Sve za skuter!! MS Trgovina - Akcija

Autor Tema: 4t ulja  (Posjeta: 7199 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Laki

  • Tržnica : (+25)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 2257
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Osijek
  • Moj Skuter: SR186 Lc ....
  • Moja Kaciga: Arai Chaser
4t ulja
« : 27 Srpanj, 2010, 21:17:17 »
u cemu je razlika izmedu ulja za masine od 4t motocikala ili skutera i auta, npr 10w40

Offline JogFromYamaha

  • moderator
  • Tržnica : (+10)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 17033
  • Spol: Muški
  • how you ride not what you ride
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Varazdin
  • Moj Skuter: XEvo 400
  • Moja Kaciga: schuberth sr1
  • MojSpuh: original inox
Odg: 4t ulja
« Odgovori #1 : 27 Srpanj, 2010, 21:37:26 »
ulja za motore i aute se bitn razlikuju
trebas pogledat samo postavku
auto ima ulje u karteru koji se prek pumpi siri po klipovima bregastoj i ostalim djelovima i podmazuju samo taj blok motora
auto ima odvojeni karter u kojem se nalazi ulje za hipoidni prijenos koji podmazuje getribu.

kod motora 4t nema odvojenih spremnika
te ulje za motore mora podmazivati i blok motora i getribu i hladiti kuplung
s time se zahtjevi bitno dizu naspram auta

uz to motori rade na puno vecim obrtajima od auta
prosjecni auto u voznji vrti oko 4000-5000 pri turiranju 7500 obrtaja
a motori 600cc klase vrte i do 20000 obrtaja
s time ulje za motore ne samo da mora hladit kuplung koji je jako vruc, podmazivat motor i getribu
vec i drzati sloj filma na visokim obrtajima.

s toga je apsolutno suludo ljevat ulje za auto u motor pogotovo u one koje volimo.
Sto se tice skutera isto je nepreporucljivo.

Postoji razlog i ako ste tehnici informirani skuzit cete koliko su ulja za motor razlicita od auta.
Pogledaj si.


Offline ChILd_ReBoRn

  • Tržnica : (+1)
  • forumski skejter
  • **
  • Postova: 57
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Moj Skuter: Bijesni baotian EcoBike
  • Moja Kaciga: Neka siva, prefarbana na crno (JET)
Odg: 4t ulja
« Odgovori #2 : 27 Srpanj, 2010, 22:17:08 »
dakle nacelno iako mi je gospodin englez koji vec 3 god to radi na svom baotianu rekao da napravim, i ja sam to napravio ( stavio valvoline 10w40 i 1 dcl mobil 5w40 jer mi zafalilo).. napravio sam nesto lose po svoj skooter? ( ako se kinez moze zvat skooterom)

Offline JogFromYamaha

  • moderator
  • Tržnica : (+10)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 17033
  • Spol: Muški
  • how you ride not what you ride
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Varazdin
  • Moj Skuter: XEvo 400
  • Moja Kaciga: schuberth sr1
  • MojSpuh: original inox
Odg: 4t ulja
« Odgovori #3 : 27 Srpanj, 2010, 22:28:24 »
ma te 50cc batine su ko i kosilice gutaju sva ulja
ali ako je u pitanju nekaj kaj se vozi jace onda samo moto ulja
batini ne smeta jer sama ne prelazi 6000 obrtaja tako da joj nist nemoze bit

Offline ChILd_ReBoRn

  • Tržnica : (+1)
  • forumski skejter
  • **
  • Postova: 57
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Moj Skuter: Bijesni baotian EcoBike
  • Moja Kaciga: Neka siva, prefarbana na crno (JET)
Odg: 4t ulja
« Odgovori #4 : 27 Srpanj, 2010, 22:37:20 »
tnx  :headbang:

Offline b_l_a_c_k

  • Tržnica : (0)
  • forumski biciklist
  • ***
  • Postova: 301
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Gračanica
  • Moj Skuter: Nexus 500
Odg: 4t ulja
« Odgovori #5 : 27 Srpanj, 2010, 23:11:33 »
Nema problema za kineze ( 4T kopije GY6 honde), ne rade na puno obrtaja i možeš sipati bilo koje ulje za 4T mašine, naravno i ono ulje koje se koristi za auta. Ako si imalo skeptičan, ja koristim Castrol magnatec 10w-40, polusintetika, prešao sam oko 9000km i sve je ok.

btw ovo ulje ispunjava normative API SL/CF, koji je viši nego kinezi zahtjevaju.
« Zadnja izmjena: 27 Srpanj, 2010, 23:14:29 b_l_a_c_k »

Offline veka84sb

  • Tržnica : (+1)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 1272
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Slavonski Brod
  • Moj Skuter: - bez skutera
  • Moja Kaciga: HJC Phoenix FG-14
  • MojSetup: -
  • MojSpuh: -
Odg: 4t ulja
« Odgovori #6 : 27 Srpanj, 2010, 23:41:50 »
Nakon jako puno sati provedenih proucavajuci ulja za aute /motore mogu samo reci da je najveca razlika u etiketi kada je rijec o polusintetici (10w-40 ili 15w40...)... Da budemo jasni razlika ima ,ali isto tako razlike od ulja do ulja za istu namjenu su toliko velike da odgovaraju onima od druge namjene. Prava razlika je dali je ulje mineralno ,sinteticko ili polusintetika!

Mineralna ulja za auto i motor su ista i dolaze u vecini slucajeva kao ulje u novim motorima (neda mi se objasnjavati zasto)
Polusintetika ulja za svakodnevno i koristenje u normalnim radnim uvjetima - razlika izmedju ulja zanemariva.
Full sintetika i racing ulja - velika razlika i nikako ne mjesati ,jer takva ulja u autima imaju kemiski spoj koji uzrokuje proklizivanje kvacila na motoru... znaci samo kod motora sa suhim kvacilom bi se mogla koristiti.

Motorna ulja su u pravilu nesto rijedja i zbog toga je moguce dobiti par ks na mjerenjima ili u trkama ,ali to ima i negativnu stanu! Takva ulja u stvari slabije podmazuju masinu i uzrokuju brze trosenje dijelova.

Znaci odluka o izboru ulja treba ovisiti o namjeni i cilju koristenja motra ili auta. Najbitnije je sipati propisanu gradaciju i redovito mjenjati ulje ,jer ulje gubi svojstva tijekom uporabe!


evo kratak c/p jednog primjera :

Are there any "real world" examples of long motorcycle engine life using automotive oils? There is a good one in the June 1996 issue of Sport Rider magazine in a report called the "100,000 mile Honda CBR900RR." The owner used conventional Castrol GTX oil, 10W40 in the winter, 20W50 in the summer. He changed it every 4,000 miles, changing the filter every OTHER oil change. No valve clearance adjustments were required after the initial one at 16,000 miles. And a dyno test against the same model with only 6,722 miles showed torque and horsepower virtually identical. The 100,000 mile bike was even used for some racing. In a subsequent follow-up, the same CBR had passed 200,000 miles and was still going strong! Plus, many motorcyclists have emailed me with their very positive results using nothing but automotive oils for years in a variety of rides. Oils have changed over the past 10 years, but that just means we need to be more careful in our choices.