Sve za skuter!! MS Trgovina - Akcija

Autor Tema: Multivar i pad okretaja  (Posjeta: 1053 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Oliverxxx2

  • Tržnica : (0)
  • forumski biciklist
  • ***
  • Postova: 301
  • YearsYearsYearsYears
  • Moj Skuter: Sf2 honda x8rs
Multivar i pad okretaja
« : 13 Rujan, 2020, 15:04:02 »
Evo da podijelim s vama svoju muku zadnjih dana a možda i nekom pomogne.
Več jedno duže vrijeme me mučio drastičan pad okretaja nakon oko 45 -50 km/h.
Pad od 1500 okretaja a zadnjih dana i do 1800 (imam onu obrtaljku čija se žica omota oko kabela lulice.)
Namjenjao se centralnih, rolica, remena i sve to nebrojeno puta uštelavao i ista stvar....
Danas krenuo opet raskapati i slučajno vidim da je izašla ona brončana piksa na variomatu (malossi multivar na sf2) za oko 3-4mm u stranu prema kaloti...jedva je gumenim čekičem vratio nazad i sad je sve u redu.
Usputno pitanje: jel variomat za smeče ili...

Offline matija84m

  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 5094
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: zvečaj
  • Moj Skuter: gilera dna
  • Moja Kaciga: vemar
  • MojSetup: Gilardoni 180😉
  • MojSpuh: SM04
Odg: Multivar i pad okretaja
« Odgovori #1 : 13 Rujan, 2020, 15:34:07 »
Nije za smece :nono: Ali upitno je zasto je piksu istjeralo van :dontknow:
E sada provjeri dali bolcna ima lufta u variomatu? Ako nema dobro je onda.
A sta je sa padom okretaja? Jel sada dobro radi variomat? Jesi rijesio problem pada okretaja?
Mnogo jaka grana, role grama malo,
Tripovat se mora, makar se raspalo.

Offline Oliverxxx2

  • Tržnica : (0)
  • forumski biciklist
  • ***
  • Postova: 301
  • YearsYearsYearsYears
  • Moj Skuter: Sf2 honda x8rs
Odg: Multivar i pad okretaja
« Odgovori #2 : 13 Rujan, 2020, 15:43:37 »
Pad je sad minimalan, osjeti se na 55-60 moram ponovo omotati obrtaljku pa provjerim.a moram i cijeli prijenos vratiti na prijašnje postavke sa ljubičastim centralnim, sad je zeleni.
Bolcna ima lufta jedva osjetno.

Offline matija84m

  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 5094
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: zvečaj
  • Moj Skuter: gilera dna
  • Moja Kaciga: vemar
  • MojSetup: Gilardoni 180😉
  • MojSpuh: SM04
Odg: Multivar i pad okretaja
« Odgovori #3 : 13 Rujan, 2020, 16:41:18 »
Znaci sada ce bit ok.
Mislim da ima u mojoj temi kada sam mjenjal piksu, multivar ima sa ove strane di je remen mali konus tako da se piksa moze ispresat jedino prema kaloti. Ali ako previse upresas onda konus moze smanjit luft na bolcni. Znaci piksa se stisne na pocetku malo zbog tog konusa. Zato te pitam za luft
Mnogo jaka grana, role grama malo,
Tripovat se mora, makar se raspalo.

Offline 3alfa3

  • moderator mini
  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 15008
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: ZG
Odg: Multivar i pad okretaja
« Odgovori #4 : 13 Rujan, 2020, 17:30:51 »
Ovako....

Ta piksa "samopodmazuje" bolcnu (zbog toga se i trosi). To za krajnji rezultat ima nakupljanje tog materijala na bolcni pa piksa ne moze lagano klizit preko nje nego bude uz otpor, ponekad i stupnjevit jer se taj materijal ne rasporedi ravnomjerno po cijeloj duljini bolcne po kojoj variomat klizi. Rezultat je otezano kretanje variomata = pad okretaja. Kod tebe je vjerojatno toliko prljavo i ima toliki otpor da ju je izbilo van.

Rjesenje je cistit bolcnu nekom kemijom (benzin, brake cleaner itd), a piksu samo cistom suhom krpom pocistit lagano.

Naravno, postoji i tolerancija lufta izmedju pikse i bolcne, al sam zaboravio koliko je max lufta u pitanju. Nista nije vjecno, saznat jel jos u toleranciji, a ako nije - novi variomat jer je zamjena pikse u praksi losa i rijetko ispadne da je kvalitetno i trajno rjesenje, nije nemoguce, ali....



Slikovita usporedba bi bila disk plocice i disk (rotor). Najbolje ce kocit ona kocnica koja ima na disku jednoliko prenesen materijal od disk plocice, a ne kada je disk nov novcat i bez tog materijala bez obzira sto je mozda geometrijski savrseni kontakt plocice i diska.
« Zadnja izmjena: 13 Rujan, 2020, 17:41:07 3alfa3 »

Offline Oliverxxx2

  • Tržnica : (0)
  • forumski biciklist
  • ***
  • Postova: 301
  • YearsYearsYearsYears
  • Moj Skuter: Sf2 honda x8rs
Odg: Multivar i pad okretaja
« Odgovori #5 : 13 Rujan, 2020, 17:55:13 »
Počistio piksu i bolcnu...piksa bila crna i prljava iznutra vjerojatno se nakupilo gumene prašine od remena ili od trošenja rolica

Offline 3alfa3

  • moderator mini
  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 15008
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: ZG
Odg: Multivar i pad okretaja
« Odgovori #6 : 13 Rujan, 2020, 18:00:35 »
Počistio piksu i bolcnu...piksa bila crna i prljava iznutra vjerojatno se nakupilo gumene prašine od remena ili od trošenja rolica

Samo povremeno, svakih par tisuca km skini variomat, operi bolcnu da bude ko nova, a piksu samo lagano obrisi suhom krpom. Kad ti je tada vec variomat skinut, pocisti i kanale variomata gdje klizu rolice, provjeri da su rolice okrugle, klizaci variomata da nemaju previse lufta, remen da je u toleranciji sirine (osim ako nije kevlar - kevlar remen mijenjaj preventivno svakih 5000km jer ne gubi puno na sirini, a hoce se razletit kad vise ne moze trpit naprezanja)......
« Zadnja izmjena: 13 Rujan, 2020, 18:02:27 3alfa3 »