aktivnim tvarima koje ulaze u njihov sastav.
Lepanje se može izvodit ručno i strojno.