Sve za skuter!! MS Trgovina - Akcija

Autor Tema: kuplung  (Posjeta: 2542 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Di tech

  • Tržnica : (0)
  • forumski skejter
  • **
  • Postova: 149
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Moj Skuter: Jet Force TSDI
  • Moja Kaciga: Nolan
  • MojSetup: nemam i nemamjeravam da ga imam na TSDI
  • MojSpuh: serijski
kuplung
« : 09 Siječanj, 2010, 17:10:46 »
sta se desava kad oslabi centralna opruga i oprige na kuplungu...sta se desava sa kretanjem motora :dontknow:

Offline vktr

  • Tržnica : (+5)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 2426
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
Odg: kuplung
« Odgovori #1 : 09 Siječanj, 2010, 17:19:26 »
sta se desava kad oslabi centralna opruga i oprige na kuplungu...sta se desava sa kretanjem motora :dontknow:
Kad oslabe:
Opruge na kuplungu - na nižim okretajima lovi (jer je potrebna manja centripetalna sila da bi odvojilo, jer se federi više ne mogu odupirati toj centripetalnoj sili kao prije----valjda  :dontknow:
Centralna opruga - mijenjaju se prijenosni omjeri, slabi centralni pridonosi također lošem startu(zato što ne može stisnut remen do kraja - "vrha", a u startu želiš da bude što više vani na polutkama), ali također se mijenjaju karakteristike u cijelom režimu rada  :laughing7:

Uglavnom događa se da imaš raštelan prijenos i motor ne ide kako bi trebao ići  :toothy10:
« Zadnja izmjena: 09 Siječanj, 2010, 17:24:55 vktr »

Offline Di tech

  • Tržnica : (0)
  • forumski skejter
  • **
  • Postova: 149
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Moj Skuter: Jet Force TSDI
  • Moja Kaciga: Nolan
  • MojSetup: nemam i nemamjeravam da ga imam na TSDI
  • MojSpuh: serijski
kuplung
« Odgovori #2 : 09 Siječanj, 2010, 17:27:02 »
kod mene na sr-ki u zadnje vrijeme je kad dadnes gas motor krece ali trza do jedno 10 km\h pa sam pretpostavio da je to to....

Offline vktr

  • Tržnica : (+5)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 2426
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
Odg: kuplung
« Odgovori #3 : 09 Siječanj, 2010, 17:37:51 »
kod mene na sr-ki u zadnje vrijeme je kad dadnes gas motor krece ali trza do jedno 10 km\h pa sam pretpostavio da je to to....
ako trza, to može biti neki od navedenih uzroka tog simptoma, ili više njih zajedno:
Spigano zvono
Nepravilno potrošene pakne
Odvojeni feder, puknuti feder, neravnomjerni federi,

Offline Di tech

  • Tržnica : (0)
  • forumski skejter
  • **
  • Postova: 149
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Moj Skuter: Jet Force TSDI
  • Moja Kaciga: Nolan
  • MojSetup: nemam i nemamjeravam da ga imam na TSDI
  • MojSpuh: serijski
kuplung
« Odgovori #4 : 09 Siječanj, 2010, 17:41:57 »
ako trza, to može biti neki od navedenih uzroka tog simptoma, ili više njih zajedno:
[b]Spigano zvono[/b]
Nepravilno potrošene pakne
Odvojeni feder, puknuti feder, neravnomjerni federi,

daj mi malo pojasni sta je spig....

Offline zL!Ko

  • Tržnica : (+1)
  • forumski skuteraš
  • ****
  • Postova: 558
  • Spol: Muški
  • volim ritam roka i turbofolka
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Crikvenica
  • Moj Skuter: DT 125
  • Moja Kaciga: bez vizira
  • MojSetup: /
  • MojSpuh: ser.
Odg: kuplung
« Odgovori #5 : 09 Siječanj, 2010, 17:53:23 »
spigano-pokrivljeno, krivo, neravno :laughing7:

Offline vktr

  • Tržnica : (+5)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 2426
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
Odg: kuplung
« Odgovori #6 : 09 Siječanj, 2010, 18:13:56 »
spigano-pokrivljeno, krivo, neravno :laughing7:
kako zliko zna  ;D
uglavnom to se događa kad se pregrije pa onda onak vidiš polo zvona ljubičasti i fino ide u osmicu  :toothy11:
tako je bar meni  :o

Offline Di tech

  • Tržnica : (0)
  • forumski skejter
  • **
  • Postova: 149
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Moj Skuter: Jet Force TSDI
  • Moja Kaciga: Nolan
  • MojSetup: nemam i nemamjeravam da ga imam na TSDI
  • MojSpuh: serijski
kuplung
« Odgovori #7 : 09 Siječanj, 2010, 18:38:11 »
jest jest :headbang: bravo i meni uje kao malo ljubicasto i bil to tokar mogo izeravnat.....ak je krivo..............pozzz

Offline Iwo SR Tuono

  • moderator
  • Tržnica : (+9)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 6795
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
    • Scooter Inside
  • Mjesto: Rijeka
  • Moj Skuter: NRG Power R2019
  • Moja Kaciga: Nolan
  • MojSetup: Athena Racing division modular 70cc,PWK 24
  • MojSpuh: Yasuni C20
Odg: kuplung
« Odgovori #8 : 10 Siječanj, 2010, 13:53:22 »
Nisam siguran bas dal bi tokar to mogao,ali novo zvono od tp
u Hr je 150kn tako da ono...a to sto trza je pokrivljeno zvono najvjerovatnije
preko tjedna smo klosari vikendom smo sminka

Offline Giz

  • MS počasni član
  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 1455
  • Spol: Muški
  • Kotrljam se...
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
    • GT Računala
  • Mjesto: Zaprešić
Odg: kuplung
« Odgovori #9 : 10 Siječanj, 2010, 15:50:48 »
Kad oslabe:
Opruge na kuplungu - na nižim okretajima lovi (jer je potrebna manja centripetalna sila da bi odvojilo, jer se federi više ne mogu odupirati toj centripetalnoj sili kao prije----valjda  :dontknow:
Centralna opruga - mijenjaju se prijenosni omjeri, slabi centralni pridonosi također lošem startu(zato što ne može stisnut remen do kraja - "vrha", a u startu želiš da bude što više vani na polutkama), ali također se mijenjaju karakteristike u cijelom režimu rada  :laughing7:

Uglavnom događa se da imaš raštelan prijenos i motor ne ide kako bi trebao ići  :toothy10:
Kvačilo:
- Centripetalna sila tu nema veze sa hvatanjem kvačila no centrifugalna ima. Prva vuče kuplung prema naprijed a druga prema van, ona koja kvačilu treba je dakle centrifugalna.
- Ako oslabe opruge onda kuplung lovi na nižim okretajima.
- Ako pukne jedna ili više oprugica, javljaju je trzanja u startu, jake vibracije i jako klizanje pri startu.

Centralna opruga tj. feder kontrasta:
- Pruža protuotpor rolicama i u skladu s njihovim radom osigurava linearnost prijenosa. Što je feder tvrđi, to če biti potrebne teže rolice da bi se ostvario isti omjer i obrnuto.
- Ako je feder premekan... rolice prebacuju u "visoki stupanj prijenosa" rano i skuter gubi na ubrzanju, dolazi do rupa u odzivu na gas ali se povečava top speed ako skuter ima snage za izgurati toliko povečanje prijenosa. Slično kao da auto šaltaš sa punim gasom na 2.5k rpm.
- Ako je feder pretvrd... skuter prevrtava, nema snagu, gubi top speed ali se navrtava ko mutav. Dakle, konstantno si u okretajima ali skuter ide slabo.
Nisu se svi rodili savrseni, neki nemaju sluha, neki se rode invalidi, neki slovenci.

Dežurni forumski Gargamel. :D
 Dobriša Cesarić u recesiji... "Gle malu plaću poslije kiše, platiš račune i nema je više"

Offline Di tech

  • Tržnica : (0)
  • forumski skejter
  • **
  • Postova: 149
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Moj Skuter: Jet Force TSDI
  • Moja Kaciga: Nolan
  • MojSetup: nemam i nemamjeravam da ga imam na TSDI
  • MojSpuh: serijski
kuplung
« Odgovori #10 : 10 Siječanj, 2010, 16:26:52 »
hvala brate puno....... :notworthy:

Offline vktr

  • Tržnica : (+5)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 2426
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
Odg: kuplung
« Odgovori #11 : 10 Siječanj, 2010, 18:09:59 »
Kvačilo:
- Centripetalna sila tu nema veze sa hvatanjem kvačila no centrifugalna ima. Prva vuče kuplung prema naprijed a druga prema van, ona koja kvačilu treba je dakle centrifugalna.
- Ako oslabe opruge onda kuplung lovi na nižim okretajima.
- Ako pukne jedna ili više oprugica, javljaju je trzanja u startu, jake vibracije i jako klizanje pri startu.

Centralna opruga tj. feder kontrasta:
- Pruža protuotpor rolicama i u skladu s njihovim radom osigurava linearnost prijenosa. Što je feder tvrđi, to če biti potrebne teže rolice da bi se ostvario isti omjer i obrnuto.
- Ako je feder premekan... rolice prebacuju u "visoki stupanj prijenosa" rano i skuter gubi na ubrzanju, dolazi do rupa u odzivu na gas ali se povečava top speed ako skuter ima snage za izgurati toliko povečanje prijenosa. Slično kao da auto šaltaš sa punim gasom na 2.5k rpm.
- Ako je feder pretvrd... skuter prevrtava, nema snagu, gubi top speed ali se navrtava ko mutav. Dakle, konstantno si u okretajima ali skuter ide slabo.
zato sam i napiso valjda na kraju  :icon_biggrin:
al zato si ti tu da me ispraviš

Offline dhorvat

  • forumski cruiser
  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 6892
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Moj Skuter: YaAeMrAoHxA
  • MojSetup: serijala sa malim trikovima
  • MojSpuh: serijala
Odg: kuplung
« Odgovori #12 : 10 Siječanj, 2010, 18:24:40 »
Centripetalna sila je sila koja se odupire centrifugalnoj sili. Ajmo reć da takvu silu proizvode federi prilikom djelovanja centrifugalne sile koja ih vuće prema van  :icon_thumright:


U svakom slučaju, kad oslabi centralna opruga indirektno su potrebne malo lakše rolice.  :headbang:
Base tuning minarellija... u slobodno vreme :zubo: