Sve za skuter!! MS Trgovina - Akcija

Autor Tema: koja je jača,prva ili rikverc??  (Posjeta: 11250 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline iksipsilon

  • Tržnica : (0)
  • forumski pješak
  • *
  • Banned!
  • Postova: 29
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Moja Kaciga: XR1000
  • MojSpuh: serijala za sada
koja je jača,prva ili rikverc??
« : 29 Prosinac, 2009, 16:45:47 »
dakle kao što i sam naslov kaže,dali je jača prva brzina u autu ili rikverc??
ja sam se kladio sa profesorom na faksu za u rundu da je prva brzina jača od rikverca,međutim on tvrdi suprotno...
ali jednom prilikom prije koju godinu, moj stari je izletio sa ceste sa autom i došao je jedan drugi da ga povuče iz nekog jarka,i vukao je u rikverc i puko je zupčanik,vjrovatno jer je opterečenje bilo preveliko,da je vukao prema naprijed sumnjam da bi se tako nešto dogodilo :dontknow:
jel ima netko tko je od toga pa a bi znao nešto o tome i po mogućnosti to podkrijepit nekim korisnim linkom :help:
xy

Offline cvele60

  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 2307
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Nis
  • Moj Skuter: Keeway 70
  • Moja Kaciga: taiwan helmet
  • MojSetup: S6 sport, PHBG19,+25% primar,mina CDI...
  • MojSpuh: s6 pro replica
Odg: koja je jača,prva ili rikverc??
« Odgovori #1 : 29 Prosinac, 2009, 17:00:05 »
U 99% slucajeva je rikverc jaci jer je prenos  dosta ''kraci''...Probaj da nadjes odnose zupcanika u nekom menjacu pa ce ti biti jasnije...Profa [ni]je uvek u pravu :icon_biggrin:

Offline Aleksandar

  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 1257
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Zagreb
  • Moj Skuter: C650 Sport, T-Max560
Odg: koja je jača,prva ili rikverc??
« Odgovori #2 : 29 Prosinac, 2009, 17:08:25 »
rikverc

zasto?
zato sto on ima ravne zube zupcanika a takve getribe se stavljaju na aute s jako jako puno ks..a to onda zuji i zuji za popizdit u voznji  (kao i kad vozis u rikverc ali 25X vise)


Offline dhorvat

  • forumski cruiser
  • moderator mini
  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 6892
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Moj Skuter: YaAeMrAoHxA
  • MojSetup: serijala sa malim trikovima
  • MojSpuh: serijala
Odg: koja je jača,prva ili rikverc??
« Odgovori #3 : 29 Prosinac, 2009, 18:20:32 »
rikverc

zasto?
zato sto on ima ravne zube zupcanika a takve getribe se stavljaju na aute s jako jako puno ks..a to onda zuji i zuji za popizdit u voznji  (kao i kad vozis u rikverc ali 25X vise)



Potpis  :icon_thumright:

To sam i ja htio napisati baš. U svakom slučaju je jači rikverc jer je kraći od prve brzine. Ako je na nekom autu drukčije onda je prva jača. Znači oboje ste u pravu, odnosno u krivu  :laughing7: Ili kak bi se u šahu reklo: PAT!  :drunken_smilie:
Base tuning minarellija... u slobodno vreme :zubo:

Offline Giz

  • MS počasni član
  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 1455
  • Spol: Muški
  • Kotrljam se...
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
    • GT Računala
  • Mjesto: Zaprešić
Odg: koja je jača,prva ili rikverc??
« Odgovori #4 : 29 Prosinac, 2009, 18:25:48 »
Da razložimo.

Vi ste se kladili u to da je:

- određeni zupčanik jači po svojstvima materijala
- auto ima više gripa u pojedinom gangu pa je zato jači
- mislite da sve to ima veze samo sa duljinom brzina

Podosta je nejasno pitanje a odgovor nije samo jedan.

U pravilu je rikverc "jači" po pitanju čvrstoče zubaca (ravni zubci), po tome što je kračeg prijenosnog omjera i u slučaju prednjeg pogona po tome što auto kad krene u rikverc premješta težinu na prednji kraj pa samim time gume imaju više gripa.
Nisu se svi rodili savrseni, neki nemaju sluha, neki se rode invalidi, neki slovenci.

Dežurni forumski Gargamel. :D
 Dobriša Cesarić u recesiji... "Gle malu plaću poslije kiše, platiš račune i nema je više"

Offline iksipsilon

  • Tržnica : (0)
  • forumski pješak
  • *
  • Banned!
  • Postova: 29
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Moja Kaciga: XR1000
  • MojSpuh: serijala za sada
Odg: koja je jača,prva ili rikverc??
« Odgovori #5 : 29 Prosinac, 2009, 18:34:38 »
pitanje je malo nedefinirano ali mi smo mislili na to dali auo ima više snage u rikvercu ili prvoj brzini,recimo dali bi više tereta mogao povuči u prvoj ili rikvercu jel...
neznam kako da bolje objasnim  :icon_biggrin:

ali uglavnom ne radi se o materijalu od kojeg su napravlejni zupčanici niti dali su kosi ili ravni...
al izgleda da sam spušio  :laughing11:
xy

Offline Giz

  • MS počasni član
  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 1455
  • Spol: Muški
  • Kotrljam se...
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
    • GT Računala
  • Mjesto: Zaprešić
Odg: koja je jača,prva ili rikverc??
« Odgovori #6 : 29 Prosinac, 2009, 18:37:10 »
Nažalost... popušio si.  ;D
Nisu se svi rodili savrseni, neki nemaju sluha, neki se rode invalidi, neki slovenci.

Dežurni forumski Gargamel. :D
 Dobriša Cesarić u recesiji... "Gle malu plaću poslije kiše, platiš račune i nema je više"

Offline dhorvat

  • forumski cruiser
  • moderator mini
  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 6892
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Moj Skuter: YaAeMrAoHxA
  • MojSetup: serijala sa malim trikovima
  • MojSpuh: serijala
Odg: koja je jača,prva ili rikverc??
« Odgovori #7 : 29 Prosinac, 2009, 18:38:23 »
Da razložimo.

Vi ste se kladili u to da je:

- određeni zupčanik jači po svojstvima materijala
- auto ima više gripa u pojedinom gangu pa je zato jači
- mislite da sve to ima veze samo sa duljinom brzina

Podosta je nejasno pitanje a odgovor nije samo jedan.

U pravilu je rikverc "jači" po pitanju čvrstoče zubaca (ravni zubci), po tome što je kračeg prijenosnog omjera i u slučaju prednjeg pogona po tome što auto kad krene u rikverc premješta težinu na prednji kraj pa samim time gume imaju više gripa.

Točno to o čemu sam ja razmišljao si ti prenesao sad "na papir"  :toothy9:

Isto razmišljamo  :laughing7:
Base tuning minarellija... u slobodno vreme :zubo:

Offline SlowRider

  • MS počasni član
  • Tržnica : (+33)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 7664
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Zagreb
Odg: koja je jača,prva ili rikverc??
« Odgovori #8 : 29 Prosinac, 2009, 18:46:27 »
Bas sam neki dan usporedjivao getribe od jednog auta, mislim da je omjer za prvu brzinu bio 3:1, a za rikverc 3.5:1, otprilike tako... ali jasno je o cemu se radi...



Offline 3alfa3

  • moderator mini
  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 15006
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: ZG
Odg: koja je jača,prva ili rikverc??
« Odgovori #9 : 29 Prosinac, 2009, 18:49:02 »
U pravilu je rikverc "jači" po pitanju čvrstoče zubaca (ravni zubci), po tome što je kračeg prijenosnog omjera i u slučaju prednjeg pogona po tome što auto kad krene u rikverc premješta težinu na prednji kraj pa samim time gume imaju više gripa.

Veeeeeliki naglasak na navodnicima, jer jacina je ista (diktirana performansama mashine). Razlika moze biti u prijenosnom omjeru, a to sa snagom nema veze.

Offline Giz

  • MS počasni član
  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 1455
  • Spol: Muški
  • Kotrljam se...
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
    • GT Računala
  • Mjesto: Zaprešić
Odg: koja je jača,prva ili rikverc??
« Odgovori #10 : 29 Prosinac, 2009, 18:51:34 »
Istina... ali ako čemo več tako gledati... To nema nikakve veze sa snagom več samo sa momentom.

Moment je ono što ubrzava auto, jedinica snage je samo rad kroz vrijeme. Jel tak? :D
Nisu se svi rodili savrseni, neki nemaju sluha, neki se rode invalidi, neki slovenci.

Dežurni forumski Gargamel. :D
 Dobriša Cesarić u recesiji... "Gle malu plaću poslije kiše, platiš račune i nema je više"

Offline veka84sb

  • Tržnica : (+1)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 1272
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Slavonski Brod
  • Moj Skuter: - bez skutera
  • Moja Kaciga: HJC Phoenix FG-14
  • MojSetup: -
  • MojSpuh: -
Odg: koja je jača,prva ili rikverc??
« Odgovori #11 : 29 Prosinac, 2009, 19:38:50 »
Da razložimo.

Vi ste se kladili u to da je:

- određeni zupčanik jači po svojstvima materijala
- auto ima više gripa u pojedinom gangu pa je zato jači
- mislite da sve to ima veze samo sa duljinom brzina

Podosta je nejasno pitanje a odgovor nije samo jedan.

U pravilu je rikverc "jači" po pitanju čvrstoče zubaca (ravni zubci), po tome što je kračeg prijenosnog omjera i u slučaju prednjeg pogona po tome što auto kad krene u rikverc premješta težinu na prednji kraj pa samim time gume imaju više gripa.
Točno to o čemu sam ja razmišljao si ti prenesao sad "na papir"  :toothy9:

Isto razmišljamo  :laughing7:

Slabo razmisljate !  Cudi me da Giz :cvikeri: (a.k.a wanabe 3alfa3 ) napise nesta nedefinirano ,a dhorvat (spamerrrrr  :icon_biggrin:) jos potvrdi!
Mislim sramota ,a sada sami promislite o crevno oznacenom dijelu teksta ......sta nikada niste culi za zadnji pogon ? Mislim stvarno  :jerk: :icon_tongue:

Sto se tice teme ,mani se pametarenja s profesorima ,cak i da si u pravu (a nisi ) ,ako nista drugo te ne natjera ,da drzis jezik za zubima, sjeti se one stare "pametni popusta" !

Offline SlowRider

  • MS počasni član
  • Tržnica : (+33)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 7664
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Zagreb
Odg: koja je jača,prva ili rikverc??
« Odgovori #12 : 29 Prosinac, 2009, 19:48:47 »
Mislim sramota ,a sada sami promislite o crevno oznacenom dijelu teksta ......sta nikada niste culi za zadnji pogon ? Mislim stvarno  :jerk: :icon_tongue:

Ako me oci ne varaju, naglaseno je unaprijed o kojem se pogonu radi  :laughing7:



i u slučaju prednjeg pogona po tome što auto kad krene u rikverc premješta težinu na prednji kraj pa samim time gume imaju više gripa.

Offline veka84sb

  • Tržnica : (+1)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 1272
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Slavonski Brod
  • Moj Skuter: - bez skutera
  • Moja Kaciga: HJC Phoenix FG-14
  • MojSetup: -
  • MojSpuh: -
Odg: koja je jača,prva ili rikverc??
« Odgovori #13 : 29 Prosinac, 2009, 19:51:53 »
A *bemu ....sada sam procitao...  ::) al nema veze ....  :icon_biggrin:

Offline Giz

  • MS počasni član
  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 1455
  • Spol: Muški
  • Kotrljam se...
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
    • GT Računala
  • Mjesto: Zaprešić
Odg: koja je jača,prva ili rikverc??
« Odgovori #14 : 29 Prosinac, 2009, 20:14:07 »
Ajajajajajaja.... Alfa.... will you marry me?  :toothy12:
Nisu se svi rodili savrseni, neki nemaju sluha, neki se rode invalidi, neki slovenci.

Dežurni forumski Gargamel. :D
 Dobriša Cesarić u recesiji... "Gle malu plaću poslije kiše, platiš račune i nema je više"

Offline ivanm

  • Tržnica : (+14)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 17243
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
Odg: koja je jača,prva ili rikverc??
« Odgovori #15 : 29 Prosinac, 2009, 20:38:37 »
diplomatski odgovori da je auto jednako jak u svakoj brzini (koliko ima ks  :icon_biggrin:) ali da su ubrzanja i maksimalne brzine različite ovisno o prijenosnom odnosu, broju okretaja, itd, i tako si se izvukao.. iskoristi znanje o prijenosu iz tematike skutera, sve je to manje više isto..

Offline shegy

  • Tržnica : (+3)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 1290
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: PŽ-ZG-KA
  • Moj Skuter: aprilia sr ditek, jogurt, cr250
Odg: koja je jača,prva ili rikverc??
« Odgovori #16 : 29 Prosinac, 2009, 23:40:33 »
netko je gore napisao (neznam ko i neda mi se traziti) da je izvlacio drugi auto iz jarka ali sa rikvercom..
zasto sa rikvercom.. jer teret tog drugog auta stisne prednji kraj (jer se vj radi o autu sa prednjom vucom i motorom naprijed) i tockovi imaju vecu silu trenja i lakse ce izvuci - doce do manjeg proklizavanja tockova!
tu sve ovisi o tezini
jer ako tebi rikverc ili prva trebaju za izvuci nesto! lakse ces sa rikvercom (koliko je to sigurno za mjenjac o tome necemo)
a ako vuces sa prvom, tockovi proklizuju i nalazis se kao na "ledu"
profesor te sjebao u definiranju oklade - trebao si pitati snagu za sta! (povuci (ubrzanje) ili izvuci snaga)
laku noc
« Zadnja izmjena: 29 Prosinac, 2009, 23:42:51 shegy »
KAD SI GLADAN, NISI SVOJ

Offline animatrix

  • Tržnica : (+1)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 3829
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Vukovar
  • Moj Skuter: Luna Vision II
  • Moja Kaciga: Vemar TAI2K
  • MojSetup: DR Evo 70cc AC
  • MojSpuh: TT
Odg: koja je jača,prva ili rikverc??
« Odgovori #17 : 30 Prosinac, 2009, 01:13:16 »
u mome slucaju koliko mi je poznato, astra 1.4 16v, rikverc ima duzi prijenosni omjer od 1. brzine, logicki zakljucit je da prva razvija vise momenta na prednje kotace...
Built Not Bought // Preradjujem cilindre

Offline dhorvat

  • forumski cruiser
  • moderator mini
  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 6892
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Moj Skuter: YaAeMrAoHxA
  • MojSetup: serijala sa malim trikovima
  • MojSpuh: serijala
Odg: koja je jača,prva ili rikverc??
« Odgovori #18 : 30 Prosinac, 2009, 02:03:24 »
Dosta filozofije. Giz pokušava teoriju, ja logiku, veka ne čita postove do kraja... Uglavnom kako sam i sam reko, NERJEŠENO  :beah:
Base tuning minarellija... u slobodno vreme :zubo:

Offline iksipsilon

  • Tržnica : (0)
  • forumski pješak
  • *
  • Banned!
  • Postova: 29
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Moja Kaciga: XR1000
  • MojSpuh: serijala za sada
Odg: koja je jača,prva ili rikverc??
« Odgovori #19 : 30 Prosinac, 2009, 12:05:11 »
shergy je dobro ovo napisao,gume bolje hvataju ako ides u rikverc sa prenjim pogonom,npr ja sam na jednom brdu i nedavno kada je zapao snijeg nisam mogal izaći prema naprijed...i lijepo u rikverc i polako ide bez gotovo proklizavanja...
al ajd,netko je dao dobar savjet i rekao da je porofesor uvijek u pravu pa čak i kad nije pa cemo ovo zakljucit kao njegovu pobjedu ;D
xy