Sve za skuter!! MS Trgovina - Akcija

Autor Tema: Promjena zvuka na visokim obrtajima  (Posjeta: 1041 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline mališan

  • Tržnica : (0)
  • forumski skejter
  • **
  • Postova: 105
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Mjestimično
  • Moj Skuter: Peugeot Looxor
  • Moja Kaciga: HJC
  • MojSpuh: Leo Vince ZX
Promjena zvuka na visokim obrtajima
« : 24 Lipanj, 2014, 17:18:52 »
Radi se o dvotaktnom Peugeot skuteru s pogonskim agregatom od 70 ccm. Ispuh je rezonantna puhalica LeoVince. Na performanse nemam primjedbu.  Problemi se javljaju pri maksimalnom gasu i nizbrdici.
Pri brzini oko devedeset kilometara na sat  počinje bučnije i nekako "nezdravo raditi".  Stvara se dojam da su to nekakve vibracije, ali ih ne osjetim kao vibracije koje tresu vozilo nego baš kao da se samo odražavaju na zvučnu sliku. (Laički stvaram dojam kako bi nizbrdica dopustila i veću brzinu, ali to usporava takt motora)
S puštanjem gasa, smanjuje se broj obrtaja, a smanjuje se i taj "ne zdravi" rad motora. Motor dalje normalno služi...

Jučer se desilo da nakon ulaska u tu "turbulentnu zonu zvrke" ne prestaje taj "ne zdravi" rad sa smanjenjem gasa.
Motor se ugasio i nije mogao ponovno upaliti.
Nakom dvadesetak minuta, upalio je, ali je bio mrvicu veći otpor na kurbli nego inače. Nakon pedesetak metara vožnje s uočljivim manjkom performansi, vraća se živost i uskoro se ne može reći da u vožnji ne dostaje snage.
Nakon što je ponovno bio u identičnim okolnostima, na nizbrdici, i dosegnuo krajnju brzinu od oko 90 km/h, javile su se opet te, kao neke vibracije, nakon čega se motor ugasio i dvadesetak minuta bio izvan funkcije.
Osobno pretpostavljam da je moglo doći do zagrijavanja i širenja klipa što je rezultiralo većim otporom i gubitkom performansi, ali kako nisam mehaničar ne mogu pretpostavljati je li to izazvalo i oštećenja na termo-grupi. Sinovi mi pretpostavljaju kako bi trebalo promjeniti klip i karike, da ne bi stradao i cilindar, što bi imalo smisla, ako bi se osjećali neki problemi pri radu u normalnom režimu rada.
Ne osjećam mehanička oštećenja, niti na zvuku osjećam promjenu. Performanse nisu poremećene, pa sam sklon mišljenju da ne treba mijenjati dijelove, nego izbjegavati vršna opterećenja odnosno visoki broj obrtaja i dužu vožnju na maksimalnom gasu.

Molim mišljenje drugih skuteraša?
« Zadnja izmjena: 24 Lipanj, 2014, 17:25:52 mališan »
Svaka teorija može egzistirati dok je ima tko zastupati!

Offline 3alfa3

  • moderator mini
  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 15008
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: ZG
Odg: Promjena zvuka na visokim obrtajima
« Odgovori #1 : 24 Lipanj, 2014, 17:29:06 »
Zvuk postaje dublji, manje rezak? Mozda i okretaji padnu malo na naglije odvrtanje gasa od 3/4 do full gasa?

Premala glavna dizna (ili zastopana) ako je sve ostalo ispravno.
Ako je isti skuter, isto setupiran prije radio kako treba, onda je mozda i falsh zrak (nakon sto ocistis karb i ne primjetis pomak na bolje)

Offline steeef

  • Tržnica : (+36)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 11425
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: kc
  • Moja Kaciga: spec 1R
Odg: Promjena zvuka na visokim obrtajima
« Odgovori #2 : 24 Lipanj, 2014, 17:36:32 »
taj zvuk se dogadja dok se masima vrti takoreci bez opterecenja,dok skuter ide brze zbog nizbrdice nego kaj ga masina more terat,ajmo rec neka iberturaza..to bas i nije preporucljivo,tak ga vozit.
gasenje isto tak nije normalna stvar,ovisno koi je fergazer sad na kitu,vjerojatno je na tak velikim okretajima presiromasna smjesa pa se dogadja pregrijavanje unutar masine..


vidim da je alfi kabiljo je bil brzi  :icon_biggrin:
in memoriam freddie mercury (5. rujna 1946. -  24. studenog 1991.)

Offline mališan

  • Tržnica : (0)
  • forumski skejter
  • **
  • Postova: 105
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Mjestimično
  • Moj Skuter: Peugeot Looxor
  • Moja Kaciga: HJC
  • MojSpuh: Leo Vince ZX
Odg: Promjena zvuka na visokim obrtajima
« Odgovori #3 : 24 Lipanj, 2014, 18:06:14 »
Kako je stavljen kit, prakticiramo dodati malo ulja u rezervoar s gorivom, iako pumpa za ulje radi...
Prošli put kad sam lijevao gorivo, nisam dodao ulje, pa nekako računam da bi i to moglo doprinijeti bržem zagrijavanju zbog potencijalno većeg trenja... ali definitivno jeste bila vršna brzina pri čemu je moglo nedostajati podmazivanja cilindra.

Zvuk nije bivao dublji  ili reskiji, nego više sliči ubrzanom lupkanju.

Što se tiče zraka, držim da je ugođen prema usisu i isporuci goriva.
U početku kad sam stavio kit nisam osjećao nešto bitno drukčije. Ipak pri vožnji se znalo desiti da nakon parstotina metara, kao nešto zatrokira u stilu gubitka snage, mijenjanja zvuka, a onda bi se postupno nakon par sekundi stabilizirao, a za narednih stotinjak metara vratio u normalu. Nisam znao što bi to bilo, ali nisam ni razbijao glavu jer odvezao bih se do susjednog grada i vratio bez problema.
Nakon postavljanja rezonantnog ispuha, taj efekt trokiranja bi se pojavio odmah nakon dvadesetak metara, pa je trebalo sačekati par sekundi rada na leru kako bi ponovno puvukao i vozio tako nekih dvadesetak metara.
Pokazalo se da je imao previše zraka pa sam smanjenjem utvora na usisniku dobio odlične omjere i što se tiče brzine, snage i potrošnje...
Nakon zadnjeg čišćenja karburatora, pokazalo se da imam manjka zraka pa sam potpuno uklonio barijere na usisniku zračnog filtera...
Pokazalo se da je bolje, ali ne sasvim te sam opet mrvicu smanjio dotok... Ugođeno je sada.
Svaka teorija može egzistirati dok je ima tko zastupati!

Offline 3alfa3

  • moderator mini
  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 15008
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: ZG
Odg: Promjena zvuka na visokim obrtajima
« Odgovori #4 : 24 Lipanj, 2014, 18:11:06 »
1. Dodavanjem ulja osiromasujes smjesu.
2. Jesam ja dobro shvatio da si ti stavio prvo kit, a onda i auspuh bez stelanja karburatora (veca dizna), a kompenzirao zatvaranjem usisa? Ako je tako, onda je sve jasno.

Offline Tomi_ZG

  • Tržnica : (+3)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 8072
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Zagreb
  • Moj Skuter: Gilera Runner 50 SP
Odg: Promjena zvuka na visokim obrtajima
« Odgovori #5 : 24 Lipanj, 2014, 18:13:17 »
Koja je dizna u karbu,i koji je karb?

Offline mališan

  • Tržnica : (0)
  • forumski skejter
  • **
  • Postova: 105
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Mjestimično
  • Moj Skuter: Peugeot Looxor
  • Moja Kaciga: HJC
  • MojSpuh: Leo Vince ZX
Odg: Promjena zvuka na visokim obrtajima
« Odgovori #6 : 24 Lipanj, 2014, 18:35:29 »
Karburator i dizne su standardni.
Svaka teorija može egzistirati dok je ima tko zastupati!

Offline Dino-X race

  • Tržnica : (+2)
  • forumski skuteraš
  • ****
  • Postova: 571
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Petrinja
  • Moj Skuter: Speedfight 2 WRC
  • Moja Kaciga: Gekko
Odg: Promjena zvuka na visokim obrtajima
« Odgovori #7 : 24 Lipanj, 2014, 18:48:10 »
Pa ako imas kit 70 kubika to ni ne moze raditi dobro sa original karbom i diznama...

Sent from my GT-I9105P using Tapatalk

WRC!

Offline Tomi_ZG

  • Tržnica : (+3)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 8072
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Zagreb
  • Moj Skuter: Gilera Runner 50 SP
Odg: Promjena zvuka na visokim obrtajima
« Odgovori #8 : 24 Lipanj, 2014, 18:50:30 »
Karburator i dizne su standardni.
Voziš nakitanog zračnjaka s rezom na serijskom karbu i dizni  :omfg:
Pa koji šuster je to slagao.

Offline dr.mrgood

  • Tržnica : (+1)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 1294
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Bribir
  • Moj Skuter: Peugeot Elyseo
  • MojSetup: Malossi Sport 70 ccm,Dellorto 17.5,dizna 80, original airbox
  • MojSpuh: Stock
Odg: Promjena zvuka na visokim obrtajima
« Odgovori #9 : 24 Lipanj, 2014, 19:00:21 »
Treba barem 6-8 brojeva veca dizna na kitu i rezo auspuhu, mada to ovisi opet od slucaja do slucaja koliko brojeva veca dizna ce ici, ali definitivno ne moze bit original. Cudi me da i prije nije riknuo

Offline steeef

  • Tržnica : (+36)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 11425
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: kc
  • Moja Kaciga: spec 1R
Odg: Promjena zvuka na visokim obrtajima
« Odgovori #10 : 24 Lipanj, 2014, 19:02:23 »
tak sam i mislil..premalo smjese ( omjer zraka i goriva,pod tim se ne misli postotak mjesavine ulja u benzinu)..
uglavnom nema dovoljno smjese da napuni ovu vecu zapreminu sa standardno nastelanim fergazerom,cak i on sam po sebi je mali za kit i nebi biko zgorega da je veci..ali bar sa je ovaj postelan u skadu sa kitom i auspuhom,vec bi to bila druga prica..
ovak vjerojatno je i klip ljepil,ako vec nije krenula i rupa u celu se probijat...
in memoriam freddie mercury (5. rujna 1946. -  24. studenog 1991.)

Offline mališan

  • Tržnica : (0)
  • forumski skejter
  • **
  • Postova: 105
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Mjestimično
  • Moj Skuter: Peugeot Looxor
  • Moja Kaciga: HJC
  • MojSpuh: Leo Vince ZX
Odg: Promjena zvuka na visokim obrtajima
« Odgovori #11 : 24 Lipanj, 2014, 20:37:16 »
Ma sve o.k. ali postavio sam jedan cilj. Ne želim većim diznama znatno povećati potrošnju, a ipak želim jaču mašinu da mi na uzbrdicama ne cmolji.
Eh dok ja vozim sve hoda kako treba, a kad se sinovi natakare usfali i ulja u spremniku, a posuše i benzin iz njegovog spremnika. Ne volim ni priupitati kuda su i kako surfali.

Ako motor bez opterećenja gazi 80 km/h po ravnom, a uz zalet ne izgubi puno od te brzine ni na kraćim usponima, ako ovdašnje (tipične dalmatinske) uzbrdice  savladava sa 40km/h uz potrošnju od 4 litra na 100 km onda sam u okvirima traženog.
Jedino mi je ovaj defekt sa brujanjem "podasuo muha", pa kontam da mi treba savjetovalište.
Svaka teorija može egzistirati dok je ima tko zastupati!

Offline rs50bih

  • Tržnica : (0)
  • forumski skejter
  • **
  • Postova: 119
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Moj Skuter: Suzuki SV 1000S K3
  • Moja Kaciga: Na glavi ?
  • MojSpuh: Trkelja
Odg: Promjena zvuka na visokim obrtajima
« Odgovori #12 : 24 Lipanj, 2014, 20:50:09 »
Ne želim većim diznama znatno povećati potrošnju, a ipak želim jaču mašinu da mi na uzbrdicama ne cmolji.


Prijatelju ne može i jare i pare :)

Offline mališan

  • Tržnica : (0)
  • forumski skejter
  • **
  • Postova: 105
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Mjestimično
  • Moj Skuter: Peugeot Looxor
  • Moja Kaciga: HJC
  • MojSpuh: Leo Vince ZX
Odg: Promjena zvuka na visokim obrtajima
« Odgovori #13 : 24 Lipanj, 2014, 21:30:02 »
Ne želim većim diznama znatno povećati potrošnju, a ipak želim jaču mašinu da mi na uzbrdicama ne cmolji.


Prijatelju ne može i jare i pare :)

Jare je solidno, a i para se uštedjelo :) dovoljno
Svaka teorija može egzistirati dok je ima tko zastupati!

Offline dr.mrgood

  • Tržnica : (+1)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 1294
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Bribir
  • Moj Skuter: Peugeot Elyseo
  • MojSetup: Malossi Sport 70 ccm,Dellorto 17.5,dizna 80, original airbox
  • MojSpuh: Stock
Odg: Promjena zvuka na visokim obrtajima
« Odgovori #14 : 24 Lipanj, 2014, 22:13:16 »
Veca dizna ne mora znaciti i znacajno vecu potrosnju. Ti kada sebi nadjes odogovarajucu diznu (6-8 brojeva veca od postojece) potrosnja ce porasti mozda pola litre na 100 km, a mislim da to nije velika stavka. Mada su poznati i slucajevi kada je skuter sa vecim fergazerom i kitom od 70 ccm trosio cak i manje nego sa serisjkom termogrupom, jer je sada za istu brzinu i snagu potrebno puno manje gasa nego ranije.

Offline mališan

  • Tržnica : (0)
  • forumski skejter
  • **
  • Postova: 105
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Mjestimično
  • Moj Skuter: Peugeot Looxor
  • Moja Kaciga: HJC
  • MojSpuh: Leo Vince ZX
Odg: Promjena zvuka na visokim obrtajima
« Odgovori #15 : 24 Lipanj, 2014, 22:36:55 »

 Mada su poznati i slucajevi kada je skuter sa vecim fergazerom i kitom od 70 ccm trosio cak i manje nego sa serisjkom termogrupom, jer je sada za istu brzinu i snagu potrebno puno manje gasa nego ranije.
[/quote]

Eh to mi je milo čuti! Rado bih slušao o tome ako ima pripovjedača! :)
Svaka teorija može egzistirati dok je ima tko zastupati!