Sve za skuter!! MS Trgovina - Akcija

Autor Tema: TGB Bullet - molim pomoć oko karburatora  (Posjeta: 2193 )

0 Članova i 2 Gostiju pregledava ovu temu.

Offline ters

  • Tržnica : (0)
  • forumski pješak
  • *
  • Postova: 24
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Moj Skuter: TGB Bullet RS
TGB Bullet - molim pomoć oko karburatora
« : 06 Svibanj, 2020, 15:49:36 »
Pozdrav svima
Imam scooter TGB Bullet i donedavno sam na njemu imao "sportski" auspuh. Pošto se meni nije sviđalo da je scooter puno bučan, ja sam nabavio potpuno nov original auspuh i stavio sam ga na scooter. Nakon što sam zamijenio auspuh, zamijenio sam i diznu i stavio 60#. Mislim da je sa sportskim auspuhom bila dizna 75#. Nakon toga scooter nije htio da upali. Malo sam čačkao po karburatoru, ler gas i smjesa, i uspio sam upaliti scooter. Sada scooter odlično pali na starter ali postoje drugi problemi:

Kada scooter upali, odma je "pod" turom. Bez gasa mogu voziti možda 1 km i poslje se normalizuje ali se na malom gasu izgasi. Ako stanem npr. na semaforima ili u kružnom toku, izgasi se. Na internetu sam nalazio razna uputstva za podešavanje karburatora i po njima sam i ja radio.

Provozao sam motor 15-ak km i dok je vruć pokušavao sam naštelovati karburator. Prvo šaraf za smjesu, zavio sam ga do kraja i onda ga odavio jedan krug, zatim sam štelovao ler-gas. Nikako nisam mogao da mu podignem obrtaje. Prvo obrtaji budu negdje oko 2500 pa onda padnu oko 1000 i motor se izgasi. Onda sam na smjesi šaraf odavio za još pola kruga, znaši sve ukupno krug ipo, ali opet bezuspješno. Nisam ga uspio naštelovati kako bi trebalo. Šaraf za ler-gas, je li on treba da podiže obrtaje kada se uvija ili kada se izvija ?

Zaboravio sam spomenuti, zatvarač igle u karburatoru je na srednjem podioku.
Ovaj auspuh sam imao na scooteru i njega sam zamijenio za standardni, originalni auspuh. https://en.50factory.com/parts%20news/59598-exhaust-pipe-tecnigas-next-r-for-engine-gy6-50cc-4t.html

Ako može neko da mi kaže gdje sam napravio grešku bio bih mu zahvalan :)

Hvala svima unaprijed :)
« Zadnja izmjena: 06 Svibanj, 2020, 15:55:26 ters »

Offline Oliverxxx

  • Tržnica : (0)
  • forumski skejter
  • **
  • Postova: 214
  • YearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Moj Skuter: Sf2
Odg: TGB Bullet - molim pomoć oko karburatora
« Odgovori #1 : 06 Svibanj, 2020, 20:43:44 »
Trebao si možda ostaviti 75 i iglu spustiti...

Offline gavranpero

  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 1133
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Banjaluka
  • Moj Skuter: Aprilia SR50 Morini
  • Moja Kaciga: Jiekai
  • MojSetup: Malossi multivar
  • MojSpuh: Leo Vince ZX Piaggio ZIP
Odg: TGB Bullet - molim pomoć oko karburatora
« Odgovori #2 : 06 Svibanj, 2020, 21:03:00 »
Vijak za ler zavrtanjem podiže obrtaje/gas i obrnuto.

Offline aragonY

  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 3111
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Srebrenik
  • Moj Skuter: Gilera Runner 70SP
  • Moja Kaciga: Takachi TKR-401
  • MojSetup: Abrajsani brezoni i mnogo jaka grana
  • MojSpuh: ZX-R
Odg: TGB Bullet - molim pomoć oko karburatora
« Odgovori #3 : 06 Svibanj, 2020, 21:26:37 »
75 dizna bi vjerovatno bila prevelika za serijalu. Iskreno nemam iskustva s  tim masinama pa ne znam reci koja bi dizna valjala ali ja bih tu pokusao iglu spustiti na najnizu poziciju (osigurac postaviti na onaj zub koji je najudaljeniji od špicastog dijela igle) pa se onda malo poigrati saraficem smjese. Ali trebas prvo ispratiti boju svjecice na full gasu. Dakle zaletis se pun gas nekih 500m i onda naglo kocis i gasis motor cim stanes. Odvrnes svjecicu i uslikas onaj dio koji je bio unutar cilindra da vidimo kakve je boje. Cuvaj prste, biti ce vrela  ;D

Offline ters

  • Tržnica : (0)
  • forumski pješak
  • *
  • Postova: 24
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Moj Skuter: TGB Bullet RS
Odg: TGB Bullet - molim pomoć oko karburatora
« Odgovori #4 : 06 Svibanj, 2020, 22:45:11 »
Trebao si možda ostaviti 75 i iglu spustiti...

Pozdrav Oliver i hvala ti na odgovoru :)
Mogu vratiti diznu koja je bila i spustiti iglu, to nije problem. Nego, reci mi, kada kažeš da spustim iglu, to znači da onaj prsten pomaknem gore, zar ne? Ovako: https://imgshare.io/image/N6NDNu


Kada pokušavam podesiti karburator malo me je zbunjivalo to što motor skoro pa ne mijenja zvuk kada zavrćem ili odvrćem vijak za ler-gas. Nekada prije sam pitao na nekom forumu koji je od ona dva vijka smjesa benzin-zrak a koja je ler gas i ljudi su mi objasnili da je (šaljem sliku) broj 1 smjesa a broj 2 ler gas i po tome sam se cijelo vrijeme i rukovodio: https://imgshare.io/image/N6NVTp

Danas sam slučajno na jednom stranom forumu naletio na post koji je postavio čovjek koji isto pita. Ne reagira mu motor kada zavrće-odvrće vijak za koji su mu rekli da je ler-gas. Dobio je odgovor da je vjerovatno drugi vijak, sa moje slike br.1, ler gas. Ja sam sišao do garaže i pokušao podesiti karburator štelujući ler-gas na vijku br. 1 i uspio sam ga podesiti znatno bolje nego što je bilo. Evo kratki video kako motor sada radi na leru. Ovo je nakon 10-ak pređenih kilometara: https://drive.google.com/file/d/1ddOwGHDA6KmmcPCfR1V_4ittKtWMiEZK/view?usp=sharing

Međutim, ostao je problem kada upalim motor. Motor je automaski pod turom i bez gasa ide 20-30 km/h da bi se nakon 500-600 m vratio na normalu.



Offline ters

  • Tržnica : (0)
  • forumski pješak
  • *
  • Postova: 24
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Moj Skuter: TGB Bullet RS
Odg: TGB Bullet - molim pomoć oko karburatora
« Odgovori #5 : 06 Svibanj, 2020, 22:49:32 »
75 dizna bi vjerovatno bila prevelika za serijalu. Iskreno nemam iskustva s  tim masinama pa ne znam reci koja bi dizna valjala ali ja bih tu pokusao iglu spustiti na najnizu poziciju (osigurac postaviti na onaj zub koji je najudaljeniji od špicastog dijela igle) pa se onda malo poigrati saraficem smjese. Ali trebas prvo ispratiti boju svjecice na full gasu. Dakle zaletis se pun gas nekih 500m i onda naglo kocis i gasis motor cim stanes. Odvrnes svjecicu i uslikas onaj dio koji je bio unutar cilindra da vidimo kakve je boje. Cuvaj prste, biti ce vrela  ;D

aragonY, hvala za post. Dok sam pisao odgovor na Oliverov post koji je prvi stigao, ti si mi umeđuvremenu poslao post. Molim te pročitaj moj post kojim sam postavio nakon Oliverovog odgovora. Hvala :)

Offline ters

  • Tržnica : (0)
  • forumski pješak
  • *
  • Postova: 24
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Moj Skuter: TGB Bullet RS
Odg: TGB Bullet - molim pomoć oko karburatora
« Odgovori #6 : 06 Svibanj, 2020, 22:50:24 »
Vijak za ler zavrtanjem podiže obrtaje/gas i obrnuto.

gavranpero , hvala za post. Dok sam pisao odgovor na Oliverov post koji je prvi stigao, ti si mi umeđuvremenu poslao post. Molim te pročitaj moj post kojim sam postavio nakon Oliverovog odgovora. Hvala :)

Offline gavranpero

  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 1133
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Banjaluka
  • Moj Skuter: Aprilia SR50 Morini
  • Moja Kaciga: Jiekai
  • MojSetup: Malossi multivar
  • MojSpuh: Leo Vince ZX Piaggio ZIP
Odg: TGB Bullet - molim pomoć oko karburatora
« Odgovori #7 : 06 Svibanj, 2020, 23:04:56 »
Vijak 1 smjesa, 2 ler gas, nisi ništa pogriješio. Zavrni vijak smjese, pa odvrni jedan krug. Mislim da imaš previše zraka, jer treba da odmah vrati obrtaje kad pustiš gas. Možeš i staviti veću diznu, pa eksperimentiši sa iglom.
Uglavnom, sve isprobavaj na zagrijan agregat.

Offline aragonY

  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 3111
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Srebrenik
  • Moj Skuter: Gilera Runner 70SP
  • Moja Kaciga: Takachi TKR-401
  • MojSetup: Abrajsani brezoni i mnogo jaka grana
  • MojSpuh: ZX-R
Odg: TGB Bullet - molim pomoć oko karburatora
« Odgovori #8 : 06 Svibanj, 2020, 23:28:36 »
Svi mi kazemo "saraf smjese" a to zbuni pocetnika.
Saraf u sredini karburatora (broj 2) je taj koji podesava ler gas (njegovim zavrtanjem se onaj klipic zajedno sa iglom podize prema gore, kao da si ti rukom mrvicu okrenuo rucku gasa. Dakle s njim se povecava dotok i goriva i zraka u masinu). A s ovim "sarafom smjese" se odvrtanjem dodaje i zavrtanjem oduzima kolicina zraka.

Zato se kaze da saraf smjese stavis na 1 krug a sarafom za ler pojacas ler da motor radi grubo odnosno na malo vecim obrtajima ali ne toliko velikim da pokrece tocak. Pa onda u smjesu "dodajes zrak" odvrtanjem sarafa smjese polako. Kada cujes da obrtaji krenu padati tada prestanes sa "dodavanjem zraka", vratis taj sarafic nazad za 1/4 kruga od tog mjesta gdje su krenuli padati obrtaji i onda sarafom za ler podesis ler gas na neku normalu po sluhu.
Ako to ne djeluje onda ti negdje vuce fals zrak.

Ispitaj ispravnost elektricnog choka, potraži malo pp netu ili imas cak i tu na forumu vise puta napisano kako se to radi. A ovo sa provjerom boje svjecice sto sam gore napisao ces morati odraditi u svakom slucaju..

Offline ters

  • Tržnica : (0)
  • forumski pješak
  • *
  • Postova: 24
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Moj Skuter: TGB Bullet RS
Odg: TGB Bullet - molim pomoć oko karburatora
« Odgovori #9 : 07 Svibanj, 2020, 00:20:03 »
gavranpero. AragonY, hvala vam na savjetima. Opet ću sutra malo čačkati pa se javim sa rezultatima.

Offline ters

  • Tržnica : (0)
  • forumski pješak
  • *
  • Postova: 24
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Moj Skuter: TGB Bullet RS
Odg: TGB Bullet - molim pomoć oko karburatora
« Odgovori #10 : 07 Svibanj, 2020, 21:28:03 »
Pozdrav dečki, danas sam kasno došao sa posla pa nisam mogao čačkati oko karburatora ali sam, nakon što sam došao motorom kući, odma pred garažom izgasio motor izvio sam svjećicu i uslikao 5-6 slika da vidite kakva joj je boja nakon 6 km vožnje, uglavnom pod turom.

Ne znam šta ćete reći za boju svjećice, ali jutros kada saam krenuo na posao, kad sam upalio motor odma je bio pod turom. Morao sam ga kočnicom usporavati dok nisam izašao na glavni put. Kada sam došao pred firmu, dakle nakon 6 km vožnje, izgasio sam motor i za par sekundi ga opet upalio i opet je bio pod turom, isto kao kada sam ga tek u garaži hladnog upalio.


https://imgshare.io/image/N6bIzy

https://imgshare.io/image/N6bsZ6

https://imgshare.io/image/N6byHe

https://imgshare.io/image/N6b8Yc

https://imgshare.io/image/N6bAVZ

https://imgshare.io/image/N6bWa4


Offline aragonY

  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 3111
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Srebrenik
  • Moj Skuter: Gilera Runner 70SP
  • Moja Kaciga: Takachi TKR-401
  • MojSetup: Abrajsani brezoni i mnogo jaka grana
  • MojSpuh: ZX-R
Odg: TGB Bullet - molim pomoć oko karburatora
« Odgovori #11 : 07 Svibanj, 2020, 22:06:37 »
Mozda nisi najbolje razumio, cilj je voziti motor na full gasu konstantno odvrnutom 500tinjak metara i onda stati sto prije i sto prije ugasiti motor kako bi se vidjelo po boji svjecice kakva je smjesa na punom gasu(jer moze biti smjesa dobra na 1/2 gasa npr a losa na full odvrnutom gasu). Po ovom na slikama se vidi da je siromasno odnosno da je dizna mala jer je svijetlo smeđe boje. Idealno je da baca na tamno smeđu nijansu.

Motor ti je pod turom jer karburator nije dobro nastelovan..

Offline gavranpero

  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 1133
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Banjaluka
  • Moj Skuter: Aprilia SR50 Morini
  • Moja Kaciga: Jiekai
  • MojSetup: Malossi multivar
  • MojSpuh: Leo Vince ZX Piaggio ZIP
Odg: TGB Bullet - molim pomoć oko karburatora
« Odgovori #12 : 07 Svibanj, 2020, 22:11:05 »
Zavrni potpuno vijak smjese (1) i isprobaj. Ako ne drži ler, zavrni i taj vijak (2), dok ne dobiješ stabilan ler.

Offline matija84m

  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 5094
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: zvečaj
  • Moj Skuter: gilera dna
  • Moja Kaciga: vemar
  • MojSetup: Gilardoni 180😉
  • MojSpuh: SM04
Odg: TGB Bullet - molim pomoć oko karburatora
« Odgovori #13 : 07 Svibanj, 2020, 22:18:12 »
Ako do sad vec nije zaljepil onda ni nece :help:
Mnogo jaka grana, role grama malo,
Tripovat se mora, makar se raspalo.

Offline ters

  • Tržnica : (0)
  • forumski pješak
  • *
  • Postova: 24
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Moj Skuter: TGB Bullet RS
Odg: TGB Bullet - molim pomoć oko karburatora
« Odgovori #14 : 08 Svibanj, 2020, 01:33:47 »
Mozda nisi najbolje razumio, cilj je voziti motor na full gasu konstantno odvrnutom 500tinjak metara i onda stati sto prije i sto prije ugasiti motor kako bi se vidjelo po boji svjecice kakva je smjesa na punom gasu(jer moze biti smjesa dobra na 1/2 gasa npr a losa na full odvrnutom gasu). Po ovom na slikama se vidi da je siromasno odnosno da je dizna mala jer je svijetlo smeđe boje. Idealno je da baca na tamno smeđu nijansu.

Motor ti je pod turom jer karburator nije dobro nastelovan..

Ovo je poslednje pitanje i nakon ovoga obećavam da vas više neću gnjaviti. Ako je dizna mala, koju diznu da stavim ? Sada je u karburatoru #60. Ja imam raznih dizna, #62, #65, #70, #75, #78 itd. I kada promijenim diznu treba li iglu dirati ? Igla je sada na srednjem zarezu. Hvala puno. Ako se opet javim onda će to biti samo sa dobrim rezultatima :)

Offline gavranpero

  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 1133
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Banjaluka
  • Moj Skuter: Aprilia SR50 Morini
  • Moja Kaciga: Jiekai
  • MojSetup: Malossi multivar
  • MojSpuh: Leo Vince ZX Piaggio ZIP
Odg: TGB Bullet - molim pomoć oko karburatora
« Odgovori #15 : 08 Svibanj, 2020, 07:44:56 »
Stavi 65, zagrij motor, pa prati svjećicu na punom gasu. Igla se podiže i spušta da bi se dobio jednak odnos goriva i zraka na svim otvorima. Ostavi na srednjem, pa po potrebi podigni iglicu (spusti osigurač).
Forum je za pitanja, a pošto su tvoja na mjestu nemaš razlog da ne pitaš i dalje šta te interesuje. Tako da samo piši.

Offline ters

  • Tržnica : (0)
  • forumski pješak
  • *
  • Postova: 24
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Moj Skuter: TGB Bullet RS
Odg: TGB Bullet - molim pomoć oko karburatora
« Odgovori #16 : 08 Svibanj, 2020, 08:29:31 »
Stavi 65, zagrij motor, pa prati svjećicu na punom gasu. Igla se podiže i spušta da bi se dobio jednak odnos goriva i zraka na svim otvorima. Ostavi na srednjem, pa po potrebi podigni iglicu (spusti osigurač).
Forum je za pitanja, a pošto su tvoja na mjestu nemaš razlog da ne pitaš i dalje šta te interesuje. Tako da samo piši.

Hvala puno kolega za upute ali i za ljubaznost :) Čim ovo odradim javim se :)

Offline ters

  • Tržnica : (0)
  • forumski pješak
  • *
  • Postova: 24
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Moj Skuter: TGB Bullet RS
Odg: TGB Bullet - molim pomoć oko karburatora
« Odgovori #17 : 12 Svibanj, 2020, 00:13:11 »
Pozdrav ekipa, evo da se napokon javim sa, ja mislim, pozitivnim vijestima :)
Naštelio sam mašinu da više nije odma pod turom kada je upalim. Da pali na starter bez problema (doduše sa malo gasa čak i kada je hladan). Da dobro vuče uzbrdo mene koji sam po kilaži iznad svakog prosjeka :). Da se ne gasi kada stanem negdje na semaforu, kružnom toku itd.

Šaraf smjese mi je odvrnut možda 1/4 kruga a ostalo sam doštelovao na šarafu za lergas. na ovaj našin sam postigao najbolje rezultate i, iskreno da vam kažem, više se ne usuđujem čačkati. Boja svjećice, nakon vožnje po vašim uputama, možda malo tamnija nego što je bila na onim fotkama koje sam prije postavljao ovdje na forum. Hvala vam svima puno pa se opet javim ako, ne daj Bože, opet nešto bude zezalo :)