Neki novi modeli
Krajem 70-ih 911 je postao (pre) mekan, (pre) težak i (pre) slab. U firmi su (pogrešno) zaključili da su 911-ici dani odbrojani i krenuli su s novim modelima. Godine 1977. model 928 postaje Auto godine (do današnjeg dana jedini sportski auto koji je dobio ovu laskavu titulu). Nekako istovremeno, na tržište poslan još jedan "narodni" Porsche (nakon modela 914 i 912 treći pokušaj) model 924. Motor su uzeli od Audija i obrukali se unatoč mnoštvu rafiniranih tehničkih rješenja. Kasnije je taj model unaprijeđen u 944 koji je bio pravi Porsche, kako performansama tako i cijenom (što će reći da tu za narod više nije ostalo puno mjesta...).
Vratimo se na trenutak modelu 928 koji je prvi imao transaxle smještaj mjenjača (mjenjač iza stražnje osovine), V8 motor i još dosta toga. Bio je grand turismo u pravom smislu te riječi. Počeo je život s 4.5 litara obujma i 230 KS, a završio je '96 kao 928 GTS s 5.4 litre i 350 KS. On je imao svoju klijentelu, ali nikad nije postigao karizmu jednog 911 ili 356. Jednostavno govoreći, bio je pretežak i prekompliciran, iako mu snagu i pojavu nitko ne može niti pokušava osporiti. Model 928 u inačici S4 na tržište je donio i sistem za praćenje tlaka u gumama i pravovremeno obavješćivanje, ako bi isti pao ispod dozvoljene vrijednosti.
Model 944 je koristio redni motor od četiri cilindra. Povijest tog motora relativno je jednostavna: uzeli su pola motora iz 928 i to je to. U konačnoj varijanti je taj motor imao tri litre obujma i 250 KS u modelu 968. Bio je to najveći motor sa četiri cilindra. Model 968 je predstavljao pokušaj obnavljanja modela 944 i udahnjivanja nove mladosti. Kupci nisu baš stajali u redu i on je zajedno s modelom 928 ugašen prije pet godina.
Porsche je ionako uvijek živio od modela 911. Nakon promjene managementa tvrtke, novi je ispravno uočio da treba i dalje raditi na modelu 911 pa je 1983. svijetlo dana ugledala nova Carrera koja je imala 3.2 litreni motor koji je razvijao 231 KS. Pravi 911 je bio opet na tržištu! Kako pratimo modele od samih početaka, nekako je logično da se naglasak stavlja na usisne modele. Sad ćemo ispraviti nepravdu koju činimo prednabijanim 911-cama. 1974. godine Porsche predstavlja prvi 911 Turbo (tri litre, 260 KS, 250 km/h i ubrzavanje do 100 km/h za pet sekundi). Tri godine kasnije je motor povećan na 3.3 litre i snaga na ravno 300 KS, a brzina na 260 km/h. Ovi su auti bili opremljeni svim mogućim luksuzom i profilirali su se kao posebna vrsta 911 te su dobili svoje vjerne kupce koji se nisu miješali s onima skloni(ji)ma Carreri. Za 911 turbo prve i druge generacije je interesantno da je imao mjenjač s 4 brzine. Razlog za to leži u snazi motora (tj. okretnom momentu) koji je bio toliki da pet brzina jednostavno nije stalo u kućište mjenjača, pa je proračunat samo sa četiri. Kasnije je s napretkom materijala bilo moguće izvesti mjenjač s pet brzina, a danas i sa šest.
Porsche 959
1985. godina važna je, jer je te godine svijet ugledao "uber-Elfer" ili model 959. Taj je auto i dan-danas tehnološki tour de force. Krenimo redom: 2.85 litara obujma, četveroventilske (vodom hlađene) glave, dvije turbine, 450 KS, pogon na sva četiri kotača, elektronski upravljano i nadzirano podvozje, 450 KS, sistem praćenja tlaka zraka u gumama, 450 KS, šest brzinski mjenjač, 450 KS, 315 km/h najveće brzine. Kraj svijeta. Cijena (onda) primjerena: 450.000 DEM (što je u biti jako jeftino, jer svaki konj košta 1000 DEM, a pogledajte pošto su rasni konji danas..). Model 959 je nastao iz želje da se vidi što se može napraviti s pogonom na sva četiri kotača i da se natječe u Grupi B. Grupa B je ukinuta pa mu nije preostalo ništa drugo već da se našali s konkurentima na Rallyeu Paris-Dakar (1986.) i tek, reda radi, pobjedi u klasi u LeMansu... (ipak je to Porsche, a ako neće Porsche u LeMansu pobijediti, tko će onda...) Napravljeno je samo 283 komada, a vlasniku TAG-a je dozvoljeno da ih kupi četiri.
Obični 911 se je razvijao dalje pa je 1989. nakon dvogodišnjeg izbivanja s tržišta došla prva Carrera s 3.6 litara i 250 KS, a uz nju i Carrera 4 s pogonom na sva četiri kotača. Turbo treće generacije je došao dvije godine kasnije s 3.3 litre i 320 KS. Već za sljedeću godinu i on je dobio motor od 3.6 litara i 360 KS.
Model 993 (tj. 911 predstavljen 1993.) imao je značajno promijenjen izgled i 272 KS u početku, a pred kraj i 285 KS zahvaljujući varioram sistemu usisne grane. Nova je i stražnja osovina, a i mjenjač sada ima šest brzina; sve drugo je isto. Najbolji na svijetu? Dvije godine kasnije stigla je i nova Targa sa staklenim krovom, a i novi Turbo. Pogon na sva četiri kotača, 408 KS i 290 km/h.
Porsche i sport
Natjecanja su oduvijek igrala iznimno veliku ulogu u razvoju modela i tvrtke. Od svih natjecanja, posebno se ističe 24 sata LeMansa. Porsche je tamo pobjeđivao 17 puta, a za ovaj prikaz izdvojit ćemo modele 956/962 koji su obilježili čitavo desetljeće svojim pobjedama. Motor je uvijek isti: šest cilindrični boxer, biturbo, vodom hlađen, a snaga ovisi o pravilima, ali možete ju uvijek smatrati dovoljnom i dostatnom za pobjedu. Auti su u LeMansu uvijek bili brzi pa i najveća brzina iznosi preko 350 km/h.
Niti 911-ca nije bila imuna na razne derivacije koje su dominirale raznim klasama. Svakako najupečatljivija je ona pod tvorničkom oznakom 935, a popularno nazvana "Moby Dick". Jedan do dva pogleda su dovoljni da se zaključi porijeklo naziva. Izdašni aerodinamički dodaci bili su potrebni da bi oko 700 KS, koliko je motor razvijao, auto mogao racionalno prenijeti na podlogu. Proces ubrzavanja je za ovaj auto prestajao negdje iznad 330 km/h.
Kad je riječ o trkaćim strojevima valja spomenuti i monstruozan prototip namijenjen pokoravanju Amerike koji je imao dvanaestcilindrični prednabijani boxer motor. U literaturi ćete ga naći pod imenom Porsche 917/30 s dvanaestcilindričnim motorom obujma 5.4 litre. Uz njega se veže priča koja ima gotovo legendarni prizvuk; Bilo je jutro. Hladno, vlažno, maglovito jutro. Motor je već dugo radio i dostigao radnu temperaturu. Zrak je bio gust i bogat kisikom. Svi preduvjeti za optimalno ponašanje motora bili su zadovoljeni. Motor je pokrenut i počelo je mjerenje snage. Svi su znali da je jak, iznimno jak, ali nitko nije znao koliko. Kazaljka je krenula i prelazila stotine KS kao da je riječ o desetinama. Prešla je i tisuću, a motor je bio još daleko od svoje završne riječi. Prešla je oznaku 1400 i podrhtavala. U tom trenutku je motor dostigao svoj maksimum. 1450 KS! To je najveća snaga ikad izmjerena u nekom trkaćem autu. 1450 KS (slovima, ako brojkama ne vjerujete: tisućučetiristopedeset). Upravo nevjerojatno.
I Formula 1, a McLaren posebno, bili bi siromašniji da TAG nije odlučio sponzorirati nastup u Formuli 1. Taj motor donio je tri naslova Svjetskog prvaka. U svojem završnom stadiju taj je motor imao oko 900 KS (kad su već postojala stroga ograničenja tlaka prednabijanja) i bio je vrlo pouzdan i štedljiv. Pravi Porsche.
Zaključak
Postignuto je mnogo i to za pedeset godina. Tko zna što će biti za stogodišnjicu. To je teško reći. Da li će auti još ići po cestama, još je teže predvidjeti. Sigurno je samo jedno. Model 911 će se proizvoditi i dalje. Taj je auto bezvremenski proizvod i za njega obična mjerila ne vrijede. Tvrtka nazvana po imenu čovjeka koji ga je osmislio ima svako pravo biti ponosna na sebe. Mi ostali ćemo se klanjati kad god Porsche prođe po cesti. Može biti 911 ili Boxster. Nijedan ništa ne oduzima od ugleda tvrtke ili užitaka u vožnji. Dapače, krasno se nadopunjuju.
citati sa www.vidiauto.com