Sve za skuter!! MS Trgovina - Akcija

Autor Tema: Honovanje???  (Posjeta: 17925 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline gokiSP

  • OPREZ na tržnici
  • Tržnica : (-2)
  • maxi forumaš
  • *
  • Postova: 11002
  • .
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Ri
  • Moj Skuter: NRG 180
Odg: Honovanje???
« Odgovori #40 : 13 Lipanj, 2009, 14:02:49 »
dobro utvrdili smo da honanje sluzi kao prvo da bi se izgladio cilindar nakon brusenja ako ga je bilo, nakon toga za bolju razradu karika i na kraju da bi ulje bilo zadrzano na stijenci cilindra...mislim da nas je vecina to i shvatila puno prije samo se nismo dobro izrazili i doslo je do jbg malog nesporazuma nazovimo to tako...

Offline Mr J

  • Mudrost je vrijednija od brzine.
  • MS počasni član
  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 6214
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Zagreb
  • Moj Skuter: HD V-Rod
  • Moja Kaciga: Schuberth R1
  • MojSetup: Uvijek spreman!
  • MojSpuh: Protočan :)
Odg: Honovanje???
« Odgovori #41 : 13 Lipanj, 2009, 22:29:26 »
Obrisano by Mr Jay
« Zadnja izmjena: 21 Rujan, 2011, 16:29:29 Mr J »
Žena ti kaže "Idi k vragu!". Ti odeš, a ona te i tamo dočeka!

Offline gokiSP

  • OPREZ na tržnici
  • Tržnica : (-2)
  • maxi forumaš
  • *
  • Postova: 11002
  • .
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Ri
  • Moj Skuter: NRG 180
Odg: Honovanje???
« Odgovori #42 : 13 Lipanj, 2009, 22:39:42 »
dobro utvrdili smo da honanje sluzi kao prvo da bi se izgladio cilindar nakon brusenja ako ga je bilo, nakon toga za bolju razradu karika i na kraju da bi ulje bilo zadrzano na stijenci cilindra...mislim da nas je vecina to i shvatila puno prije samo se nismo dobro izrazili i doslo je do jbg malog nesporazuma nazovimo to tako...

 :)

Offline Mr J

  • Mudrost je vrijednija od brzine.
  • MS počasni član
  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 6214
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Zagreb
  • Moj Skuter: HD V-Rod
  • Moja Kaciga: Schuberth R1
  • MojSetup: Uvijek spreman!
  • MojSpuh: Protočan :)
Odg: Honovanje???
« Odgovori #43 : 13 Lipanj, 2009, 22:44:32 »
Obrisano by Mr Jay
« Zadnja izmjena: 21 Rujan, 2011, 16:29:49 Mr J »
Žena ti kaže "Idi k vragu!". Ti odeš, a ona te i tamo dočeka!

Offline gokiSP

  • OPREZ na tržnici
  • Tržnica : (-2)
  • maxi forumaš
  • *
  • Postova: 11002
  • .
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Ri
  • Moj Skuter: NRG 180
Odg: Honovanje???
« Odgovori #44 : 13 Lipanj, 2009, 22:51:41 »
znaci ti tvrdis da te crte od honanja ne zadrzavaju ulje tj. da se honanje ne radi zbog toga? ja ne kazem da se honanje radi prvenstveno zbog zadrzavanja ulja, ne...ali izmedu ostalog da, znaci kolko ja kuzim...

1. precizna obrada i smanjenje odstupanja na minimalu
2. radi bolje razrade karike tj. karike ide pa friskom cilindru i rade si put lakse
3. i na kraju ipak tvrdim da sluzi i za zadrzavanje ulja

Offline Mr J

  • Mudrost je vrijednija od brzine.
  • MS počasni član
  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 6214
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Zagreb
  • Moj Skuter: HD V-Rod
  • Moja Kaciga: Schuberth R1
  • MojSetup: Uvijek spreman!
  • MojSpuh: Protočan :)
Odg: Honovanje???
« Odgovori #45 : 13 Lipanj, 2009, 23:05:39 »
znaci ti tvrdis da te crte od honanja ne zadrzavaju ulje tj. da se honanje ne radi zbog toga? ja ne kazem da se honanje radi prvenstveno zbog zadrzavanja ulja, ne...ali izmedu ostalog da, znaci kolko ja kuzim...

1. precizna obrada i smanjenje odstupanja na minimalu
2. radi bolje razrade karike tj. karike ide pa friskom cilindru i rade si put lakse
3. i na kraju ipak tvrdim da sluzi i za zadrzavanje ulja

1. slazem se!
2. radi ponovnog dobivanja sto preciznije kruznice cilindra...
3. slazem se!
« Zadnja izmjena: 21 Rujan, 2011, 16:31:37 Mr J »
Žena ti kaže "Idi k vragu!". Ti odeš, a ona te i tamo dočeka!

Offline gokiSP

  • OPREZ na tržnici
  • Tržnica : (-2)
  • maxi forumaš
  • *
  • Postova: 11002
  • .
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Ri
  • Moj Skuter: NRG 180
Odg: Honovanje???
« Odgovori #46 : 13 Lipanj, 2009, 23:33:17 »
1. slazem se
2. objasni, karike idu po friskom cilindru i rade si put lakse (cilindar je sav iz gusa sto znaci da mu je po presjeku isti materijal iste gustoce, tvrdoce, kemijskih i fizikalnih karakteristika) Aluminijski cilindri sadrzavaju kosuljicu od nikasila pa se ne obradjuju jer bi se skinuo taj sloj nikasila. (rjesenje je upresavanje nikasil ili gus kosuljica) zato sada govorimo o honanju gusenih cilindara.
Dakle, ako je isti materijal kako onda karike rade sebi lakse put? (kako ti kazes)
3. Zbog cega?! Ako je strojnom obradom odvajanjem cestica, u ovom slucaju Honanjem hrapavost obradjene povrsine 1 mikrometar (po cijeloj obradjenoj povrsini) crtice koje ti vidis golim okom su nesto dublje utisnute u obradjenu povrsinu?

Ako smo tu zbog vaznosti zadrzavanja ulja onda bi se cilindri brusili jer se na brusenoj povrsini mnogo vise ulja zadrzava nego na honanoj. ;)


2. mozda sam se malo krivo izrazio...htio sam reci da ce nove karike u honanom cilinrdu bolje se razradit nego u cilindru koji nije honan jer su tamo karike picile po cilindru i morale su napravit svoje neki put i onda kad stavis u takav cilindar nove karike karike vise pate jer idu pa cilindru i nekim crtama koje su napravile druge karike...

3. da naravno da bi bruseni cilindar zadrzavao puno vise ulja na stijenci ali to su gotovo nemoguci uvjeti za voznju...znaci radi se honanje da na se smanji tako gruba povrsina i da cilindar bude sto preciznije obraden ali opet te crte od honanja zadrzavaju ulje...naravno manje nego bi zadrzavao bruseni cilindar ali opet neki postotak zadrzavaju..

Offline b_l_a_c_k

  • Tržnica : (0)
  • forumski biciklist
  • ***
  • Postova: 301
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Gračanica
  • Moj Skuter: Nexus 500
Odg: Honovanje???
« Odgovori #47 : 14 Lipanj, 2009, 00:07:07 »
ma dajte sve sam procitao od pocetka. sta se dzaba prepirete...

MrJ je u pravu sto pise..
honovanje dodje kao zavrsna obrada..brusenje kao brusenje je jedna od grubih obrada skidanjem strugotine pa se zbog toga primjenjuju ostale obrade sa kojima je moguce postignuti veci kvalitet obrade. u ovom slucaju honovanje..

to je ustvari uklanjanje mikro-neravnina..najcesce se primjenjuje za obradu cilindara SUS motora..

a sto se tice tih kanala oko kojih se prepirete to vam dodje ustvari kao nus-pojava...


nijedan alat na svijetu nije toliko savrsen da bi mogao obraditi obradak da na njemu nema makar nekoliko "mikro-brazdi"

toliko od mene sto sam zapamtio kod svog profesora...

Offline gokiSP

  • OPREZ na tržnici
  • Tržnica : (-2)
  • maxi forumaš
  • *
  • Postova: 11002
  • .
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Ri
  • Moj Skuter: NRG 180
Odg: Honovanje???
« Odgovori #48 : 14 Lipanj, 2009, 00:09:00 »
jel ti vidis sta si ti napisao? nekako nebi rekao da si sve od pocetka do kraja procitao...

Offline b_l_a_c_k

  • Tržnica : (0)
  • forumski biciklist
  • ***
  • Postova: 301
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Gračanica
  • Moj Skuter: Nexus 500
Odg: Honovanje???
« Odgovori #49 : 14 Lipanj, 2009, 00:19:48 »
jel ti vidis sta si ti napisao? nekako nebi rekao da si sve od pocetka do kraja procitao...

te brazde ne sluze da zadrzavaju ulje..kao sto sam rekao to ti dodje kao nus pojava jer alat nije savrsen..najbolje bi bilo da kad po zavrsetku obrade, daljnjom provjerom ne utvrdimo ni najmanju neravninu(govorim o tome kad bi se mogao postici toliki kvalitet obrade da obradak na sebi nema nikakvih brazdi-apsolutno ni najmanjih neravnina)

onda bi iskoristivost masine bila veca i bili bi manji gubici..

Offline gokiSP

  • OPREZ na tržnici
  • Tržnica : (-2)
  • maxi forumaš
  • *
  • Postova: 11002
  • .
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Ri
  • Moj Skuter: NRG 180
Odg: Honovanje???
« Odgovori #50 : 14 Lipanj, 2009, 00:21:05 »
pa te "brazde" se namjerno rade honanjem da bi se nove karike lakse i bolje razradile... ::)

Offline Mr J

  • Mudrost je vrijednija od brzine.
  • MS počasni član
  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 6214
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Zagreb
  • Moj Skuter: HD V-Rod
  • Moja Kaciga: Schuberth R1
  • MojSetup: Uvijek spreman!
  • MojSpuh: Protočan :)
Odg: Honovanje???
« Odgovori #51 : 14 Lipanj, 2009, 03:25:07 »
Deleted
« Zadnja izmjena: 21 Rujan, 2011, 16:32:12 Mr J »
Žena ti kaže "Idi k vragu!". Ti odeš, a ona te i tamo dočeka!

Offline Benjamin

  • MS počasni član
  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 2379
  • Spol: Muški
  • --Toxic Stunt Team Member--
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Zagreb-Sesvete
  • Moj Skuter: Gilera Stalker Tuned
  • Moja Kaciga: Marushin,AGV
  • MojSetup: Top Performance Trophy
  • MojSpuh: Top Performance Nardo
Odg: Honovanje???
« Odgovori #52 : 14 Lipanj, 2009, 03:42:58 »
Te crtice od honanja sluze za zadrzavanje ulja usput..i za razradu karika..

mose pricat ko god sta hoce...to je potvrdeno 110%....

Pitao sma ja danas uservisu svom jos jendom...i cuo sa 16 drugih mjesta...i ima milijon topica..tekstova..clanka WWWu...koji isto to vele...

Necu se dalje petljati prekomlicirana je tema postala...sad ju bubnem na listu nezeljenih tema za citanje i neotvaram ju vise...

dovidenja...
Under construction...

Offline gokiSP

  • OPREZ na tržnici
  • Tržnica : (-2)
  • maxi forumaš
  • *
  • Postova: 11002
  • .
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Ri
  • Moj Skuter: NRG 180
Odg: Honovanje???
« Odgovori #53 : 14 Lipanj, 2009, 04:19:44 »
znaci ti tvrdis da te crte od honanja ne zadrzavaju ulje tj. da se honanje ne radi zbog toga? ja ne kazem da se honanje radi prvenstveno zbog zadrzavanja ulja, ne...ali izmedu ostalog da, znaci kolko ja kuzim...

1. precizna obrada i smanjenje odstupanja na minimalu
2. radi bolje razrade karike tj. karike ide pa friskom cilindru i rade si put lakse
3. i na kraju ipak tvrdim da sluzi i za zadrzavanje ulja


isto to sam i ja rekao i mislio sam to cijelo vrijeme a i mislim da smo to negdje na pocetku i rekli...

Offline ivanm

  • Tržnica : (+14)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 17243
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
Odg: Honovanje???
« Odgovori #54 : 14 Lipanj, 2009, 07:20:58 »
isti se učinak dobije unakrsnim šmirglanjem papirom gruboće 120 npr..