Sve za skuter!! MS Trgovina - Akcija

Autor Tema: kako smanjit potrosnju bar za litru a da se ne mjenja nacin voznje  (Posjeta: 19990 )

0 Članova i 3 Gostiju pregledava ovu temu.

Offline jure vd

  • Tržnica : (+3)
  • forumski skuteraš
  • ****
  • Postova: 604
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Vodice
  • Moj Skuter: kymco super 8 2T
  • MojSetup: Hebo Manston Replica Alu,Dellorto19 Black E.
  • MojSpuh: Tecnigas Triops
lud mlad.. (u glavi) :D

Offline luna500rr

  • Tržnica : (+9)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 5526
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Zmijavci
Odg: kako smanjit potrosnju bar za litru a da se ne mjenja nacin voznje
« Odgovori #41 : 01 Ožujak, 2014, 17:23:10 »
od svih savjeta za ustedu goriva najjaci mi je izbacite rezervnu gumu :toothy12:

Offline 3alfa3

  • moderator mini
  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 15006
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: ZG
Odg: kako smanjit potrosnju bar za litru a da se ne mjenja nacin voznje
« Odgovori #42 : 01 Ožujak, 2014, 17:39:46 »
Svi se zale kak im auti trose vise nego bi htjeli. I to je OK, jer ko nebi htio badava vozit....

Al ne kuzim jednu stvar koju prijmecujem vec vise od 20 godina sto vozim aute.... Bilo da se radilo o jugicu, ficeku, Alfi, Puntu,, Swiftu...... Ako se vec vozis po gradu  gdje nije guzva i drzis se donekle ogranicenja i gdje se realno moze vozit bitno brze, cemu vozit 45-55 km/h kad tada moras bit u 3. brzini (barem a ovim nabrojanim autima) kad u 4. mozes vozit 60 kmh i manje trosit? E taj dio me svakodnevno zivcira....

Isto vrijedi i za slavonsku aveniju u ZG gdje se moze vozit prilicno brzo, al OK, ajmo vozit oprezno i po meni je to (kad nema guzve) 90tak kmh...
Al ne, pacijenti se voze 75kmh i to je 4. brzina, a samo 5-10 kmh vise je ko stvoreno za stedit bengu i vozit u 5. bez da mashina trpi
« Zadnja izmjena: 01 Ožujak, 2014, 17:42:28 3alfa3 »

Offline Grale

  • moderator
  • Tržnica : (+59)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 8978
  • Spol: Muški
  • ja sam Brale
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Kc
  • Moj Skuter: Didrek
  • Moja Kaciga: Suomy Trek
  • MojSpuh: Zx
Odg: kako smanjit potrosnju bar za litru a da se ne mjenja nacin voznje
« Odgovori #43 : 01 Ožujak, 2014, 19:26:55 »
Po gradu teže da možeš takvom vožnjom uštedit jer ima dosta usporavanja u ubrzavanja, pa dok ti ubrzas do 60, već moraš stat.
Meni su najgori u zg na zelenom valu dok nema gužve, znači možeš se vozit 50-55 u 4. i bez ikakvih usporavanja u srednjoj traci predes cijeli zeleni val bez da stajes na semaforu.
Al ne, mora konj vozit cik-cak, sa stalnim kocenjem i ubrzavanjem, samo stopa promet i naravno više troši.

Btw najmanja potrošnja kod većine auta (slabiji benzinci) je u 5. na cca 80 km/h.
Sestra je sestra, al' Yasuni je Yasuni!  :headbang:

Offline 3alfa3

  • moderator mini
  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 15006
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: ZG
Odg: kako smanjit potrosnju bar za litru a da se ne mjenja nacin voznje
« Odgovori #44 : 01 Ožujak, 2014, 19:34:45 »
Po gradu teže da možeš takvom vožnjom uštedit jer ima dosta usporavanja u ubrzavanja

Mislio sam na malo otvorenije ceste, ne nuzno u Centru grada.


Btw najmanja potrošnja kod većine auta (slabiji benzinci) je u 5. na cca 80 km/h.

 :icon_thumright:
Zato jer je to odprilike minimalna brzina kretanja za 5. stupanj prijenosa i otpor zraka nije bitan faktor

Offline Lugburz

  • Tržnica : (+1)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 1523
  • Spol: Muški
  • Rukovodioc-pijanac
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Mjesto:
  • Moj Skuter: MojSkuter:
  • Moja Kaciga: Moja Kaciga:
  • MojSetup: MojSetup:
  • MojSpuh: MojSpuh:
Odg: kako smanjit potrosnju bar za litru a da se ne mjenja nacin voznje
« Odgovori #45 : 01 Ožujak, 2014, 23:09:43 »
alo brisaci  :angry9:
Rock out till your life is at an end

Offline SixPack

  • Tržnica : (0)
  • forumski skuteraš
  • ****
  • Postova: 670
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
Odg: kako smanjit potrosnju bar za litru a da se ne mjenja nacin voznje
« Odgovori #46 : 02 Ožujak, 2014, 23:23:08 »
Al ne, pacijenti se voze 75kmh i to je 4. brzina, a samo 5-10 kmh vise je ko stvoreno za stedit bengu i vozit u 5. bez da mashina trpi

Al ne kuzim jednu stvar koju prijmecujem vec vise od 20 godina sto vozim aute.... Bilo da se radilo o jugicu, ficeku, Alfi, Puntu,, Swiftu...... cemu vozit 45-55 km/h kad tada moras bit u 3. brzini (barem a ovim nabrojanim autima) kad u 4. mozes vozit 60 kmh i manje trosit?

Jesi siguran da ces manje trosit u 4.? Nije svaki benzinac brat blizanac  :icon_biggrin:
Sve preko 90 povecava potrosnju radi otpora vjetra, a ispod 90 zavisi o opterecenju, prijenosu i koja je koncepcija masine...
Mogu se okladiti u auto (ili skuter  :toothy11: ) da si u trentari na otvorenoj potrosio manje na konstantnih 3000-3500 nego konstantnih 2000-2500 (a trentara je jos bila lagana za jednu osobu, pa dodaj par ljudi pa ce razlika biti jos drasticnija)...a opet kod dosta drugih benzinaca je obrnuto...Treba vidit sta masini najbolje pase i kada najbolje pocinje disati i kakav je prijenos, jer tu najmanje trosi... Neki drugi dvoventilci koje sam vozio, isto teski, pase im od 2000-3000, sve preko je vrtnja u prazno...jbg tak je masina koncipirana pa niti nema smisla vuc preko 3...zavisi... bolje vrtit na 3500 a da jedva diras papucicu gasa, neg svaki tolko nabijat gaščinu na 2 (u trentari naravno  :icon_biggrin: )

Offline 3alfa3

  • moderator mini
  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 15006
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: ZG
Odg: kako smanjit potrosnju bar za litru a da se ne mjenja nacin voznje
« Odgovori #47 : 03 Ožujak, 2014, 00:28:06 »
trentica nije nikad bila ispod 3000-3500 okr jer momenta jednostavno nema na malim okretajima.
Al 90% (i vise) benzinaca moze uredno vozit po ravnom na 2000-2200 okr i pri tom ce trosit manje nego na 3000-3500okr. Ako trebas ubrzat, das malo gasa. Ako trebas jace ubrzat, presaltas u nizu (mozda i 2 nize). Pricam o voznji po ravnom gdje cesta dozvoljava brzine od 60 i vise km/h, a gdje dosta njih vozi 50 i garantiram da su u 3. brzini (ako su u 4. onda ih njihovi auti mrze  ;D )

Offline SixPack

  • Tržnica : (0)
  • forumski skuteraš
  • ****
  • Postova: 670
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
Odg: kako smanjit potrosnju bar za litru a da se ne mjenja nacin voznje
« Odgovori #48 : 03 Ožujak, 2014, 01:06:35 »
trentica nije nikad bila ispod 3000-3500 okr jer momenta jednostavno nema na malim okretajima.
Al 90% (i vise) benzinaca moze uredno vozit po ravnom na 2000-2200 okr i pri tom ce trosit manje nego na 3000-3500okr.

E pa o tome i govorim...ovisi kak je masina koncipirana  :icon_thumright:
Znam da dosta tih "normala" masina se u biti i voze 2000-2500 i super im pase, kao sta i sam kazes...
Sve preko je i mucenje i sve ono sta ide u skladu s mucenjem  :toothy12:

Offline skuteri_zg

  • Tržnica : (+4)
  • forumski biciklist
  • ***
  • Postova: 258
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Zagreb
Odg: kako smanjit potrosnju bar za litru a da se ne mjenja nacin voznje
« Odgovori #49 : 11 Ožujak, 2014, 22:56:43 »
pošto vidim da ima i gluposti al i pokoji koristan savjet evo vam moje dosadašnje saznanje o svemu:

prvenstveno što se tiče elektroliza, magneta, tableta itd... jedini način na koji ti možeš povećati efikasnost goriva je ako povečaš eksplozivnost istog. ova fora s elektrolizom radi upravo to, iako je sam postupak elektrolize, užasno slab, neefikasan i spor na toj razini prikazanoj na onoj stranici.

sljedeće, ako već hoćete povećati ekslozivnost goriva (naravno na uštrp trajnosti mašine) a vozite dizelaša, napravite sljedeće: na svaku litru dizela ubacite deci ili pol deci benzina... frend probao na starom passatu, auto radio super, potrošnja bila niska, al nisam nikad ga pitao jel ima ikakve razlike kad dodaje benzin ili ne pa neću 100% potvrditi uspješnost i korisnost.

magneti: samo ću se nasmijati  :laughing7:

Pametniji potpuno smjer bio bi ugrađivanje neke start stop elektronike, ili neke potpuno nove tehnologije poput one koja pretvara kočenje u pokretanje zakretnog kotača i vraća tu energiju nazad na kotače pri pokretanju, ali ta je tehnologija tek zadnjih par mjeseci ugrađivana na potpuno nove aute i nije nama još dostupna (rekli bi sci fi)

a što se tiće promjene načina vožnje, ovo su upute koje vrijede za novije aute (još uvijek nisam saznao koliko novije, ali to su riječi dečkiju iz oryx škole za smanjivanje potrošnje):

1. pri pokretanju vozila 1. brzinu koristiti isključivo za pomaknuti auto na min brzinu, zatim odmah u drugu brzinu ubaciti i ako nema nikog blizu ispred tebe stisnuti FUL GAS do željen brzine (npr 50.) i ubaciti auto u 4. / 5. brzinu, ovisno o mogućnostima motora tog auta.
2. auto voziti i na 1000 okretaja (isključivo noviji auti, oni to mogu podnijeti)
3. kočiti što je više moguće motorom jer tada povrat goriva vraća svo gorivo nazad u spremnik (također za novije aute)
4. pretpostavljati ishode i ponašanje auta ispred sebe kako bi što manje kočili kočnicom a što više motorom.

zapamtite: dobro napumpane gume štede i do 20% goriva, klima troši i do 35% više kad je uključena, jako jako glasno pojačan radio i ostali elektro potrošači isto podižu potrošnju (smiješno al istinito), izbacivanje nepotrebnih kutija i stvari iz gepeka koje nam netrebaju (ja npr sa sobom stalno furam kutiju s alatom a bilo bi mi pametno to ostaviti doma), te defenzivna vožnja  isto smanjuju potrošnju uz mnoge ostale sitnice

P.S. 1: student sam treće godine fizike i matematike pa mi vjerujte na riječ (bar večinu)
P.S. 2: ono na što svi trgovci računaju su lijeni ljudi koji bi brzo do kojekakvih riješenja, jer na njima se lova okreće... NEMOJTE BITI LIJENI! INFORMIRAJTE SE I DJELUJTE, nemojte da vam prodaju svakva sranja....

Offline AnconeR

  • Tržnica : (+1)
  • forumski biciklist
  • ***
  • Postova: 272
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: V. Gorica
  • Moj Skuter: Prugeot Trekker
Odg: kako smanjit potrosnju bar za litru a da se ne mjenja nacin voznje
« Odgovori #50 : 12 Ožujak, 2014, 01:25:07 »
pošto vidim da ima i gluposti al i pokoji koristan savjet evo vam moje dosadašnje saznanje o svemu:

prvenstveno što se tiče elektroliza, magneta, tableta itd... jedini način na koji ti možeš povećati efikasnost goriva je ako povečaš eksplozivnost istog. ova fora s elektrolizom radi upravo to, iako je sam postupak elektrolize, užasno slab, neefikasan i spor na toj razini prikazanoj na onoj stranici.

sljedeće, ako već hoćete povećati ekslozivnost goriva (naravno na uštrp trajnosti mašine) a vozite dizelaša, napravite sljedeće: na svaku litru dizela ubacite deci ili pol deci benzina... frend probao na starom passatu, auto radio super, potrošnja bila niska, al nisam nikad ga pitao jel ima ikakve razlike kad dodaje benzin ili ne pa neću 100% potvrditi uspješnost i korisnost.

magneti: samo ću se nasmijati  :laughing7:

Pametniji potpuno smjer bio bi ugrađivanje neke start stop elektronike, ili neke potpuno nove tehnologije poput one koja pretvara kočenje u pokretanje zakretnog kotača i vraća tu energiju nazad na kotače pri pokretanju, ali ta je tehnologija tek zadnjih par mjeseci ugrađivana na potpuno nove aute i nije nama još dostupna (rekli bi sci fi)

a što se tiće promjene načina vožnje, ovo su upute koje vrijede za novije aute (još uvijek nisam saznao koliko novije, ali to su riječi dečkiju iz oryx škole za smanjivanje potrošnje):

1. pri pokretanju vozila 1. brzinu koristiti isključivo za pomaknuti auto na min brzinu, zatim odmah u drugu brzinu ubaciti i ako nema nikog blizu ispred tebe stisnuti FUL GAS do željen brzine (npr 50.) i ubaciti auto u 4. / 5. brzinu, ovisno o mogućnostima motora tog auta.
2. auto voziti i na 1000 okretaja (isključivo noviji auti, oni to mogu podnijeti)
3. kočiti što je više moguće motorom jer tada povrat goriva vraća svo gorivo nazad u spremnik (također za novije aute)
4. pretpostavljati ishode i ponašanje auta ispred sebe kako bi što manje kočili kočnicom a što više motorom.

zapamtite: dobro napumpane gume štede i do 20% goriva, klima troši i do 35% više kad je uključena, jako jako glasno pojačan radio i ostali elektro potrošači isto podižu potrošnju (smiješno al istinito), izbacivanje nepotrebnih kutija i stvari iz gepeka koje nam netrebaju (ja npr sa sobom stalno furam kutiju s alatom a bilo bi mi pametno to ostaviti doma), te defenzivna vožnja  isto smanjuju potrošnju uz mnoge ostale sitnice

P.S. 1: student sam treće godine fizike i matematike pa mi vjerujte na riječ (bar večinu)
P.S. 2: ono na što svi trgovci računaju su lijeni ljudi koji bi brzo do kojekakvih riješenja, jer na njima se lova okreće... NEMOJTE BITI LIJENI! INFORMIRAJTE SE I DJELUJTE, nemojte da vam prodaju svakva sranja....

Lijepo objašneno. Svaka čast!  :icon_thumright:
AnconeR

Offline utoka

  • Tržnica : (0)
  • forumski skejter
  • **
  • Postova: 101
  • Spol: Muški
  • Radi mi samo prednja brenza
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Zagreb
  • Moj Skuter: SP 180
  • Moja Kaciga: neka ćing ćing
Odg: kako smanjit potrosnju bar za litru a da se ne mjenja nacin voznje
« Odgovori #51 : 29 Ožujak, 2014, 00:07:07 »
Moj buraz je profi vozač i dobio je novi kamion i ja se vozim s njim kad od jednom mu na displej izbaci "vožnja bez dodavanja gasa štedi gorivo" isto tako čim osjeti nizbrdicu ili automatski izbaci na ler

Offline Grale

  • moderator
  • Tržnica : (+59)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 8978
  • Spol: Muški
  • ja sam Brale
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Kc
  • Moj Skuter: Didrek
  • Moja Kaciga: Suomy Trek
  • MojSpuh: Zx
Odg: kako smanjit potrosnju bar za litru a da se ne mjenja nacin voznje
« Odgovori #52 : 29 Ožujak, 2014, 00:16:39 »
Ne baca u ler, nego oduzima gas, u leru troši gorivo, a kad pustiš gas, prekida se dotok goriva.
Sestra je sestra, al' Yasuni je Yasuni!  :headbang:

Offline utoka

  • Tržnica : (0)
  • forumski skejter
  • **
  • Postova: 101
  • Spol: Muški
  • Radi mi samo prednja brenza
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Zagreb
  • Moj Skuter: SP 180
  • Moja Kaciga: neka ćing ćing
Odg: kako smanjit potrosnju bar za litru a da se ne mjenja nacin voznje
« Odgovori #53 : 29 Ožujak, 2014, 02:38:04 »
Ne baca u ler, nego oduzima gas, u leru troši gorivo, a kad pustiš gas, prekida se dotok goriva.
Ne nego nego izbaci u neutral

Offline skuteri_zg

  • Tržnica : (+4)
  • forumski biciklist
  • ***
  • Postova: 258
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Zagreb
Odg: kako smanjit potrosnju bar za litru a da se ne mjenja nacin voznje
« Odgovori #54 : 29 Ožujak, 2014, 12:56:35 »
to onda nije štednja jer spališ kočnice  :icon_biggrin: :icon_biggrin:

Offline 3alfa3

  • moderator mini
  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 15006
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: ZG
Odg: kako smanjit potrosnju bar za litru a da se ne mjenja nacin voznje
« Odgovori #55 : 29 Ožujak, 2014, 13:09:14 »
to onda nije štednja jer spališ kočnice  :icon_biggrin: :icon_biggrin:

Ili ih pregrijes pa se zaustavis u onom ispred tebe  :toothy12:

Offline utoka

  • Tržnica : (0)
  • forumski skejter
  • **
  • Postova: 101
  • Spol: Muški
  • Radi mi samo prednja brenza
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Zagreb
  • Moj Skuter: SP 180
  • Moja Kaciga: neka ćing ćing
Odg: kako smanjit potrosnju bar za litru a da se ne mjenja nacin voznje
« Odgovori #56 : 29 Ožujak, 2014, 14:37:46 »
to onda nije štednja jer spališ kočnice  :icon_biggrin: :icon_biggrin:

Ili ih pregrijes pa se zaustavis u onom ispred tebe  :toothy12:
A zašto služi retarder na kamionu

Offline TomoRI

  • Tržnica : (+15)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 1210
  • Spol: Muški
  • 095/393-6002
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Rijeka
  • Moj Skuter: ex Runner
  • Moja Kaciga: Suomy spec1r ex
  • MojSetup: Due+, dell 21, mhr multi, delta, kevlar, prirubnica 45,rhq
  • MojSpuh: Stage6 R1400
Odg: kako smanjit potrosnju bar za litru a da se ne mjenja nacin voznje
« Odgovori #57 : 29 Ožujak, 2014, 16:42:38 »
retarder može raditi dok je kamion u leru?
Trenutno u garaži:
Kawasaki ZX6R (2006)       Audi A6 3.0 TDI Q
Kawasaki ZX10R (2004)     Audi A8 3.0 TDI Q

Offline zemo323

  • Tržnica : (+1)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 1325
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Moj Skuter: Pežov
Odg: kako smanjit potrosnju bar za litru a da se ne mjenja nacin voznje
« Odgovori #58 : 29 Ožujak, 2014, 17:02:19 »
Ovo o čemu priča utoka je istina, to rade svi Actros mp3 modeli. Samo nisam siguran jel to rade i oni koji imaju manual EPS mjenjač, automatik znam da to radi. Spuštaš se nizbrdo, pustiš gas, na zaslonu se pojavi N, čim na dirneš gas odabere brzinu i nastavi normalno vozit.. koliko se sjećam retarder se može koristiti za to vrijeme inače to prebacivanje u neutral nebi imalo smisla.

Weddings are basically funerals with cake.

Offline utoka

  • Tržnica : (0)
  • forumski skejter
  • **
  • Postova: 101
  • Spol: Muški
  • Radi mi samo prednja brenza
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Zagreb
  • Moj Skuter: SP 180
  • Moja Kaciga: neka ćing ćing
Odg: kako smanjit potrosnju bar za litru a da se ne mjenja nacin voznje
« Odgovori #59 : 29 Ožujak, 2014, 19:03:06 »
Buraz mi je vozio dafa xf euro 6 , retarder je hidraulična kočnica na zamašnjaku koliko sam ja shvatio