Sve za skuter!! MS Trgovina - Akcija

Autor Tema: brže zagrijavanje motora  (Posjeta: 4513 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Antares

  • Tržnica : (+1)
  • forumski skuteraš
  • ****
  • Postova: 905
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Zagreb
  • Moj Skuter: Runner SP
brže zagrijavanje motora
« : 26 Rujan, 2009, 23:24:08 »
Pošto već polako dolazi hladnije vrijeme, zanima me koji sve načini postoje da bi se što brže zagrijao motor?
Sjećam se da sam prije godinu dana pročitao negdje da se može karton staviti ispred killera. Jel to funkcionira? Jel ima još kakvih načina?


Offline YamahaSpy

  • Tržnica : (+1)
  • forumski skuteraš
  • ****
  • Postova: 806
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
    • www.mojskuter.com
  • Mjesto: Velika Goric
  • Moj Skuter: Yamaha Spy
  • MojSetup: Top Performance
  • MojSpuh: LeoVince ZX
Odg: brže zagrijavanje motora
« Odgovori #1 : 27 Rujan, 2009, 00:03:57 »
Prije puta, ostavi ga da radi cca 5min. Prvih par km lagano ne full gas.

Offline Benjamin

  • MS počasni član
  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 2379
  • Spol: Muški
  • --Toxic Stunt Team Member--
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Zagreb-Sesvete
  • Moj Skuter: Gilera Stalker Tuned
  • Moja Kaciga: Marushin,AGV
  • MojSetup: Top Performance Trophy
  • MojSpuh: Top Performance Nardo
Odg: brže zagrijavanje motora
« Odgovori #2 : 27 Rujan, 2009, 00:33:53 »
ak je LC onda funkcionira...

na autima bez problema..jel ak i dode do pregirjavanja ima ventilator pa se ohladi..a sad na 50ccm skuterima neznam bas..on bi se brze zagrijao..ali ak nije tak hladno vani i ak stojis bi se vjerojanto pregirjavao...

Under construction...

Offline Antares

  • Tržnica : (+1)
  • forumski skuteraš
  • ****
  • Postova: 905
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Zagreb
  • Moj Skuter: Runner SP
Odg: brže zagrijavanje motora
« Odgovori #3 : 27 Rujan, 2009, 01:34:56 »
Prije puta, ostavi ga da radi cca 5min. Prvih par km lagano ne full gas.

Nisam pitao kako treba postupati sa skuterom na hladnoći nego kako da se što prije zagrije :).
Uvijek ga upalim i pustim malo da radi u leru i onda tek kad dode na cetvrtu cticu vozim iznad 8k rpm.

Meni je problem što sam na brdu i onda kad npr. dođe na trecu/cetvrtu crticu i spustam se niz brdo bez gasa, opet se vrati na 2 crtice jer ga hladni vjetar valjda ohladi.

Offline dhorvat

  • forumski cruiser
  • moderator mini
  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 6892
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Moj Skuter: YaAeMrAoHxA
  • MojSetup: serijala sa malim trikovima
  • MojSpuh: serijala
Odg: brže zagrijavanje motora
« Odgovori #4 : 27 Rujan, 2009, 11:39:43 »
Nisam pitao kako treba postupati sa skuterom na hladnoći nego kako da se što prije zagrije :).
Uvijek ga upalim i pustim malo da radi u leru i onda tek kad dode na cetvrtu cticu vozim iznad 8k rpm.

Meni je problem što sam na brdu i onda kad npr. dođe na trecu/cetvrtu crticu i spustam se niz brdo bez gasa, opet se vrati na 2 crtice jer ga hladni vjetar valjda ohladi.

Previše se brineš oko toga. Čim imaš 2+ crtice možeš ga gazit. Tak ja radim i ako dosad nisi vidio svaki cilindar kod mene nema ni najmanje crtice  :icon_thumright:



Budući da trenutno nemam pokazivač temperature jer sam radije ostavio obrtomjer, stavim ruku napred na kiler i kad vidim da je toplo ko radijator napucam ful gas i to je to  :headbang:
Base tuning minarellija... u slobodno vreme :zubo:

Offline 3alfa3

  • MS počasni član
  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 15007
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: ZG
Odg: brže zagrijavanje motora
« Odgovori #5 : 27 Rujan, 2009, 12:11:11 »
Previše se brineš oko toga. Čim imaš 2+ crtice možeš ga gazit.

Ja ih imam nakon 30+ sekundi rada u leru. Nebi ja to vec tada gazio  ;D


Ja po hladnijem vremenu stavim krpu na resetku pred kiler pa ju izvadim kad se skut zagrije. Na runneru je to malo teze jer je kiler kod kotaca.

Offline Rossi

  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 2380
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Tuzla
  • Moj Skuter: Gilera Runner ST 200
Odg: brže zagrijavanje motora
« Odgovori #6 : 27 Rujan, 2009, 12:28:28 »
ja svog pustim da radi na leru sve dok se temp ne popne na 2 crticu ...nekad treba minuta nekad 3-4 minute...eto juce mi je trebalo oko 4 minute ..i onda lagano do 1/4 gasa prvih par km ..tj sve dok temp ne dodje do 5 ili 6 crtice tj radne..i onda ga tek gazim...
Valentino Rossi 46!!!!!

Offline Antares

  • Tržnica : (+1)
  • forumski skuteraš
  • ****
  • Postova: 905
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Zagreb
  • Moj Skuter: Runner SP
Odg: brže zagrijavanje motora
« Odgovori #7 : 27 Rujan, 2009, 12:37:20 »
Ja po hladnijem vremenu stavim krpu na resetku pred kiler pa ju izvadim kad se skut zagrije. Na runneru je to malo teze jer je kiler kod kotaca.

A zašto ju vadiš? Dolazi do pregrijavanja kasnije kad je full zagrijana mašina? Bilo bi štetno kad bi npr. ja stavio tak krpu prije zime i maknuo u proljeće?

Inače ja rijetko imam dionice veće od 10km. Tako da praktički kad dođem negdje, tek onda mi je skroz zagrijana mašina.

Offline 3alfa3

  • MS počasni član
  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 15007
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: ZG
Odg: brže zagrijavanje motora
« Odgovori #8 : 27 Rujan, 2009, 12:55:41 »
A zašto ju vadiš? Dolazi do pregrijavanja kasnije kad je full zagrijana mašina?

Obzirom da je kiler jako mali, kod mene nema podhladjivanja mashine sa skroz otvorenim kilerom. Barem ne na temperaturama do kojih vozim (ne ispod 10-12C).
Krpa prekrije kompletan kiler pa bi bilo pregrijavanja da ju ostavim.

Obicno se karton stavlja na odredjenu povrsinu kilera kako bi se regulirala (odrzavala) temperatura, a ne za brze zagrijavanje.

Mislim da je u tvom slucaju najbolje po hladnom ostavit skut u leru 2-3 minute i onda lagano vozit do 5-6 crtice. Ili stavit termostat

Offline Antares

  • Tržnica : (+1)
  • forumski skuteraš
  • ****
  • Postova: 905
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Zagreb
  • Moj Skuter: Runner SP
Odg: brže zagrijavanje motora
« Odgovori #9 : 27 Rujan, 2009, 13:34:19 »
Aha voziš samo do 10C? Ja sam prošle zime vozio i do -5. Neznam kako ću ove, malo mi je bad zbog kita...

Offline dhorvat

  • forumski cruiser
  • moderator mini
  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 6892
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Moj Skuter: YaAeMrAoHxA
  • MojSetup: serijala sa malim trikovima
  • MojSpuh: serijala
Odg: brže zagrijavanje motora
« Odgovori #10 : 27 Rujan, 2009, 13:39:43 »
Aha voziš samo do 10C? Ja sam prošle zime vozio i do -5. Neznam kako ću ove, malo mi je bad zbog kita...


Zato neki članovi ovdje (ivanm, dhorvat...) imaju tzv. "zimski setup"  :icon_biggrin:

Po zimi stavim serijski spuh i teške rolice i radi na tolko malim okretajima da se još brže zgrije jer voda ne cirkulira tako brzo, a motor radi pod opterećenjem   :headbang:
Base tuning minarellija... u slobodno vreme :zubo:

Offline 3alfa3

  • MS počasni član
  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 15007
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: ZG
Odg: brže zagrijavanje motora
« Odgovori #11 : 27 Rujan, 2009, 13:48:18 »
Aha voziš samo do 10C? Ja sam prošle zime vozio i do -5. Neznam kako ću ove, malo mi je bad zbog kita...


Stavi termostat. Za razliku od serijske termo grupe, na REplici ne treba skidati glavu motora nego samo crijevo sa nje pa se stavi termostat i nazad crijevo.

Offline Antares

  • Tržnica : (+1)
  • forumski skuteraš
  • ****
  • Postova: 905
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Zagreb
  • Moj Skuter: Runner SP
Odg: brže zagrijavanje motora
« Odgovori #12 : 27 Rujan, 2009, 14:13:31 »
Hmm kakav termostat? Nisam još na forumu čitao da je itko to stavljao.
Što se točno dobije s time? Jel po ljeti onda treba skidat to?

Jel to bolje naručit izvana ili kupit kod nas?

Offline giannelli

  • OPREZ na tržnici
  • Tržnica : (+3)
  • maxi forumaš
  • *
  • Banned!
  • Postova: 3272
  • Spol: Muški
  • Warn a brother (WB)
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: DBK
  • Moj Skuter: SR50R
Odg: brže zagrijavanje motora
« Odgovori #13 : 27 Rujan, 2009, 14:47:04 »
termostat dode na glavu termogrupe, to je kao feder mali koji se na toplinu siri i otvara cirkulaciju vode do hladnjaka, znaci, dok se cilindar ne zagrije do radne temp voda ne cirkulira kroz rashladni sistem. sad mozes to stavit a i nemoras, vecina ljudi nema termostat pogotovo na kitu. dosta ti je zimi pokrit hladnjak i to je to.
Serijski phva ima taj 209ha atomizer što mu je i mana ed ima 211fa atomizer koji je puno pogođeniji zanemarimo klipič 40 i a7 iglu,ler diznu 34

Offline stuntjunkie

  • Tržnica : (0)
  • forumski skejter
  • **
  • Postova: 60
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Beograd-Surcin
  • Moj Skuter: Rambla 125, sr50, yz 250f
Odg: brže zagrijavanje motora
« Odgovori #14 : 27 Rujan, 2009, 15:55:36 »
krpa ili karton ispred kilera ti nista ne pomaze ako skuter stoji....upalis ga 5-10min pre voznje i teraj

Offline stipe

  • Tržnica : (+6)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 2023
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Zadar
  • Moj Skuter: Piaggio Beverly 250
  • Moja Kaciga: Nolan N85
  • MojSpuh: 4road
Odg: brže zagrijavanje motora
« Odgovori #15 : 27 Rujan, 2009, 16:04:00 »
kod auta je najbolje da cim se upali, da se odmah krene, da se vozi na full laganom gasu... nakon cca 2 minute, vec se pocne lagano zagrijavati...
nikakvo turiranje ne dolazi u obzir...

ja kod skutera prakticiram istu stvar, vozim full lagano, na malim okretajima dok se ne zagrije, sto je jako brzo...

stvar je u tome sto meni kvacilo uhvati na jako malim okretajima pa to mogu raditi, a vi sto ste dirali kvacilo, ipak mislim da cete morati pricekati malo da se makina ugrije prije nego sto krenete ako je zelite sacuvati...

smatram da je 5 minuta grijanja prije voznje previse, nek se motor upali, nek malo proradi i lagano se krene, nece bit nikakvih problema...


Offline dhorvat

  • forumski cruiser
  • moderator mini
  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 6892
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Moj Skuter: YaAeMrAoHxA
  • MojSetup: serijala sa malim trikovima
  • MojSpuh: serijala
Odg: brže zagrijavanje motora
« Odgovori #16 : 27 Rujan, 2009, 17:11:06 »
Hmm kakav termostat? Nisam još na forumu čitao da je itko to stavljao.
Što se točno dobije s time? Jel po ljeti onda treba skidat to?

Jel to bolje naručit izvana ili kupit kod nas?

Pa ja sam samo preselil sa serijske termogrupe termostat na kit. Pasal je original.  :headbang:

Fora je u tome kaj se motor ugrije na radnu temperaturu i tek onda termostat polako propušta hladnu vodu u cilindar. U principu razlika je u tome kaj se motor brže zgrije, ostalo je sve isto. Znači po ljeti motor postigne radnu temperaturu nakon minutu i pol vožnje. Ali nakon toga je sve isto  :icon_thumright:


Doduše nakon 32 tisuće km na kitu i vožnjom sa destiliranom vodom došo je termostat na svoje. Od hrđe je pukla jedna nožica pa sam ga morao skinuti  :icon_tongue:
Base tuning minarellija... u slobodno vreme :zubo:

Offline Antares

  • Tržnica : (+1)
  • forumski skuteraš
  • ****
  • Postova: 905
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Zagreb
  • Moj Skuter: Runner SP
Odg: brže zagrijavanje motora
« Odgovori #17 : 27 Rujan, 2009, 17:26:13 »
Hmm znači termostat bi trebao biti negdje na serijskom cilindru?
Ja sam mislio da je to neki malo veći uređaj...

Offline gokiSP

  • OPREZ na tržnici
  • Tržnica : (-2)
  • maxi forumaš
  • *
  • Postova: 11002
  • .
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Ri
  • Moj Skuter: NRG 180
Odg: brže zagrijavanje motora
« Odgovori #18 : 27 Rujan, 2009, 17:29:57 »
na serijskoj glavu sa unutarnje strane di je rupa kroz koju prolazi voda je termostat..

Offline Antares

  • Tržnica : (+1)
  • forumski skuteraš
  • ****
  • Postova: 905
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Zagreb
  • Moj Skuter: Runner SP
Odg: brže zagrijavanje motora
« Odgovori #19 : 27 Rujan, 2009, 17:46:38 »
Išao sam sad baš pogledati. Ima jedan 2x1cm valjasti dio zlate boje sa federom ispod "kape" koja dolazi na cilindar. Valjda je to to.

Usput informativno da pitam. Jel igličasti ležaj dio koji je na spoju klipa i klipnjače? Ako je to to, vidio sam ga sad na serijskom klipu, a ne sjećam se da mi je MHR replica došla sa drugim igličastim tako da neznam koji je sad onda u cilindru.