treba razlikovati slučajeve kada si prvi put registrirač skuter na svoje ime i kada registriraš drugi, treći itd put.
1. put, skuter je bio odjavljen:
odvedeš skuter na tehnički, platiš pregled i ako prođeš tehnički, platiš osiguranje i s osiguranjem opet odeš u ured tehničkog gdje ti izdaju tablice, novu prometnu (s tvojim imenom unutra) te im još jednom platiš te troškove (izdavanje nove prometne, tablice, cestarine itd....)
sa svime time ideš na policiju ovjeriti prometnu (skuter ti još uvijek nije registriran pa nemoj pomisliti da nečeš platiti kaznu ako te murja zaustavi ili da će ti oprostiti ako vide da imaš papire od tehničkog i osiguranja).
Nakon ovjere u policiji, vračaš se na tehnički gdje pokazuješ ovjerenu knjižicu i dobivaš tablice za montirati na skuter.
1. put, skuter nije odjavljen, istekao je rok odjave: sve identično kao i gore, samo češ prvo morati na policiju otići odjaviti skuter. kaznu dobiva onaj vlasnik u čijem je vlasništvu nastalo prekoračenje roka za odjavu (dakle ako ga bivši vlasnik nije odjavio u roku 15 dana, ili je 30 sad nešto po novom, i proda skuter tebi, on plaća kaznu. ako ti ga proda unutar tih 15 (30) dana od isteka registracije, onda istekom roka, kaznu plačaš ti zbog neodjave na vrijeme)
1. put, skuter nije odjavljen, nije istekao rok odjave: slično kao i gore, osim što ti tehnički ne izdaje novu tablicu, već zadržavaš staru, ali put tehnički-osiguranje-tehnički-policija je isti, samo se ne vračaš natrag na tehnički podići tablice (jer već imaš svoje stare)
2. ili više put registracije: ne mora se ići na policiju, na tehničkom se ovjerava knjižica (u večini slučajeva), tj ne vrši se ovjera nego se samo produljuje nnjena valjanost...