Realno, voda ne hladi bolje od zraka. Voda je samo transfer medij, da se razumijemo....
Stvar je u tome da je termički sustav stabilniji ako je voda u sustavu izmjene topline no zapravo svejedno se ta toplina distribuira u zrak.
Ako se makne voda, ostaje direktno prebacivanje toplinske energije u zrak što je daleko efikasnije jer se smanjuju gubitci.
Problem leži u protoku zraka i količini rebara na termo grupi tj. u manjku istih.
Da pojasnim... To je čisti primjer serijskih otpora. Što ih je više, to je veči otpor. Daklem, voda sa svojim međudjelovanjem kao transfer zapravo smanjuje prijenos topline naspram činjenice da se adekvatno disipira direktno u zrak no s druge strane, lakše prima toplinu na sebe i lakše je otpušta i zato se koristi kao jeftina zamjena skupljim plinovima u postupku izmjene topline.
Kad bi se recimo direktno na termogrupu stavio kiler, temp bi bile osjetno manje nego u klasičnom sustavu sa vodom. No to je tehnički jako jako teško izvedivo.
Da ne duljim sa teorijom. Ono što bi trebali napraviti da zračnjak ima bolje hlađenje je sljedeče:
- Alu kit je pretpostavka jer se topline puno brže riješava
- Bogatija smjesa, hladnija svječica ( Ne sad 10 brojeva veča dizna nego broj/dva i stupanj hladnija svječica za normalnu vožnju)
- Veči ventilator, efikasniji
- Dodatna rebra na termogrupi nisu moguča pa sljedeči trik je da se rebra naprave što hrapavijima iz razloga što disipacija topline direktno ovisi o 2 faktora a to su brzina strujanja zraka i površina po kojoj struji. Daklem, rebra se nazube pa se time usporava strujanje zraka a što je veči vremenski faktor zraka provedenog u hladnjaku to on više topline odvodi sa sobom. Isto tako se nazubljivanjem/hrapavljenjem povečava drastični površina preko koje zrak struji.
Ostale tehnike su več podosta komplicirane i preskupe pa neču u to ulaziti.