Sve za skuter!! MS Trgovina - Akcija

Autor Tema: Računanje potrebne težine rolica  (Posjeta: 53852 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Mr J

  • Mudrost je vrijednija od brzine.
  • MS počasni član
  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 6214
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Zagreb
  • Moj Skuter: HD V-Rod
  • Moja Kaciga: Schuberth R1
  • MojSetup: Uvijek spreman!
  • MojSpuh: Protočan :)
Odg: Računanje potrebne težine rolica
« Odgovori #40 : 21 Ožujak, 2010, 17:32:14 »
a zasto se nebi mogli svi ti faktori nekako uvrstiti u formulu , pa j****u gledate li vi zakon borjeva   :laughing3:  :laughing3:  :laughing3:  :laughing3:  :laughing7:

naravno da se moze ali ne onako kako kolega prikazuje ;)
Žena ti kaže "Idi k vragu!". Ti odeš, a ona te i tamo dočeka!

Offline Pupo

  • MS počasni član
  • Tržnica : (+1)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 2865
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: ZG/Pž
  • Moj Skuter: Area 51
Odg: Računanje potrebne težine rolica
« Odgovori #41 : 21 Ožujak, 2010, 17:34:58 »
Po čemu je radius uvijek isti?

Offline x-plorer

  • Tržnica : (+2)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 1248
  • Spol: Muški
  • Mob: 092-22-44-33-5
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
Odg: Računanje potrebne težine rolica
« Odgovori #42 : 21 Ožujak, 2010, 17:39:36 »
ako se moze napravit formula u koju bi se uvrstili svi faktori potrebni za izracunavanje tezine rolica to bi bilo odlicno...nisam bas neki matematicar al pokusaj da se ovo izracuna je vrjedan racunanja....jer bi nam svima skratiulo muke...

Offline ToNYGP1Racing

  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 1033
  • Spol: Muški
  • Zgazi me!!!!!!!
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Zagreb
  • Moj Skuter: Derbi GP1 500 TwinTurbo
  • MojSetup: Nexus 500
  • MojSpuh: Akrapović ( i to 2)
Odg: Računanje potrebne težine rolica
« Odgovori #43 : 21 Ožujak, 2010, 17:51:01 »
Po čemu je radius uvijek isti?
Radijus je isti zato sto je..  put rolica isti... kanalici po kojima idu rolice..  ili mozda nije kad su teze rolice udaljene vise od sredista zbog centrifugalne sile od laksih.. Vidis? Nisam dobro pazio..  :sad3:

neka fizicara!!! pa makar je krivo bitno je pokusavati, rezultati ce se pokazat , i meni je uvijek bilo glupo kako ter rolice svi odoka stavljaju metodama pokusaja i promasaja, bilo bi puno laske kad bi se tako nesto moglo izracunat!! samo naprijed!  :icon_thumright:
Hvala na podrsci. Nastavit cu i dalje radit i pokustavati otkrit...  ;D

a zasto se nebi mogli svi ti faktori nekako uvrstiti u formulu , pa j****u gledate li vi zakon borjeva   :laughing3:  :laughing3:  :laughing3:  :laughing3:  :laughing7:
Radim jos na formuli.. Sutra cu se porazgovarat s kolegom pa cemo vidjet..  :)

Offline ratz_hell

  • Tržnica : (0)
  • forumski skuteraš
  • ****
  • Postova: 553
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Omiš
  • Moj Skuter: Luna Vision Black Ed
Odg: Računanje potrebne težine rolica
« Odgovori #44 : 21 Ožujak, 2010, 19:43:12 »
ajde samo razradi, ideja je na mjestu i zbilja potrebna ! ne obaziri se na zle jezike nego uhvati se formula... :icon_thumright:  ,
naravno da se moze ali ne onako kako kolega prikazuje ;)

ako se moze radije pomozite da ga se uputi u pravom smjeru kad vec ima volju za takvo nesto radit , od toga cemo svi imati koristi...
« Zadnja izmjena: 21 Ožujak, 2010, 19:45:10 ratz_hell »

Offline Drnda

  • WANTED
  • moderator
  • Tržnica : (+8)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 14427
  • Spol: Muški
  • 095 911 3440
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Opuzen
  • Moj Skuter: Sr 70 R, KTM 625 SMC
  • Moja Kaciga: Held,Nolan
  • MojSetup: Polini sport, polini hi speed
  • MojSpuh: Mhr replica
Odg: Računanje potrebne težine rolica
« Odgovori #45 : 21 Ožujak, 2010, 23:42:15 »
trebas kontati i da kanalici u variomatima nisu bas pravilni, pa nije ni sirenje isto...
otpor zraka utjece na razvijanje okretaja kroz ubrzanje, teren, ima bas milion faktora
Uvijek vozi samo onolko koliko ti uvlačenje fuzera dopušta

Offline ratz_hell

  • Tržnica : (0)
  • forumski skuteraš
  • ****
  • Postova: 553
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Omiš
  • Moj Skuter: Luna Vision Black Ed
Odg: Računanje potrebne težine rolica
« Odgovori #46 : 22 Ožujak, 2010, 01:59:12 »
mislim da su bit krajnji okretaji a ne ubrzanje u vremenu, znaci trebalo bi prvo moc izracunat krajnju brzinu pri okretajima i onda to uvrstavat u neku formulu, mislim da otpori onda nisu ni bitni jer su oni sadrzani vec u tim okretajima npr 80kmh mi ider skuter pri nekih 9000 okretaja (bubam napamet) sa svim otporima sam to postigao , jeli tako? znaci ako zelim postic 10000 okretaja u proporcijama sa ovih 80kmh i 9000rpm , koliku cu brzinu postic, mislim da bi se ti otpori onda krizali jer su uvijek imamo iste vrijednosti otpora ,i variomata i federa i svega i pri 9000rpm i pri 10000rpm , a to bi doslo u razlomku tj da se nemoraju uopce onda ni uvrstavat... neznam meni logika govori tako nesto , ispravite me ako grijesim

Offline 3alfa3

  • moderator mini
  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 15001
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: ZG
Odg: Računanje potrebne težine rolica
« Odgovori #47 : 22 Ožujak, 2010, 02:56:46 »
Cijelo vrijeme se NE SPOMINJE najvaznija stvar - koji su optimalni okretaji za neki setup.
Kad se sazna podatak gdje je najveca snaga za odredjeni setup (a to bez stola za mjerenje ne ide), onda je "racunanje rolica" totalno nepotrebno jer se do idealne tezine rolica dodje u 2-3 poteza metodom pokusaja i pogreske

Offline vanjossi

  • Tržnica : (+12)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 2379
  • Spol: Muški
  • 2T 098 593 105
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Pula
  • Moj Skuter: Gilera Runner SP 180
  • Moja Kaciga: airoh
Odg: Računanje potrebne težine rolica
« Odgovori #48 : 22 Ožujak, 2010, 03:23:59 »
pokušat cu naci jednu formulu za racunanje odgovarajućih okretaja, koju sam dobio kad sam kupio jedan auspuh, i koju nikad nisam isprobao, a mislio sam ako je tako tvornica napisala mozda ima smisla
Cuje se ovako "tok tok tok tok toktok tok tok tok toktok tok tok tok",naravno,ako je auspuh sa katalizatorom,ako je bez katalizatora onda se cuje "tak tak tak taktak tak tak

Offline ToNYGP1Racing

  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 1033
  • Spol: Muški
  • Zgazi me!!!!!!!
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Zagreb
  • Moj Skuter: Derbi GP1 500 TwinTurbo
  • MojSetup: Nexus 500
  • MojSpuh: Akrapović ( i to 2)
Odg: Računanje potrebne težine rolica
« Odgovori #49 : 22 Ožujak, 2010, 14:27:48 »
pokušat cu naci jednu formulu za racunanje odgovarajućih okretaja, koju sam dobio kad sam kupio jedan auspuh, i koju nikad nisam isprobao, a mislio sam ako je tako tvornica napisala mozda ima smisla
ajd javi kad nađeš!  :icon_biggrin:

Offline vedran_ft_

  • Tržnica : (+1)
  • forumski skejter
  • **
  • Postova: 165
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: vkci
  • Moj Skuter: aprilia
  • MojSetup: malossi sport
  • MojSpuh: yasuni R
Odg: Računanje potrebne težine rolica
« Odgovori #50 : 22 Ožujak, 2010, 14:35:05 »
sretno s tim formulama, al mislim da od toga nema kruha
« Zadnja izmjena: 22 Ožujak, 2010, 14:41:47 vedran_ft_ »

Offline ratz_hell

  • Tržnica : (0)
  • forumski skuteraš
  • ****
  • Postova: 553
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Omiš
  • Moj Skuter: Luna Vision Black Ed
Odg: Računanje potrebne težine rolica
« Odgovori #51 : 22 Ožujak, 2010, 14:52:25 »
neskodi probat... a tebi ako je laske kupovat 3-4 vrste gramaza i sve to raskapat i probavat da pogodis sta pase , pa ti onda radi tako... ja bi volio formulu u koju unesem podatke i izracunam i znam sta mi tocno treba, kupim to i mirna bosna...

Offline Luka 0101

  • Tržnica : (+2)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 3304
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: na stolcu
  • Moj Skuter: nema ga... gone.. wushhh.... just like that
  • Moja Kaciga: prisutna
Odg: Računanje potrebne težine rolica
« Odgovori #52 : 22 Ožujak, 2010, 15:38:28 »
malo i off i on topic...
cak da mi formula i dobro izracuna potrebne rolice, sve pada u vodu ako npr. otvorim zrak na fergazeru do kraja  :toothy3:

žal mi je al fakat sam morao..
necu vise
taj sam

Offline ToNYGP1Racing

  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 1033
  • Spol: Muški
  • Zgazi me!!!!!!!
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Zagreb
  • Moj Skuter: Derbi GP1 500 TwinTurbo
  • MojSetup: Nexus 500
  • MojSpuh: Akrapović ( i to 2)
Odg: Računanje potrebne težine rolica
« Odgovori #53 : 22 Ožujak, 2010, 16:01:32 »
malo i off i on topic...
cak da mi formula i dobro izracuna potrebne rolice, sve pada u vodu ako npr. otvorim zrak na fergazeru do kraja  :toothy3:

žal mi je al fakat sam morao..
necu vise
Sve je ok.. Ne pada sve onda u vodu ak otvoris zrak.. samo izmjenis trenutne okretaje i opet po formuli.  :)

BTW jos se radi na konacnoj formuli...  :toothy10:

Offline wonderkid

  • Tržnica : (+2)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 3756
  • Spol: Ženski
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Moja Kaciga: !
Odg: Računanje potrebne težine rolica
« Odgovori #54 : 22 Ožujak, 2010, 16:05:48 »
po meni bilo koju formula nema smisla jer ima previse faktora da bi se sve svelo u jednu formulu

Btw:Tony pitanje za tebe,jel si otvorio temu jer zelis clansku iskaznicu a trebas kao skupit kvalitetne postove koji pomazu mnogima ;D ;D

Offline ToNYGP1Racing

  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 1033
  • Spol: Muški
  • Zgazi me!!!!!!!
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Zagreb
  • Moj Skuter: Derbi GP1 500 TwinTurbo
  • MojSetup: Nexus 500
  • MojSpuh: Akrapović ( i to 2)
Odg: Računanje potrebne težine rolica
« Odgovori #55 : 22 Ožujak, 2010, 16:17:44 »
po meni bilo koju formula nema smisla jer ima previse faktora da bi se sve svelo u jednu formulu

Btw:Tony pitanje za tebe,jel si otvorio temu jer zelis clansku iskaznicu a trebas kao skupit kvalitetne postove koji pomazu mnogima ;D ;D
Di sam ja od iskaznice jos.................. jos ju nisam zavrijedio. :toothy11:  Pokusavam pomoci drugima i rijesiti ovaj problem jednom za sva vremena.  :) Svi pokusaji nisu uvijek uspjesni, ali ja ne odustajem.. Pronacicu formulu za to pa makar mi zadnje bilo!  8)

Offline wonderkid

  • Tržnica : (+2)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 3756
  • Spol: Ženski
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Moja Kaciga: !
Odg: Računanje potrebne težine rolica
« Odgovori #56 : 22 Ožujak, 2010, 16:18:54 »
Di sam ja od iskaznice jos.................. jos ju nisam zavrijedio. :toothy11:  Pokusavam pomoci drugima i rijesiti ovaj problem jednom za sva vremena.  :) Svi pokusaji nisu uvijek uspjesni, ali ja ne odustajem.. Pronacicu formulu za to pa makar mi zadnje bilo!  8)
sretno ti bilo

Offline Mr J

  • Mudrost je vrijednija od brzine.
  • MS počasni član
  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 6214
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Zagreb
  • Moj Skuter: HD V-Rod
  • Moja Kaciga: Schuberth R1
  • MojSetup: Uvijek spreman!
  • MojSpuh: Protočan :)
Odg: Računanje potrebne težine rolica
« Odgovori #57 : 22 Ožujak, 2010, 21:17:00 »
hahaha...

tony necu ti sve na pladnju dati ali da ti malo pomognem...

koliko sam shvatio tvoja formula bi trebala izbaciti tezinu rolica za krajnji broj okretaja (max speed)?

Pretpostavimo da je snaga (P) agregata ista kao i omjer prijenosa pri krajnjoj brzini (odnosi se na varijabilni prijenos).
Pri racunanju za masu (m) uzmi zbroj ukupne tezine rolica (pretpostavimo da pri vrtnji djeluju jednolikom silom na variomat) jer mozemo reci da zajedno djeluju kao jedna (buduci se radilica okrene 100 puta u sekundi na 6000 o/min) i jedina masa koja mijenja polozaj.
Radijus kruznog gibanja rolica neka bude konstantan (onaj pri max speed - krajnji gornji polozaj rolica jer smo tako pretpostavili)

iz formule koju sam ti prije napisao dobijes kutnu brzinu (kutna brzina i okretaji su povezani)
preko kutne brzine dobijes potrebnu masu ali moras znati i Fc - vrijednost centrifugalne sile

Medjutim, na broj okretaja utjecu sljedeci faktori :
- tezina opterecenja skutera (nije isto je li na skuteru osoba od 100kg ili je od 50kg)
- vanjski utjecaji kao sto je vjetar (nije isto puse li vjetar brzinom 50kmph tebi u facu ili u ledja)
- i jos neki faktori koje cemo u ovom slucaju zanemariti kao i prethodna 2 jer cemo malo idealizirati stvar

LP!
Žena ti kaže "Idi k vragu!". Ti odeš, a ona te i tamo dočeka!

Offline Pupo

  • MS počasni član
  • Tržnica : (+1)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 2865
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: ZG/Pž
  • Moj Skuter: Area 51
Odg: Računanje potrebne težine rolica
« Odgovori #58 : 22 Ožujak, 2010, 21:25:01 »
Radijus je isti zato sto je..  put rolica isti... kanalici po kojima idu rolice..  ili mozda nije kad su teze rolice udaljene vise od sredista zbog centrifugalne sile od laksih.. Vidis? Nisam dobro pazio..  :sad3:

Nije isti jer se rolice šetaju po kanalima i nisu uvijek jednako udaljene od osovine radilice, a samim time nemaju ni istu obodnu brzinu!

Al sretno s pokušajima, uz puno mašte, idealiziranja i ostaloga, možda i uspiješ!

Offline ToNYGP1Racing

  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 1033
  • Spol: Muški
  • Zgazi me!!!!!!!
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Zagreb
  • Moj Skuter: Derbi GP1 500 TwinTurbo
  • MojSetup: Nexus 500
  • MojSpuh: Akrapović ( i to 2)
Odg: Računanje potrebne težine rolica
« Odgovori #59 : 25 Ožujak, 2010, 14:24:31 »
Molim vas da stavite ovdje sheme cvt prijenosa... i tako to.. sto vise.

I jos jednu stvar. Ako netko ima graf snage.. ono na valjcima.. nije bitno kakav samo da imam..  ;D