Sve za skuter!! MS Trgovina - Akcija

Autor Tema: NTN lezajevi  (Posjeta: 6993 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Miki-speedy

  • Tržnica : (+16)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 4570
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Moj Skuter: Nexus 250
Odg: NTN lezajevi
« Odgovori #20 : 03 Srpanj, 2011, 01:44:26 »
Samo da se nadovežem u vezi sa brojem kuglica.

Stari ti je brojao koliko ima kuglica, a nije obratio pažnju na najvažniji faktor: trenje.

Manji broj kuglica > manje trenje > manji gubici > Manje zagrijavanje.  Ležaj sa manje kuglica je vjerovatno od kvalitetnijeg materijala, a takođe za svaki ležaj se može na osnovu dimenzija i zračnosti odrediti njegova "nosivost" i trebao bi imati istu kao i ležaj drugog proizvođača jer su te vrijednosti standardizovane.  :glasses9:
To ide obrnuto proprcionalno..
Pa zamisli 1kg na 7 kugli i 1kg na 14 kugli,gdje ce vise bit opterecene? Kad ce bit vece trenje?

Offline b_l_a_c_k

  • Tržnica : (0)
  • forumski biciklist
  • ***
  • Postova: 301
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Gračanica
  • Moj Skuter: Nexus 500
Odg: NTN lezajevi
« Odgovori #21 : 03 Srpanj, 2011, 01:50:37 »
To ide obrnuto proprcionalno..
Pa zamisli 1kg na 7 kugli i 1kg na 14 kugli,gdje ce vise bit opterecene? Kad ce bit vece trenje?

Da, a vidi sada ovo.

1 kg raspoređen na 7 kuglica (pišem bukvalno), opterećenje koje djeluje na kuglicu je koncentrisano u jednu tačku, i to je neka površina.

Eh sada, 1 kg na 14 kuglica, imaš dvostruko veću dodirnu površinu, što je veća dodirna površina, veće je i trenje,  zar ne?

Zavisi sada i od promjera kuglica, ali ja govorim za slučaj kod kuglica istog promjera.



Offline Pupo

  • MS počasni član
  • Tržnica : (+1)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 2865
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: ZG/Pž
  • Moj Skuter: Area 51
Odg: NTN lezajevi
« Odgovori #22 : 03 Srpanj, 2011, 01:53:16 »
To ide obrnuto proprcionalno..
Pa zamisli 1kg na 7 kugli i 1kg na 14 kugli,gdje ce vise bit opterecene? Kad ce bit vece trenje?

Sam si zaboravio da te kuglice vjerojatno nisu iste veličine, pa ni dodirna površina nije ista. A i zračnost ti je dosta bitna kod ležajeva.

Offline marin18

  • Tržnica : (+8)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 1302
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: RIJEKA
  • Moj Skuter: Gilera Runner SP
  • Moja Kaciga: Suomy
  • MojSetup: Polini Alu 70
  • MojSpuh: Yasuni c16 city
Odg: NTN lezajevi
« Odgovori #23 : 03 Srpanj, 2011, 01:54:19 »
molio bi clanove ako ulove vremena da me savjetuju u moj temi u Tehnickim pitanjima  ;D  :icon_thumright: hvala

Offline b_l_a_c_k

  • Tržnica : (0)
  • forumski biciklist
  • ***
  • Postova: 301
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Gračanica
  • Moj Skuter: Nexus 500
Odg: NTN lezajevi
« Odgovori #24 : 03 Srpanj, 2011, 01:57:31 »
Sam si zaboravio da te kuglice vjerojatno nisu iste veličine, pa ni dodirna površina nije ista. A i zračnost ti je dosta bitna kod ležajeva.

Eh sada,

Promjer kuglica može ostati isti, poveća se jedan od prstenova ležaja, a drugi smanji, i tu smo na dobitku.

Offline Miki-speedy

  • Tržnica : (+16)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 4570
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Moj Skuter: Nexus 250
Odg: NTN lezajevi
« Odgovori #25 : 03 Srpanj, 2011, 02:05:01 »
Nebitno,ustanovio sam da su ok za moj setup i nista me vise ne interesuje  osim dimenzija semeringa  :toothy11:
hvala vam ljudi  :icon_thumright: