Sve za skuter!! MS Trgovina - Akcija

Autor Tema: DMT niza od kanala...  (Posjeta: 2089 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline BP

  • Tržnica : (0)
  • forumski biciklist
  • ***
  • Postova: 319
  • YearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Zagreb
  • Moj Skuter: Runner 180
  • MojSetup: cilindar boran dinamitom
  • MojSpuh: Pipe Design Hornet
DMT niza od kanala...
« : 12 Kolovoz, 2018, 14:46:45 »
Vidim da tamo negdje od 2010. nema ovakvih tema na forumu. Di je zapelo, radite u tajnosti ili se dijelovi samo hicu na motore?

Imam situaciju, s novim cilindrom i radilicom mi je pocetak auspuha i preljevnih iznad DMT za cca 1.6mm. Nesto literature sto sam prosao kaze ok za preljevne ali ispuh obavezno u ravninu sa DMT.

Sta vi kazete?

(55mm radilica sa 105mm klipnjacom za 180ku)







"OEMs will generally provide you with a vehicle that functions nicely but is blessed with enough shortcomings that performance is far from optimum"

Offline dario007

  • moderator
  • Tržnica : (+1)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 7058
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Zagreb
  • Moj Skuter: Nrg 180,2x SP180
  • Moja Kaciga: X-lite x661
  • MojSetup: OEM+
  • MojSpuh: Pia-SM06,Jollymoto
Odg: DMT niza od kanala...
« Odgovori #1 : 12 Kolovoz, 2018, 15:05:23 »
Jednostavno odgovor je da ces imat vislje timinge,ali manju povrsinu.Samo 1.6mm na prelivnim kanalima je enormno puno ako preracunas u stupnjeve.

Nebitan je ovaj podatak za ispuh,nema to neke veze.

Izracunaj timinge pa da vidis moze li to raditi tako.Morat ces naci neki optimum cini mi se.Otokariti cilindar odozdola za neku mjeru i onda pobijaksirat i izvuci to snage kroz povrsine kanala.Moras samo vidjeti koliko se da tokarit radi kompresije i koliko lufta ima kroz squish.
Ne vozi brže nego što tvoj andeo čuvar može letjeti!!!

Offline BP

  • Tržnica : (0)
  • forumski biciklist
  • ***
  • Postova: 319
  • YearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Zagreb
  • Moj Skuter: Runner 180
  • MojSetup: cilindar boran dinamitom
  • MojSpuh: Pipe Design Hornet
Odg: DMT niza od kanala...
« Odgovori #2 : 12 Kolovoz, 2018, 16:21:41 »
Jednostavno odgovor je da ces imat vislje timinge,ali manju povrsinu.Samo 1.6mm na prelivnim kanalima je enormno puno ako preracunas u stupnjeve.

Nebitan je ovaj podatak za ispuh,nema to neke veze.

Izracunaj timinge pa da vidis moze li to raditi tako.Morat ces naci neki optimum cini mi se.Otokariti cilindar odozdola za neku mjeru i onda pobijaksirat i izvuci to snage kroz povrsine kanala.Moras samo vidjeti koliko se da tokarit radi kompresije i koliko lufta ima kroz squish.

Ne mogu tokarit cilindar odozdo, zabit ce mi se klip u glavu :)
Morao sam distancirat cilindar za 2.1mm da bi dobio squish 1mm. Meni bi tu sve cisto bilo da se stavlja distanca izmedu cilindra i glave, ali bgm i pm rade distance za ispod cilindra. Sa distancom izmedu glave i cilindra sve ostaje "serijski" jedino sto gornja karika dolazi maltene do ruba cilindra.

Ispuh je 190 a preljevni cca 141.
Timing se ne mijenja ako spustam donji dio kanala, ali portan bi bio skoro 10% vislji kanal sto je pun k kako si rekao.




"OEMs will generally provide you with a vehicle that functions nicely but is blessed with enough shortcomings that performance is far from optimum"

Offline dario007

  • moderator
  • Tržnica : (+1)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 7058
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Zagreb
  • Moj Skuter: Nrg 180,2x SP180
  • Moja Kaciga: X-lite x661
  • MojSetup: OEM+
  • MojSpuh: Pia-SM06,Jollymoto
Odg: DMT niza od kanala...
« Odgovori #3 : 12 Kolovoz, 2018, 17:20:35 »
Sta god radio,ne vjerujem da ce ti cilindar raditi dobro s tako visokim timingom prelivnih kanala.

Produbi kod tokara glavu,pa podlozi cilindar malo razumnije,nekih 1mm,toliko bijaksom spusti kanale i nadji neku zlatnu sredinu.

Sad je to zafrkancija i more proracuna,al sta god napravio na 141 stupnja prelivu ce skuter bit mrtva krava...
Ne vozi brže nego što tvoj andeo čuvar može letjeti!!!

Offline BP

  • Tržnica : (0)
  • forumski biciklist
  • ***
  • Postova: 319
  • YearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Zagreb
  • Moj Skuter: Runner 180
  • MojSetup: cilindar boran dinamitom
  • MojSpuh: Pipe Design Hornet
Odg: DMT niza od kanala...
« Odgovori #4 : 12 Kolovoz, 2018, 17:48:57 »
Izgleda da sam ili nesto fulao ili sam dobio neko smece od cilindra

prelivni mi ispadaju 135 stupnjeva za originalnu radilicu, tj kad maknem distancu...



"OEMs will generally provide you with a vehicle that functions nicely but is blessed with enough shortcomings that performance is far from optimum"

Offline dario007

  • moderator
  • Tržnica : (+1)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 7058
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Zagreb
  • Moj Skuter: Nrg 180,2x SP180
  • Moja Kaciga: X-lite x661
  • MojSetup: OEM+
  • MojSpuh: Pia-SM06,Jollymoto
Odg: DMT niza od kanala...
« Odgovori #5 : 12 Kolovoz, 2018, 18:52:31 »
Duza klipnjaca ti spusta timinge,to znas?
Ne vozi brže nego što tvoj andeo čuvar može letjeti!!!

Offline BP

  • Tržnica : (0)
  • forumski biciklist
  • ***
  • Postova: 319
  • YearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Zagreb
  • Moj Skuter: Runner 180
  • MojSetup: cilindar boran dinamitom
  • MojSpuh: Pipe Design Hornet
Odg: DMT niza od kanala...
« Odgovori #6 : 13 Kolovoz, 2018, 00:36:24 »
Kod mene je sa serijskom duljinom klipnjace.
Sreca danas nedjeljica pa sam imao vremena isprobavati i trazit po netu razne kombinacije.
Tak da sam nasao i metalni dihtung glave za narucit, u raznim debljinama. Probat cu si s tim skombat nekih 133 transfera, 185 auspuha i spustit kanale do dmt. Jos je i teze sve uskladit posto imam serijski auspuh, ali ajde prvo ovako za probu pa ako ne valja ide deblji dihtung glave koji spusta na 130/182. Brijem da ce bit prenabrijano ali ko ga j, treba probat..


Fulao sam nesto u mjerenju kad sam dobio 135 stupnja za origigi. 125 je :)
"OEMs will generally provide you with a vehicle that functions nicely but is blessed with enough shortcomings that performance is far from optimum"

Offline BP

  • Tržnica : (0)
  • forumski biciklist
  • ***
  • Postova: 319
  • YearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Zagreb
  • Moj Skuter: Runner 180
  • MojSetup: cilindar boran dinamitom
  • MojSpuh: Pipe Design Hornet
Squish I stiskanje dihtunga
« Odgovori #7 : 30 Kolovoz, 2018, 12:08:53 »
Morao sam raskopati frisko složenu mašinu nakon cca 1 sati rada.
Kod drugog sklapanja sam vratio stare dihtunge ispod cilindra (dva su) i sad mi je squish pao za skoro 0.5mm.

To je normalno?

Uzeo sam druge dihtunge, dali da stavim istu mjeru kao prije koja tvori 1mm squish ili da stavim malo veću za slučaj da se opet smanji?

Kad sam provjeravao sarafe prije demontaže nisu bili stegnuti na propisani nm, znači dihtunzi su se stisli i trebalo je dotegnuti sarafe. To je isto normalno? Piaggio ne spominje dotezanje ali u originalu je jedan dihtung a kod mene dva.

To je sve bilo sa PM dihtunzima. Sad sam uzeo Malossi koji na oko izgledaju puno kvalitetnije.

Šta bi vi napravili?
"OEMs will generally provide you with a vehicle that functions nicely but is blessed with enough shortcomings that performance is far from optimum"

Offline dario007

  • moderator
  • Tržnica : (+1)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 7058
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Zagreb
  • Moj Skuter: Nrg 180,2x SP180
  • Moja Kaciga: X-lite x661
  • MojSetup: OEM+
  • MojSpuh: Pia-SM06,Jollymoto
Odg: DMT niza od kanala...
« Odgovori #8 : 30 Kolovoz, 2018, 12:52:48 »
Obicno se sabije 0.05-0.10mm.Diht masa se racuna 0.05mm.
Ili si prejako stegnuo ili je radi debljine dihtunga.

Probaj manju silu pritezanja ili skombiniraj neki alu dihtung.
Ne vozi brže nego što tvoj andeo čuvar može letjeti!!!

Offline BP

  • Tržnica : (0)
  • forumski biciklist
  • ***
  • Postova: 319
  • YearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Zagreb
  • Moj Skuter: Runner 180
  • MojSetup: cilindar boran dinamitom
  • MojSpuh: Pipe Design Hornet
Odg: DMT niza od kanala...
« Odgovori #9 : 30 Kolovoz, 2018, 16:47:50 »
Stezao sam kako PM kaze, 24Nm. Dok je za origigi Piaggio rekao 11Nm. Razlika je ogromna, cak dapace vidi se da mu je ovih 24Nm previse, debelo preko "gutentighta" je ta sila.

A nis, stegnut cu to na gutentight ali da je opet preko 11Nm piaggiovih. Pa revizija kad ga razradim... Nije mi konkretna situacija, a PM kao firma su zadnja smecad na ovoj planeti i mrtvi fušeri!!! Oni nemaju pojma sta proizvode, kako, za sto... Support im je nikakav, ne znaju odgovorit na tehnicko pitanje pa daju retardirane odgovore. Kit je mrtva kopija Bellove knjige od A do Ž, ono maltene da bi ja sam znao napravit takav kit jer su doslovno iskopirali sve iz jedne knjige (sto ne mora znacit da je lose, ali ono za sto i sam Bell kaze nemojte uzet kao egzaktnu brojku oni su uzeli, pa da se bas sve poklopilo slucajno, sumnjam)... Sad kad vidim kakvi su to debili zalim i jedne kune koje sam potrosio na njihove dijelove (a debelo su najskuplji). + sto se na glavi pozna ostecenje od mjerenja squisha... ma cirkus...

"OEMs will generally provide you with a vehicle that functions nicely but is blessed with enough shortcomings that performance is far from optimum"

Offline Corector

  • Tržnica : (+8)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 10852
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
Odg: DMT niza od kanala...
« Odgovori #10 : 30 Kolovoz, 2018, 20:21:00 »
Ja se sjecam pm spuha, a oj u nekoj socijalnoj ambalazi i unutra hrpa zguzvanih engleskih novina
>Od kolijevke do groba, najljepse je vjecno tripersko doba!<

Offline BP

  • Tržnica : (0)
  • forumski biciklist
  • ***
  • Postova: 319
  • YearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Zagreb
  • Moj Skuter: Runner 180
  • MojSetup: cilindar boran dinamitom
  • MojSpuh: Pipe Design Hornet
Odg: DMT niza od kanala...
« Odgovori #11 : 30 Kolovoz, 2018, 23:27:10 »
Cuo sam da PM auspusi vole i pucati...

Sklopio sam ali mi je ispalo jako nategnuto. Teoretski squish je trebao biti 1.1mm, na 11Nm (original Piaggio) je bilo 1mm. Dotegnuo na 16Nm i ispalo je 0.8. Do 24 šta PM kaže necu ići, ostavit ću ovako.
Upaliti ću ga tako sutra pa da vidim šta kaže, valjda nebu tih 0.8 bilo premalo
"OEMs will generally provide you with a vehicle that functions nicely but is blessed with enough shortcomings that performance is far from optimum"

Offline dario007

  • moderator
  • Tržnica : (+1)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 7058
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Zagreb
  • Moj Skuter: Nrg 180,2x SP180
  • Moja Kaciga: X-lite x661
  • MojSetup: OEM+
  • MojSpuh: Pia-SM06,Jollymoto
Odg: DMT niza od kanala...
« Odgovori #12 : 31 Kolovoz, 2018, 08:07:08 »
Dosta je to stegnuto,bas kako kazes probaj malo na osjecaj dotegnut.

Jesi racunao ovo sabijanje dihtunga sto sam ti spominjao?

Inace squish ko squish ti ne znaci puno ako ne baratas sa nekim konkretnijim brojkama.Zapremnina glave,visina cela klipa,udaljenost klipa od vrha cilindra u GMT i dubina zuba u glavi su potrebni da bi se izracunao omjer kompresije prema kojem se onda kasnije rikta squish.

Recimo squish je okej kad kupis odredjeni kit,pa onda tvornica da  vise dihtunga i kaze squish mora biti 0.8mm i ti to tako postelas dihtunzima.Za drugo nije i to se uglavnom u nasim krugovima i pitanjima uvijek provlaci.(kolki ti je squish?)

Malo poduzi tekst,ali sad znas da odgovor na pitanje jel bude dobar squish.Squish ko squish moze biti i 0.4mm ako pri tome ima kompresiju 12:1.Veci je problem ako je squish 1.5mm,a kompresija 15:1.


Daj probaj bar izvuci te tvornicke podatke kolki oni preporucaju squish i koji je omjer kompresije s time,pa budemo vidjeli kolko si ti podigao kompresiju sa nizim squishom(OKVIRNO NARAVNO) jer za racunanje u bocu trebam one gore spomenute podatke.
« Zadnja izmjena: 31 Kolovoz, 2018, 08:14:35 dario007 »
Ne vozi brže nego što tvoj andeo čuvar može letjeti!!!

Offline BP

  • Tržnica : (0)
  • forumski biciklist
  • ***
  • Postova: 319
  • YearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Zagreb
  • Moj Skuter: Runner 180
  • MojSetup: cilindar boran dinamitom
  • MojSpuh: Pipe Design Hornet
Odg: DMT niza od kanala...
« Odgovori #13 : 31 Kolovoz, 2018, 18:38:28 »
Sibnuo sam pitanje PM-u pa cemo vidjet sta ce rec. U uputama koje su dosle sa kitom kazu od 0.9-1.1mm squish. Ja sam ganjao 1mm, ali reko ako i bude nesto manje bit ce ok, ali bas 0.8 da ce bit to nisam htio.

Uzeo sam u obzir mjere koje si napisao za sabijanje. I svejedno se jace stisnulo. Izgleda da zato jer su dva dihtunga, a i vidio sam da su se dihtunzi malo bacili van oko sarafa.

Dobio sam u meduvremenu i info od Jurce da je 0.8 ok za PM 172. Tako da mi je to bila neka potvrda da ostavim kako je i probam.

I hvala na savjetima oko kocnepcije squisha. :) Kontao sam da je to cisto mehanicke prirode materijala i okretaja, i da je pozeljno da klip dode cim blize glavi u spici okretaja a kompresija cim veca. Fakat sam jos tutlek za 2T, za vikend edukacija oko squisha, kompresije i mogucih problema. :D



"OEMs will generally provide you with a vehicle that functions nicely but is blessed with enough shortcomings that performance is far from optimum"

Offline dario007

  • moderator
  • Tržnica : (+1)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 7058
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Zagreb
  • Moj Skuter: Nrg 180,2x SP180
  • Moja Kaciga: X-lite x661
  • MojSetup: OEM+
  • MojSpuh: Pia-SM06,Jollymoto
Odg: DMT niza od kanala...
« Odgovori #14 : 31 Kolovoz, 2018, 18:45:05 »
Pa ima neke razlike u ponasanju sa nizim squishom,isto tako i sa oblikom glave i sirinom pojasa,al to su vec nauke...Ima u onim knjigama o 2t tuningu dosta toga napisano.

Tebi je bitno da kompresijom ne odes u nebo i da ne razvalis iglicaste,sad oce bit 0.8 ili 1.1mm je manje bitno.Bitnije je sacuvati radilicu i vitalne dijelove nego izvuci upitnih 0.5ks,bar po mom misljenju.

Obicno ti je s nizom kompresijom veseliji u okretajima,a sa visom je jaci iz niskih i momentniji dole.
Ne vozi brže nego što tvoj andeo čuvar može letjeti!!!