Sve za skuter!! MS Trgovina - Akcija

Autor Tema: Aprilia SR-1 Pyrotherm team  (Posjeta: 143642 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline fatal1ty

  • Tržnica : (0)
  • forumski skuteraš
  • ****
  • Postova: 866
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Bjelovar
  • MojSpuh: CRC tokar sebankovič tuned
Odg: Aprilia SR-1 Pyrotherm team
« Odgovori #140 : 25 Studeni, 2010, 10:30:13 »
lezaj nista znacajno ne trpi kad se dotegne na polozaj vijcima,i to je upresavanje isto stoga nevidim razlog izjavi da je bolje dotuc cekicem na mjesto.Jedino mozda zbog jednostavnosti,ali ovo s opterecenjem je bsh


 :icon_thumright:
~ Cagiva Mito Evolution 94' ~

Offline CoK

  • moderator
  • Tržnica : (+5)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 5259
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Moj Skuter: ...forum je prešel
Odg: Aprilia SR-1 Pyrotherm team
« Odgovori #141 : 25 Studeni, 2010, 10:40:40 »
napisao je da je bilo blago kuckanje preko plastike dok nije potpuno sjelo
bilo bi lijepse da sam napisao:'' bolje da si cekickom nego...'' onda nebi stekao dojam kao da sam napisao da ga je zacekicao  :dontknow:

lezaj nista znacajno ne trpi kad se dotegne na polozaj vijcima,i to je upresavanje isto stoga nevidim razlog izjavi da je bolje dotuc cekicem na mjesto.Jedino mozda zbog jednostavnosti,ali ovo s opterecenjem je bsh


 :icon_thumright:

:hmh:
Kolicina gluposti na ovom forumu je nemjerljiva, postedite me i bannajte zauvjek!

Offline gumy

  • Tržnica : (+38)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 4362
  • Spol: Muški
  • www.sco.hr
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Osijek
Odg: Aprilia SR-1 Pyrotherm team
« Odgovori #142 : 25 Studeni, 2010, 11:58:21 »
jako ljepo i uredno, svaka čast!
što se tiče poliranja blokova, jel to treba ili ne, primjer nepoliran protiv poliran blok, jedan frend mi je rekao primjer o loptici za golf. loptica je prepuna sitnih rupica i zato može daleko letiti, kad su pokušali napraviti lopticu bez ikakvih rupa letila je možda trečinu puta. polirao sam minarelli blokove dok sam imao uz nepromjenjeni setup i skuter kao da je malo življe radio i mrvicu bolje išao, a sad ko će ga znati više, nek svako napravi kak misli da je najbolje i to je to.
u vile od sr150 smo nasipali 20w ulje po 1dl u svaki štap i vile fino rade, dosta tvrđe i sporije nego prije i po meni puno bolje za voziti
www.sco.hr

Najpovoljniji i najbrži servis za skutere i motore u Osijeku!

Offline mmario73

  • MS počasni član
  • Tržnica : (0)
  • forumski skuteraš
  • ****
  • Postova: 529
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Čoka
Odg: Aprilia SR-1 Pyrotherm team
« Odgovori #143 : 25 Studeni, 2010, 13:23:01 »
tnx svima,

kuckao sam čekićem preko plastike... a mislim da ni šrafovima ne trpi, bar isto toliko kao kada bi se sa posebnim radapcigerom radilica uvukla, onda imamo da ležaj isto trpi.... bar ne ako se simetrično pritežu po malo..

ovo za podmazivanje je vrlo moguće, mada hajde opet da postavimo teoriju... počinjemo sumnjati u poliranje blokova koje se radilo i pre 30 godina kod trkačkih motora... svi priznati tuneri iza kojih stoji i napisana literatura baziraju svoju teoriju na time-area zavisnostima, dakle u svim oblicima protoka fluida, homogene smeše ili gasova, uvodi se zavisnost vreme kroz površinu.. svi kanali i putevi kojima fluidi treba da proteknu su dakle u vremensko površinskoj zavisnosti.. da ne odemo predaleko da se zadržimo samo na bloku odnosno prostoru oko radilice.. kupujemo HPC radilice sa punim polutkama koje podižu pritisak u bloku, iz razloga da bi na višljim okretajima punjenje cilindra bilo zadovoljavajuće.. vodimo se parametrom da je 15000 okretaja u minuti jednako 250 okretaja u sekundi, dakle to je 250 punjenja i pražnjenja u sekundi... kroz usisne lamelice dovodimo karburator u mom slučaju 30mm difuzora koji napaja ceo agregat sa dovoljnom količinom smeše.. da li će ta količina smeše moći u potpunosti da se prepumpa iz bloka u cilindar 250 puta u sekundi ili ne zavisi isključivo od pritiska u bloku, odnosno brzine jer će većim pritiskom i veća brzina strujanja biti, dakle vreme ....i zavisi od površine otvora kroz koju se ceo transfer obavlja.. pošto ove površine nije moguće više povećavati, jer je cilindar u dlaku podešen na sastavima sa blokom i ima ukupno 7 transfera ako saberemo i 3 boost-a, preostaje da utičemo na brzinu tako što ćemo umanjiti turbulencije i skratimo vreme za taj period koji bi se izgubio vrtloženjem mase nepotrebno... dakle radimo na time parametru, koliko je to moguće...

da li polirati i klipnjaču ? nekada se govorilo obavezno, jer ona meša 2 puta u jednom taktu celu smešu, pa da ne bi stvarala i ona turbulencije, i da li površina polutki radilice isto treba da bude polirana ? pa ona je ta koja se vrti 250 puta u sekundi i kod svakog takta zameša jedan krug... bolje meša ako nije polirana, a  i veće turbulencije pravi...

usisnu stranu ne treba polirati, to je porshe 60-ih godina dokazao, niko i ne planira usisnu stranu da polira imamo, prelaz sa karburatora preko gumene prirubnice kroz lamelne ventile, koji će smešu dobro zavrteti i zamešati...

moja lična ubeđenja su da treba polirati blokove pogotovu kod velikih napajanja, da li je za 19mm karburatore potrebno ili ne, vraćam se na ovaj difuzor jer je on limit u trkama 70cc ?, taj karburator opslužuje 201mm kvadratnih smeše, a 30mm karburator opslužuje 707mm kvadratnih smeše, ako uzmemo samo linearnu zavisnost, ja nemam 3 puta veći pritisak u karteru, sumnjam da će moći prepumpati ceo sadržaj usisane smeše 250 puta u sekundi... onda se već gubi na performasama, i nepotrebno je stavljati toliki karburator ?

ja mislim da je potrebno samo treba obezbediti optimalne uslove

Offline fatal1ty

  • Tržnica : (0)
  • forumski skuteraš
  • ****
  • Postova: 866
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Bjelovar
  • MojSpuh: CRC tokar sebankovič tuned
Odg: Aprilia SR-1 Pyrotherm team
« Odgovori #144 : 25 Studeni, 2010, 14:34:28 »
slažem se sa svime no imam i vrlo jednostavno objašnjenje za dvije stvari.

1. Uprešavanje ležaja ovisi o preklopu,a o tome i sila uprešavanja,kao i o nekim drugim stvarim tipa površina,trenje,ali nebitno u ovom slučaju.Dakle uprešavali mi njega vijcima ili nabijali maljem moramo dovest ISTU silu.Zapravo po ležaj je i bolje da se upreša bez udaraca,znači napreša se pritezanjem vijcima.

2.Poliranje klipnjače neutječe toliko po mom znanju na turbulentnost strujanja jer ionako smjesa naiđe na puno zapreka i promjena smjera te profila strujanja da se strujanje pretvori u više manje turbulentno i sumnjam da je tu čisto laminarno strujanje. Poliranje klipnjače po meni ima smisla u tome ako vučemo maksimum iz motora,znači klipnjača je jako opterećena jer prenosi veliku snagu.Poliranjem smanjujemo zarezni efekt na klipnjaču i smanjujemo rizik od njenog pucanja,nikakve beneficije u smislu performansi tu nema,a i nema logike da bi bilo.

*zarezni efekt je lako pokazati na komadu čelične žice,malo ju zarežite pa će vam trebat manje puta da ju presavinete a ona će puknuti prije nego da nije zarezana.Isto vrijedi i tu.

~ Cagiva Mito Evolution 94' ~

Offline mmario73

  • MS počasni član
  • Tržnica : (0)
  • forumski skuteraš
  • ****
  • Postova: 529
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Čoka
Odg: Aprilia SR-1 Pyrotherm team
« Odgovori #145 : 25 Studeni, 2010, 22:58:44 »
@fatal1ty ja se takođe slažem sa tobom da je bolje uvući radilicu nekim alatom, koji silu donosi na osovinu podjednako, sve ostale varijante su manje više kaubojske, za vijke rekoh simetrično po malo, a ovo kuckanje preko plastike je bilo smešno da bi o ovome diskutovali...

za poliranje klipnjače ne znam šta bih ti rekao, ja ne planiram svoju polirati, a ovo za prelom je vrlo moguće i ima mi logike...

Offline mmario73

  • MS počasni član
  • Tržnica : (0)
  • forumski skuteraš
  • ****
  • Postova: 529
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Čoka
Odg: Aprilia SR-1 Pyrotherm team
« Odgovori #146 : 25 Studeni, 2010, 23:40:13 »
dokle sam stigao danas...
montirao pakne, alanser, paljenje..



i prionuo da sredim sekundarni setup koji je u planu da se vrti kada nije sezona ... naime kupio sam stage6 street race gus cilindar od zoksija koji je zalepio na 47,4 meri... i imam jedan MHR na polici koji je na 47,5 meri



kopao sam po cilindru celo popodne...



nikad tvrđi gus nisam video, uspeo sam poskidati svega 2-3 stote...



još se vide ožiljci od havarije



za sada imam ovalnosti 1-2 stote



klip je na 47,495 u najvećoj meri



u 21.30 sam već pao sa nogu... riseva više nema, ali ima da se kopa još bar 5 stotih



toliko za danas,...

« Zadnja izmjena: 21 Veljača, 2011, 12:59:54 mmario73 »

Offline SRAD

  • moderator
  • Tržnica : (+2)
  • forumski skuteraš
  • ****
  • Postova: 678
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Trogir
  • Moj Skuter: SP 180, Supermoto
  • MojSetup: SabijatoR
  • MojSpuh: Malossi
Odg: Aprilia SR-1 Pyrotherm team
« Odgovori #147 : 26 Studeni, 2010, 00:57:25 »
lezaj nista znacajno ne trpi kad se dotegne na polozaj vijcima,i to je upresavanje isto stoga nevidim razlog izjavi da je bolje dotuc cekicem na mjesto.Jedino mozda zbog jednostavnosti,ali ovo s opterecenjem je bsh


 :icon_thumright:


Prilikom svakog sklapanja blokova i dotizanja vijaka ležajevi trpe malo opterečenje koje je zanemarivo ako je unutarnja kruna ležaja zagrijana a radilica ohlađena.
Nakon tog postupka je bitno centrirati radilicu tako da ležajevi sa radilicom imaju aksijalnu(bočnu) zračnost.

Za postizanje toga nije dobro udriti radilicu sa strane gdje nije sjela na ležaj već se treba osloniti na unutarnju krunu ležaja sa predviđenom piksnom i dotegnuti je na radilicu da oba ležaja budu aksijalno slobodna i da se radilica okreće bez ikakvog otpora.
Servis skutera i motora, kompletni tuning

Offline fatal1ty

  • Tržnica : (0)
  • forumski skuteraš
  • ****
  • Postova: 866
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Bjelovar
  • MojSpuh: CRC tokar sebankovič tuned
Odg: Aprilia SR-1 Pyrotherm team
« Odgovori #148 : 26 Studeni, 2010, 01:58:50 »
Prilikom svakog sklapanja blokova i dotizanja vijaka ležajevi trpe malo opterečenje koje je zanemarivo ako je unutarnja kruna ležaja zagrijana a radilica ohlađena.
Nakon tog postupka je bitno centrirati radilicu tako da ležajevi sa radilicom imaju aksijalnu(bočnu) zračnost.

Za postizanje toga nije dobro udriti radilicu sa strane gdje nije sjela na ležaj već se treba osloniti na unutarnju krunu ležaja sa predviđenom piksnom i dotegnuti je na radilicu da oba ležaja budu aksijalno slobodna i da se radilica okreće bez ikakvog otpora.

naravno da se nesmije udarat po radilici,s time se apsolutno slažem.
Naveo sam u prethodnom postu da je bolje stegnut vijcima i uprešat ležaj nego tući po njemu.Ista sila ovako i onako treba.Normalno da je potrebna manja sila kad je radilica ohlađena a ležaj zagrijan,naravno to je zato jer se metal širi/skuplja i manji je preklop koji se mora savladati zato je potrebna i manja sila tj. nekada ni nije potrebna i sve jednostavno "padne" na mjesto.Kada dođe u temperaturni ekvilibrij to se stegne jer se radilica raširi toliko da se stvori pritisak između ležaja i radilice koji silom trenja drži ležaj na mjestu.Aksijalno opterećenje je zanemarivo jer preklopi nisu veliki a njih kuglični ležajevi tako i tako mogu podnijeti.


@mmario73 - odličan posao,nisam još vidio da netko ima toliko volje,a pogotovo sam brusiti cilindar.Pohvalno u svakom slučaju i vidim vrlo korektno.  :headbang:

Nego nisi mi odgovorio,neznam možda nisi primjetio..dali obrađuješ na cilindrima usisne kanale koji nisu dostupni običnoj biax bušilici,tj. dali imaš kutni biax,koja marka i koliko novaca te gdje bi bilo za kupiti ? od nekih velikih proizvođaća alata nisam našao ništa slično,tek ovo preko svemoćnog google-a http://www.ccspecialtytool.com/
 imaju dobar izbor,ali cijene su paprene...bilo bi super kad bi bio za kupiti samo kutni nastavak za biax na kompresor,to nebi trebala biti veća investicija od kojih 100eura.



~ Cagiva Mito Evolution 94' ~

Offline mmario73

  • MS počasni član
  • Tržnica : (0)
  • forumski skuteraš
  • ****
  • Postova: 529
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Čoka
Odg: Aprilia SR-1 Pyrotherm team
« Odgovori #149 : 26 Studeni, 2010, 10:27:11 »
@srad baš na taj alat sam mislio, koji nalegne na unutrašni prsten ležaja pre nego stavimo semering... moram to danas izraditi, zaokreće se ali nije 100% opušteno, a nisam hteo da kuckam, ranije sam to kuckanjem po osovini rešavao... hhh čovek se uči dok je živ..

@fatal1ty ne nemam ugaoni nastavak, baš sam hteo da kažem da sam našao neke elektro biax-e sa sajlom i nastavcima na netu za oko 300-350e, i upravo to gledam na linku koji si pustio, mislim da nisam tu firmu video.. nebitno... ja imam običan mali biax, einhel-ov i kanim se da kupim nešto ozbiljnije jer često propadne ležaj u glavi na sajli...

što se tiče prelivnih i boost kanala, razlikuju se cilindri po tipu, recimo nove peugeot cilindre mogu uraditi kroz otvor samog prelivnog kanala jer ima dovoljno veliki presek i mali ugao zakošenja, ostale cilindre mnogo teže, uglavnom se snalazim što kroz otvor cilindra 47mm, sa obe strane, što kroz otvor prelivnih... kod 39+ cilindara je još teže.. nabavio sam i male trapezoidne kamene, ali mi se čini da najbolje mogu završiti sa kuglastim kamenovima 4-5mm prečnika, i to u proxon pakovanju idu sa osovinom 2,5mm, a relativno su kvalitetni...   

tako da je sve moguće uraditi uz povišen rizik, i tri puta više vremena..
« Zadnja izmjena: 26 Studeni, 2010, 11:18:13 mmario73 »

Offline mmario73

  • MS počasni član
  • Tržnica : (0)
  • forumski skuteraš
  • ****
  • Postova: 529
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Čoka
Odg: Aprilia SR-1 Pyrotherm team
« Odgovori #150 : 26 Siječanj, 2011, 13:32:34 »
evo šta je stiglo meni na popustu.. motoforce gasni, takav sam već jednom kupio za nju, međutim pošto sam ga stavio na Kymco da testiram, i ustanovio kolika je razlika između klasičnog amortizera i ovog, reših da ga ne skidam...

sada je stigao još jedan komad i ovaj sigurno ide na Aprili-ju... još mi samo pumpa fali, jer se pritisak u njemu kreće do 25-30 Bar-a... Podešavanje tvrdoće opruge rešeno je sa maticom, sitan navoj je u pitanju moguće je vrlo fino podesiti odnos opruge i inercije samog amortizera... evo slike novog i starog

« Zadnja izmjena: 21 Veljača, 2011, 13:00:09 mmario73 »

Offline mmario73

  • MS počasni član
  • Tržnica : (0)
  • forumski skuteraš
  • ****
  • Postova: 529
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Čoka
Odg: Aprilia SR-1 Pyrotherm team
« Odgovori #151 : 26 Siječanj, 2011, 13:33:22 »
Narednih dana sam skinuo semeringe i izradio alat sa kojim mogu dotegnuti ležajeve na radilicu ne bih li se uverio koliko dobro leže posle sklapanja...

na ovaj način sam pritegao blago i jednu i drugu stranu sredine ležaja i po zvuku čuo da su sredine naišle na svoja mesta



uz pomoć matica koje koristimo za pritezanje variomata i magneta može se jednostavno odraditi ova operacija, vodio sam računa o momentu pritezanja, zapravo mogao bi se izraditi i neki ozbiljniji alat za ovu operaciju...




evo koliko zazora mi ostaje ovde, međutim sada se radilica počela klimati i seća se pod rukom koliko slobodnog hoda ima

« Zadnja izmjena: 21 Veljača, 2011, 13:00:25 mmario73 »

Offline mmario73

  • MS počasni član
  • Tržnica : (0)
  • forumski skuteraš
  • ****
  • Postova: 529
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Čoka
Odg: Aprilia SR-1 Pyrotherm team
« Odgovori #152 : 27 Siječanj, 2011, 01:33:04 »
unakrsnim razgovorima sa Cveletom i Viktorom, počinjem da shvatam da su u stvari C4 ležajevi oni koji imaju više tolerancije i da su predviđeni za veću temperaturnu dilataciju te se moraju klimati u hladnom stadijumu...

ovde sam izvadio radilicu i proverio koja je mera osovine, učinili su mi se sumnjivi ovi tragovi na osovini



i evo par merenja, vidi se da je sve 20,00mm, proverio sam i unutrašnju meru ležaja koja je standardna kod svih proizvođača i 8 stotih u minus



« Zadnja izmjena: 19 Veljača, 2011, 13:31:45 mmario73 »

Offline mmario73

  • MS počasni član
  • Tržnica : (0)
  • forumski skuteraš
  • ****
  • Postova: 529
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Čoka
Odg: Aprilia SR-1 Pyrotherm team
« Odgovori #153 : 27 Siječanj, 2011, 01:34:36 »
pošto mi je to sve i dalje klimalo, a dosed na radilici deluje OK, odlučio sam da ovoga puta sklopim sa ležajevima marke KOYO 6204 C4 sa poliamidnim kavezom... Ovde mi ne preostaje ništa drugo nego da se poslužim Cvele-tovim metodama, radilicu u zamrzivač, a ležajeve u ugrejano ulje...

evo sve je spremno.. Shell donax ulje sam imao pa sam se njime poslužio



usledilo je lagano grejanje do 80C, gde sam isključio ringlicu, i temp se popela za koji minut do 85-87, nakon nekoliko minuta sam uključio ringlicu na još koji minut do temp 92-95 i sačekao da se temp popne sama do oko 100C... cela procedura nije potrajala više od 15-ak minuta..




nakon toga sam ležajeve upecao sa nekom kukicom, i kožnom rukavicom navukao na zamrznutu radilicu...



obe strane su naišle bez posebnih problema, umerenom jačinom



sačekao sam da se ohladi možda oko sat vremena, i stavio ponovo sve u zamrzivač.. čudne su ove metode, videćemo kako će ići dalje, meni je poznato da ležajevi dosta tesno ulaze u blok.. daj bože da ne zaglavi kod sklapanja...
« Zadnja izmjena: 19 Veljača, 2011, 13:32:06 mmario73 »

Offline SRAD

  • moderator
  • Tržnica : (+2)
  • forumski skuteraš
  • ****
  • Postova: 678
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Trogir
  • Moj Skuter: SP 180, Supermoto
  • MojSetup: SabijatoR
  • MojSpuh: Malossi
Odg: Aprilia SR-1 Pyrotherm team
« Odgovori #154 : 27 Siječanj, 2011, 05:28:38 »

sačekao sam da se ohladi možda oko sat vremena, i stavio ponovo sve u zamrzivač.. čudne su ove metode, videćemo kako će ići dalje, meni je poznato da ležajevi dosta tesno ulaze u blok.. daj bože da ne zaglavi kod sklapanja...

Puno je jednostavnije sastaviti po principu da se prvo ubace ležajevi u blokove, zatim zagrijati unutarnju krunu ležaja i ubaciti radilicu u veliki blok. Kasnije zagrijati krunu ležaja na malom bloku i zatvoriti blokove. Kod ove procedure je potebno sa onim alatom za dotezanje radilice dotegnuti je i poravnati samo sa strane malog bloka jer radilica kad je ubačena prvo u veliki blok je sjela maksimalno unutra.

Inače odličan projekt i lijepo je vidjeti da se sve slaže precizno :icon_thumright:
Servis skutera i motora, kompletni tuning

Offline ivanm

  • Tržnica : (+14)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 17243
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
Odg: Aprilia SR-1 Pyrotherm team
« Odgovori #155 : 27 Siječanj, 2011, 06:59:19 »
poliamidne ležaje grijati fenom :icon_scratch:
ja radim ovako sa čeličnima jer njima nije bed ak se zagriju i jače ali poliamid je osjetljiv na temperaturu...
u tom slučaju njih bi grijao u ženinoj kuhinjskoj pećnici, namjestim na 80°C pola sata unutra i super..
a blokove sa fenom...
jednom sam čak cijele blokove ugurao u pećnicu :zubo:

Offline SRAD

  • moderator
  • Tržnica : (+2)
  • forumski skuteraš
  • ****
  • Postova: 678
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Trogir
  • Moj Skuter: SP 180, Supermoto
  • MojSetup: SabijatoR
  • MojSpuh: Malossi
Odg: Aprilia SR-1 Pyrotherm team
« Odgovori #156 : 27 Siječanj, 2011, 08:04:10 »
poliamidne ležaje grijati fenom :icon_scratch:
ja radim ovako sa čeličnima jer njima nije bed ak se zagriju i jače ali poliamid je osjetljiv na temperaturu...
u tom slučaju njih bi grijao u ženinoj kuhinjskoj pećnici, namjestim na 80°C pola sata unutra i super..
a blokove sa fenom...
jednom sam čak cijele blokove ugurao u pećnicu :zubo:

Kod poliamidnih je malo zeznutije i treba biti pažljiv, ali ako je radilica dobro smrznuta dovoljno je malo zagrijati unutarnju krunu.
Servis skutera i motora, kompletni tuning

Offline mmario73

  • MS počasni član
  • Tržnica : (0)
  • forumski skuteraš
  • ****
  • Postova: 529
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Čoka
Odg: Aprilia SR-1 Pyrotherm team
« Odgovori #157 : 27 Siječanj, 2011, 10:55:51 »
@srad da shvatam šta pričaš mogao bi na fen imati onaj nastavak koji dolazi i zagreva samo krunicu, meni je isto malo neverovatno bilo grejati fenom po poliamidnom kavezu

@ivan ženina rerna će da radi sledeći put za cele blokove, to je tajna ! samo da mi se farba ne oljušti i da me ne istera iz kuće  :icon_scratch:

Offline mmario73

  • MS počasni član
  • Tržnica : (0)
  • forumski skuteraš
  • ****
  • Postova: 529
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Čoka
Odg: Aprilia SR-1 Pyrotherm team
« Odgovori #158 : 27 Siječanj, 2011, 10:57:07 »
naredni dan sam krenuo da grejem oba bloka, postepeno, prva brzina, malo jedan malo drugi.... silikon do 300C je spreman, radilica je još uvek u zamrzivaču...




mala pauza u grejanju ide nanos silikona prvo tanko pištljem...




i rukom da bude sloj ujednačen




i nastavljamo opet sa grejanjem ovoga puta intenzivnije, iako je blok već dobro ugrejan, želim biti siguran da će ležajevi ući ovde bez posebnih pritisaka




evo i nje, Zoksi poznata ti tkanina, odlična je za zamrzivač jer je perforirana, mnogo bolji efekat i manje vreme je potrebno nego kada je u najlonu... zaboravio sam da napomenem da smo sa Cvele-tom polemisali i odlučio sam da poliamidne kaveze gde su otvoreniji okrenem prema bloku... mada je podmazivanje po meni podjednako, i prozračno, Cvele kaže da je njemu ležaj na 0,6mm zazoru od polutke radilice, videćemo....




ulaz u veliki blok je odličan, pomogao sam malo sa wd40 tankim uljem, po spoljnoj površini ležaja




i gornji blok je uz umereni pritisak sa obe ruke dobar... malo je peklo... zaboravih rukavice

« Zadnja izmjena: 19 Veljača, 2011, 13:32:29 mmario73 »

Offline mmario73

  • MS počasni član
  • Tržnica : (0)
  • forumski skuteraš
  • ****
  • Postova: 529
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Čoka
Odg: Aprilia SR-1 Pyrotherm team
« Odgovori #159 : 27 Siječanj, 2011, 11:00:43 »
na prethodnoj slici se vidi da ležaj u mali blok nije legao do kraja, i pored toga što se blok sklopio, radilica je pritegnuta i ne može se rukom okrenuti.. nisam mogao da se poslužim čaurom koju sam izradio prošli put jer je predugačka, pa sam munjevitom brzinom skoknuo do velike radionice i fleksom odsekao kraće parče cevi, mislim da je od cola...  i evo nas posle 5min ide pritezanje...


velika platna će biti odstojinik da bi ovim putem pritegao blok na ležaj...



umerenom snagom pritežem i čuje se kako ležaj ulazi u kućište, dolaze zvuci klak, klak.... odokativno deluje u centru



uhh izgleda je otišla više desno...




sledi provera




1,2mm sa desne i 1,15 sa leve strane, tako da nije slučaj kao kod Cveleta 0,6mm, ima ovde dosta mesta za podmazivanje ako se uzme u obzir koji je obim ležaja, ne mora da se računa površina, definitivno je veća nego ona rupa u bloku koja unosi odnosno iznosi mešavinu u prelivne kanale...



sledi pritezanje moment ključem, ja sam pritegao na 1kps




i gle sad imam zazor 1,15mm sa obe strane....

« Zadnja izmjena: 19 Veljača, 2011, 13:32:57 mmario73 »