Sve za skuter!! MS Trgovina - Akcija

Autor Tema: promjer kotača vs. širina gume i stabilnost skutera  (Posjeta: 24338 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Drnda

  • WANTED
  • moderator
  • Tržnica : (+8)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 14427
  • Spol: Muški
  • 095 911 3440
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Opuzen
  • Moj Skuter: Sr 70 R, KTM 625 SMC
  • Moja Kaciga: Held,Nolan
  • MojSetup: Polini sport, polini hi speed
  • MojSpuh: Mhr replica
Odg: promjer kotača vs. širina gume i stabilnost skutera
« Odgovori #60 : 02 Rujan, 2011, 15:20:49 »
svakodnevno vozim skuter sa 10, 12, 13 , malo rijedje sa 14 i 16, ali dosta cesto... meni nema neke posebne razlike... (zanemarimo gume, jer su na svima super)
bitnija je sama ciklistika skutera ili motora...
po meni nema stvarno neke razlike u voznji sa vecim gumama.. jedino se moze na rupama osjetiti, veca colaza manje trpi.. ali sve ostalo bi cak islo na stranu manje colaze po meni (12, 13)
Uvijek vozi samo onolko koliko ti uvlačenje fuzera dopušta

Offline goa604

  • Tržnica : (0)
  • forumski pješak
  • *
  • Postova: 9
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
Odg: promjer kotača vs. širina gume i stabilnost skutera
« Odgovori #61 : 02 Rujan, 2011, 16:34:11 »
argumentirano za 5  ::)
lol ja bi trebao argumentirati sto ? tvoje neznanje fizike ?
ili ne prihvacanje teorije ? dokazi da teorija ne drzi vodu onda ces biti u poziciji za odredivane tjeka argumentiranja.

Offline Drnda

  • WANTED
  • moderator
  • Tržnica : (+8)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 14427
  • Spol: Muški
  • 095 911 3440
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Opuzen
  • Moj Skuter: Sr 70 R, KTM 625 SMC
  • Moja Kaciga: Held,Nolan
  • MojSetup: Polini sport, polini hi speed
  • MojSpuh: Mhr replica
Odg: promjer kotača vs. širina gume i stabilnost skutera
« Odgovori #62 : 02 Rujan, 2011, 16:49:04 »
teorija i praksa se bitno razlikuju  :icon_thumright:
Uvijek vozi samo onolko koliko ti uvlačenje fuzera dopušta

Offline goa604

  • Tržnica : (0)
  • forumski pješak
  • *
  • Postova: 9
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
Odg: promjer kotača vs. širina gume i stabilnost skutera
« Odgovori #63 : 02 Rujan, 2011, 17:12:12 »
da ali ne dokazana teorija . ili bolje da kazem cinjenica

Offline Drnda

  • WANTED
  • moderator
  • Tržnica : (+8)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 14427
  • Spol: Muški
  • 095 911 3440
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Opuzen
  • Moj Skuter: Sr 70 R, KTM 625 SMC
  • Moja Kaciga: Held,Nolan
  • MojSetup: Polini sport, polini hi speed
  • MojSpuh: Mhr replica
Odg: promjer kotača vs. širina gume i stabilnost skutera
« Odgovori #64 : 02 Rujan, 2011, 17:25:43 »
nisam sad skontao tocno na koji dio alfinog govora si rekao da nije u pravu, tj da ne poznaje fiziku, jer je on jasno napisao kako se guma ponasa u kakvim uvjetima i koje treba imati karakteristike da bi se vozila po cesti ili stazi...
Uvijek vozi samo onolko koliko ti uvlačenje fuzera dopušta

Offline goa604

  • Tržnica : (0)
  • forumski pješak
  • *
  • Postova: 9
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
Odg: promjer kotača vs. širina gume i stabilnost skutera
« Odgovori #65 : 02 Rujan, 2011, 18:48:28 »
netko je napisao ovo :
sira guma ne drzi nista bolje od uze jer se pritisak gume na podlogu s sirinom gume smanjuje
zato npr u reliju voze uske gume jer imaju vise pritiska na povrsinu i auto ne skace i ne plese pri neravninama
a u formuli 1 imaju siroke gume jer je cesta totalno ravna i glatka i gume im se manje trose jer imaju manji pritisak na povrsinu
to da auti s sirim gumama bolje drze je glupost kao i kod skutera

a on je na to komentirao:
E nemres bit vise u krivu nego sto jesi

a on je taj koji je u krivu .
covjek je lijepo gore objasnio zasto veca povrsina ne znaci vece trenje
a 3alfa3 je rekao da nemoze biti vise u krivu nego sto je .

ne nego nemoze biti u pravu vise nego sto je .

Offline Drnda

  • WANTED
  • moderator
  • Tržnica : (+8)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 14427
  • Spol: Muški
  • 095 911 3440
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Opuzen
  • Moj Skuter: Sr 70 R, KTM 625 SMC
  • Moja Kaciga: Held,Nolan
  • MojSetup: Polini sport, polini hi speed
  • MojSpuh: Mhr replica
Odg: promjer kotača vs. širina gume i stabilnost skutera
« Odgovori #66 : 02 Rujan, 2011, 19:00:28 »
pa po stazi ako je vozilo jako, trebaju mu sire gume jer je veca gazna povrsina, manja je napetost i teret na samu podlogu
a u reliju moraju uze jer uze gume lakse idu i po makadamu i po vodi i ledu, jer je veca masa na manjem dijelu gume , manji akvaplaning i to...
mislio sam da govoris o ovome grijanju i voznji za stazu...
kod ovog si u pravu.. onaj tko ne vjeruje, nek stavi sire gume na snijegu pa onda uze pa nek vidi s cime se lakse moze voziti...
Uvijek vozi samo onolko koliko ti uvlačenje fuzera dopušta

Offline KarloDelPontiac

  • Tržnica : (0)
  • forumski skejter
  • **
  • Postova: 116
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Zagreb
  • Moj Skuter: X9200 EVO
Odg: promjer kotača vs. širina gume i stabilnost skutera
« Odgovori #67 : 17 Siječanj, 2017, 12:26:32 »
Tema je prastara, ali uvijek akutalna, pa da je malo podignem.

I ja sam se često puta pitao da li gume šire ili uže i jedini zaključak do kojega sam došao je da je bolje imati uže gume da bi se ostvario veći pritisak vozila na podlogu. Težina vozila se raspoređuje na dva kotača( kod skutera) i sa užom gumom ( pri istoj vrsti gume) će ostvariti veći pritisak na manju površinu podloge nego sa širom. Time se dobiva veće trenje odnosno prijanjanje. Mislim da se sa širom gumom dobiva samo gubitak toga trenja, ali da se povećava udobnost.

Najbolji primjer za to mi je lokomotiva, vozilo teško desetine tona koje prijanja na, relativno jako male gazne površine željeznim kotačem na željeznu šinu, ali toliko jakim pritiskom da ne proklizava, dapače, može prenjeti svu svoju snagu na podlogu i ubrzavati ( i kočiti :) ). Kada bi se na skuter stavili takvi željezni kotači i pokušalo voziti po željeznoj šini, vjerujem da bi se vrlo teško kretao i više bi proklizavao zbog nedovoljnog pritiska kotača na podlogu ( čitaj nedostatka trenja). Trenje je tu najbitnije, a uža guma ga poboljšava.
kočnice te samo usporavaju....

Offline steeef

  • Tržnica : (+36)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 11425
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: kc
  • Moja Kaciga: spec 1R
Odg: promjer kotača vs. širina gume i stabilnost skutera
« Odgovori #68 : 17 Siječanj, 2017, 12:37:14 »
usporedba ti je subjektivna i ne drži vodu..
pogotovo ovo sa lokomotivom,jer lokomotiva se u zavojima ne naginje ko vozilo na 2 kotača..ko i auto ima ravni gaz baš zbog toga..
dok na skuteru,motoru itd gazna površina mora bit obla za manevar po zavojima itd..
nije bitna samo širina nego i profil gume..isto tak i smjesa gume..
a da da uža guma ima bolji grip,onda bi i R motori imali gumu široku ko bicikl a ne ovakve široke kakve imaju.

in memoriam freddie mercury (5. rujna 1946. -  24. studenog 1991.)

Offline stipe

  • Tržnica : (+6)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 2005
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Zadar
  • Moj Skuter: Piaggio Beverly 250
  • Moja Kaciga: Nolan N85
  • MojSpuh: 4road
Odg: promjer kotača vs. širina gume i stabilnost skutera
« Odgovori #69 : 17 Siječanj, 2017, 13:06:42 »
a negdi sam citao (ne znam koliko je tocno) da bolje drzi guma koja ima veci promjer nego sira guma...

razlog je sto se na velikoj brzini stvara ziroskopski efekt pa gumu stalno pokusava dignuti bla bla bla bla

ne znam koliko ovo drzi vodu...

Offline steeef

  • Tržnica : (+36)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 11425
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: kc
  • Moja Kaciga: spec 1R
Odg: promjer kotača vs. širina gume i stabilnost skutera
« Odgovori #70 : 17 Siječanj, 2017, 13:25:38 »
pa sigurno da ima i to veze,da..
nije sve samo crno il bijelo,puno faktora utjece na sve skupa
in memoriam freddie mercury (5. rujna 1946. -  24. studenog 1991.)

Offline Tomi_ZG

  • Tržnica : (+3)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 8072
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Zagreb
  • Moj Skuter: Gilera Runner 50 SP
Odg: promjer kotača vs. širina gume i stabilnost skutera
« Odgovori #71 : 17 Siječanj, 2017, 13:40:09 »
Usporedba gripa dvokotača od 100 kila i lokomotive od 50 tona  :omfg:

Offline KarloDelPontiac

  • Tržnica : (0)
  • forumski skejter
  • **
  • Postova: 116
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Zagreb
  • Moj Skuter: X9200 EVO
Odg: promjer kotača vs. širina gume i stabilnost skutera
« Odgovori #72 : 17 Siječanj, 2017, 13:49:27 »
Možeš se ti, Tomek, hvatat za glavu koliko oš, ali princip je vrlo sličan, radi se o trenju. Kada imaš neku neduomicu, najbolje je otiči u krajnost na jednu stranu i u krajnost na drugu jer je tako lakše uočljiviji odgovor. Ali, ako ti imaš IQ 150 i više, oprosti što sam uopće pisao, ovo je bilo na razini prosječnih ljudi poput mene. Uz takav IQ, koji posjeduješ, bi trebao znati da je bolje šutiti ako nemaš što pametno za reći, nego pokušavati ismijavati druge ljude, koji ti se čak niti ne obraćaju.

@steeef
da, skuter je specifičan zbog tog naginjanja, ali vjerujem da je opet površina prijanjanja ( ne ulazim u kvalitetu gume, šaru i ostalo što sigurno utječe) bitna za ostvarivanje trenja...  ne znam, ne tvrdim ništa decidirano, nisam siguran jer ima uvijek dva mišljenja o tome, a nekada su mi argumenti logični za obje solucije...
kočnice te samo usporavaju....

Offline Corector

  • Tržnica : (+8)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 10853
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
Odg: promjer kotača vs. širina gume i stabilnost skutera
« Odgovori #73 : 17 Siječanj, 2017, 14:16:00 »
Probao kemijati, ali u svrhu boljeg startanja zbog manjeg promjera kotaca, osjeti se startnost za OSKARA :icon_biggrin:


Prednja 120/70-12
Zadnja 130/70-12 zamjenjena dimenzijom kao prednja.

Dojmovi, zaustavni put je puno duzi, pogotovo ako je zadnji kotac izbaceniji pa nije opterecen kao onaj pod dupetom, onda uza guma blokira puno ranije, jednostavno nemos stat kao sa 130-tkom.



Kad vozim skuter s uskim gumama recimo 100-tka naprijed, naspram 120, ne mozes stati da si bog dragi ako imas isti tempo voznje, moras puno ranije i manjim intezitetom kociti, dakle zaustavni put je dulji. Full uske gume blokiraju da jedva osjetis silu kocenja a vec zablokiraju. Dok recimo 120 izbija pluca.
Naravno, ovisi raspored mase, kut vilice, ali na skuteru uza guma ne drzi vodu, jer nemas toliko mase da je opteretis, tako da ti preostaje ici u sirinu.


Nedostatci sirih guma jesu sporija reakcija i teze prebacivanje skutera, ali kad uhvatis putanju zavoja, bolje, stabilnije drzi.
Dok usku gumu prebacujes lijevo desno s lakocom, ali u zavojima "pleses" jer skuter nije miran kao onaj sa sirim gumama.



>Od kolijevke do groba, najljepse je vjecno tripersko doba!<

Offline steeef

  • Tržnica : (+36)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 11425
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: kc
  • Moja Kaciga: spec 1R
Odg: promjer kotača vs. širina gume i stabilnost skutera
« Odgovori #74 : 17 Siječanj, 2017, 14:16:40 »
svaka rasprava je dobra dok se raspravlja vezano na temu i argumentirano...
usporedba lokomotive i skutera nije baš mjerodavna za temu..al kad si ju već načel,proklizava i lokomotiva,kak kod naglog startanja tak pogotovo i kod kočenja..neke su imale čak spremnike pijeska kojeg su sipale po tračnicama radi bolje trakcije,tak da ponavljam,nikad nije sve samo crno ili bijelo..

al kad se krene analizirat nečija inteligencija,iq pa krenu teže riječi,e onda jebeš i teme i rasprave i forum..
fakat mi je već na k**ra* došlo da na skuter forumu moreš pročitat svakakvih pi*darija a najmanje onih vezanih na otvorenu temu i vezano svrsi foruma..
90% njih bi trebalo pit neke pripravke za smirenje jer čim je neko kontra njihovim mišljenja odma se popizdi i dižu tenzije..
odavno nema volje ni komentirat ni odgovarat zbog ovakvih stvari..još malo i sam sebi bum dal trajnu bann :zubo:
in memoriam freddie mercury (5. rujna 1946. -  24. studenog 1991.)

Offline KarloDelPontiac

  • Tržnica : (0)
  • forumski skejter
  • **
  • Postova: 116
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Zagreb
  • Moj Skuter: X9200 EVO
Odg: promjer kotača vs. širina gume i stabilnost skutera
« Odgovori #75 : 17 Siječanj, 2017, 15:07:31 »
Volim raspravu, i u razgovorima i davanju primjera iz prakse uz uvijek prisutnu teoriju sam savladao više "problema" u mehanici, elektrici  i ostalim stvarima nego što će neki ovdje na forumu uopće i ćuti.. motore vozim otkada je izašao APN6 ( jer sam si ga kupio kada je tek stigao, u OMO, Metaliji commerce u Vlaškoj), znači dosta davno i uvijek sam bio za kvalitetan razgovor, bez obzira jesam li, na kraju, ispao u pravu ili krivu... čovjek se uči dok je živ i na kraju umre bedast, tako kažu, znači nitko nije toliko pametan da ne bi mogao nešto naučiti. Nije sramota ne znati, sramota je ne pitati, tako kažu.  A tko je tu mjerodavan da me ismijava jer sam nešto rekao, pitao? Jer sam kao primjer krajnosti spomenuo lokomotivu??? Ukoliko je MS forum zatvoreno društvo 10, 15 ljudi koji se osobno poznaju, a ovo im je kanal za chat, ja ću se povući, nije to problem. Ako nije, onda ću pisati i dalje. A ako netko misli da nešto nisam dobro napisao, usporedio ili možda čak nekoga uvrijedio, neka mi to kaže, naravno da nije problem. Ali nije u redu da se itko "hvata za glavu" i pokušava me ismijavati. O dotičnom čak imam i dobro mišljenje, koliko sam ga mogao steći na forumu, i zbilja ne vidim potrebu za ismijavanjem.
U pravu si da se ovdje piše o svakakvim glupostima, od auto radija ( kojeg još ni jednog nisam vidio na skuteru), što se gleda na TV, koje filmovi su IN ili čak da se piše na ćirilici tek toliko da se uopće piše, ali ono što me ne zanima niti ne gledam, a u usporedbi s time prijanjanje guma mi se čini kao bliska tema za skutere

Znam da su se neki povukli s ovog foruma zbog neprijateljskih stavova, a sad nazirem i kako do toga dolazi..
kočnice te samo usporavaju....

Offline Tomi_ZG

  • Tržnica : (+3)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 8072
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Zagreb
  • Moj Skuter: Gilera Runner 50 SP
Odg: promjer kotača vs. širina gume i stabilnost skutera
« Odgovori #76 : 17 Siječanj, 2017, 15:15:24 »
90% njih bi trebalo pit neke pripravke za smirenje jer čim je neko kontra njihovim mišljenja odma se popizdi i dižu tenzije..
odavno nema volje ni komentirat ni odgovarat zbog ovakvih stvari..još malo i sam sebi bum dal trajnu bann :zubo:
Nakon dugo vremena jedan pametan post

Inače ovo je forum,može se pisat i onima koji ti se ne obračaju,jer ponavljam ovo je forum,nije birtija s odvojenim ekipama(mada ponekad i je  ;D),kom to ne paše nije na forumu,može i meni neko kontru bacit meni to ne smeta,bilo bi i bolje da ima više ljudi sa stavom i mudima,a ja nisam nikoga vrijeđao,takve stvari ne rješavam preko tipkovnice,a i kad vrijeđam puno grđe zvuči  ;D

I nisam ismijavao,to je bila reakcija,kaj na umu to na drumu,majkemi da je to Štef napisao 6 facepalma bi mu roknuo  ;D tak da nhf
« Zadnja izmjena: 17 Siječanj, 2017, 15:19:33 Tomi_ZG »

Offline zrakoplovac

  • Tržnica : (+19)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 1107
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Križevci
  • Moj Skuter: runner sp50
Odg: promjer kotača vs. širina gume i stabilnost skutera
« Odgovori #77 : 17 Siječanj, 2017, 15:31:45 »
Dobra tematika za raspravu...
Ono kaj nas u pučkoj skoli uče da trenje ne ovisi o površini (svako se sjeća tog pokusa iz fizike) i nije baš točno... Itekak ovisi o stanju površine, a i veličini gazne površine gledano na nekoj mikro razini. Za grubi primjer da lakse shvatite o čem pricam, ponašanje 17 cola slik i cross guma na blatu-sve vam je jasno koja ima znacajnu prednost, a pritisak gazne površine je isti (dakle ipak nije potpuno tocno da trenje ne ovisi o površini).
kak štef veli, veća i šira guma-bolji grip kaj je i logično, jer veća guma vecom površinom gazi podlogu...
A sad kaj se tiče većih i manjih kotača, bolji grip imaju veći kotači, ali gube na agilnosti upravo zbog većeg žiroskopskog momenta spram manjih kotača gledano pri istoj brzini, tj teže im je poremetit os kretanja...
Manji kotač, slablji grip-agilniji, veći kotač-sve kontra za istu širinu/visinu/profil gume... Ali opet nije sve tak crno bijelo, puno više parametara tu igra ulogu, ovo je samo ugrubo...

P.S. Forum je zadnjih godinu dana sveden samo na provokacije i podcjenjivanja, i svi sve znaju, a rijetko ko zna kakav problem rijesit, cast izuzecima :)


Sent from my iPhone using Tapatalk
:skuter:

Offline steeef

  • Tržnica : (+36)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 11425
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: kc
  • Moja Kaciga: spec 1R
Odg: promjer kotača vs. širina gume i stabilnost skutera
« Odgovori #78 : 17 Siječanj, 2017, 16:18:11 »
@ karlo, vjerojatno si me krivo shvatil..nisam ja tebe prozival,općenito sam pisal..
tomi se čudil usporedbi,pa si ti krenul u razjašnjavanja i sad ko domino efekt ja pišem i dalje gluposti :zubo:

ako se uspoređuje širina guma na skuteru,onda usporedit ju sa auto gumom i slično nema smisla..
em su fizički različite,em djeluju drugačije sile i fizika na 2 kotača naspram 4 ili više..zato je neko stisnul facepalm  :icon_biggrin:

ali,kak smo već rekli,puno tu faktora igra ulogu da bi se jednostavno moglo samo reć da je bolja šira ili pak uža guma..


btw,ja otvorim temu u tuningu o glavi i kitu from malossi,a tomi odma neke cifre spominje i kolko kaj košta..trebal sam mu stisnut :omfg: x800  :toothy9:
« Zadnja izmjena: 17 Siječanj, 2017, 16:21:08 steeef »
in memoriam freddie mercury (5. rujna 1946. -  24. studenog 1991.)

Offline Corector

  • Tržnica : (+8)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 10853
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
Odg: promjer kotača vs. širina gume i stabilnost skutera
« Odgovori #79 : 17 Siječanj, 2017, 16:33:53 »
Zaboravih da ima smisla po zimi, uza guma bolje ide po snijegu jer lakse savladava otpore koji nastaju ispred gume od nakupina snijega, dok sira jednostavno ne moze savladati otpor i sirinu stupca snijega koji se stvara ispred.

Tko voli blanjat, zna o cemu pricam :D


« Zadnja izmjena: 17 Siječanj, 2017, 16:36:14 Corector »
>Od kolijevke do groba, najljepse je vjecno tripersko doba!<