Sve za skuter!! MS Trgovina - Akcija

Autor Tema: poliamid ležaj  (Posjeta: 7863 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline hac

  • OPREZ na tržnici
  • Tržnica : (-2)
  • maxi forumaš
  • *
  • Postova: 1407
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Nova Gradiška
poliamid ležaj
« : 04 Lipanj, 2008, 22:19:56 »
danas radim u radioni neki alat za plastiku i razmišljam.....poliamid rešetka..... tam piše u uputstvima da je radna temp tog ležaja 120 stupnjeva,e sad tu na forumu je bilo rječi da je to zbog poliamid rešetke .da se vratim na ovaj alat za brizganje plastike,plastika se brizga na nekih 280 stupnjeva obićno,nazovem lika koji koji je inaće No.01 za izradu alata za brizganje plastka da malo popičamo i on mi kaže da i poliamidi se brizgaju na nekih 280-300 stupnjeva,znači poliamid kavez se neče počet topit na 120 stupnjeva već mu treba puno više....znači ovih 120 stupnjeva je zbog telerancije kuglica..........jel ima ko raspoložen za raspravu?

nemojte pisat gluposti,bolje samo čitat ak ne znaš
The fastest peugeot scooter in Croatia                                                http://www.youtube.com/user/hacTKR

Offline black-rox

  • Tržnica : (+7)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 3153
  • Spol: Muški
  • Black-Team Live your own rules
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
    • www.black-scooters.com
  • Mjesto: Grobnik
  • Moj Skuter: Black-Team garage
  • Moja Kaciga: Shark,Oneal
  • MojSetup: E da je samo kit =)
  • MojSpuh: Yasuni
Odg: poliamid ležaj
« Odgovori #1 : 04 Lipanj, 2008, 22:26:10 »
Iskreno ja preferiram metal cage istina je da kad se raspadnu ovi metal cage da ima više štete,znam dosta ljudi kojima su se ovi polymer jako brzo rasuli,a bili su ugrađeni kako spada bez ikakvog nabijanja ležaja u blok,nekad su serijski minarelli imali polymer pa su ih zamijenili sa metal cage :icon_thumright:

Offline 3alfa3

  • moderator mini
  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 15020
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: ZG
Odg: poliamid ležaj
« Odgovori #2 : 04 Lipanj, 2008, 22:29:44 »
Prvo da kazem da ne baratam konkretnim podacima o temperaturnoj izdrzljivosti tog kaveza u lageru.
Ali razmisljam ovako:

Grijuci ga temperaturom (pogotovo u ulju) koja je 120 (mozda i 200C) on se nece mijenajti. Ali problem bi mogao biti (i vrlo vjerojato i bude) ukoliko ga se kod montaze grije fenom za skidanje boje jer je njegov ispuh izmedju 300 i 500C. Probao sam na jednom starom lageru i kavez je vrlo brzo promijenio oblik (a i boju). Definitivno otpada ta metoda montaze radilice na lager. Eventualno pustiti da lager "popije" temperaturu od netom zagrijanog bloka pa zamrznutu radilicu staviti u takav (polu)zagrijani lager. Problem je zapravo sto ce vanjski obruc lagera odmah primiti toplinu, ali unutarnji (i onaj koji na s u toj prici i zanima) nece, jer je povezan malom povrsinom (kuglice) sa vanjskim koji je u dodiru sa vrucim blokom.
Takav lager bi iskljucivo stavljao prvo na radilicu (prethodno ga grijuci u ulju na 100-tinjak C, a onda sve ohladjeno u frizeru stavio u vruci blok.


Sto se tice njegove sposobnosti da podnasa radnu temperaturu, ne vjerujem da bi se metalni dijelovi lagera grijanjem povecali u mjeri gdje bi tolerancije bile uzrok ostecenja kaveza jer kavez ne drzi cvrsto kuglice.

Zapravo, problem vidim samo u 2 slucaja koja se mogu desiti u praksi:
1. pregrijavanje toplim zrakom kod montaze
2. prekid uljnog filma u lageru kada se kuglice i lager pocnu grijati puuuuno vise od 120 C. Zapravo, mogu se zagrijati i nekoliko puta vise od toga. U tom slucaju, poliamidni kavez nema sanse.
« Zadnja izmjena: 04 Lipanj, 2008, 22:36:08 3alfa3 »

Offline hac

  • OPREZ na tržnici
  • Tržnica : (-2)
  • maxi forumaš
  • *
  • Postova: 1407
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Nova Gradiška
Odg: poliamid ležaj
« Odgovori #3 : 04 Lipanj, 2008, 22:37:13 »
za fen si u pravu,ja za grijanje ležaja koristim komad -šipku aluminija koji je otokaren da ulazi u ležaj i ugrijem tu šipku i stavim u ležaj i to za 1 min zgrije dovoljno unutrašnji dio ležaja da radilica klizne unutra bez nabijanja

Citat:
2. prekid uljnog filma u lageru kada se kuglice i lager pocnu grijati puuuuno vise od 120 C. Zapravo, mogu se zagrijati i nekoliko puta vise od toga.

da tu mislim da strada poliamid rešetka jer ser kuglice rašire od topline i jednostavno samelju rešetku,tak da ova moja teorija za sad stoji da se rešetka ne može otopit na 120 stupnjeva
The fastest peugeot scooter in Croatia                                                http://www.youtube.com/user/hacTKR

Offline 3alfa3

  • moderator mini
  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 15020
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: ZG
Odg: poliamid ležaj
« Odgovori #4 : 04 Lipanj, 2008, 22:41:26 »
...tak da ova moja teorija za sad stoji da se rešetka ne može otopit na 120 stupnjeva

Da, i ja tako mislim.
Ali problem je zapravo sto u normalnom radu 120C neces postic, ali kad se desi sranje (prekid uljnog filma) imas i par stotina stupnjeva C....

Mene bi zanimalo koliko bi lager sa metalnim kavezom dulje izdrzao ektremne temperature i da li bi dao do znanja da nesto ne valja ili bi se u tisini rasuo...
Cuo sam kad ruzi takav lager na novom Runneru i zvucalo je prestrasno, ali je i takav napravio 10-tak km prije zamjene lagera.
« Zadnja izmjena: 04 Lipanj, 2008, 22:43:14 3alfa3 »

Offline black-rox

  • Tržnica : (+7)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 3153
  • Spol: Muški
  • Black-Team Live your own rules
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
    • www.black-scooters.com
  • Mjesto: Grobnik
  • Moj Skuter: Black-Team garage
  • Moja Kaciga: Shark,Oneal
  • MojSetup: E da je samo kit =)
  • MojSpuh: Yasuni
Odg: poliamid ležaj
« Odgovori #5 : 04 Lipanj, 2008, 22:44:30 »
...tak da ova moja teorija za sad stoji da se rešetka ne može otopit na 120 stupnjeva

Da, i ja tako mislim.
Ali problem je zapravo sto u normalnom radu 120C neces postic, ali kad se desi sranje (prekid uljnog filma) imas i par stotina stupnjeva C....

Mene bi zanimalo koliko bi lager sa metalnim kavezom dulje izdrzao ektremne temperature i da li bi dao do znanja da nesto ne valja ili bi se u tisini rasuo...
Cuo sam kad ruzi takav lager na novom Runneru i zvucalo je prestrasno, ali je i takav napravio 10-tak km prije zamjene lagera.
Ja sam na metalnim vozio 10000km sa kitom i bili ko novi kad sam rastavio makinu :icon_thumright:

Offline 3alfa3

  • moderator mini
  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 15020
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: ZG
Odg: poliamid ležaj
« Odgovori #6 : 04 Lipanj, 2008, 22:47:52 »
sam na metalnim vozio 10000km sa kitom i bili ko novi kad sam rastavio makinu :icon_thumright:

Ja i vise...

...ali zanima me kad se desi kvar, sto se i u kojem trenutku desava sa lagerom.

Offline hac

  • OPREZ na tržnici
  • Tržnica : (-2)
  • maxi forumaš
  • *
  • Postova: 1407
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Nova Gradiška
Odg: poliamid ležaj
« Odgovori #7 : 04 Lipanj, 2008, 22:51:54 »
Citat:
Ali problem je zapravo sto u normalnom radu 120C neces postic, ali kad se desi sranje (prekid uljnog filma) imas i par stotina stupnjeva C....

ja sam ovih dana imao sondu u AC bloku,temp mi ne ide preko 70 stupnjeva,nek je još +20 stupnjeva kod ležaja to je max 90 stupnjeva

Citat:
Ja sam na metalnim vozio 10000km sa kitom i bili ko novi kad sam rastavio makinu

i moji od prošle godine c3 su ko novi sa nekih 5,5 tkm.....u ovam AC bloku imam onaj manji ležaj NTN tajvan,kad sam ga jesenas stavio imao je 10tkm več na sebi i evo ruži u bloku već 3 tkm al nema lufta ništa(morao sam ga stavit jer nisam mogao nigdje nač taj manji ležaj što ide u novi tip pežo blokova) ,tak da brijem da c3 mogu jako dugo izdržat kad proruže
The fastest peugeot scooter in Croatia                                                http://www.youtube.com/user/hacTKR

Offline black-rox

  • Tržnica : (+7)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 3153
  • Spol: Muški
  • Black-Team Live your own rules
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
    • www.black-scooters.com
  • Mjesto: Grobnik
  • Moj Skuter: Black-Team garage
  • Moja Kaciga: Shark,Oneal
  • MojSetup: E da je samo kit =)
  • MojSpuh: Yasuni
Odg: poliamid ležaj
« Odgovori #8 : 04 Lipanj, 2008, 22:55:53 »
Još su iskreno najbolji C3 metal cage Koyo ležaji,ja sam sebi mislio uzeti od SKF one C4 polymer cage,ali uzeo ipak na kraju C4 metal cage od SKF pa ćemo viditi koliko će ovi izdržati :icon_thumright:

Offline hac

  • OPREZ na tržnici
  • Tržnica : (-2)
  • maxi forumaš
  • *
  • Postova: 1407
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Nova Gradiška
Odg: poliamid ležaj
« Odgovori #9 : 04 Lipanj, 2008, 22:56:50 »
Citat:
Mene bi zanimalo koliko bi lager sa metalnim kavezom dulje izdrzao ektremne temperature i da li bi dao do znanja da nesto ne valja ili bi se u tisini rasuo...

sa metalnom režetkom ak je c3 ima manju zračnost i trebao bi prije vrisnut nego c4 poliamid ležaj,e sad vjerovatno bi taj sa metalnom rešetkom proružio prvo,navodno se poliamid razleti u tišini
The fastest peugeot scooter in Croatia                                                http://www.youtube.com/user/hacTKR

Offline 3alfa3

  • moderator mini
  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 15020
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: ZG
Odg: poliamid ležaj
« Odgovori #10 : 04 Lipanj, 2008, 23:05:11 »
Ajmo malo o tematici iz drugog kuta:

Lezaj je unutarnjim obrucem cvrsto uz radilicu, vanjskim cvrsto uz blok. Veza je ostvarena kuglicama koje "lebde" na uljnom filmu.
Do sada je sve jasno.

Ajmo vidit sto kavez zapravo radi...

Kavez ne drzi kuglice da one nebi izletile iz lagera, jer one to ne mogu obzirom na svoju velicinu i razmak medju prstenima lagera. Ono sto je njegova funkcija je zapravo raspodjela kuglica u lageru, odnosno, on sluzi da bi kuglice bile jednolicno udaljene jedna od druge.
Tu se zapravo vidi da kavez ne trpi skoro nikakva mehanicka opterecenja nego je samo "korektiv" u cijeloj prici. Zbog cega bi onda poliamidni kavez trajao krace? Naravno, pod uvjetom da lager ne cvikne nego samo ako racunamo zivotni vijek lagera.

Offline black-rox

  • Tržnica : (+7)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 3153
  • Spol: Muški
  • Black-Team Live your own rules
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
    • www.black-scooters.com
  • Mjesto: Grobnik
  • Moj Skuter: Black-Team garage
  • Moja Kaciga: Shark,Oneal
  • MojSetup: E da je samo kit =)
  • MojSpuh: Yasuni
Odg: poliamid ležaj
« Odgovori #11 : 04 Lipanj, 2008, 23:07:49 »
Ima tu i do kvalitete ležaja,jer one šta kupiš kod nas u HR nisu isti ko oni šta ih kupiš vani...

Offline hac

  • OPREZ na tržnici
  • Tržnica : (-2)
  • maxi forumaš
  • *
  • Postova: 1407
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Nova Gradiška
Odg: poliamid ležaj
« Odgovori #12 : 04 Lipanj, 2008, 23:12:19 »
alfa tu se slažemo,uloga košuljice je samo da drži razmak između kuglica i sad dolazimo do toga je kavez nebitan dok je sve idealno,znači ostaje samo onda tolerancija lagera c3 ili c4
The fastest peugeot scooter in Croatia                                                http://www.youtube.com/user/hacTKR

Offline 3alfa3

  • moderator mini
  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 15020
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: ZG
Odg: poliamid ležaj
« Odgovori #13 : 04 Lipanj, 2008, 23:13:24 »
To nije znanstveno dokazano.  ;D

Mislim, na lageru pise model i zemlja proizvodnje kao i na svim ostalim lagerima u svijetu od tog proizvodjaca. Kako bi ih oni kvalitativno sortirali ako ih ne oznacuju po klasama?

Offline 3alfa3

  • moderator mini
  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 15020
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: ZG
Odg: poliamid ležaj
« Odgovori #14 : 04 Lipanj, 2008, 23:16:19 »
i sad dolazimo do toga je kavez nebitan dok je sve idealno

Eto, ja mislim da se time zapravo reklo sve o kavezima lagera.

Problem je sto stvari dok rade kak treba ljude ne zanimaju nego samo kad dodje do problema, a tu nemamo dovoljan broj uzoraka da bi donijeli neki konacni zakljucak kakav kavez odabrati.

Ja osobno nemam straha ni od metalnog niti od poliamidnog kaveza.
c3 i c4 zracnost je u tolerancijama koje su predvidjene za skutere tako da ni tu nema problema.

Offline hac

  • OPREZ na tržnici
  • Tržnica : (-2)
  • maxi forumaš
  • *
  • Postova: 1407
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Nova Gradiška
Odg: poliamid ležaj
« Odgovori #15 : 04 Lipanj, 2008, 23:25:00 »
ja sam dosad vozio na c3 sa metalnom rešetkom,kupio sam sad za novi setup c4 sa poliamidnom rešetkom pa ču vidjet,osobno isto mislim da ne bi trebalo bit nikakvih problema vezanih uz rešetku,dal je poliamid ili metalna,c4 sam uzeo da isprobam,jer če se malo više vrtit setup,na nekih +13 trpm,al mogao bi to komotno i na c3 vrtit
The fastest peugeot scooter in Croatia                                                http://www.youtube.com/user/hacTKR

Offline charnel

  • Tržnica : (+11)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 2292
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Šibenik
  • Moj Skuter: Ukraden
  • Moja Kaciga: nolan n84
  • MojSpuh: sp 180
Odg: poliamid ležaj
« Odgovori #16 : 04 Lipanj, 2008, 23:28:59 »
a imali u zagrebu uzet skf lezajeva c3?, jer kad sam ja isao kupit nije bilo nego samo c4, a pricalo se po forumu da i u drugim ducanima nema.

Offline 3alfa3

  • moderator mini
  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 15020
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: ZG
Odg: poliamid ležaj
« Odgovori #17 : 04 Lipanj, 2008, 23:35:09 »
a imali u zagrebu uzet skf lezajeva c3?, jer kad sam ja isao kupit nije bilo nego samo c4, a pricalo se po forumu da i u drugim ducanima nema.

Da, trenutno je problem nabavit SKF C3 za Piaggio.


Iako, treba biti iskren, ti lageri niti nemaju "C" oznaku nego ih tako zovemo zbog izgleda i broja kuglica koji podsjecaju na lezajeve za (npr) Minarelli gdje oni imaju navedenu "C" oznaku.

Dakle, pravi naziv je BB1-3055B (C3) i 447205 A (C4)

Offline charnel

  • Tržnica : (+11)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 2292
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Šibenik
  • Moj Skuter: Ukraden
  • Moja Kaciga: nolan n84
  • MojSpuh: sp 180
Odg: poliamid ležaj
« Odgovori #18 : 04 Lipanj, 2008, 23:38:24 »
a imali u zagrebu uzet skf lezajeva c3?, jer kad sam ja isao kupit nije bilo nego samo c4, a pricalo se po forumu da i u drugim ducanima nema.

Da, trenutno je problem nabavit SKF C3 za Piaggio.


Iako, treba biti iskren, ti lageri niti nemaju "C" oznaku nego ih tako zovemo zbog izgleda i broja kuglica koji podsjecaju na lezajeve za (npr) Minarelli gdje oni imaju navedenu "C" oznaku.

Dakle, pravi naziv je BB1-3055B (C3) i 447205 A (C4)

ma otici cu sutra do skf ducana blizu cibone i u lager commerce u tomislavovoj 11, pa javim jel ima, i jel se moze narucit.

Offline ivanm

  • Tržnica : (+14)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 17243
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
Odg: poliamid ležaj
« Odgovori #19 : 05 Lipanj, 2008, 00:37:41 »
ima u maksimirskoj i tomislavovoj NTN Japan i SKF France čelična rešetka, ja danas zvao..
da se ja uključim u raspravu jer mislim da sam u većoj banani od vas..
ovako..
C3 ležaj je bio gotovo savršen, neznam zašto al kupio sam C4 jer nisam mogao nać C3..
malossi 20-52-12 ležaji su zapravo C4 poliamid ali nešto bolje cementirani tako da su u biti jači od ovih..
kod mene se javlja sljedeći slučaj..
znači pod uvjetom da su montirani dobro, a mislim da jesu..
nakon 400 km vožnje i slušanja svakojakih zvukova iz pežo bloka, zaključak je sljedeći..
kod paljenja motora sa poliamid rešetkom dolazi mi do vibracija i čudnih zvukova..
kad se mašina ugrije vibracije se smanje a zvuk postaje relativno normalan..
na malom gasu zvuk iz bloka je jači i vibracije jače, na full gasu nema ni jednog ni drugog..