Sve za skuter!! MS Trgovina - Akcija

Autor Tema: Rieju Toreo 50 4T  (Posjeta: 71118 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Rocky

  • Tržnica : (+2)
  • forumski biciklist
  • ***
  • Banned!
  • Postova: 387
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Moj Skuter: Rocky 50
  • MojSetup: seriala
  • MojSpuh: rezonantni
Odg: Rieju Toreo 50 4T
« Odgovori #80 : 12 Svibanj, 2013, 16:04:05 »
jel nebi trebao promer difuzora karburatora biti jednak promeru usisnog ventila?  mislim da je 24mm karb prevelik za taj kit, serijski je premal, ali zato ima za kupit 21mm i on bi možda mogo biti taman.

http://www.gy6-motor.de/gy6-139qma-139qmb-152qmi-157qmj/Performance-Carburetor-21mm-High-Quality-GY6-50cc-139QMB-139QMA

Offline neos 123

  • Tržnica : (+18)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 1819
  • Spol: Muški
  • nije bitno kako vozis vec sta vozis!
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: split
  • Moj Skuter: neo s
  • Moja Kaciga: givi runer 50.1
Odg: Rieju Toreo 50 4T
« Odgovori #81 : 12 Svibanj, 2013, 16:21:37 »
svaka cast stvarno...gledat i citat ovo je milina jer je sve lijepo objasnjeno i popraceno sa slikama heeheh

Offline Mad_Max

  • Tržnica : (0)
  • forumski pješak
  • *
  • Postova: 22
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Moj Skuter: pobesneli max
  • Moja Kaciga: LS2
Odg: Rieju Toreo 50 4T
« Odgovori #82 : 12 Svibanj, 2013, 16:34:00 »
nije preveliki karburator 24 ako se stavi aluminijumska ona naraku prirubnica koja sa strane karburatora ima otvor 21 cini mi se(toliko je valjda otvor sa te strane usisne grane za taj karb) i suzava se tako da sa strane koja ide na glavu ima 18mm, i to pije vodu. poenta je samo da se ne vrsi portovanje svih kanala tako sto se sve svodi na istu meru. portovanje ne mora da bude prosirivanje kanala.
But it ain't about how hard ya hit...
It's about how hard you can get it and keep moving forward.
How much you can take and keep moving forward.
That's how winning is done!

Offline mmario73

  • MS počasni član
  • Tržnica : (0)
  • forumski skuteraš
  • ****
  • Postova: 529
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Čoka
Odg: Rieju Toreo 50 4T
« Odgovori #83 : 13 Svibanj, 2013, 11:44:51 »
ne radi se o tome da li ja razumem tu teoriju, naravno da razumem, samo ne želim da komentarišem...

po meni je brzina usisa fluida osim difuzora karburatora, usko povezana i sa vremenom otvaranja ventila, kao i sa radnom zapreminom motora, odnosno vakumom koji se strvara u samom cilindru i dužinom usisnog stuba, kanal+prirubnica+karburator

tačno je da postoji donja i gornja granica napajanja jednog cilindra, i da preko toga već samo kvarimo krivulju isporuke snage.. međutim ja sam veliki protivnik degradacije karburatora sa usisnom prirubnicom..

ako je problem, jer je rećićemo preveliki taj karburator na ovom motoru, onda ću staviti manji karburator i manju prirubnicu koja je adekvatna njegovom prečniku difuzora i kraj priče...

u svakom slučaju postoji jedan optimum za ceo taj usisni sistem kod 2T-a, koji se drugim rečima naziva rezonancija usisnog kola i o njemu se govori u mnogim literaturama.. pa će tako sa recimo istom dužinom usisnog kola različitih difuzora drugačije rezultirati na istom broju okretaja i o tome možemo da povedemo računa kada radimo projektovanje i tuning mašine...

ja se za sada nisam bavio ovime.. a moguće je to korigovati i degradacijom na usisnoj prirubnici, kao što je recimo kod mene bila 21mm, a karburator 24... odnosno 18 prirubnicom na 21 karburatoru itd...

videćemo, voljan sam testirati i fabrički karburator koji je 18mm, i to podeliti ovde sa svima...  ne protivim se tuđim teorijama
« Zadnja izmjena: 13 Svibanj, 2013, 11:47:34 mmario73 »

Offline Drnda

  • WANTED
  • moderator
  • Tržnica : (+8)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 14427
  • Spol: Muški
  • 095 911 3440
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Opuzen
  • Moj Skuter: Sr 70 R, KTM 625 SMC
  • Moja Kaciga: Held,Nolan
  • MojSetup: Polini sport, polini hi speed
  • MojSpuh: Mhr replica
Odg: Rieju Toreo 50 4T
« Odgovori #84 : 13 Svibanj, 2013, 11:58:28 »
ma razumijes ti to , ja sam samo htio reci da podtlak u kombinaciji sa zapremninom cilindra je usko vezan sa potrebnim promjerom karba...

prevelik karb samo usporava protok.. ali posto se ne upustam u tuning 4t motora, tu nemogu kvalitetan odgovor dati kao i ti koji to radis i sve mjeris i razumijes  :icon_thumright:
Uvijek vozi samo onolko koliko ti uvlačenje fuzera dopušta

Offline Mad_Max

  • Tržnica : (0)
  • forumski pješak
  • *
  • Postova: 22
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Moj Skuter: pobesneli max
  • Moja Kaciga: LS2
Odg: Rieju Toreo 50 4T
« Odgovori #85 : 13 Svibanj, 2013, 13:44:19 »
niko ne osporava tvoje razumevanje u materiju, meni je samo zvucalo kad si mi odgovorio kao da si se nasmejao mojoj teoriji  kad si je procitao i onda napisao ono no comment da mi ne bi rekao nesto drugo  :laughing11:
i mene mnogo zanima ta teorija imam i veci i manji karb ali dosta faktora ne dozvoljava bilo kakvo testiranje trenutno :)
ja sam i rekao da je brzina usisavanja zavisi od dosta faktora, ali je ovo jedan koji je lako promenljiv pa me zanima sta se moze na tom polju uraditi...jer ja imam kompresiju tu koji imam, ventili su ustelovani, bregastu imam onu koju zelim, ostaje mi samo taj parametar koji mogu jos da menjam i iz kog zelim da izvucem maksimum kao i svi naravno
drago mi je da smo napravili sad diskusiju oko toga jer ce to dovesti valjda do nekih rezultata  :headbang:
But it ain't about how hard ya hit...
It's about how hard you can get it and keep moving forward.
How much you can take and keep moving forward.
That's how winning is done!

Offline mmario73

  • MS počasni član
  • Tržnica : (0)
  • forumski skuteraš
  • ****
  • Postova: 529
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Čoka
Odg: Rieju Toreo 50 4T
« Odgovori #86 : 13 Svibanj, 2013, 15:37:38 »
@drnda  :) eee meni je sad prvi put da radim 4T...  sve je drugačije ali se držimo globalnih principa...

@max ...  mene za sada ne oduševljava ono što sam dobio.. nekako mi je to manje od očekivanog, ali polako ćemo već doći do nekih ispravnih smernica...  to što sam prokomentarisao, nije podsmevanje već moj revolt na degradaciju difuzora karburatora...

trenutno imam na SR-ki Mikuni TMX30 sa nekom pravljenom prirubnicom iz tri dela i na jednom mestu mi je suženje na 28... i to me nervira jer nisam zato kupio 30 karburator da ga puštam kroz 28 promjer..  no ove sezone ću pokušati implementirati fabričku polini prirubnicu 30mm pa ćemo videti ima li promena... možda bude i gore nego sada...

Offline Mad_Max

  • Tržnica : (0)
  • forumski pješak
  • *
  • Postova: 22
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Moj Skuter: pobesneli max
  • Moja Kaciga: LS2
Odg: Rieju Toreo 50 4T
« Odgovori #87 : 13 Svibanj, 2013, 16:50:07 »
skontali smo se ;)
ne znam kakva je ta glava i bregasta kakva je, tu najvise ima mesta kod 4t da se radi.
pitanje je bregasta kad otvara i zatvara, koja je tvrdoca opruga na ventilima, da li dolazi negde to preklapanja ili lebdenja ventila...
i na glavi bi sigurno imalo prostora za obradu da se skine koji deo milimetra, dobro bi mu dosao protocniji auspuh, mozda malo da se pomeri paljenje...ne sumnjam da ces ga nabrijati, bas je zanimljiv projekat...svaka cast stvarno
But it ain't about how hard ya hit...
It's about how hard you can get it and keep moving forward.
How much you can take and keep moving forward.
That's how winning is done!

Offline mmario73

  • MS počasni član
  • Tržnica : (0)
  • forumski skuteraš
  • ****
  • Postova: 529
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Čoka
Odg: Rieju Toreo 50 4T
« Odgovori #88 : 14 Svibanj, 2013, 08:56:06 »
dalje sam radio na preciznijem podešavanju karburatora...  uspeo sam da ubodem dobru veličinu glavne dizne, kada je motor naj agresivniji na punom gasu, međutim ostali otkloni ručice su bezveze.. pilotka se javlja kako valja...

evo i nekih slika svećice kada je dizna ok




nadalje sam otvorio klipić koji je ovde povezan sa membranom pa deluje na principu vakuma, i za divno čudo u njemu je podešavajuća iglica... na starom fabričkom karburatoru je kod mene ona fiksna, pa nisam očekivao da će ovde biti ovakva...
iglica je bila skroz podignuta pa je jasno da nije bilo usklađenog napajanja gorivom na pola i na punom gasu... krećemo ponovo od sredine...




i sada je bilo potrebno povećati broj dizne... na žalost kupio sam naraku set 100-120 ali pošto neke dizne nisu odgovarajuće oznakama morao sam da proveravam situaciju...



evo i slike svećice.. sada je već ok, samo mi se čini da je malo slabašan na otklonima do polovine ručice...




na kraju sam podigao iglu za još jedan stepenik, i umanjio diznu na 108 po naraku set-u,  i ovako mi se javlja karburator na svim otklonima odlično, a na punom gasu imam najveću krajnju brzinu, odnosno u punom prenosu nabere najviše obrtaja...

evo i neke slike svećica kada je karb ok, na svim otklonima




evo i jedan video, koliko sam mogao da snimim, vidi se da u maksimalnom prenosu podigne obrtaje još do 8500-8600...




kasnije sam uspeo bez kamere da ga dovedem 2mm pred kraj sata, a to je po GPS-u tačno 77,7 Kmh




pošto je karburator ok... preostaje mi da doteram još malo prenos... ubacio sam malo mekše oprugice u kvačilo, jer sam se pre par godina vodio teorijom da utegnem kvačilo, mada na 4T motoru nema potrebe.. nije to baš toliko više ali recimo da sam spustio da kvačilo hvata na 4500 umesto na 6000... u tom kompletu sam ubacio i malo teže rolnice da bi motorić bio voziv do 75-80 i sa malo otklona ručice gasa, računam da će ga žene u mojoj porodici uglavnom tako voziti...

evo i slike multivara, zaista je očuvan...  u njemu su sada 6,9g rolnice i nova stock centralna opruga u zadnjoj remenici...




verovatno bi mogao da ponese još prenosa, ali ne moju težinu od 120 kg već nekog lakšeg vozača.... sada je međuubrzanje na nekih 7600-7800 veoma je raspoloživ, čini mi se da je ovde nekako najbolji... videćemo..

sledi mi reparacija prednjih viljuški i zamena zadnjeg amortizera, katastrofa je kako se ponaša na putu, i kako poigrava pri većim brzinama...

Offline Mad_Max

  • Tržnica : (0)
  • forumski pješak
  • *
  • Postova: 22
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Moj Skuter: pobesneli max
  • Moja Kaciga: LS2
Odg: Rieju Toreo 50 4T
« Odgovori #89 : 14 Svibanj, 2013, 09:28:27 »
kupio sam naraku set dizni prosle god za 18 karb i mislio sam da sam lud kad mi se ucinilo da brojevi dizni ne odgovaraju velicinama...katastrofa
inace, ne mogu da verujem, ti si treci clan koji je navukao maksimalnu tacno 77,7...izgleda da je to jednostavno maksimum i to je to....
But it ain't about how hard ya hit...
It's about how hard you can get it and keep moving forward.
How much you can take and keep moving forward.
That's how winning is done!

Offline Rocky

  • Tržnica : (+2)
  • forumski biciklist
  • ***
  • Banned!
  • Postova: 387
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Moj Skuter: Rocky 50
  • MojSetup: seriala
  • MojSpuh: rezonantni
Odg: Rieju Toreo 50 4T
« Odgovori #90 : 14 Svibanj, 2013, 09:45:53 »
to mora ic bolje, bez obzira na tvoju kilazu, 77 gps je malo, toliko ide seriala samo sa 47 klipom
koji je omjer zupcanika u getribi?
« Zadnja izmjena: 14 Svibanj, 2013, 09:55:58 Rocky »

Offline Mad_Max

  • Tržnica : (0)
  • forumski pješak
  • *
  • Postova: 22
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Moj Skuter: pobesneli max
  • Moja Kaciga: LS2
Odg: Rieju Toreo 50 4T
« Odgovori #91 : 14 Svibanj, 2013, 10:18:16 »
jedan momak je sa big bore 50mm, glavom, bregastom, spuhom protocnim isto nategao na 77,7...i to kaze raspalim ga nizbrdo hoce da eksplodira i opet stoji 77,7  :toothy12: i razvalio je masinu u delove
But it ain't about how hard ya hit...
It's about how hard you can get it and keep moving forward.
How much you can take and keep moving forward.
That's how winning is done!

Offline Rocky

  • Tržnica : (+2)
  • forumski biciklist
  • ***
  • Banned!
  • Postova: 387
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Moj Skuter: Rocky 50
  • MojSetup: seriala
  • MojSpuh: rezonantni
Odg: Rieju Toreo 50 4T
« Odgovori #92 : 14 Svibanj, 2013, 10:33:46 »
moja devetka sa 50mm kitom je isla preko 80 GPS, ovo sa svime uradenim mora da kolje i ubija, ako nejde vise u krajnju, il je kraca getriba ili prenos nije dobro ustelan

Offline mmario73

  • MS počasni član
  • Tržnica : (0)
  • forumski skuteraš
  • ****
  • Postova: 529
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Čoka
Odg: Rieju Toreo 50 4T
« Odgovori #93 : 14 Svibanj, 2013, 11:23:45 »
getriba je stock, nisam brojao... to tek sledi

podešenost prenosa možete videti na slikama gore, multivar vozi remen do kraja, možda 1mm od ivice gde nije marker pobrisan...

i to kada karburator nije precizno poštelovan ni ne može da povuče te obrtaje preko nekih 8000... dakle samo u jednoj ili dve situacije ima prelazak na 8500-8600 obrtaja .. naravno u maksimalnom prenosu...

pah videćemo.. treba mi neki otvoreniji spuh za probu... i eventualno produženje getribe...

« Zadnja izmjena: 14 Svibanj, 2013, 11:25:18 mmario73 »

Offline Rocky

  • Tržnica : (+2)
  • forumski biciklist
  • ***
  • Banned!
  • Postova: 387
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Moj Skuter: Rocky 50
  • MojSetup: seriala
  • MojSpuh: rezonantni
Odg: Rieju Toreo 50 4T
« Odgovori #94 : 14 Svibanj, 2013, 11:30:57 »
ma netreba ti spuh, ja sam tu brzinu sa serijskim spuhom imo. vjerovatno ti je stvar u zupcanicima getribe

Offline Mad_Max

  • Tržnica : (0)
  • forumski pješak
  • *
  • Postova: 22
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Moj Skuter: pobesneli max
  • Moja Kaciga: LS2
Odg: Rieju Toreo 50 4T
« Odgovori #95 : 14 Svibanj, 2013, 12:52:02 »
kakvi li su kanali u polutkama? mozda bi mu dobro dosla linearna polutka?  :dontknow:
But it ain't about how hard ya hit...
It's about how hard you can get it and keep moving forward.
How much you can take and keep moving forward.
That's how winning is done!

Offline Rocky

  • Tržnica : (+2)
  • forumski biciklist
  • ***
  • Banned!
  • Postova: 387
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Moj Skuter: Rocky 50
  • MojSetup: seriala
  • MojSpuh: rezonantni
Odg: Rieju Toreo 50 4T
« Odgovori #96 : 14 Svibanj, 2013, 12:58:10 »
mislim da moze samo poboljsati performanse, pogorsati nikako

Offline mmario73

  • MS počasni član
  • Tržnica : (0)
  • forumski skuteraš
  • ****
  • Postova: 529
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Čoka
Odg: Rieju Toreo 50 4T
« Odgovori #97 : 21 Svibanj, 2013, 13:25:14 »
pisao sam ranije da je motor katastrofalno ne voziv, prednje viljuške kao i zadnji amortizeri su procureli, i najverovatnije u njima nema više ulja..
rešio sam da to sve rakslopim i izmenjam što mogu odnosno poručim delove koji su mi potrebni da bi vožnja bila udobnija i bezbednija...



poskidao sam prednji blatobran, km sat sajlu, puž, disk obloge i prednji točak.. nadalje jednostavnim odvrtanjem steznih šrafova u T račvi vile još ne kreću napolje..



neophodno je odvtnuri i gornji šraf koji inače i priteže glavnu oprugu.. ovde je moguće i dolivati ulje...




koje u mom slučaju već odavno nedostaje




i usledio je košmar... kako viljušku rastaviti... imbus šraf sa donje strane sam pokušao i vazdušnim pištoljem i rukom i na moju nesreću okreće se ceo umetak sa prizvukom još jedne opruge unutar svega




tri puta sam brisao i svetlio sa lampama, ne bi li bolje uvideo koji ključ ulazi u osovinu amortizera... dakle imbus 8 proklizi a imbus 10 je nemoguće ubaciti jer je prevelik... a pošto nemam imbus 9, a nisam siguran da li uopšte postoji... isprobao sam nekoliko ovih torx nastavaka i za divno čudo ovaj 55 sa ukupno 6 krakova je ušao taman tesno, u šestokraki imbus otvor... poslužio sam se dugim produžetkom male gedore i 10 nastavkom



i sa druge strane kontrirao sa imbusom 6... to je ustvari dno prednje viljuške




jednu sam uspeo rukom da popustim, za drugu sam morao da zatražim pomoć osovine točka kao prihvat, i stege na radnom stolu kao i vazdušnog pištolja,... pritegao kinez, nema zaje***je..





Offline mmario73

  • MS počasni član
  • Tržnica : (0)
  • forumski skuteraš
  • ****
  • Postova: 529
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Čoka
Odg: Rieju Toreo 50 4T
« Odgovori #98 : 21 Svibanj, 2013, 13:25:38 »
ispod štitnika prašine nalazi se semering, koji iznad sebe ima čeličnu kao krivu žicu, oprugu - osigurač..






semering mi ne deluje trošno.. možda je nešto malo krući ali to mi je teško da procenim... ulje je deluje prljavo, nikakvo... sve sam isprao i očistio ... mere semeringa su 31 unutrašnja 43 spoljašnja... 8,5 debljina.. dok je ova kapa čistač prašine istih dimentija sa 12,5 debljinom  ..

dajem im još jednu šansu... litijumska mast će da popunjava kanale za prvo sklapanje i za bezbrižniji rad u prvim opterećenjima... nadam se da neće popustiti...




sklopio i montirao bez šrafova gore... sledi punjenje uljem




napunio sam svaki štap sa 0,7 dl sintetičkog Fork ulja 15W viskoznosti... nisam siguran koliko ide kod kineza pa sam usvojio meru za Apriliju SR




prednjica je gotova, malo sam još doterao prednje pločice, iz kojih očekujem maksimum naleganja i kočenja... sve sam dobro isprao i pobrisao sa razređivačem jer se uvek potkrade negde tog ulja...




zadnji amortizer nije baš za filozofiju, on ide u đubre a njega menja novi uljani YSS dužine 290mm


Offline mmario73

  • MS počasni član
  • Tržnica : (0)
  • forumski skuteraš
  • ****
  • Postova: 529
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Čoka
Odg: Rieju Toreo 50 4T
« Odgovori #99 : 21 Svibanj, 2013, 22:08:57 »
naredni dan sam rešio da još malo doteram sitnice oko prenosa.. imam sad već utisaka, malo su mi preteške rolnice koje sam vozio zadnjih dana od 6,9g.., a i kineska centralna opruga je đubre, kada dobije radnu temperaturu ona se opusti i izmenja karakteristiku, motor kao da je dobio još 1g teže rolnice...

ubacio sam malossi belu centralnu, i mislim da će sa ovim sada već mekšim oprugicama na kvačilu rezultovati ok... izmenjao sam rolnice na 6g pa idem u probu...

međutim , stari fabrički remen je već gotov i njega moram menjati, preti pucanje... u radionici imam samo novi Naraku za mina mašine koji je 738x16,5  .. dužina je kao 9mm duža od fabričkog, a širina je za 0,2mm jača od potrošenog stock-a...




neverovatno koliko ulazi u zadnje polutke... da li je uopšte duži ili se stari toliko opustio... napred stoji na samoj bolcni , tek pritegnut




posle par krugova vožnje imam i izlaznost




moguće je da će se ovaj remen isto malo opustiti, a možda budem morao uklopiti neki drugi, malo duži ili širi... u svakom slučaju zadovoljan sam kako motor ide.. sada imam nešto veću krajnju brzinu, i kasniji porast obrtaja usled završetka prenosa...




vidimo na snimku da je maksimala na 8250 obrtaja...  i da najzad cager udari u patos, sa mojom težinom 123Kg

pošto je remen sada kraći i ima manju izlaznost, ja ne vidim drugu logiku ovog sada dužeg prenosa, osim da mekše oprugice na kvačilu ne proklizavaju, kao one u prvim merenjima...

evo i krajnje po GPS-u




veoma sam zadovoljan ciklistikom, iako ovaj skuter nije za mene projektovan, jer nemam noge gde da spakujem.,.. više ne talasa, lepo leži na putu i kvalitetnije koči... sada se utapa kada navučem prednju kočnicu... ne osciluje i ne poigrava...
očekujem neki duži prenos i lekšeg vozača, pa testiramo dalje... u narednom periodu ću uraditi analizu potrošnje goriva... sada je karburator dobro naštelovan, i radi na svim otklonima ručice kako valja...